Travanj 24, 2024, 08:16:36 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?  (Posjeta: 4802 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline microhard

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« u: Travanj 20, 2014, 23:27:34 poslijepodne »
Pozdrav,
u mom 500l, formiranom prije cca 2 gpdine pojavile su se alge prije malo manje od godinu dana, smeđe vlasuljaste po staklu i biljkama i zelene samo po staklu.
Nikako da ih se riješim, imam u akvariju 8 kom ancitrusa ali nemogu to sve "pozderati".
Probao sam koristiti od Easy-Life-a Algae Exist, ali bez pomoci.
Smanjio sam dnevnu rasvjetu (sati rasvjete), odkada se to poćelo pojavljivati sa 07-21h na 10-20:30h, nije pomoglo.
Smanjio sam davanje hrane sa nadom da ce ancitrus ogladnii i vise jesti alge...ali i to je bezuspjesno...
Koristio sam "home made" c02 sustav, kvasac, secer i ostalo...ali sam izbacio to van, mislio sam da je moguće radi njega...biljke i dalje prekrasno rastu, bez ikakvih problema, ali alge su i dalje tu...
Naime, koristim rasvjetu, 2x14 W, 2x24W, sa reflektorima, biljke prekrasno rastu, cvatu, bez ikakvih problema...rasvjeta ih obasjava, te smatram da imaju dovoljno svjetla...ili se varam???
Filter koristim Eheim 2076 Pro 3, temperatura vode je 26 stupnjeva. Koristim 2 protočne pumpe, za cirkulaciju vode + filter sa "plafona", poklopca...
Akvarij mi je pozicioniran u kutu sobe, "kraj" prozora, udaljen je od prozora 1.0m, ujutro lagano sunce dopire do njega, ne prejako...dali je moguće da je to problem ili kvaliteta vode ili ipak preslabo svjetla?

Evo slika;







Unaprijed hvala na pomoći i savjetima.

Puno pozdrava!

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2014, 23:47:57 poslijepodne »
rasformirati i sve ponovo!

Offline microhard

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2014, 23:51:31 poslijepodne »
Ne postoji neko jednostavnije riješenje?
Ukoliko sve krenem iz početka, i ukoliko opet isto? Kaj onda?

Zašto bi trebao resformirati sve?
Puno pozdrava!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2014, 23:52:21 poslijepodne »
pa svjetla imas malo, ali obzirom na bilje, ajde.
Kakava je podloga? CO2 sa tako malo svjetla i u DIY varijanti na 500l mislim da ti nije problem. Vjerujem da je podloga bila slaba i kad se potrosila doslo je do problema.
rasformirati i sve ponovo!
a nes ti savjeta...  -?  I kaj onda? Ako nista ne promijeni opet ce imati ovo kaj ima i sad.

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #4 u: Travanj 21, 2014, 00:00:41 prijepodne »
pa svjetla imas malo, ali obzirom na bilje, ajde.
Kakava je podloga? CO2 sa tako malo svjetla i u DIY varijanti na 500l mislim da ti nije problem. Vjerujem da je podloga bila slaba i kad se potrosila doslo je do problema.
rasformirati i sve ponovo!
a nes ti savjeta...  -?  I kaj onda? Ako nista ne promijeni opet ce imati ovo kaj ima i sad.

bez uvrjede, malo je kasno pa mi se bas neda pisati,.. 
mislio sam, ako krenes u kompletnu renovaciju akvarija odvojit ćeš i malo vremena da počitaš hrpu postova na ovu temu na forumu. i nakon par dana će ti sve biti jasno di griješiš!

Offline microhard

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #5 u: Travanj 21, 2014, 00:31:55 prijepodne »
Vezano uz podlogu se nemogu toćno sjetiti koju sam stavljao ali izgleda nešto poput ovog supstrakta, preporučano mi je u dučanu da je odličan za podlogu, nije korišteno kao na slici, samo tak izgleda, granulice takve boje, morao bi potražiti račun di piše što je stvarno...

Debljina podloge je 4-5 cm, i na to je stavljeno sitni pijesak, crni...cca 1,5 cm, te u određenim dijelovima se nalazi vulkansko kamenje...
A kaj se tiče rasvjete, tak sam si i mislil, moral bi preurediti poklopac, da još ugradim sve x 1 da pojačam rasvjetu...malo komplicirano za izvesti,ali budem nekaj poduzel po tom pitanju...
Dok u drugom akvariju 120 litarskom imam istu podlogu, isti princim, on je formiran fenomelano i nemam problema sa algama, podloga je identicna, samo kaj je tanja...i stara je preko 4 godine, i nikad problema sa algama...rasvjeta je T8 x 1 komad od 24W ako se dobro siječam...
Nerazumijem zašto u ovome je sve puno algi? Kaj mu nebi odgovaralo?
Biljke raste ko lude, imam ih na bacanje, da ni ne napomenem da sam imao cubu, lijepo se definirao tepih, ali su mi ga čistaći cijelo vrijeme uništavali, tako da sam odustao od toga...
Ukoliko je podloga oslabljedal, dali da dodajem neka gnojiva ili nesto? Molio bi preporuku, jer mi se stvarno nebi dalo ići praznit sve i sve ponovno definirati, jer se radi o par dana posla a i financijski podloga na novo i ostalo će me fest ispasti...
Hvala Vam.
« Zadnja izmjena: Travanj 21, 2014, 00:36:21 prijepodne od microhard »
Puno pozdrava!

Offline gašo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Ploče
  • Žuja je zakon
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #6 u: Travanj 21, 2014, 10:12:55 prijepodne »
Nedostatak CO2 i gnjojidbe biljaka. Obavezno riješi CO2 i dobro gnjoji biljke. Pronaći ćeš na forumu dosta teme o tome.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #7 u: Travanj 21, 2014, 11:19:08 prijepodne »

bez uvrjede, malo je kasno pa mi se bas neda pisati,.. 

pa i meni je malo kasno pa mi kristalna kugla bas nije radila najbolje  ;)
Vezano uz podlogu se nemogu toćno sjetiti koju sam stavljao ali izgleda nešto poput ovog supstrakta, preporučano mi je u dučanu da je odličan za podlogu, nije korišteno kao na slici, samo tak izgleda, granulice takve boje, morao bi potražiti račun di piše što je stvarno...
http://supershopsite.com/product_image/Pet/eheim-substrat-pro.jpg
Debljina podloge je 4-5 cm, i na to je stavljeno sitni pijesak, crni...cca 1,5 cm, te u određenim dijelovima se nalazi vulkansko kamenje...
A kaj se tiče rasvjete, tak sam si i mislil, moral bi preurediti poklopac, da još ugradim sve x 1 da pojačam rasvjetu...malo komplicirano za izvesti,ali budem nekaj poduzel po tom pitanju...
Dok u drugom akvariju 120 litarskom imam istu podlogu, isti princim, on je formiran fenomelano i nemam problema sa algama, podloga je identicna, samo kaj je tanja...i stara je preko 4 godine, i nikad problema sa algama...rasvjeta je T8 x 1 komad od 24W ako se dobro siječam...
Nerazumijem zašto u ovome je sve puno algi? Kaj mu nebi odgovaralo?
Biljke raste ko lude, imam ih na bacanje, da ni ne napomenem da sam imao cubu, lijepo se definirao tepih, ali su mi ga čistaći cijelo vrijeme uništavali, tako da sam odustao od toga...
Ukoliko je podloga oslabljedal, dali da dodajem neka gnojiva ili nesto? Molio bi preporuku, jer mi se stvarno nebi dalo ići praznit sve i sve ponovno definirati, jer se radi o par dana posla a i financijski podloga na novo i ostalo će me fest ispasti...
Hvala Vam.
gle, akvarij sa malo svjetla u pricipu ne bi trebao nista, neka hranjiva podloga, nezatjevno bilje i u teoriji to je to. U praksi to bas i nije tak jednostavno. Mozes probati dodavati PPS mix preporucenu dozu, znaci 1ml na 40l vode. CO2 je uvijek bolje nekakav nego nikakav tako da slobodno vratis to natrag. Obzirom na stvarno slabu rasvjetu (koja ti ne mora biti problem obzirom na bilje koje je unutra) i velicinu akvarija jedna DIY boca ti sigurno nije uzrok ovoga.

I daj vidi tocno kaj si stavio za podlogu. Ono sa slike je filter materijal a ne pada mi na pamet ni jedna pdloga koja bi bila slicna tome. I kako i koliko cesto to odrzavas?

Offline microhard

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #8 u: Travanj 22, 2014, 10:03:28 prijepodne »
Znam da je filter materijal, ali slika za predodžbu hranjive podloge je najbliža od onoga što imam, pretražio sam sve živo i neživo, ali nemogu naći o kojoj hranjivoj podlozi je riječ.
Probati ću sa PPS-om pa ću Vam javiti rezultate.

A što se tiće rasvjete, svjestan sam da je problem i to, moram nešto smisliti kako bi mogao ugurati još rasvjete, jer se radi o tome da na poklopcu imam "filter", sa stropa, po cijeloj dužini koji zauzima nešto mjesta, sa druge strane imam "vratašca" za hranjenje isto po cijeloj dužini...tako da su mi u sredi 4 kom.lampe. možda bi mogao ugurati još 4 komada, ili podebljati sa ledicama? Koja su Vaša iskustva sa ledicama? Dali koristiti led traku? Neku određenu ili vulgaris? Hvala.
Pozdrav.
Puno pozdrava!

Offline microhard

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #9 u: Svibanj 09, 2014, 00:08:24 prijepodne »
Samo da se javim, da mislim da sam rijesio svoj problem sa algama,
na slijedeci nacin;
Posipao sam 1.5 cm pijeska na podlogu, kako bi prekiro sto deblje hranjivu podlogu, te sam spustio roletu da ujutro sunce ne lupa direktno u akvarij, alge polagano nestaju...nadam se da je to to...javim rezultat kroz mjesec dana....uglavnom puno bolje i lijepse...hvala Vam svima.
Puno pozdrava!

Offline kuba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Pula sada okolica Berlina
  • zivot je na selu
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #10 u: Rujan 07, 2015, 22:24:30 poslijepodne »
Kupis schungit kamencice 20gr na 500 litara I
 kroz 20ak dana bit ce kristalan I bez nuspojava :)

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #11 u: Rujan 08, 2015, 11:46:13 prijepodne »
jel koristiš kakvo sredstvo za pripremu vode (ffm ili aquatan)? ... kod mene je bio BOOOOM!!!! diatomeje i zelene točkaste, čak i cijanobakterije kada sam kao prvo promijenio prebivalište, preselio se iz vukovara u osijek i drugo s aquatana prešao na ffm ... ničim je nisam mogao riješiti, povuklo se samo od sebe kako sam prestao koristiti FFM i promijenio vodu ... prije sam koristio osječku pipovaču koja je odvratno tvrda, bogata silikatima, realno "teška", FFM poveže sva ta sranja i kad usipaš u akvarij manje više se istaloži po lišću, podlozi, hardu i to ti je hranjiva podloga za alge ... moje iskustvo je da sam izbacio FFM i promijenio izvor vode ... dovlačim si vodu iz vukovara s izvora, nikad mi ribe nisu bile zdravije, a vodu promjenim 20% svakih 3-4 tjedna ... nabavio sam i dva veća puža jabučara, helene ih ne diraju jer su preveliki, a krasno se rješavaju algi ... i definitivno si nabavi CO2 kako preporučuju kolege
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline div

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb - REMIZA - TREŠNJEVKA-
  • wave 250 l biljni
Odg: Zelene/smeđe alge - molim savjet kako ih se riješiti?
« Odgovori #12 u: Listopad 08, 2015, 14:38:32 poslijepodne »
Jesi rješio alge