Ožujak 28, 2024, 11:14:38 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: mali Jadran daleko od mora...  (Posjeta: 84742 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
mali Jadran daleko od mora...
« u: Ožujak 12, 2009, 09:21:47 prijepodne »
Pozdrav svima!
Jako mi je drago da sam vas nasao, jer zivim u Madarskoj, gdje akvaristi ne drze bas Jadranski akvarij, i nemam koga da pitam.
Godinama sam se bavio slatkovodnom akvaristikom, imao sam chiclide. Prije 3 godine mi je dosla ideja, da probam neke vrste iz Jadrana. Nazalost, pravio sam sve bez pameti...
Nisam imao morsku techniku, sto vise ni dan danas nemam... Naravno nisam donio puno organizma, ali svake vrste iz plicaka, pa su mi neki prezivjeli, drugi nisu, voda pomutila i sve vise njih crkli, posto nisam imao zivi morski akvarij, samo malo prirodnog mora u bocama i kantama. Necu dugo o tome, prezivjeli su samo neke konjske moruzgve koje su se popele iznad vode, par kozica i gotovo. Sve to u 40l jer su jedva prezivjeli. Iduce godine sam donio samo moruzgve, rakove samce, kozice par babica i slingurice (koje su skoro svi poginule na putu...)i dvije vlasulje. Sve je islo lijepo dok se vlasulje nisu sakrile i uginule. Opet sve isto...
Problem je bio da u stvari nisam imao nikakve filtracije osim unutrasnjeg filtera, sto vise nista zivog kamena, samo par stijena sa obale. Sve ono tipicno turisticki... Mada se sve ovo stabiliziralo, moruzgve, dvije ribice (slingurice)i jedan rak samac proslog ljeta sam probao sve iznova.
Donio sam par malih zivih kamena (nisam ih izvadio iz vode, nego pod vodom odmah u kante i boce)i puno malih poroznih "mrtvih" kamencica sa obale. Sve sam oprezno drzao separirano u 3-4 akvarija i svaki dan vadio one koje ce vjerojatno bez problema ostati... Nisam donio ribice, samo moruzgve, vlasulje, rakove i sve ostalo zivo sa kamenja (strogo iz plicaka).
Ribe sam htio donijeti u drugi krug, kad se vec stabilizirala voda, ali nisam uspio ponovo do mora proslog ljeta.
Tako imam akvarij 100l, sa unutrasnjim filterom i slabom biofiltraciom... Izgleda sve OK. Neki mali puzevi se razmnozavaju, konjske moruzgve su prelijepe, rakovi samci rastu ko gljive, i imam sve vise malih crva cijevasa, te sam par tijedna opazio mali zelenkasti morski crv. Jedino su mi vlasulje poginule na ulazu unurtrasnjeg filtera...
To je situacija. Prvo nisam ja htio pravi morski akvarij, samo sam pomocu unutrasnjeg filtera mislio drzati neke vrste koje su u plicacima navikle extremne situacije.
Sad vec planiram kupiti neki skimmer, ali nikako ne mogu investirati puno para na profesionalne uredaje, sump i sve sto bi trebao... Znam da tako nikad nece biti pravi Jadranski, ali ostaje komromisni nacin bez gorgonija i raznih koralja iz dubine...
Imacu dio plicaka u sobi da se sjecam lijepih ljetnih snokiranja u plicacima Jadrana...

Oprostite na dugoj prici! Ali ste sve to morali saznati, da skuzite situaciju. Imam godisnje jednu sansu, da nesto napravim bolje. Nemam nikog u okolici, tko bi imao Jadranski akvarij, a ni kupiti se ne moze nista. Nemam srecu kao puno od vas, da probate ovo ili ono, i ako nesto ne ide bas dobro, onda svjeza voda iz mora puno organizma...

Pomozite mi, da ovog ljeta sve uradim, kako treba. Da donesem neke vrste koje ce podnijeti moje neidealne uvijete.

Hvala unaprijed!

Ljubitelj Jadrana iz Madarske 
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline staglin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 811
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Dubrovnik Lapad Babin Kuk
  • Non bene pro toto libertas venditur auro
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #1 u: Ožujak 12, 2009, 09:29:13 prijepodne »
dobrodosao :up:
znas ta ideja sa jadranskim mi se mota po glavi,iako zivim na moru bilo bi interesantno vidjet kako se sve te poznate ribe ustvari ponasaju....jos nisam naletio na neki iskljucivo jadranski akvarij ovdje na netu,no mozda ga neko ipak ima pa se nadam da ce ti pomoci....
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #2 u: Ožujak 12, 2009, 10:38:22 prijepodne »
dobrodosao :up:
znas ta ideja sa jadranskim mi se mota po glavi,iako zivim na moru bilo bi interesantno vidjet kako se sve te poznate ribe ustvari ponasaju....jos nisam naletio na neki iskljucivo jadranski akvarij ovdje na netu,no mozda ga neko ipak ima pa se nadam da ce ti pomoci....

Imao ga je Sharky (sad je napravio tropski), dok u Splitu imaš jadranski akvarij u dvije pizzerije.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #3 u: Ožujak 12, 2009, 13:17:09 poslijepodne »
Citat:
Imao ga je Sharky (sad je napravio tropski), dok u Splitu imaš jadranski akvarij u dvije pizzerije.

Bkaraza!
Imam premalo informacije, da bi mogao kontaktirati one pizzerije u Splitu.
Probao sam potraziti Sharkyja medu clanovima, da mu pisem PM ali sam nasao samo Sharkyja, koji je aktivan na Teraristika forumu. Dali je to on?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #4 u: Ožujak 12, 2009, 15:09:56 poslijepodne »
gle, kamenje jadransko bi trebalo bit poroznije, dubinsko..to bi se trebao dogovorit s nekim s kočarice kad potežu mreže da ti ostave par poroznijih kamena... takvo živo jadransko kamenje bez problema radi biološku fltraciju, puno ljudi ima takav jadranski kamen u tropskim akvarijima..

skimmer bi bio ok..makar mali MiniFlotor od AquaMedice...na zračnu pumpu..to ti je oko 20 EU

aktivni ugljen i fosfat odstranjivač bi bili zgodan dodatak... u neki filter hang-on tipa da dodatno mreška površinu i obogaćuje vodu kisikom i miče co2

i majku mu staru, koji si ti? dobro barataš s HR a nick mi vuče na HU ime ?  :D

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #5 u: Ožujak 13, 2009, 09:37:58 prijepodne »
Vedrane!

Prvo da ti odgovorim na zadnje pitanje  ;)
U Madarskoj zivi hrvatska manjina, koja se "preselila" prige 300god. Puno njih su onda krenuli prema sjeveru i sjeverozapadu jer tamo je vec propala turska okupacija. Neki su ostali na teritoriju Slavonije, a neki su presli danasnju granicu. Ta manjina u Madarskoj cuva svoju kulturu i jezik vec 300god. E pa tako nekako... :)

Oprostite na off topicu.

Prvi problem mi je dubinski kamen. Nemam bas puno ribara medu poznanicima, a iako bi imao nazalost prosjecno boravim tijedan dana na moru u godini. Predpostavimo da mogu s nekim dogovoriti da mi ostavi par poroznijih kamena. Kako ce preziviti 5-7dana boravka, ili ako uzmem poslijednji dan, kako ce prezivjeti 10sati putovanja???(da ne pricamo o carini na granicama...)

Drugo pitanje. Aktivni ugljen i fosfat odstranjivač nije bas prirodno rijesenje, zar to stvarno treba ili tu funkciu moze obaviti i zivo kamenje? U slucaju da je potrebno, dali moram uzeti neki hang-on, ili mogu koristiti sadasnji unutrasnji filter? Mogu izvaditi spuzvu pa staviti ugljen i fosfat odstranjivac. Isto tako mreska povrsinu... Ili da to ostavim kao da mi uputi mlaz vode na zivo kamenje, a da kemijsku filtraciju posebno obavlja hang-on?
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2009, 09:44:57 prijepodne od zsabi »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #6 u: Ožujak 13, 2009, 10:54:29 prijepodne »
hm da.. ok, objektivno je to problem jer si prekratko dole da bi se kamen ostavio u plićaku da se barem malo "izliječi" tj. da pokrepa sve što mora na i u njemu da bi bio dobar za akvarij...

trebalo bi provjeriti sa nekim da li ima što jadranskog na lageru, tipa Blue sa Elegancereefa, ali eto, ako prolaziš kroz ZG ja ti mogu dati par kila svojeg jadranskog živog....

a čuj, nije prirodno ni držat živine u malom akvariju, pa ipak to radimo i zato koristimo pomoć raznoraznih sredstava, u svakom slučaju, akt. ugljen i odstranjivač fosfata bi bili dobro rješenje u tvojem akvariju...možda bi se mogli staviti u unutrašnji filter, ali bi svakako stavio i jednu jaču pumpu u akvarij, neku vawe protočnu, oko 2500 L/h, radi izmjene plinova, boljeg rješavanja otpada, te barem male simulacije prirodnog okoliša, jer živina iz plićaka je navikla na  valove i struje....

volio bih kad bi se Grof javio u temu, on ima iskustva s Jadranskim akvarijem, sigurno bi imao koju pametnu za reć...


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #7 u: Ožujak 13, 2009, 14:01:00 poslijepodne »
Uglavnom, Vedran je sve već rekao.... u 100-tinjak litara se da zgodan jadranski složiti,treba obratiti pažnju na izbor organizama koje unosiš i na poboljšavanje filtracije kaja ti je trenutno vrlo slaba..

...dobra stvar je što razmišljaš o skimeru, vodi se onom da je bolji ikakvi nego nikakvi, filter slabog protoka u koji ćeš stavit AU i phosphate remover,u mojim jadranskim akvarijima uvijek je bilo makro alge "Codium fragile" (koju većina organizama ne dira, za razliku od caulerpe), stream pumpa za kojom ćeš riješiti cirkulaciju u tanku i na kraju najvažnija komponenta-živi kamen (znači pravi živi kamen, ne rupičasto kamenje iz pličaka....ako prolaziš kroz Split i ja ti mogu dat nekoliko kg.)

Veliki ti je problem i prijevoz organizama do H...to možeš donekle riješiti sa onim prijenosnim piknik fržiderima sa ulošcima i pumpom za zrak na baterije (cca. 50 kn).....





   




Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #8 u: Ožujak 13, 2009, 14:28:16 poslijepodne »
Citat:
Imao ga je Sharky (sad je napravio tropski), dok u Splitu imaš jadranski akvarij u dvije pizzerije.

Bkaraza!
Imam premalo informacije, da bi mogao kontaktirati one pizzerije u Splitu.
Probao sam potraziti Sharkyja medu clanovima, da mu pisem PM ali sam nasao samo Sharkyja, koji je aktivan na Teraristika forumu. Dali je to on?

Sorry moja greška ovdi je registriran kao damir 1700
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=18748.0

Inaće mislim da možeš kupiti i mrtvi tropski kamen dobro ga očistit i koristit za jadranski akvarij ukoliko nemaš negdje nabaviti jadranski. Za sve drugo si već dobio dobre odgovore od drugih ljudi :)

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #9 u: Ožujak 13, 2009, 14:59:22 poslijepodne »
Hvala momci, puno sam ucio od vas!
Na zalost u H nitko nema iskustva sa Jadranom, pa mi ne mogu pomoci.

Da malo skupim:
-Trebao bi skimmer napr. MiniFlotor od AquaMedice (koliko snaznu zracnu pumpu trebam uz njega?)
-neki filter slabog protoka (hang-on) napr. Eheim Liberty 2041
-stream pumpu (dali trebam 2000-2500l/h, ili dovoljna manja u 100l?) napr. Atman AT-203 (2000l/h)

I onda zivi kamen... Zagreb mi pada na put prema moru(ili prema kuci), a Split nije daleko od Rogoznice, gdje obicno idemo na godisnji. Tako da cu vas mozda potraziti u vezi zivih kamenja. Hvala vam unaprijed!
Probacu i drugi nacin, imam prijatelja u Rogoznici koji mi mozda uspije nesto nabaviti od ribara, pa bi mi mogao staviti negdje u plicake, da ugine ono sto mora...

I onda ono sto je Grof pisao: izbor organizma...
To bi me jako zanimalo! Sta mogu i sta ne? Nikako ne bi one iz dubine, a ni one koje trebaju jako specijalne uvijete. Razmisljam o vrstama iz plicaka, ali konkretno koje mogu? Koje ribice, koje makro alge, koje zarnjake i puzeve?
Jedino imam iskustva, da moruzgve, kozice i rakovi samci nemaju problema ni sa sadasnjim uvijetima (koji su dosta losi). Izgleda da su crveni crvi crijevasi isto OK, i znam da je Volak dosta opasan u akvariju... E toliko. Probao sam Petrovo uho, ali nije prezivio put. Isto tako sam nasao proslog ljeta onog raka samca koji zivi zajedno sa onom lijepom pjegavom anemonom (ne znam sad ime, imam ga kodkuce napisano) ali su isto poginuli. HELP!

I jos nesto o cemu nismo jos govorili. Osvijetljavanje.
Sad mi je bas pukla rasvijeta i trebao bi nesto kupiti. Imao sam obican Philips Aquarelle (daylight 6000K), koristio sam ih za chiclide... Dali moram neki specijalni, ili je dovoljan i daylight, posto u plicacima nema bas puno vode iznad njih, kako bi dobili drugacije svijetlo?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Barbarosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 113
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #10 u: Ožujak 13, 2009, 17:02:07 poslijepodne »
Pozdrav zsabi,
Atman At-203 ti nije stream pumpa, tebi treba nešto poput maree ili tunze
http://www.zoo-vili.hr/default.asp?cat=7&subcat=32
Pula

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #11 u: Ožujak 13, 2009, 20:28:29 poslijepodne »
Mislim da su Vedran i Grof pokrili sve aspekte stvaranja akvarija. Ja se ne bi opterećivao jadranskim kamenjem već bi kupio (u Pešti ili nekom drugom gradu) Tonga ili Fidji live rocks, a nakon cikliranja stavio unutra jadranske organizme. Kod mene se nalaze jedna Actinia equina i nekoliko zmijača (iz Bračkog mora), a imam i jednog crva cjevaša. Kod mene je mješano kamenje, pa ne mogu reći: imam tropski ili imam jadranski  :D
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #12 u: Ožujak 15, 2009, 13:00:41 poslijepodne »
Raduje me Vaše nastojanje da oformite uspešan Jadranski akvarij. Skup potpunih odgovora na pitanja koja ste postavili bi verovatno bio obima knjižice. Ipak, dobili ste dosta korisnih sugestija. Evo, da i ja priložim mišljenje u vezi sa izborom organizama. Što se riba tiče, treba se ograničiti na primerke veličine od oko pet centimetara i manje, akvarijum je skromne velične. Naravno, mogu se držati mladunci krupnijih riba, ali ih vratite u more ili ustupite prijateljima nakon godinu, dve ili tri! Slično važi i za druge organizme, velike životinje ostavite u moru! Evo nekog izbora onih koji se uglavnom lako mogu pronaći u plićaku. Ribe:1-2 crnelja, Chromis chromis; 1-2 ribe od sitnijih labrida: Crenilabrus (Symphodus) sp.: C.ocellatus - po mogućstvu narandžasti (!) ili žuti varijetet, C. scina, C. cinereus, C. quinquemaculatus, …..; 1 knez, Coris julis (ali baš mladunac!); 1-2 Blennius sp. - najbolje od najsitnijh vrsta (ali ne dva od iste!); Blennius (Lipophrys) nigriceps, Blennius (Lip.) adriaticus ili Blennius (Lip.) dalmatinus; 2-3 Tripterygion sp. i Gobius sp. (između dosta vrsta Gobius auratus je najatraktivniji, ponaša se otprilike kao tropski Nemateleotris  sp., ali živi malo dublje i teže se hvata). Beskičmenjaci. Rakovi: 2-3 Palaemon elegans, 1-2 Lysmata seticaudata, nekoliko rakova samaca (Calcinus tubularis, Clibanarius erythropus ili pripadnici drugih manjih vrsta). Mislim da rak samac kojeg ste posebno pomenuli (Eupagurus prideauxi sa simbiotskom anemonom Adamsia palliata), iako lep, nije baš dobar izbor za Vaš akvarij. Iz više razloga. Anemone: po nekoliko primeraka od vrsti Cereus pedunculatus, Bunodactis verrucosa, Diadumene luciae, Actionothoe clavata, Sagartia sp., Actinia equina, Actnia cari ..... Može i neka omanja A. sulcata. Drugi beskičmenjaci: više perjasth crva sa krečnjačkim i mekim cevima (od ovih drugih najbolji je izbor Bispira volutacornis, ali uzimati mlade primerke). Par pužica algojeda, Monodonta sp., neka zvezdica Asterina gibbosa i zvezda zmijača. Najzad, od macroalgi, Caulerpa sp. i Codium sp. – i eto punog akvarija! Sa srećom!
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2009, 13:46:40 poslijepodne od ZorK »

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #13 u: Ožujak 16, 2009, 15:15:47 poslijepodne »
Hvala ZorK! U stvari onda mogu sve vrste iz plicaka. Jedino ne znam kako...
Konjske mozuzgve (Actina equina)se moze skinuti oprezno sa stijene bez problema, ali kako uloviti ostale anemone koje si napisao? Vecina njih se drzi u nekoj rupi, na velikoj stijeni i vidaju im se samo ticala. Jedino anemonu slucatu sam vidio i na manjim kamenima u Rogoznici. Dali ima neki trik, za lov tih anemona?
Isti je problem sa crvima cijevasima. Krecnjacki cijevi se nalaze na kamenima (ako imamo srecu onda na malom kamenu), ali one vrste sa mekim cijevima su pokopane u pijesak, pa se drze dublje na nekom kamenu... Kako ih mozemo uloviti bez steta?
Ribe su druga stvar... oprezno i srtpljivo (jedino znam kod babica)... jeli sam u pravu?

I onda druga stvar:
Pogledao sam Damirov akvarij i gotov sam! Odlucio sam da necu napraviti akvarij od 250l za chiclide, i pored nje nekako poboljsati stanje sadasnjeg jadranskog (100l), vec cu napraviti 250l Jadranskog!
- Vanjski filter (Eheim Classic 2215) sa aktivnim ugljenom, phosphate removerom i ostalo sto je potrebno (stane do 4litara)
- skimmer MidiFlotor od AquaMedice sa zracnom pumpom
- neku stream pumpu od 2500l/h (za pocetak jednu, mozda kasnije jos jednu)
Tako nekako...

Sta mislite? Skoro sve to bi morao kupiti i za 100l samo malo slabije, a za chiclide svakako bi bilo potrebno eheim 2215.
250l bi bilo stabilnije, pa bi mozda mogao probati i neke druge vrste...
"Hladnjak" ne bi kupio, soba je klimatizirana, i mozda cu malo staviti ledene boce, kad je potrebno...

Sta mislite?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #14 u: Ožujak 17, 2009, 12:51:39 poslijepodne »
e jbg, toliko kamenja ti nemam :D :D

a čuj, nisam pametan ... izvedivo, što reć... doduše, s manjim bioloadom, tj.pazit na broj riba...


Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #15 u: Ožujak 17, 2009, 18:01:35 poslijepodne »
Obecas pa se predomislis...  :D :D :D  ;)

Koliko bi trebao ukupno da nabavim za 250L? Mislio sam kupiti par suhog, pa uz njih staviti zivi jadranski, da ozivi...
Mislim da ne mogu drugacije  -?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #16 u: Ožujak 19, 2009, 23:18:45 poslijepodne »
Zsabi, odluka da zapreminu budućeg Jadranskog akvarija povećate na 250 litara, iz perspektive njegove uspešnosti, je vrlo dobra. Mogli bi ste i da akvarij od 100 litara koji posedujete iskoristite kao „sump“ u novom sistemu. U njega smestite skimmer (pokušajte ipak da nabavite neki moćniji od pomenutog) i hemijsku filtraciju. A mogli bi ste ga koristiti i kao privremeni smeštaj za organizme u slučaju da se ukaže potreba! U morskoj akvaristici, u vezi kapaciteta, zaista važi ono:„od viška glava ne boli“! Ipak, mislim da ovo povećanje akvarija ne znači i da istovremeno naročito dobrom postaje ideja da u postavku uvrstite šarge, fratre, piceve, ušate, škarpine ...., tj. poznate konzumne ribe. Istina je da se te često viđaju u Jadranskim akvarijima. Međutim, one uglavnom dostižu dužinu 30-50 centimetara. Za samo godinu dana mogu narasti sa 1-2 na 10 cm. I pri tome se od simpatične, živahne ribice obično pretvaraju u monstruma koji počinje da tamani sustanare. Preporuka je da se i u ovoj kombinaciji više-manje pridržavate sugestija u vezi sa veličinom riba koje sam izneo u prethodnom prilogu (naravno, koji centimetar više je u redu). U mogućnosti ste, međutim, da značajno povećate broj vrsta i primeraka. Više različitih sitnijih riba živih boja, bar po meni, ostavljaju bolji utisak od jednog porcijaša koji u istoj meri opterećuje filtracioni sistem. Naravno, o ukusima ne treba raspravljati, znam da  postoje i suprotna mišjenja. A postoje i ogromni morski akvariji…   

Za uspešno pronalaženje, hvatanje-vađenje, čuvanje, pakovanje, transportovanje i prilagođavanje morskih organizama na akvarijske uslove potrebno je znanje i iskustvo, to je priličnom broju ljudi u tropskim oblastima posao. Bez ovih preduslova gubici organizama će biti vrlo veliki, ukoliko se baš ne radi o najotpornijim vrstama. Pisanje sveobuhvatnog priručnika na ovu temu nije baš jednostavnan zadatak! Evo, ipak, nekih iskustava u vezi sa postavljenim pitanjima…   

Što se hvatanja riba za morski akvarij tiče, mogu se primenjivati različite metode, u zavisnosti od vrste ribe. Poveća ručna mreža u većini slučajeva dobro obavlja posao. Skoro sve vrste anemona koje sam naveo u prethodnom prilogu mogu se  odvojiti od podloge na način sličan onom koji se primenjuje u slučaju A. equine. Cereus i Sagartia sp. se mnogo češće od ostalih nalaze u rupama u steni koje su sasvim po meri njihovog tela. U tom slučaju ne pomaže nikakav trik, bar meni takav nije poznat! Ne treba ništa ni pokušavati.....Međutim, ove sase se nereko nalaze i ukopane u sitneži od kamena, ponakad i njegovoj mešavini sa peskom. Stopalom su pričvršćene za jedan ili više kamenčića. To je odlična prilika, mogu se pažljivo otkopati bez oštećenja. Skrenuo bih pažnju na to da ove anemone ne treba brkati sa vrstama iz roda Aiptasia, čiji se pipci često mogu videti kako vire iz rupa u stenama u plićaku! U pojedinim tekstovima preporučivao sam da se krene ka jugu Jadrana da bi se lakše pronašli zanimljivi stanovnici akvarija o kojma se diskutovalo. Što se tiče ovih anemona koje preferiraju zonu plime i oseke i susedni plićak – savet je suprotan. Pođite ka severu i severozapadu! Sećam se da su severna polovina zapadne obale Istre i  Slovenačko Primorje - Tršćanski zaliv (!!)  u tom pogledu baš bogata područja.   

Perjasti crvi sa krečnjačkim cevima mogu se pronaći pričvršćeni za sasvim sitno kamenje - kamenčiće. Ponekad se bezmalo radi o „golim“ cevima koje se mogu kasnije zalepiti za odgovarajući kamen u akvariju. Sa stena se teško mogu uspešno skinuti, osim ukoliko ove nisu jako slabe strukture. Krupne perjaste crve sa mekim cevima koje su ukopane u pesku (Myxicola sp, Sabella sp.…) ne treba ni uzimati ukoliko u akvariju ne postoji jako debeo sloj podloge, pošto nimalo neće biti zadovoljni „smeštajem“. Bispira volutacornis živi na kamenitom dnu i to skoro uvek  grupno. Cevi obično u snopu vire iz neke rupe. Ukoliko ovu formiraju krupan kamen i horizontalna stena na kojoj ovaj leži, i ako se uz to kamen može prevrnuti – nema nikakvih problema. Otkrivene cevi crva se prilično lako neoštećene skidaju sa podloge za koju su bočno zalepljene, pod uslovom da se pažljivo povuku na suprotnu stranu od one na kojoj se nalazi peruška crva! Iskustvo mi je da se životu u akvariju posebno dobro prilagođavaju mladi primerci – sa prečnikom peruške do 5-6cm.   

Nadam se da će Vam ovaj tekst biti od pomoći, a možda i još nekom od zainteresovanih kolega.

Pozdrav!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #17 u: Ožujak 30, 2009, 11:15:00 prijepodne »
Ljudi!

Mislim da cu uskoro imati male konjske moruzgvice  ;)
Usao sam u sobu zbog necega, pa sam vidio nesto cudno... Za tren sam uzeo aparat, ali sam nazalost dodirnuo staklo s aparatom, pa su se stidljivo uvukle za par sekundi, a sto je najgore da ni autofokus nije dobro radio, pa sad imam samo dvije mutne slike.



Mozda bas onaj pravi trenutak... (nesto crno na sredini slike)?


Slike su dosta mutne, ali nisam imao vremena da nastimam aparat.  :'(

Ako je to stvarno bilo ono sto mislim, koliko vremena treba, da se mladunci pojave tu i tamo?
Neki manji puzici su mi prije par dana stavili jajasca, kao mali konac na staklo. "Konac" se danima razisao, ali ne vidim bas nista, osim ako nisu one male bijele tockice od pola mm-ra ili jos manje.
Sretni roditelji:  :)


Imam i male spiralne cijevase na staklu (slike nema nazalost).
Mislim da je ovo snaga proljeca   ;)

A da stavim par slika i o veliokom predatoru (jucer sam spasio jednog raka samca "Clibanarius erythropus" kojeg je napao).


Ne znam ni o malima (velicina oko 8-10mm), ni o velikom puzu (7cm mu je velicina ljuskare) koje je vrsta. Ako bi netko znao...
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 11:33:31 prijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #18 u: Ožujak 30, 2009, 20:44:45 poslijepodne »
Nisam do danas uočio pouzdane znake uspešnog razmnožavanja, tj. pojavu vidljivih mladunaca Actinia equina-e u  akvarijima, za razliku od nekih drugih anemona. A držao sam ovu vrstu praktično neprekidno (?!). Mali puž sa jako izduženom konusnom ljušturom na fotografiji je primerak vrste Bittium reticulatum (samo izuzetno dostiže dužinu od oko 1,5 cm ili nešto više od toga). Masovan je na različitim tipovima dna u Jadranu i praktično svim dubinama. Mišljenja sam da se ova vrsta spontano razmnožava u akvariju, tokom dugih vremenskih perioda kod mene su bili prisutni u značajnom broju! A čini mi se i da se hrani svim i svačim: i mikroalgama i raznovrsnim “otpadom”. Krupni puž je skoro sigurno Thais (Stramonita) haemastoma. Njegova ljuštura može dostići i oko 10cm dužine, a karakteriše je relativno veliki otvor, iznutra crvenkasto-narandžasto obojen. Ovaj otvor puž zatvara odgovarajućim rožnatim poklopcem, upadljivo velike površine! To sve treba proveriti – pošto se ne vidi na priloženim fotografijama! Ja primerke ove vrste nikada nisam ubacio u akvarij, ali znam da puž obitava na isturenim stenovitim obalama u zoni plime i oseke i to tamo gde se nalaze guste kolonije jedne od vrsti dagnji - Mytilus galloprovincialis. Smatram da ne postoji dilema u vezi toga da se radi o pužu mesojedu – opasnom predatoru. A takođe ni razlog da se ovaj uvrsti u bilo kakvu postavku Jadranskog akvarija, osim toga što se nesumnjivo radi o prilagodljivoj vrsti! Pozdrav.
« Zadnja izmjena: Ožujak 30, 2009, 21:25:32 poslijepodne od ZorK »

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #19 u: Ožujak 30, 2009, 22:36:03 poslijepodne »
Znaci kazete da mi se moruzgve nece razmnozavati u akvariju...  :(
Ali to sto sam vidio, da su se skroz izvrnule jedan u drugu, jeste znak razmnozavanja ne? nisam nista slicno jos vidio.
Bili su oni prije udaljeni skoro 10cm jedan od drugog, pa su se priblizile, "akcija" i opet udaljile na originalno mjesto. Dosad nista narocito ne vidim na njima.

Drago mi je sto ce se mali puzici (Bittium reticulatium) vjerovatno i nadalje razmnozavati, mislim da sam ih donio proslog ljeta sa malim zivim kamenima.

A sto se velikog predatora tice, po ZorKovim informacijama i slikama te vrste sa interneta nema sumnje, jeste primjerak crvenousne purpure (Thais haemastoma).
Mislim da ce podstanariti kod mene do sredine svibnja, pa se seli u Sibenik :)

Pozdrav!
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #20 u: Svibanj 20, 2009, 13:21:51 poslijepodne »
Evo me!

Davno se nisam javio... Moj novi akvarij ce biti gotov sutra, ili prekosutra. Radovi ormara na kojem ce stajati se isto priblizavaju kraju. Moracu kupiti planirane tehnike i lagano krenuti akvarij.

Proslog vikenda sam bio u Grebastici (ispod Sibenika). Kako sam se i odlucio nakon Zorkovog odgovora, mog peredatora (Thais haemastoma) sam vratio kuci (tacnije u susjedstvo, posto je on iz Rogoznice  :)).
U subotu nije bilo bas dobro vrijeme, ali sam morao malo zaroniti kad sam vec bio tamo. Nisam mogao dugo ostati u hladnoj vodi, pa nisam ni sakupio nista.
U nedjelju je stigao ljeto. Putem prema kuci smo stali u selu Pakostane.
Sakupio sam neke stvari, ali da budem iskren ne znam tacnu vrstu tih zivotinja, pa cak neki organizmi nisu ni ono na sto sam prvi put mislio. Sakupio sam ih sa 1-2 metara dubine u nadi ce su oni dosta otporni organizmi. Ubacicu par slika, koje sam na brzaka jucer napravio.

Velicina:1-1,5cm sasvim tvrda izvana


velicina: 1cm


Mislio sam da su perjasti crvi cjevasi (nisu bili otvoreni), ali mi ne lice na moje poznate cjevase.
Debele su oko 1-2cm a duljina cijevi oko 10cm





I neka druga vrsta raka samca:



Donio sam i neke puzeve. Priljepci su mi poginuli (ali su rakovi imali bogat objed). Donio sam malo petrovo uho, par sitnih puzica sa stjena (napravicu jos slike) i jedno dlakavu zvjezdacu koja se polako raspada (ima samo 3 krakova) ali se jos mice.

Molim vas da mi napisete tacne vrste ovih organizma, pa ako imate neki savjet...




« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 13:02:58 poslijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #21 u: Svibanj 20, 2009, 13:54:15 poslijepodne »
koralj s prve slike je skorpac imao mislim... na žalost zabortavio sam o kojem se točno radi..ima negdje tema...

ovo ostalo isto ne znam...sori  :nerd:

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #22 u: Svibanj 20, 2009, 14:44:40 poslijepodne »
Koralj ti je ZorK ovdje determinirao, a i ja sam nedavno izronio takvo sto na Krku. Cini se da je koralju ok, jer cesto ima otvorene polipe.

Crvi cjevasi su isprva bili stalno otvoreni, a onda su se zatvorili i sad tako stoje...iako, kad ih taknem, osjetim da se micu unutra.

Odlicna fotka raka!
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #23 u: Svibanj 20, 2009, 20:33:14 poslijepodne »
   Da, to je Balanophyllia.
Odlicna slika raka samca! Za 10!
Inače organizmi iz Jadrana teško preživljavaju u akvarijskim uvjetima. Što zbog temperature, a što zbog vode siromašne planktonom kojim se većina u prirodi hrani!
Nešto bolje se snađu račići - predatori, ali većina njih napravi dar-mar u tanku i prije ili kasnije smaže sve živo u tanku. 

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #24 u: Svibanj 22, 2009, 16:56:49 poslijepodne »
Losa vijest! Veliki cijevasi (jos uvijek ne znam sto su to tacno) su poginuli osim jednog.
Izgledali su kao puzevi golaci koji zive u cijevima... Bili su debeli kao moj prst.

Tvrdi koralji izgledaju dobro, barem dosad. Vidim polipe, a kad ih taknem brzo se "sakriju". Jedini je problem, da sam ih skinuo bez vecih komada kamena, pa uvijek padaju sa izabranog mjesta zbog setanja rakova samaca. Ne znam s cime bi ih mogao priljepiti.

Inace ne mislim da je drzanje jadranskih organizma iz plicaka problematicnije od bilokakvih tropskih, ali ce se to ispostaviti...
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0