Ožujak 28, 2024, 19:41:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pico reef  (Posjeta: 89153 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #100 u: Rujan 02, 2015, 19:27:50 poslijepodne »
Da parametri izgledaju ok. Ta voda iz DM-a je sumnjiva. Jesi mjerija TDS iste ? Reci mi ako sam dobro razumija mijenjas 5 litara na 10 litara tanka ? Ako je tako misljenja sam da je to way to much. Promjena od 2 litre svako 2 tjedna bi bila ok. Ogradujem se s ovom izjavom i kazem da je ovo iskljucivo samo moje misljenje. Gledajuci koralje koji su unutra mislim da svi vole i kada je malo sporkije  more. Sve u svemu ne kupuj DM vodu  :D i nastavi dalje ovo je zanimljiv projekt bar meni i oku je ugodan i kada nebi radija posa koji radim svakako bi isa na jedan mali nano u uredu od cca max 60L
Nisam mjerio. Sada je voda bila unutra jedno dva tjedna bez zamjene. Uglavnom imam oprecne informacije o zamjeni vode i cinjenica je da je bolje kad nista ne diram. Ovako velika zamjena vode je uvjetovana da su parametri zamijesane vode OK pa onda resetiram sve na pocetak sa zamjenom, no sol koju koristim a kao i druge soli za koje sam citao daju jedva 900mg/l Mg i nekih 250mg/l Ca tako da to opet nije dobro. Sada moram pricekati da vidim sto ce se događati ali ne bih volio izgubiti euphillyu....

trpimirovich


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #101 u: Rujan 02, 2015, 21:01:48 poslijepodne »
Ono sto mislim da ti je najveci neprijatelj u ovako malom sistemu su skokovi i.oscilacije.

I nije toliko bitno dali je kh 6 ili 8, dali je ca 390 ili 420..... Ako je konstanta, koralj ce se navici, i puno lakse prihvatiti da u vodi ima necega manje, nego sto ce se navici ma stalne oscilacije, velike izmjene vode i slicno setanje parametara.

Ako ti rijetka izmjena vode funkcionira, onda se toga drzi, ne radi sokove izmjenama vode, a posebice ne radi resetiranja parametara.

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Pico reef
« Odgovori #102 u: Rujan 02, 2015, 21:09:28 poslijepodne »
Zašto hraniti koralje u tako malom akvariju?
Svi su fotosintetički i ako imaš dovoljno svjetla nema potrebe prljati dodatno vodu.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #103 u: Rujan 02, 2015, 22:20:48 poslijepodne »
PO4 i NO3 mjerenje ?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #104 u: Rujan 02, 2015, 22:24:11 poslijepodne »
PO4 i NO3 mjerenje ?
Nemam s cime izmjeriti.

trpimirovich


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #105 u: Rujan 13, 2015, 21:49:22 poslijepodne »
Tko zna: tko proizvodi male pumpe a da imaju keramičku osovinu jer je ova moja pumpica zahrđala i naravno stala pa sam morao sve raskopati i postrugati hrđu i sada opet radi?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #106 u: Rujan 15, 2015, 20:58:48 poslijepodne »
Mali update...

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #107 u: Rujan 15, 2015, 21:11:02 poslijepodne »
Uskoro ce ti sinularia napravit suncobran ;-)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #108 u: Rujan 15, 2015, 21:59:55 poslijepodne »
Uskoro ce ti sinularia napravit suncobran ;-)
Tako nekako je krenula... U startu mi je nekako tu na vrhu bas bila OK a sada raste ko blesava o vec se prebacila na "matični" kamen... Morat cu je nakon nekog vremena podrezati no nisam jos dosao do faze da znam to napraviti a da ne ubijem koralj...

Sent from my Lenovo Z2 using Tapatalk


Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Pico reef
« Odgovori #109 u: Rujan 16, 2015, 08:20:47 prijepodne »
Uzmeš oštar žilet i odrežeš komad koji ti smeta.
Kolika ti je sad ukupna jačina rasvjete?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #110 u: Rujan 16, 2015, 09:20:22 prijepodne »
Uzmeš oštar žilet i odrežeš komad koji ti smeta.
Kolika ti je sad ukupna jačina rasvjete?
Dio koji odrezem mogu zalijepiti negdje drugdje i koliko taj dio mora biti velik da ne ugine?
Sada je 7W. Samo sto to nije mjerodavno jer je LED u pitanju. Trebao bi mjeriti luxe, lumene i tko zna sto sve jos ne.

trpimirovich


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #111 u: Rujan 17, 2015, 18:53:28 poslijepodne »
Novo pitanje:

Parametre mjerim JBL Ca+Mg testom. I danas se dogodi nešto čudno. Naime, Ca+Mg sam nakapao 20 kapljica dok se nije promijenila boja iz crvene u zelenu. No kada sam išao mjeriti samo Ca (nekoliko puta), čim sa dodao Ca 1 reagens, voda se zamutila u mutno bijelu kao recimo kada ostane malo mlijeka u čaši pa se razrijedi vodom. Kada sam dodao reagens Ca 2 (onaj u prahu) odmah je otopina poplavila?!?!? Na kraju sam probao sve to s običnom pipovačom i najnormalnije je prvo voda u epruveti porozila da bi se nakon dodavanja reagensa Ca 3 promijenila u plavu... Što se događa s vodom u akvariju odnosno da li je netko imao ovakav slučaj?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #112 u: Listopad 07, 2015, 06:06:44 prijepodne »
Mali update

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #113 u: Listopad 07, 2015, 08:35:55 prijepodne »
Simpa je. Kako si prebrodija lito ? Koliki su nitrati unutar ovog tanka ?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #114 u: Listopad 07, 2015, 09:02:34 prijepodne »
Nitrate i nitrite ne mjerim jer su testeri skupi a generalno se u ovom akvariju parametri zacas promijene. Ljeto je proslo OK jer je taj akvarij tocno ispod stropne klime pa se cak i grijac palio :)

trpimirovich


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #115 u: Listopad 07, 2015, 19:14:13 poslijepodne »
super ovo izgleda, nema sta.

Mislim da je u osnovi nepotrebno mjeriti te parametre u ovako malom sistemu, posebice sto realno nema sto zagadjivati vodu, nema riba, nema organizama koje svakodnevno hranis, tako da, a mislim da slike to i potvrdjuju, imas sve pod kontrolom, sto je ustvari jako tesko u samo 10 litara prostora.....  :up:

Mozda eventualno, kad bi zamjenio mjesta, pa bi pavonu digao na mjesto euphilie, nju spustio na mjesto xenie, a xeniu prebacio na dno gdje je pavona sad.....mozda bi ti se otvorio prostor za jos kakav fragic....  ;)

Vidim da je svjetlo pojacano? To je sad sveukupno koliko svjetla? dali si primjetio kakve negativne posljedice pojacavanja rasvjete?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #116 u: Listopad 07, 2015, 19:31:55 poslijepodne »
super ovo izgleda, nema sta.

Mislim da je u osnovi nepotrebno mjeriti te parametre u ovako malom sistemu, posebice sto realno nema sto zagadjivati vodu, nema riba, nema organizama koje svakodnevno hranis, tako da, a mislim da slike to i potvrdjuju, imas sve pod kontrolom, sto je ustvari jako tesko u samo 10 litara prostora.....  :up:

Mozda eventualno, kad bi zamjenio mjesta, pa bi pavonu digao na mjesto euphilie, nju spustio na mjesto xenie, a xeniu prebacio na dno gdje je pavona sad.....mozda bi ti se otvorio prostor za jos kakav fragic....  ;)

Vidim da je svjetlo pojacano? To je sad sveukupno koliko svjetla? dali si primjetio kakve negativne posljedice pojacavanja rasvjete?
Neki dan sam isao kao nesto ceprkati po akvariju i definitivno sam sebi potvrdio da je bolje ne dirati nista jer je to sve tako malo da ne smijem ni gurnuti saku u akvarij a da prije ne izvadim litru vode jer bi inace sve razlijao.

Staklo cistim rukavicom a neke dijelove ne mogu ni tako pa struzem kreditnom karticom. Razlog je sto nema sanse da za nesto ne zapnem. I to radim nakon gasenja svjetla kad se svi koralji stisnu.

Mjesto za neki novi koralj imam vec spremljeno na desnoj strani kamena prema kenya tree-u i u dvije rupe na prednjoj strani.

Razmisljam o onim malim crvima koji izgledaju kao metlica za prasinu. Ne znam kako veliki narastu ali ono sto sam gledao po internetu nisu veci od 5cm. Plavi i zuti.


Sada ima 7.2W svjetla. Jedina negativna stvar koju sam primjetio je da se  na bocnim stranicama pojavljuju zelene alge ali nista pretjerano.

Inace staklo postruzem svaka dva tjedna i u biti to nisu naslage algi da se nista ne vidi nego na primjer kao kad imas srebrni auto i ne peres ga neko vrijeme i postane onako malo mutan a kad ga operes samo zablista. E tako nekako je i u akvariju.

trpimirovich


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #117 u: Listopad 07, 2015, 20:11:34 poslijepodne »
Ako.mislis na tzv.feather dustere,odlicno bi se uklopili, jedino nisam.siguran kako bi ti se hranjenje uklopilo u odrzavanjr,jer njih ipak treba hraniti, plankton,sitna hrana i sl. Ne traze bas ultra low nutrient sistem,ali opet, da ti nebi vodu smrdalo...jedino target feeding,pa sutradan izmjena malog dijela vode,ali to bi mozda trebao pratiti testerima da vidis sto se tocno desava, i koliko hranjenje ustvari prlja vodu, da ne mjenjas bezveze vodu,a opet da si ne napravis problem na drugoj strani.

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #118 u: Listopad 07, 2015, 22:20:08 poslijepodne »
 :up: meni izgleda super  :klap:!
Što se tiće stabilizacije parametara u malom sistemu (ako isključim da non-stop visiš nad aq)...postoji način dodavanjem bafera......neznam kako stojiš sa prostorom oko aq, malo dalje ili nekoj drugoj prostoriji za smještaj nekog spremnika recimo od 50 -70L mora spojenog na sistem (svejedno...stakleni, plastični kanistar, mala povratna pumpa). Vrlo mala investicija, a značajno bi povečala stabilnost ovog prekrasnog aq  :klap: :). ?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #119 u: Listopad 07, 2015, 22:43:56 poslijepodne »
Feather dusteri otpadaju :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #120 u: Listopad 07, 2015, 22:47:58 poslijepodne »
Nema mjesta za još jedan ''bazen'' pa makar bila i kanta od 50 litara :) Svakako bi se s dodatnim volumenom akvarija još bolje stabilzirali parametri ali onda opet gledano mogu složiti veliki akvarij a to ne mogu. Hvala na ideji.
GLedao sam negdje na netu, ne znam više gdje, prekrasan i prebogat nano reef od 10 galona (to je negdje oko 38 litara) koji ima sump od 30 galona!!!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #121 u: Listopad 07, 2015, 23:26:09 poslijepodne »
Iako stoji da je veci volumen vode manje podlozan promjenama, ipak mislim da tu postoji i kvaka 22.

Da, sistem ce imati vise vode, sto ti teoretski omogucava vecu stabilnost parametara, medjutim ti imas filtraciju koju imas. Jedan kamen ce uspjesno filtrirati akvarij s malo ili gotovo nista bioloada, povecanjem volumena vode, mudro je povecati i filtraciju. Naravno, ukoliko zagadjivanje vode ostaje na istom nivou, onda ne treba, ali onda to ni  nije poanta ove price.

Hrpa nano reefova sasvim dobro funkcionira na sisteme umjetne filtracije, razni denitratori, defosfatori i ostali proizvodi.....

Za 10 litara ne mogu tvrditi, ali malo veci sistem, s ribama i pun kao cep, sasvim uspjesno funkcionira na sistemu prirodne filtracije, lr i pijesak, te au. Tako da ustvari mislim da nemas razloga ne probati s  tako  nekim organizmom, kozicom ili slicnim.

Tu ide ona kvaka 22, koliko god se parametri u malim sistemima poremete lako, jednako lako ih je i vratiti nazad, iako naravno, poanta nije to, poanta je imati sve stabilno.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #122 u: Listopad 07, 2015, 23:35:25 poslijepodne »
Iako stoji da je veci volumen vode manje podlozan promjenama, ipak mislim da tu postoji i kvaka 22.

Da, sistem ce imati vise vode, sto ti teoretski omogucava vecu stabilnost parametara, medjutim ti imas filtraciju koju imas. Jedan kamen ce uspjesno filtrirati akvarij s malo ili gotovo nista bioloada, povecanjem volumena vode, mudro je povecati i filtraciju. Naravno, ukoliko zagadjivanje vode ostaje na istom nivou, onda ne treba, ali onda to ni  nije poanta ove price.

Hrpa nano reefova sasvim dobro funkcionira na sisteme umjetne filtracije, razni denitratori, defosfatori i ostali proizvodi.....

Za 10 litara ne mogu tvrditi, ali malo veci sistem, s ribama i pun kao cep, sasvim uspjesno funkcionira na sistemu prirodne filtracije, lr i pijesak, te au. Tako da ustvari mislim da nemas razloga ne probati s  tako  nekim organizmom, kozicom ili slicnim.

Tu ide ona kvaka 22, koliko god se parametri u malim sistemima poremete lako, jednako lako ih je i vratiti nazad, iako naravno, poanta nije to, poanta je imati sve stabilno.
Za sad je sve ok. Ulovio sam nekakav ritam i prilagodio sve sto su iskusniji od mene napisali i probali kod sebe ovom malo volumenu. Imam neku sliku sto bih mozda jos ubacio od koralja a kozicu svakako da bude nesto sto seta gore dole a da nije puz ili zvijezda :)

trpimirovich


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #123 u: Listopad 08, 2015, 00:22:28 prijepodne »
Evo jedan link za pasti oči http://www.nano-reef.com/featured

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #124 u: Listopad 09, 2015, 21:37:15 poslijepodne »
Da, obvezatan forum za ljubitelje malih aq, ali isto tako čitavo more različitih pristupa održavanja i filtracije aq od naj jednostanijih do vrlo složenih.
Bitno je dali se ti želiš u potpunosti posvetiti i da li uživaš u malim aq ili si u razmišljanju.....hm veći bi bio bolji zbog ovog i onog te u konačnici možeš doći do situacije da su i veliki aq nestabilan (zašto ?.....odogovor je jednostavan).
Sviđa mi se tvoj odvažan pristup i opčenito što si započeo sa ovim prekrasnim aq, ali pošto ne možeš povečavati ukupnu zapreminu sistema mislim da bi trebao više pažnje posvetiti pripremi mora prija zamjene, da i sad kad sagledam malo bolje situaciju mislim da bi trebao uložiti u kvalitetne testere, ne za provjeru stanja aq već za provjeru onog što stavljaš u aq, jer očito tu nešto ne štima.
Samo naprijed  :up:  :)