Ožujak 28, 2024, 17:46:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pico reef  (Posjeta: 89112 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #175 u: Siječanj 07, 2016, 21:38:13 poslijepodne »
Odlicno glavno da ide na bolje

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #176 u: Siječanj 08, 2016, 12:20:37 poslijepodne »
Jutros se caulastrea odnosno onaj ''osušeni'' dio počeo napuhavati i sada je napuhan kao i ''zdravi'' dio no ima vidljiv kostur na mjestima koja su se pojavila prije.

Druga stvar koja možda ima veze a možda i nema je ta da euphyllia koja je prva došla u akvarij (ona s dvije glave na vrhu) se više ne otvara do kraja otkad se počela otvarati ova nova ''agresivna'' euphyllia za koju vidim da svaki dan raste sve više.

E da, i kakva je ovo crna točka na sinularii (druga fotka gore lijevo) koja izgleda kao uvučeni crni madež ili kao na krumpiru?
« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2016, 12:26:12 poslijepodne od trpimirovich »

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #177 u: Siječanj 08, 2016, 12:37:39 poslijepodne »
Mozda se samo zmazanoca ulovila na koralj,ako je mala rupa mozda ce se podjeliti,prvo probaj skiniti.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #178 u: Siječanj 08, 2016, 12:41:03 poslijepodne »
Mozda se samo zmazanoca ulovila na koralj,ako je mala rupa mozda ce se podjeliti,prvo probaj skiniti.

Veličine je zrna kave... Pustit ću malo da vidim u što će se razviti i hoće li nastati rupa.

Offline čiovo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Čiovo-Trogir
Odg: Pico reef
« Odgovori #179 u: Siječanj 08, 2016, 15:54:53 poslijepodne »
Moze pitanje jel znas koliki ti je kh mg ca i cime to miris.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #180 u: Siječanj 08, 2016, 16:35:39 poslijepodne »
Nisam dosta dugo mjerio jer sam potrošio testere. Imao sam od JBL-a. Mjerim za sada KH jer mi je jedini ostao i KH je oko 9.
Zadnje mjerenje je bilo  14.09.2015. i to Mg=1540mg/l, Ca=460mg/l. Ovako po mjerenjima dok sam ih radio ispada da mi dnevno akvarij potroši 2,5mg/l Ca i 22mg/l Mg.
Salinitet na plovak u granicama zelenog markera :)

Uglavnom, meni parametri nikada ne mogu biti skroz stabilni kao u nekom velikom tanku jer 1dcl gore ili dole radi odmah promjene u kemiji mora.

Krajem tjedna mi stižu novi testeri pa ću vidjeti što kaže more :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #181 u: Siječanj 15, 2016, 22:31:31 poslijepodne »
Danas mi stigli testeri. Pa sada to izgleda ovako:

NO2 ne mogu izmjeriti pa ću napisati da je 0,00mg/lit
NO3 može biti 10mg/lit a može i 25mg/lit. Zavisi kako gledam boje pa nek bude neka sredina od 15mg/lit
PO4 0,10mg/lit
Mogu samo reći da ti testeri su očito takvi da u biti ne mogu ništa točno izmjeriti. Napravit ću još par mjererenja da se ispraksiram s novim testerima.

Ca=480mg/lit
Mg=1580mg/lit pobjegao je malo previše
KH=10,9dKH isto mi je malo pobjegao


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #182 u: Siječanj 27, 2016, 19:06:38 poslijepodne »
Mislim da se mogu malo pohvaliti :) Doveo sam do jednog meni prihvatljivog nivoa ovaj pico. Zmijenio sam rasvjetu koja je sada 3 blue +6 white (27W, jedino što moram malo prekrojiti armaturu da mi ne bude ovako vaća od akvarija). Tjedan dana sam polako mijenjao lampe pa se nadam da se ništa neće dogoditi koraljima odnosno da ih neće spržiti. Imao sam neku kombinaciju za Kessil A160WE no kad mi je ekipa provjerila neke stvari definitivno sam odustao (puno prejaka za ovaj akvarij) pa sam pronašao nešto meni još bolje no moram razmisliti da li ću kupovati ili ne.

U filter će otraga doći i jedan mali skimmer na zračni kamen jer drugo nešto u akvarij ne stane. Imam ga doma ali se još nisam odlučio ugraditi ga.

Poslikao sam akvarij sa stalkom i okolinom da se dobije malo dojam veličine akvarija i prostora u kojem se nalazi. 

Zadnja fotka je prvi ''slučajni'' frag :) Tri pupoljka briareuma koje sm slučajno otkinuo pa zalijepio na kamen. Evo, otvoreni su.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #183 u: Siječanj 28, 2016, 12:20:24 poslijepodne »
Lijepo napreduje samo mene ova kozica bode u oči  ;) prevelika brate.ljepše bi se uklopila neka manja vrsta.Sviđa mi se i postav u prostoru.ja sam isto pobornik,ako nema mjesta ne pretjerivaj sa litrazom.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #184 u: Siječanj 28, 2016, 12:35:07 poslijepodne »
Lijepo napreduje samo mene ova kozica bode u oči  ;) prevelika brate.ljepše bi se uklopila neka manja vrsta.Sviđa mi se i postav u prostoru.ja sam isto pobornik,ako nema mjesta ne pretjerivaj sa litrazom.
Hvala!
Ja sam ocekivao pet puta manju kozicu a kad sam ju vidio malo sam se uzasnuo kolka je. Naviknuo sam se na nju, sprijateljio, komuniciramo, hranim ju s pincetom...
Razmisljao sam o sexy shrimpu, thorru ali ih nije bilo za nabaviti.

TrpimirovichDesignStudio


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #185 u: Siječanj 28, 2016, 12:57:28 poslijepodne »
Trpimire svaka cast. Zbilja lipo to izgleda i svaka cast na trudu i volji odrzat zivim ovako mali sistem  :klap:

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #186 u: Siječanj 28, 2016, 14:23:09 poslijepodne »
Hvala! Sve je OK dok sam ja doma. Čim me nema duže od tri dana onda je panika :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #187 u: Veljača 01, 2016, 06:58:12 prijepodne »
Pitanje:

Kako brzo bi se trebala puniti čašica od skimmera? Naime, ako pustim da se zapjeni onako muški, puna je odmah i to bistre vode što znači da bih za jedan dan mogao bez problema isprazniti akvarij.
Ako smanjim pjenušanje, onda tu i tamo nešto iscuri u čašicu. Kod mene je pjena bijela iako sam očekivao da će biti smeđe ili crvene boje s obzirom da se nakon par dana na površini napravi takav film.
Što je s dodavanjem vode u akvarij nakon što se dio preko skimmera ispusti a ne ishlapi? ATO će mi bez znanja nalijevati destiliranu vodu i padat će mi salinitet.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #188 u: Veljača 02, 2016, 06:50:54 prijepodne »
Promjena u akvariju: kako sam stavio 4x jaču rasvjetu počeo mi se ''perlati'' pijesak odnosno u samom pijesku mi nastaju mjehurići. Je li moguće da su alge počele rasti u pijesku iako bi trebao to biti anoksični proces? Isto tako, gljive su se stisnule do neprepoznatljive veličine...

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #189 u: Veljača 02, 2016, 07:50:35 prijepodne »
Za skimmer neznam,mada smatram da ti ne treba u 10ak litara mora.S novom jačom rasvjetom mi se isto desilo,gljive se ispuhale i pojavili se mjehurici,buknula alga...iako sam smanjio interval.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #190 u: Veljača 02, 2016, 07:52:53 prijepodne »
Za skimmer neznam,mada smatram da ti ne treba u 10ak litara mora.S novom jačom rasvjetom mi se isto desilo,gljive se ispuhale i pojavili se mjehurici,buknula alga...iako sam smanjio interval.
Jesu li se gljive oporavile nakon nekog vremena ili su propale?

TrpimirovichDesignStudio


Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #191 u: Veljača 02, 2016, 08:45:43 prijepodne »
Nisu propale samo su isto manje napuhane. Sa rasvjetom su mi buknule dinoflagelati.Gadna borba je bila :-) uglavnom mislim da ide sve na bolje.Još me zoe zezaju,od onda su zatvorene.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pico reef
« Odgovori #192 u: Veljača 02, 2016, 09:00:03 prijepodne »
neznam koji skimer imas i kako se namjesta ali ako tako jako mokro skimas onda bih svakako trebao dodavati i slanu vodu u akvarij. ima cjeli tread o tome - http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1534930&highlight=wet+skimming+water+change
moje misljenje je da nemas potrebe to raditi, namjesti ga na suho skimanje, tj, da ti sporije puni casu i ostavi tako.
(pjena ti je uvjek bjele boje, kad se raspada onda postaje tamna)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #193 u: Veljača 02, 2016, 09:25:13 prijepodne »
neznam koji skimer imas i kako se namjesta ali ako tako jako mokro skimas onda bih svakako trebao dodavati i slanu vodu u akvarij. ima cjeli tread o tome - http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1534930&highlight=wet+skimming+water+change
moje misljenje je da nemas potrebe to raditi, namjesti ga na suho skimanje, tj, da ti sporije puni casu i ostavi tako.
(pjena ti je uvjek bjele boje, kad se raspada onda postaje tamna)

Ja sam ugurao u akvarij sve minijaturno. Stavio sam od DYMAX IQ5 skimmer na zračni kamen. Tako da sve bude skriveno u akvariju. To me zanimalo. Pjena je bijela i smanjio sam do kraja tako da se sada u biti tu i tamo pređe pjena u čašu.

Skimmer sam ubacio jer sam, otkad imam kozicu, na površini počeo dobivati crveni film kao kad skuhaš kobasicu za grah :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #194 u: Veljača 02, 2016, 09:25:46 prijepodne »
Rasvjeta svakako utječe na stanje koralja i općenito akvarija, dokazano da se dodavanje rasvjete mora raditi postepeno, sam interval nije toliko bitan koliko intenzitet rasvjete, koralji koji su navikli na jednu rasvjetu sada trpe i mogu stradati...
Skimmer: mokoro ili suho, uvijek bolje suhi skim pa bude i prljaviji, mokrim skimanjem se može mijenjati i more no dodavati treba isti salinitet koji je i bio u akvariju,teško ga je i kontrolirati pa se ne može skimmer tako ostaviti ako nisi kod kuće, s tim da i dalje imaš % vode koji hlapi i mora se nadomjestiti sa RO vodom.
Prljavština i masnoća na površini se neće riješiti ako imaš skimmer koji vuče vodu ispod površine, moraš prepraviti filter tako da mu dodaš površinski usis.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #195 u: Veljača 02, 2016, 09:45:05 prijepodne »
Rasvjeta svakako utječe na stanje koralja i općenito akvarija, dokazano da se dodavanje rasvjete mora raditi postepeno, sam interval nije toliko bitan koliko intenzitet rasvjete, koralji koji su navikli na jednu rasvjetu sada trpe i mogu stradati...
Skimmer: mokoro ili suho, uvijek bolje suhi skim pa bude i prljaviji, mokrim skimanjem se može mijenjati i more no dodavati treba isti salinitet koji je i bio u akvariju,teško ga je i kontrolirati pa se ne može skimmer tako ostaviti ako nisi kod kuće, s tim da i dalje imaš % vode koji hlapi i mora se nadomjestiti sa RO vodom.
Prljavština i masnoća na površini se neće riješiti ako imaš skimmer koji vuče vodu ispod površine, moraš prepraviti filter tako da mu dodaš površinski usis.

Da, tako sam nekako zaključio. Pripremam jedan minijaturan površinski usis sličan EHEIM skimu koji cu najvjerojatnije spojiti na ovaj skimmer tako da čisti površinu.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #196 u: Veljača 02, 2016, 10:17:13 prijepodne »
Sad sam vidio da imaš akvarij sa filter komorom otraga. Ako imaš gornji i donji usis vode u filter komoru, treba postići da donja znatno manje vuče od gornje, tako dobiješ lijepi surface skim i netrebaš dirati po filteru, bitno da je nivo u filter komori niži od nivoa akvarija, tako se riješi površina, ak me kužiš? Tako i skimmer dobije mix vode površine i ostatka akvarija.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #197 u: Veljača 02, 2016, 10:29:08 prijepodne »
Nivo mi je niži samo u zadnjoj komori gdje je povratna pumpa. Ali ako, kao što si napisao, zatvorim/prigušim donji usis onda će mi saugati površinu i sve će ostati na vati koja mi je prvi filterski sloj. Na donji usis ću zalijepiti komad kreditne kartice s unutarnje strane filtera.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #198 u: Veljača 02, 2016, 11:03:43 prijepodne »
 :up: Protok ti ostaje isti, a dobiješ čistu površinu, vata će služiti kao filter čarapa koja uklanja veće čestice i dalje na skimmer....

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #199 u: Veljača 06, 2016, 13:25:00 poslijepodne »
Skimmer je u funkciji, suho skimmanje. Tjedan dana radi, ima nešto žućkaste vode u čašici pa ću sada vidjeti kako će akvarij disati!