Travanj 18, 2024, 09:25:29 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pico reef  (Posjeta: 90715 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #150 u: Studeni 30, 2015, 07:54:34 prijepodne »
Novi problem... preko briareuma nakupila mi se ciano alga i sada se pola briareruma ne otvara... Malo sam s hranjenjem kozice očito povisio nitrate. Trebao bih izmjeriti parametre da vidim što je i gdje je no sada trenutno neću kupovati testere jer su mi skupi.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #151 u: Studeni 30, 2015, 08:17:04 prijepodne »
Uzmi spricu i nabij gumenu cijev ( ona sta se koristi na dozirkama mislim da ti je metar cca 5 kuna ) koju imas uzet u svakom zoo ducanu i lipo usisaj dok ne dodu testeri.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #152 u: Studeni 30, 2015, 09:47:21 prijepodne »
Dobra ideja. Tog se nisam sjetio :) Jučer sam išao sifonirati briareum pa sam ga naravno povukao iz pijeska... Kod mene je briareum veličine 6x3cm  :D

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #153 u: Prosinac 02, 2015, 20:37:27 poslijepodne »
Pretpostavljam da je ovaj lijepi, tamnocrveni tepih na vrhu LR ciano bakterija?
Druga stvar koja mi se pojavila je na smeđoj palitoi u obliku kamenca-bijele linije (na fotki su zatvorene jer je koza pretrčala preko njih)?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #154 u: Prosinac 08, 2015, 23:48:57 poslijepodne »
Malo novih momenata. U akvariju ne vidim više copepode, da li ih možda Debelius klopa?
Cijano koji se pojavio trenutno stagnira ali sam vidio dasu bubble alge postale matirane i nisu više prozirne i nisu više boje kao boce od Jamničke.
Po staklu mi se vrlo brzo nalove smeđe alge no mislim da je to isto cijano jer na kraju pocrvene.
Bio sam maknuo Po remover prije dva tjedna pa sam ga sada opet vratio.
Ubacio sam i duplo jaču pumpu koju postepeno pojačavam da se koralji priviknu.
Euphilije bujaju i izgleda da će početi rasti i treća glava. Sinulariu ću uskoro morati ''pogladiti'' (kako bi rekao Slim) i onda reznuti jer je doslovce kao kišobran.

Danas sam onako išao malo testirati vodu s onim što mi je ostalo od testera pa ispada da je KH=10, Mg+Ca=2000mg/lit. E sad nisam imao JBL-ov treći reagens za Ca pa nisam mogao izmjeriti Ca da vidim kolko ga je u tih 2000 ali bi se moglo dogoditi da je i 500 ili 600mg/lit. Također, salinitet mi je malo narastao odnosno na 1,030 kolko mogu očitati na plovku. Nemam pojma zašto se to dogodilo jer je obično negdje oko 1.025. Temperatura je isto lagano narasla prema 25,7 do 25,9C što je najvjerojatnije radi grijanja u stanu.

No kad postružem alge sa stakla onda je voda kristalno čista i nema ništa plivajuće u njoj što je znak da je sve OK s bakterijama i ostalim pa onda najadije ne bih ništa čeprkao po akvariju.
I da, Debeliusa hranim sada svaki drugi dan s malo hrane iako ona može jesti, jesti, jesti, jesti, jesti....

Također, svi oni ''obični'' puževi su nestalo, sam osu ostale kućice a tu i tamo vidim turbo puža kako leti po akvariju a konstantno su prisutni oni lijepi puževi s crno-bijelom sjajnom kućicom... Nema ni zmijulja koje su bile stalno u akvariju ali se znatno povećao broj onih običnih bijelih zvijezdi s 5, 6, 7, 8, 3 kraka.


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #155 u: Prosinac 09, 2015, 09:04:42 prijepodne »
Malo novih momenata. U akvariju ne vidim više copepode, da li ih možda Debelius klopa?
Cijano koji se pojavio trenutno stagnira ali sam vidio dasu bubble alge postale matirane i nisu više prozirne i nisu više boje kao boce od Jamničke.
Po staklu mi se vrlo brzo nalove smeđe alge no mislim da je to isto cijano jer na kraju pocrvene.
Bio sam maknuo Po remover prije dva tjedna pa sam ga sada opet vratio.
Ubacio sam i duplo jaču pumpu koju postepeno pojačavam da se koralji priviknu.
Euphilije bujaju i izgleda da će početi rasti i treća glava. Sinulariu ću uskoro morati ''pogladiti'' (kako bi rekao Slim) i onda reznuti jer je doslovce kao kišobran.

Danas sam onako išao malo testirati vodu s onim što mi je ostalo od testera pa ispada da je KH=10, Mg+Ca=2000mg/lit. E sad nisam imao JBL-ov treći reagens za Ca pa nisam mogao izmjeriti Ca da vidim kolko ga je u tih 2000 ali bi se moglo dogoditi da je i 500 ili 600mg/lit. Također, salinitet mi je malo narastao odnosno na 1,030 kolko mogu očitati na plovku. Nemam pojma zašto se to dogodilo jer je obično negdje oko 1.025. Temperatura je isto lagano narasla prema 25,7 do 25,9C što je najvjerojatnije radi grijanja u stanu.

No kad postružem alge sa stakla onda je voda kristalno čista i nema ništa plivajuće u njoj što je znak da je sve OK s bakterijama i ostalim pa onda najadije ne bih ništa čeprkao po akvariju.
I da, Debeliusa hranim sada svaki drugi dan s malo hrane iako ona može jesti, jesti, jesti, jesti, jesti....

Također, svi oni ''obični'' puževi su nestalo, sam osu ostale kućice a tu i tamo vidim turbo puža kako leti po akvariju a konstantno su prisutni oni lijepi puževi s crno-bijelom sjajnom kućicom... Nema ni zmijulja koje su bile stalno u akvariju ali se znatno povećao broj onih običnih bijelih zvijezdi s 5, 6, 7, 8, 3 kraka.

 :up:

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #156 u: Prosinac 23, 2015, 12:16:22 poslijepodne »


Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #157 u: Prosinac 23, 2015, 15:16:23 poslijepodne »
Odlicno izgleda,samo vidim da su euphyllie izduzene kao i zoe dole,imaju malo svjetla,ali inace super izgleda

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #158 u: Prosinac 23, 2015, 16:33:48 poslijepodne »
Hvala!

Kemijam nešto oko rasvjet, došle su neke žarulje, pa sada moram iskemijati neku meni estetski prihvatljivu armaturu a moram i prodati onda ove tri LED žarulje da si nadoknadim trošak... :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #159 u: Prosinac 27, 2015, 17:42:19 poslijepodne »
Opet malo pitam. Calustrea, kao što pokazuje fotografija, s jedne strane ima otvorene, napuhane glave, a s druge strane skvrčene i flekave glave. Koji može biti razlog i da li možda te glave ugibaju ili je to samo neka faza? Da li ih možda Euphyllia pali?

I što je ovo bijelo kao nakupine kalcija na palitoama (kao od tvrde vode što ostane u čaši nakon dužeg korištenja)?

Ostale fotke su tu samo da vidite kakvo je općenito stanje u akvariju.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #160 u: Prosinac 27, 2015, 19:47:22 poslijepodne »
Trpimire odlicno. Ovo za caluestre mislim da ih euphilija pece. Sta se tice bjelih tockica po palijima nisam siguran sta bi moglo bit.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #161 u: Prosinac 28, 2015, 17:49:28 poslijepodne »
Hvala!

Najvjerojatnije je euphyllia jer se u zadnja dva tjedna raširi na veličinu teniske loptice. A kako sam ubacio jaču pumpu, strujanje je sada kod nje dosta jače pa ju baca na calustreu. U pripremi je već spraybar koji bi kompletno promijenio strujanje i ujednačio ga po čitavom akvariju ali bi potpuno promijenio smjer. Još nisam našao vremena da i to napravim.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #162 u: Siječanj 03, 2016, 09:23:47 prijepodne »
Evo mene s novim problemom. Taman kad mislim da sam sve doveu u red onda se nešto novo dogodi. Kako sam pisao, caulastrea odnosno jedan dio se počeo kvrčiti dok je drugi dio u dobrom stanju i svaki dan nabubri. Jutros kad sam išao mijenjati vodu (inače to radim dok se nije akvarij ''probudio'' jer onda imam više mjesta za manevriranje) pogledam koralje i vidim da je caulastrea nekako ''ofucana'' i da su iz nje provirili ''zubi''. Usisam lagano bijelu sluz koja je sporadično u točkama po toj caulastrei i shvatim da je to u biti propalo tkivo i da je samo ostao skelet. Lijepo se vidi na fotkama. Što sad dalje? Jedan dio je dobar, drugi propada.

Drugi problem koji imam, ne mogu s briareuma nikako počistiti nakupinu svih mogućih algi koje sprećavaju da se briareum otvori. Propbao sam prstima, štapićem za uši, čak sam i sa pipetom štrcao vodu po briareumu da to ode no ništa.

Iskreno, malo mi je potonuo entuzijazam oko akvarija jer iako sve izgleda super u biti nije super. I čim se maknem od akvarija na par dana nema tko provjeriti stanje u akvariju osim na način: ''pa super je, sve se giba, kozica šeta, pumpica radi, voda je bistra, svjetlo radi....''. A ista stvar je i na ostalim akvarijima pa tako na primjer dođem doma i u akvariju koji je ''super i odličan i sve je OK'' prvo vidim da diskus ima mutno oko skoro čitavo bijelo...

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #163 u: Siječanj 03, 2016, 10:36:47 prijepodne »
Euphylie su opake prema drugim koraljima,posto ju je dodirivala ticalima moguce da ju je sprzila tj.pobjedila.mislim ta te muci nitrati i ostali parametri,probaj briareum staviti tako da ga malo strim pum.malo jace tuce,inace ce propasti tj. uginuti.sta za filtraciju imas,promjeni cesce ak.ugljen

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #164 u: Siječanj 03, 2016, 12:21:26 poslijepodne »
Ugljen sam počeo mjenjati svaka tri tjedna iako piše 3 mjeseca na SEACHEM-ovom (nemam SEACHEM nego najjeftiniji iz ZOO hoby-a i neki TROPICAL od kokosa). To su mi već savjetovali forumaši da je čista prevara a pogotovo za ovako mali akvarij gdje ima različitih i nekompatibilnih koralja. A i ja sam bedast pa vjerujem svemu što piše na etiketama a od prije znam da mi je u slatkovodnom akvariju ugljen bio gotov nakon 2 tjedna kolko god da ga stavio.

E sad dalje: malo sam odmaknuo gorgoniu od euphyllie jer je i nju očito spržila, a caulastreu ne mogu maknuti. Eventualno mogu euphylliu pomaknuti za ogromnih pola do jedan centimetar al ću ju onda opet nataknuti iznad cactus pavone... J.. ti mali akvarij iako me mali akvarij veseli.

Da li je sada caulastrea do kraja krepala ili ju mogu spasiti?

Briareum ću lijepo po noći izvaditi iz akvarija s obzirom da je ''ogroman'' 2x4cm i probati ga očistiti lagano s prstima i nečim mekanim. Pa ga onda vratim u akvarij. Inače na tom mjestu gdje se nalazi je jaka struja jer se mlaz odbija od stranice akvarija i baš šiba u briareum.

Nitrate i nitrite nemam s čim izmjeriti a puno mi je sada davati 200kn za testere.

U startu su mi forumaši pisali da redovito mijenjam vodu i do 50%. Onda sam s takvim izmjenama shvatio da nemam stabilne parametre jer sol koju sam miješao je očito loša (WAVE professonal) pa sam prestao mijenjati vodu tjedno nego svaka dva a onda svaka tri tjedna. Onda sam čitao da mijenjam 10% vode tjedno, pa 20% vode tjedno, na kraju sam čitao i da mijenjam 10% mjesečno.... Znači, to oko mijenjanja vode je isto kao i u slatkovodnom akvariju odnosno kako kome odgovara za bioload u akvariju. Ako mijenjaš orečesto, ne stignu se razviti bakterije i sve je nestabilno. Ako mijenjaš prerijetko onda opet narastu nitrati, amonijak, nitriti i ostala sranja a smanje se i nutrijenti... I sad ti budi pametan. Najbolje je ugraditi elektroniku koja će sve mjeriti a ti samo gledaš, ništa ne diraš i tu i tamo nahraniš svinje (mislim na kozicu :)))

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #165 u: Siječanj 03, 2016, 13:23:32 poslijepodne »
Probaj brirareum ocistiti sa stapicima za usi,sta se tice caulastre to ces viditi,mozda se samo uvukla u skelet pa ce izaci van za 10 dana,koraljima treba dug period za oporavak,sta se tice promjene mora,to je dobro kada je otislo po zlu ili mali restart,ja na svome nisam promjenio more vise od dva mj.i sve super i zdravo,makar se svi nece sloziti radi ovoga a mozda i literatura,sam proc jeni kako pase tvom akva.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #166 u: Siječanj 03, 2016, 22:11:31 poslijepodne »
Za sada sam malo promijenio strujanje u akvariju pa sada euphyllia ''pleše'' u smjeru od caulastree pa ću vidjeti...

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #167 u: Siječanj 07, 2016, 17:05:19 poslijepodne »
Za sada sam malo promijenio strujanje u akvariju pa sada euphyllia ''pleše'' u smjeru od caulastree pa ću vidjeti...
Definitvno je euphyllia sredila caulastreu jer sam danas vidio da su se dva ticala zakacila za nju. Isto je bilo i s gorgoniom jucer. Euphyllia se rasiri do meni nevjerojatne velicine a to je sad vec skoro loptica za tenis. Polako razmisljam euphylliu dati dalje a na to mjesto zalijepiti jos neku caulastreu crvenu ili plavu...

TrpimirovichDesignStudio


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #168 u: Siječanj 07, 2016, 18:28:10 poslijepodne »
Mislim da u ovako malom sistemu, ako se bas ne odlucis ic na " zarnjake " tipa euphilija ili galaxea, nebi smija kombinirat  iste s bilo kojim drugim koraljem. Ja osobno u ovakvom sistemu nebi isa nista dalje od kolonija zoa svih boja i dezena  :)
« Zadnja izmjena: Siječanj 07, 2016, 18:35:07 poslijepodne od Slim_okrug »

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #169 u: Siječanj 07, 2016, 18:30:14 poslijepodne »
Mislim da u ovako malom sistemu, ako se bas ne odlucis ic na " zarnjake " tipa euphilija ili galaxea, nebi smija kominirat  iste s bilo kojim drugim koraljem. Ja osobno u ovakvom sistemu nebi isa nista dalje od kolonija zoa svih boja i dezena  :)
Vidis, meni sve zoe pokrepale vrlo brzo i nestale :(

TrpimirovichDesignStudio


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #170 u: Siječanj 07, 2016, 18:36:13 poslijepodne »
Vidim da se palythoe drze ?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #171 u: Siječanj 07, 2016, 18:51:30 poslijepodne »
Vidim da se palythoe drze ?
Palitoe od prvog dana super kao i zoe no zoe su se brzo zatvorile i postepeno nestale.

TrpimirovichDesignStudio


Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #172 u: Siječanj 07, 2016, 20:23:52 poslijepodne »
Sta je sa briareumom dali se je on otvorijo.Ja ti imam plavu caulastreu ako te zanima pa se dogovorimo preko pp.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #173 u: Siječanj 07, 2016, 20:45:23 poslijepodne »
Sta je sa briareumom dali se je on otvorijo.Ja ti imam plavu caulastreu ako te zanima pa se dogovorimo preko pp.
Briareum je super. Otvore, cupav i pusta dugacke pipke :)

TrpimirovichDesignStudio


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #174 u: Siječanj 07, 2016, 20:46:31 poslijepodne »
Sta je sa briareumom dali se je on otvorijo.Ja ti imam plavu caulastreu ako te zanima pa se dogovorimo preko pp.
Krivo odgovaram, mislio sam na cactus pavonu. Briareum se otvara na mjestima gdje nema algi i tamo gdje sam polako uklonio alge.

TrpimirovichDesignStudio