Ožujak 28, 2024, 23:02:03 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pico reef  (Posjeta: 89224 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #250 u: Ožujak 20, 2016, 10:50:16 prijepodne »
Jos se lijepo vidi na slici da je euphylia pustila duze lovke,kazu sve sta je lijepo je otrovno :D

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #251 u: Ožujak 22, 2016, 11:37:33 prijepodne »
U tjedan dana do kraja se  :-X Caulastrea... Dio koji je bio izložen Euphylliji je dosovce preko noći nestao i ostao je samo kostur. Jučer sam snimao akvarij, pa sam vidio da su pipci Euphyllie završili u Caulastrei, otpaloje ticalo na vrhu, Caulastrea se zatvorila oko ticala, a jutros i na toj glavi strši kostur. Sad definitivno moram vidjeti kako da uopće u svom ''ogromnom'' akvariju odlijepim ili Caulastreau ili Euphylliu...
Čitam po netu pa vidim da su se koralji i u gorem stanju uspjeli izvući no možda nije samo Euphyllia nego je tu i problem s KH...
Usput sam još i Kenya Tree fragirao na dva dijela pa je i to još dodatno otrovalo vodu.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Pico reef
« Odgovori #252 u: Ožujak 22, 2016, 12:27:54 poslijepodne »
Oporaviti će se Caulastrea.
Euphyllia se može protegnuti puno više nego si možeš zamisliti >:(
Kako je poprilična gužva, ja bi stavio xeniu umjesto euphylije.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #253 u: Ožujak 22, 2016, 12:40:54 poslijepodne »
Oporaviti će se Caulastrea.
Euphyllia se može protegnuti puno više nego si možeš zamisliti >:(
Kako je poprilična gužva, ja bi stavio xeniu umjesto euphylije.

Ma vidio sam da pusti pipke 10-ak i više centimetara. Ona druga koju imam na kamenu skroz na vrhu kod povrata vode u akvarij se podijelila i sad ima tri glave ali više ne pušta te pipke nego je više skupljena. 

Xeniu ne mogu tamo stavljati jer je desetak jedinki na jednom poprilično velikom kamenu :) Najvjerojatnije ću Caulastreu probati maknuti pa ju prebaciti više lijevo ili, ako će to biti problem da se ne raspukne korijen, maknut ću Euphillyu i na to mjesto zalijepiti ili Duncana ili neku drugu Caulastreu.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #254 u: Ožujak 30, 2016, 06:05:32 prijepodne »
Zadnja dva tjedna kontroliram KH i nije mi jasno da ga ne mogu ustabiliti. Što god da ulijem, dolijem, ubacim, zamijenim vodu ili takvo što KH je 4.5! Provjeravao sam da li je tester ispravan (ima kalibracijska tekućina) i ispada da je. Sada dok ovo pišem palo mi je na pamet da testiram tvrdoću u slatkovodnom akvariju gdje je voda iz pipe i tu bi trebala tvrdoća biti preko 15KH. Ako je tako onda je tester sigurno ispravan a KH u picu je prenizak...

Ne vezano za KH, gorgonia koja je bila na jednom dijelu prekinuta odnosno izgubila meso, mic po mic se ponovno spojila u jednu čitavu grančicu.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pico reef
« Odgovori #255 u: Ožujak 30, 2016, 09:30:46 prijepodne »
Calustrea i euphilija su preblizu i sigurno ju je euphilia sprzila.  Nema veze sa kh.   i meni euphilije sprže čega se god dotaknu.

Ako ćeš micati euphiliju slobodno se javi ja bum ju udomio :) ( naravno uz kompenzaciju ) 

Onaj e smeđe - zuta jer tak.  Di si ju nabavio ?
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #256 u: Ožujak 30, 2016, 09:54:02 prijepodne »
Calustrea i euphilija su preblizu i sigurno ju je euphilia sprzila.  Nema veze sa kh.   i meni euphilije sprže čega se god dotaknu.

Ako ćeš micati euphiliju slobodno se javi ja bum ju udomio :) ( naravno uz kompenzaciju ) 

Onaj e smeđe - zuta jer tak.  Di si ju nabavio ?
Smeđa sa zelenim vrhovima. To je ona koja raste iz jedne glave i ne dijeli se. Imam i onu drugu na vrhu koja je pored sinularie pa se ne događa ništa.
Teško da ju mogu skinuti a da ju ne podrobim jer je zaljepljena onako muški!


Kako da stabiliziram KH? I da li se uopće moram zamarati oko KH kad sve raste i živi kako treba?

TrpimirovichDesignStudio


Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pico reef
« Odgovori #257 u: Ožujak 30, 2016, 11:23:10 prijepodne »
Calustrea i euphilija su preblizu i sigurno ju je euphilia sprzila.  Nema veze sa kh.   i meni euphilije sprže čega se god dotaknu.

Ako ćeš micati euphiliju slobodno se javi ja bum ju udomio :) ( naravno uz kompenzaciju ) 

Onaj e smeđe - zuta jer tak.  Di si ju nabavio ?
Smeđa sa zelenim vrhovima. To je ona koja raste iz jedne glave i ne dijeli se. Imam i onu drugu na vrhu koja je pored sinularie pa se ne događa ništa.
Teško da ju mogu skinuti a da ju ne podrobim jer je zaljepljena onako muški!


Kako da stabiliziram KH? I da li se uopće moram zamarati oko KH kad sve raste i živi kako treba?

TrpimirovichDesignStudio

ja ne mijerim kh,  u top of dodajem gaseno vapno i ne zamaram se sa parametrima.  Imam 9 vrsta eufilija i sve su ful otvorene. ( i jos par komada ostalih koralja ).

ako sve raste samo nastavi kako si do sada radio. Nema potrebe cjepidlačiti sa parametrima ako su svi koralji otvoreni.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline čiovo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Čiovo-Trogir
Odg: Pico reef
« Odgovori #258 u: Ožujak 30, 2016, 12:19:19 poslijepodne »
Pozdrav
Imao slican problem, moj tester pokazivao stalno kh 9 i ja racunao sve ok, i nakon par miseci sam izgubio par koralja lps i sps, kako je to bilo u litnjem periodu kada mi je posal najaci nisam stiga obracat paznju i prepisivao problem drugim stvarima, kad sam se malo uvatija kh je bio ispod 6 i nakon toga se uvatija parametara, danas ih drzim na stalnim razinama i tank mi napokon izgleda super. Misljenja sam da su parametri jako bitni.



Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #259 u: Ožujak 30, 2016, 12:57:20 poslijepodne »
Takoder sam misljenja da su tri osnovna elementa jako bitna. Kod mene je recimo zelena caulestrea i parahammer euphilia pokazatelj kada je kh ispod 7. Glave su dosta manje nego inace. Dugorocno mislim da nizak kh moze ostetit koraljima. Proces odumiranja moze trajati mjesecima i naoko sve izgleda ok do jednog momenta. Kako odrzat stabilan kh ja recimo koristim dozirku. Dnevna potreba moga tanka za KH je 75 ml podjeljeno na 5 doziranja po 15 ml da bi stabilno stao na otprilike 8. Iako zna varirat u rasponima od 7.8-8.3 ali otprilike je uvijek tu negdi oko 8.

Koralji ne odumiru preko noci nego je proces dosta spor a kada je primjeti odumiranje tkiva i blijeda boja u tom trenutku je u vecini slucajeva vec kasno. Stoga kao sta sam napisa slazem se u potpunosti s kolegom ciovo jer sam upoznat i s njegovim problemom i izgledom tanka kada je kh bio kriticno nisko cca 6 a da ne govorim iznose koji su kod tebe od 4. Kada je doveo sve u red tank je dobije totalno drugu dimenziju. Naravno ovo je iskustvo iskljucivo moje i od kolege ali misljenja sam da i kod tebe nebi cvijetale ruze dugorocno ako to ne dovedes u red.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pico reef
« Odgovori #260 u: Ožujak 30, 2016, 14:07:06 poslijepodne »

Ja sam govorio iz svog iskustva sa nezahtjevnim koraljima LPS i mekima.

Moj prvi tank je bio star godinu dana - Pun LPS i mekih i nikad ni jedan koralj nije crkao.
  nešto malo manje od 12mj je bio tank na životu, 6 promijena vode, od toga dva puta jer sam mijenjao 80% grebena ( podivljala caulerpa )
  doziranje Easylife a,b,jod  ( sve od oka )  + top off sa gašenim vapnom.
  ATI Phos remover
  mjerenje fosfata 2 puta ( 0.02  - na čuđenje nas koji smo mjerili )
Prodan radi drugih ideja :)

Drugi tank cca 5 mjeseci trenutno
  - doziranje od oka
  - top off + vapno
  - a,b,jod ,
  - ATI phos remover



  ovaj put same eufilije ( za sada 9 vrsta ) , koja galaxea i koja zoa  eufilije sretne i zadovoljne , rastu dijele se.

ovaj put su me upozorili na smanjen udio kalcija, ali niti on se ne troši pretjerano .

Ne kažem da će svima uspijeti ovakav način, naprotiv vjerujem da bi većini odavno sve pocrkalo.

evo slikica 5mj tanka
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline čiovo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Čiovo-Trogir
Odg: Pico reef
« Odgovori #261 u: Ožujak 30, 2016, 19:12:24 poslijepodne »
sve šta je Slim napisa potpisujem....tank od 12miseci i tank od 5miseci su maldi tankovi, i pitanje je šta bi bilo za 24/48 ili dalje imiseci. Mislim da treba vodit raćuna o parametrima, i moj je tank izdrža 8 miseci sa lažnim testovima i parametrima u komi  - ali opet ovo je moje mišljenje ;-) .

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #262 u: Ožujak 30, 2016, 19:56:40 poslijepodne »
Da ne kopiram svaki post, odgovorit ću na sve jednim postom. Naravno, hvala svima na komentarima.

Pa da krenem.

Prvo me interesira dodavanje vapna u ATO spremnik. Koje vapno, koja količina, kakvu otopinu daje... To mi se nekako čini najjednostavnije za održavanje stabilnog KH.

Vezano za dozirku, našao sam nešto na e-bayu ali nemam mjesta ni za iglu u mom ormariću tako da trenutno neću tako nešto slagati (trebao bih napraviti dodatni ormarić za spremnik tekućina i dozirku).

E sad, male/velike glave euphyllia. Kad mi je gornja euphyllia mala, donja je ogromna i obrnuto. Očito jednoj odgovaraju više jedni parametri a kod druge je obrnuto. Činjenica je da sam jedno vrijeme imao KH 11, i u tri dana mi je padao na 8 pa sam to uspješno dozirao na dnevnoj bazi (otopina soda-bikarbone 5ml na moj volumen diže KH za 1 stupanj). Kako sam prestao kontrolirati Mg i Ca jer doziram iste od EasyLife-a, prestao sam kontrolirati i KH dok nisu došli novi testeri od Saliferta i onda je ispalo da je KH katastrofalan iako nema nikakvih naznaka na koraljima. Količine za doziranje sam računao kroz par mjeseci i našao sam neki optimum odnosno svaku drugi dan dodajem Mg i Ca u određenoj količini a I, Sr jednom tjedno nakon zamjene vode kao i EasyLife A+B.

Zašto EasyLife? Zato što koristim njihove preparate za slatkovodni pa imam povjerenja i nekako su mi najjednostavniji a i najjeftiniji. Svakako treba imati na umu da bilo kakva promjena koncentracije na 14 litara vode radi velike promjene parametara i to kolko tolko uspješno održavam (akvarij je bruto 14,37 litara od čega je 10,29 litara display tank, a 4,08 litara filter, a kad odbijemo 2cm mora koje fali onda treba oduzeti još 1,15 litara volumena tako da je netto akvarija cca. 13 litara)

Zamjena vode je na tjednoj bazi po 1,5 litru a miješam Red Sea Coral Pro sol (od prošlog tjedna, prije je bila Wave Proffesional). Kanta od 2kg je meni dovooljna za čitavu godinu :)

Novi LED je sad u pogonu dovoljno dugo da su se koralji priviknuli. Jedino što sam primjetio, pisao sam već, je bleaching cactus pavone koja ima i dalje dugačke pipce ali nema onu smeđu boju, i presvlaćenje sinularie svaka tri do četiri dana. Te promjene sam pripisao LEDu...

Kad ulovim vremena složit ću jednu rekapitulaciju od početka pa do danas što sam sve mijenjao od rasvjete, opreme i organizama.
 
Tank s euphylliama na fotki je bujan pa mislim da u njemu sve i štima. Vrijeme će pokazati tko je u pravu a tko u krivu i ne želim da i ova moja tema krene u krivom smjeru - prepucavanje. Osobno svi forumaši koji su komentirali moj post imaju po mojem mišljenju vrhunske akvarije iako je svatko na drugačiji način pristupio održavanju, doziranju i njezi akvarija. Iz svog iskustva mogu reći da je u svaki od njih uloženo puno truda a mislim da sam se i ja nekako približio ukupnom umjetničkom dojmu :)

« Zadnja izmjena: Ožujak 30, 2016, 20:03:20 poslijepodne od trpimirovich »

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pico reef
« Odgovori #263 u: Ožujak 30, 2016, 20:10:46 poslijepodne »


Prvo me interesira dodavanje vapna u ATO spremnik. Koje vapno, koja količina, kakvu otopinu daje... To mi se nekako čini najjednostavnije za održavanje stabilnog KH.



ni tu ne doziram :)  jre u biti vapno nemožeš previše staviti, jer se vapno zasiti vodu kolko može ostalo padne na dno .  Znači možeš ili na moj način , baciti pola kg u posudu i promjesati, i svaki put kad dodajem novu RO samo zamutim.  ili staviti u neku posudu sa ro i onda vodu koja je zamućena staviti u ATO spremnik.

Znači vapno se ne može otopiti previše, i biti ga previše u vodenom stupcu

Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Pico reef
« Odgovori #264 u: Ožujak 30, 2016, 20:47:41 poslijepodne »
Vapno se mjenja ili se potroši/nestane ?

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pico reef
« Odgovori #265 u: Ožujak 30, 2016, 21:37:24 poslijepodne »
Vapno se mjenja ili se potroši/nestane ?

Potroši se nakon vremena, ali jakooooo duuuugo mu treba na malim kolicinama vode kao što je kod mene .  i on diže malo ph i kh
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #266 u: Ožujak 31, 2016, 18:03:02 poslijepodne »
Opet pitanje. Koliko dugo treba koralju da vrati boju?
Cactus pavona je sve bljeđa....
Čitao sam sve i svašta pa me interesira vaše mišljenje.
1. Promjenio sam rasvjetu, drugačiji spektar;
2. Imam fluktuaciju temperature od skoro 2.5C odnosno od 25.5C do 27.8C;
3. Ako dobro čitam, dugotrajno iznad 31C i prejako svjetlo dovode do bleachinga. Je li ovo kod mene može opstati ili moram raditi ventilaciju za hlađenje?
4. Možda sam naglo sje... i fosfste odnosno sigurno sam naglo spustio fosfate jer sam nekako s promjenom lampe promijenio i aktivni ugljen i fosfat remower. Da li to ima tako jak utjecaj?
5. Hrana? Fali hrane? Previše hrane? Na tjednoj bazi ubacim JBLovu hranu na bazi planktona za filter feeder organizme. Hranim i kozicu pa i od nje valjda nešto ostane...
6. Nešto skroz deseto je u pitanju?
Znam da je jako teško s tolko parametara i nepoznanica dobiti odgovor no sigurno se netko od vas susreo s istim problemima.

TrpimirovichDesignStudio


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #267 u: Travanj 03, 2016, 10:41:05 prijepodne »
Glupo pitanje, Euphyllia može biti pored druge euphyllie a da se ne poubijaju?

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pico reef
« Odgovori #268 u: Travanj 03, 2016, 10:47:42 prijepodne »
Glupo pitanje, Euphyllia može biti pored druge euphyllie a da se ne poubijaju?

nekad da nekad ne.   recimo ja imam 9 vrsta i jednu pored druge i ne ubijaju se.  nekim dvije nemogu biti .  probas pa vidis ako se kolju mices.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #269 u: Travanj 03, 2016, 11:06:13 prijepodne »
Glupo pitanje, Euphyllia može biti pored druge euphyllie a da se ne poubijaju?

nekad da nekad ne.   recimo ja imam 9 vrsta i jednu pored druge i ne ubijaju se.  nekim dvije nemogu biti .  probas pa vidis ako se kolju mices.
Razmišljam ovu svoju problematičnu, ako uspijem odlijepiti, prebaciti na vrh. Znaš da sam je se želio riješiti ali mi ujutro dijete kaže da joj je to najljepši koralj u akvariju (ona svaki dan pregledava akvarije i prijavljuje “anomalije“) pa mi je sinulo, odnosno njoj, da imam mjesta na vrhu. To je sada jedan novi moment o kojem trebam razmisliti.

TrpimirovichDesignStudio


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #270 u: Travanj 05, 2016, 15:18:07 poslijepodne »
Pitaju me ljudi kak je mali taj tank pa evo, da vidite...

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #271 u: Travanj 05, 2016, 19:02:47 poslijepodne »
Debelius izglega  ka jastog unutar tvog sistema 😊

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #272 u: Travanj 05, 2016, 22:48:55 poslijepodne »
Došao je već velik. Baš sam u subotu gledao male u jednom shopu koji su četvrtina mog, a mislio sam da će i moj kad dođe biti takav ali nije. U prosjeku se dva do tri puta mjesečno presvuće.

Taman će do ljeta narast za gradele  :D

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #273 u: Svibanj 01, 2016, 13:10:14 poslijepodne »
Evo mene s novim pitanjem :) Kad sam nabvio novu LED-icu, full spectrum, malo sam bio razočaran jer su boje bile tako tako. Cactus pavona je izbljedila, radi prejakog svjetla pretpostavljam, a sada se polako vraća u nijansu smeđe ali ni približno nije kao što je bila. Gljive su crvene i zelene i to nevjerojatno žarke boje. Jučer sam nabavio nešto zoa i kad sam ih ubacio u akvarij jednostavno se nisam mogao načuditi kako su boje nerealno jake :) Definitivno nije LED-ica ta koja ne može reproducirati boje i definitivno ima odličan CRI.
Moje pitanje je, a ne znam odgovor, koji može biti razlog da se boje u mom akvariju nakon nekog vremena izgube odnosno da koralji postanu jednobojni?
Što dodavati u akvarij a da boje budu kao od ovih novih koralja? Na žalost, ne mogu poslikati ni mobitelom ni kamerom jer uvijek ispadne sve previše plavo, no kad u živo gledaš akvarij izgleda nevjerojatno obojano!
« Zadnja izmjena: Svibanj 01, 2016, 13:20:43 poslijepodne od trpimirovich »

Offline Vlado

  • Osnivač
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 474
    • http://www.akvarij.net
Odg: Pico reef
« Odgovori #274 u: Svibanj 01, 2016, 14:10:26 poslijepodne »
g. Mizerek  - HVALA!!!! ;)
ovaj savjet ispod je "karika koja nedostaje" - sada mi je sve sjelo na mjesto!
DA, živi kamen u "mrtvu vodu" nema smisla i to je poanta. Staviti LR u mrtvi okoliš je ubojstvo.
HVALA!


Ne znam da li sam ti odgovorio na bitno pitanje pa ću još jednom

Dakle kada idemo iz početka slagati REEF i stavljamo sve po PROPISU -PRIRODI onda je jednostavno i stvar je u ;

1 stavio si LS- znaći on je živ i treba mu prirodni okoliš,hranjiv i postojan
2. stavio si LR- i on je živ sa svim micro organizmima i bakterijama i treba mu isto da preživi kao i LS

I ŠTO SADA
ako staviš sol koja je obogaćena sa svime kao i u prirodi i dodaš sa osmozom u takav kamen i pijesak,
ta voda je MRTVA,ona po svojoj karakteristici je "oštra -nezaciklirana",nema planktona i hrane za organizme koji je trebaju na LR i LS-u i ti si tada

ubio LR i LS
bacio si novce,umrli organizmi su ti zagadili vodu,počne rasti alga i cikliranju nikad kraja

Samo zato ide ili nama dostupan Jadran (u fazi cikliranja nisu bitni micro i macro elementi )jer nemaš koralja još

ili voda od nekog akvariste koji istu mijenja i tada uzmeš tu vodu

Dakle to je cijela FILOZOFIJA

AKO IDEŠ SA SVIME MRTVIME i LS i LR i Sintetička sol onda da bi PROBUDIO mrtve treba pun k....c i 800 da život dođe k sebi ,a kamoli tebi-

I nema kompromisa sa prirodom

znali me pitat ,a što metnem LR ,a pijesak je mrtav ?!-onda imaš u pravilu uvijek ciano po pijesku-zakon prirode ciano priprema za život
metnupo sve mrtvo i stavio JaDRAN-onda umire Jadran i cikliranje počinje-CIANO pa ALGA

pravilo broj JEDAN

kod svakog od navedenih cikliranja i startanja OBAVEZNO staviti
PO4 REMOWER-da uzmeš algi hranu
NO3 remover-da joj također uzmeš hranu da ne raste

Koliko upće nebitno-nemaš koralja-svesti NO3 i PO4 na 0 nikakv problem ,kad je voda čista idu koralji (potrošači) pa tek onda riba ZAGAĐIVAĆI-očitavaš i vadiš removere,kasnije po potrebi vraćaš removere

Nakon toga mijenjaš vodu sa sintetikom PO MALO do 100%,kako bi osigurao sve macro i micro elemente(OPTIMALNE) potrebne za REEF sistem da raste zdravo i pravilno-

A prije toga savjetujem bar jednu knjigu i literaturu kako bi shvatio bit i ponatu (tu se knjige ne mogu i ne bi trebale pisati)
a ne znam ko bi to normalan i radio :zagrljaj:
[/quote]