Ožujak 29, 2024, 07:57:26 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: T5 vs LED  (Posjeta: 5192 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
T5 vs LED
« u: Prosinac 22, 2013, 09:30:28 prijepodne »
Zanimaju me mišljenja o usporedbi jeftinih kineskih ledica 3W 6500K i T5 HO 6500 K. Po lumenima obje vrste rasvjete daju cca 70 lm / W. To me jako čudi jer od potrošene energije t5 se puno više grije. Negdje sam pročitao da je 3W led ekvivalentno 7W T5.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg:
« Odgovori #1 u: Prosinac 22, 2013, 11:34:22 prijepodne »
Mogu ti reći samo subjektivan dojam kak meni akvarij izgleda pod jednim i drugim. Nisam imao ledice pa onda t5 na istom akvariju (ili obrnuto) da bi mogao izravno usporediti rast biljaka.

Na velikom akvariju imam 3 t5 od 39W s oznakom 865. Ledice imam na nano akvariju i dimmane su na pola snage otprilike. Pod ledicama akvarij izgleda hladnije iako su isto 6500 K, a boje su općenito nekako slabije, kao da je sve isprano. Biljke rastu normalno.

Po meni bi bilo najbolje kombinirati vise vrsta ledica, pomijesati te 6500 K s nekim toplijima da dobiješ prirodnije boje.

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #2 u: Prosinac 22, 2013, 13:23:02 poslijepodne »
Evo ti jedan odličan članak o rasvjeti.Kad ga proučiš, znati ćeš sve o rasvjeti, jedino nećeš znati odgovor na svoje pitanje.Posebno obrati pažnju na dio o  PUR.
Imaš i tablice usporedbe raznih rasvjetni tijela.

http://americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #3 u: Prosinac 22, 2013, 15:15:28 poslijepodne »
mislim da sam davno čitao ovaj članak ali ga ne bih tako lako našao ponovo. hvala ti … idem umorit oči

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #4 u: Prosinac 22, 2013, 15:24:01 poslijepodne »
@ Wickermann
koliko ledica si pustio u pogon u nano akvariju? koliko je akv litara? jesu li ledice 1W ili 3W?
ovo te pitam samo da otprilike steknem dojam (i skužio sam da si ih dimao)
btw: koje su biljke unutra?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #5 u: Prosinac 22, 2013, 16:02:20 poslijepodne »
@ Wickermann
koliko ledica si pustio u pogon u nano akvariju? koliko je akv litara? jesu li ledice 1W ili 3W?
ovo te pitam samo da otprilike steknem dojam (i skužio sam da si ih dimao)
btw: koje su biljke unutra?

Previše :D 10 ledica od 3 W na akvarij od 10 litara (po dimenzijama, u njemu ima možda 5 litara vode). U dva reda su raspoređene. Realno bilo bi dovoljno pola, možda i manje. Ali ovak ih dimmam na pola pa ne trebam hlađenje, uopće se ne griju. Od biljaka su unutra Utricularia gramminifolia, Hemianthus micranthemoides, Hemianthus callitrichoides i mahovina.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #6 u: Prosinac 22, 2013, 21:36:58 poslijepodne »
Da, to je stvarno puno. Ja pored flo cijevi imam 28 x 3w na 450 l. Mislim izbaciti cijevi i postaviti ukupno 70 x3W. Očigledno ću morat pokušat i onda vidit. Pa ako bude trebalo još... Dodat. Ako je točno da su 3W = 7 W onda ce bit ok. Ne znam.

Pa čini mi se da sam ranije vidio taj tvoj nano. Je li pokraj njega neki drugi akvarij s flo rasvjetom?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #7 u: Siječanj 23, 2014, 07:59:30 prijepodne »
evo stavljeno u pogon već neko vrijeme:
akvarij je 125 x 60 x 60
LED 72 kom x 3W (kombinacija je 62 x 6500K + 10 x 10.000K)
montirane su na 4 kvadratna ALU profila (po 18 kom LED na 125cm) dimenzija 2 cm x 2 cm
pokrivo je iznad od 3mm ALU lima
Lim nije bio tu ranije pa su ALU profili bili na oko 40-45C
S ALU limom temp je pala na 25-30C, lim se grije i otpušta toplinu po sobi  :)

Biljke reagiraju dobro, no, akvarij je pregusto zasađen (čeka novi postav i funkcionira kao rasadnik) pa mi je teško dati ocjenu.
Paralelno u manjem tanku pod t5 rasvjetom sve štima za 10.

Ostaje pratiti razvoj događaja.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #8 u: Siječanj 23, 2014, 09:24:58 prijepodne »
jedna stvar koju ti svatko može reći je ta da ledica svu svoju količinu svjetla prostire u jednom smjeru, a sve ostale vrste izvora svjetla raspršuju svjetlo u prostor oko sebe.. i tu je glavna razlika što 3W ledica svijetli "bolje" od 7W ostalih izvora svjetla...

zašto imaš "nebo i zemlja" razliku ako na fluo cijevi imaš sjenilo i bez njega.. ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #9 u: Siječanj 30, 2014, 23:59:41 poslijepodne »
Led je bolji po meni ali led od 6400 k i neonka od 6400 k nisu isto . Bilje mi izgleda bolje i intenzivnijih boja pogotovo zeleno bilje pod neonskom rasvjetom . 6400 k led = 10 000 k neonke . To je čisto bijelo svjetlo gotovo da i nema plavog spektra kao kod neonke od 6400 k ali mi bilje pod led rasvjetom djeluje kao da  joj fali željeza izgleda malo bljeđe . Prednost leda u mom slučaju vidio se u brzini rasta bilja  a i manje se algi stvara  ispod led rasvjete ( pročitao sam negdje da pod led rasvjetom nema točkastih algi na bilju što kod sebe to nikada nisam imao ). To je neko moje iskustvo . Imo sam jedno i drugo  i na kraju sam se vratio samo na štedne žarulje jer je jeftinije a i duže traje  od kineskog leda. Moj akvarij od 63 litre sastojao se od 3 konzole homemade prvi red bila su tri grla gu 10 svako grlo je imalo 9 w ( 3*3 w) . Znači prvi red 27 w led . Drugi red 21 mala ledica grlo gu 10 po grlu 5 w i tako 4 grla . Sve ukupno 20 w led . Zadnji red bila je t8 cijev solar tropic JBL 4500 k  15 w koje je davalo ljubičastiji spektar ( navodno poboljšava fotosintezu ) . Znači na 63 litre imo sam 47 w led + 15 w neonke . Ono što je netko rekao da je 1 w led = 4 w neonke sa time se apsolutno ne bi složio . Za velike wataže ne znam ali kod malih wataža razlika je 20-30% ne više . Ovo je moje bilje pod tom kombinacijom . Pa procjenite sami da li mu paše . Nikada nisam imo jači perling nego kada sam imo ovu kombinaciju na mom 63 litrenom akvariju . Ovakve stvari nisam želio iznositi na vidjelo iz raznih razloga ali eto čemu sve to držat u sebi , a i pošto sam dosta od vas forumaša naučio bilo bi u redu da i ja nešto kvalitetnije podjelim sa vama .
« Zadnja izmjena: Siječanj 31, 2014, 00:10:13 prijepodne od kova.aq. »

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #10 u: Siječanj 31, 2014, 00:14:01 prijepodne »
I još nešto iz biljaka su doslovno išli baloni a co2 sam imo iz metalne boce i doziro sam kao što je takashi amano radio u jednom tanku od 60 litara a to je 3bps. Pošto nisam imo riba ovo sam si mogao priuštiti ali mislim da i njima ne bi to smetalo ionako sam co2 zatvarao preko noći , a ujutro kad ga odvrnem u roku sat vremena sve properla.

Jedna stvar koju sam zaboravio u vezi leda prvog reda  :D :D 9w ( 3*3 w ) imaju glupu leću i svjetlost je išla u snopu to sam skinuo i raspršuje se normalno . Pošto je poklopac bio poluotvoren nije bilo kondenzacije i rasvjeta je radila godinu i pol dok nije pregorila sama od sebe jer je kineska. Toliko od mene za sada  :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #11 u: Siječanj 31, 2014, 00:38:12 prijepodne »
Led je bolji po meni ali led od 6400 k i neonka od 6400 k nisu isto . Bilje mi izgleda bolje i intenzivnijih boja pogotovo zeleno bilje pod neonskom rasvjetom . 6400 k led = 10 000 k neonke . To je čisto bijelo svjetlo gotovo da i nema plavog spektra kao kod neonke od 6400 k ali mi bilje pod led rasvjetom djeluje kao da  joj fali željeza izgleda malo bljeđe . Prednost leda u mom slučaju vidio se u brzini rasta bilja  a i manje se algi stvara  ispod led rasvjete ( pročitao sam negdje da pod led rasvjetom nema točkastih algi na bilju što kod sebe to nikada nisam imao ). To je neko moje iskustvo . Imo sam jedno i drugo  i na kraju sam se vratio samo na štedne žarulje jer je jeftinije a i duže traje  od kineskog leda. Moj akvarij od 63 litre sastojao se od 3 konzole homemade prvi red bila su tri grla gu 10 svako grlo je imalo 9 w ( 3*3 w) . Znači prvi red 27 w led . Drugi red 21 mala ledica grlo gu 10 po grlu 5 w i tako 4 grla . Sve ukupno 20 w led . Zadnji red bila je t8 cijev solar tropic JBL 4500 k  15 w koje je davalo ljubičastiji spektar ( navodno poboljšava fotosintezu ) . Znači na 63 litre imo sam 47 w led + 15 w neonke . Ono što je netko rekao da je 1 w led = 4 w neonke sa time se apsolutno ne bi složio . Za velike wataže ne znam ali kod malih wataža razlika je 20-30% ne više . Ovo je moje bilje pod tom kombinacijom . Pa procjenite sami da li mu paše . Nikada nisam imo jači perling nego kada sam imo ovu kombinaciju na mom 63 litrenom akvariju . Ovakve stvari nisam želio iznositi na vidjelo iz raznih razloga ali eto čemu sve to držat u sebi , a i pošto sam dosta od vas forumaša naučio bilo bi u redu da i ja nešto kvalitetnije podjelim sa vama .

Boje su ti losije, odnosno isprane, zbog niskog CRI na tim ledicama. Neonska rasvjeta ima vise zelenog spektra u sebi dok ga ledice imaju minimalno, sto pridonosi izgledu akvarija, ali ne koristi bilju. Kelvinaza tu ima najmanju ulogu.
« Zadnja izmjena: Siječanj 31, 2014, 00:41:58 prijepodne od Dellete »

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #12 u: Veljača 03, 2014, 06:54:10 prijepodne »
super da si ovo napisao i hvala ti. ne nalazim baš puno teksta o iskustvima s LED rasvjetom i biljkama na forumu. u konačnici, treba ih montirati i vidjeti kako rade, tj kako bilje raste pod njima. ti si ukupno imao 29W LED i 15W flo cijev na 63 litarskom (nazad na starinsku mjeru W/L = 0,46 W/L LED + 0,24 W/L FLO) što je ukupno 0,7 W/L. Ono što bi bilo zanimljivo saznati jest: je li bilje perla bez upaljene FLO 15W cijevi?
Istina je da LED izgleda 'plavije' od FLO ako su naminalno iste kelvinaže (iste boje) ali mislim da razlika nije 6500K FLO = 10.000K LED, možda nekih 1000K plus za LED.
Mislim da pogrešno misliš u pogledu plavog dijela spektra, kod viših kelvinaža on je snažniji nego li kod nižih u kojima veći dio energije ide na zeleno/žuto/crveno
@ Dellete - ovaj nedostatak energije u zelenom dijelu spektra kod LED i jest razlog zašto bilje po nekima bolje raste pod LEDom, ali pitanje estetike i izgleda bilja i mene muči.

Super mi je ova tema najviše zbog dijeljenja iskustva o nečem novom. keep writing guys  ;)

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #13 u: Veljača 03, 2014, 11:25:06 prijepodne »
Pozdrav,

Evo moja iskustva s ledicama: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=90323.0;all

I par dodatnih fotki. Fotkano je s mobitelom pa su boje potpuno ne-reprezentativne, ili bolja rijec - poremecene.














6x Cree XM-L @2.2A, dakle oko 44W Brand LEDica, 6800K. Boje mom oku djeluju malo isprane, ali ništa za uzbuđivanje. Kako sam negdje već napisao, na već izvrsnoj rasvjeti ostavlja nešto prostora za poboljšanje.



Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #14 u: Veljača 03, 2014, 13:56:53 poslijepodne »
super da si ovo napisao i hvala ti. ne nalazim baš puno teksta o iskustvima s LED rasvjetom i biljkama na forumu. u konačnici, treba ih montirati i vidjeti kako rade, tj kako bilje raste pod njima. ti si ukupno imao 29W LED i 15W flo cijev na 63 litarskom (nazad na starinsku mjeru W/L = 0,46 W/L LED + 0,24 W/L FLO) što je ukupno 0,7 W/L. Ono što bi bilo zanimljivo saznati jest: je li bilje perla bez upaljene FLO 15W cijevi?
Istina je da LED izgleda 'plavije' od FLO ako su naminalno iste kelvinaže (iste boje) ali mislim da razlika nije 6500K FLO = 10.000K LED, možda nekih 1000K plus za LED.
Mislim da pogrešno misliš u pogledu plavog dijela spektra, kod viših kelvinaža on je snažniji nego li kod nižih u kojima veći dio energije ide na zeleno/žuto/crveno
@ Dellete - ovaj nedostatak energije u zelenom dijelu spektra kod LED i jest razlog zašto bilje po nekima bolje raste pod LEDom, ali pitanje estetike i izgleda bilja i mene muči.

Super mi je ova tema najviše zbog dijeljenja iskustva o nečem novom. keep writing guys  ;)

Microsorium čitaj malo bolje  :D :D ja sam ukupno imao 49w led i 15 w fluo na 63 litre što je preko 1 w po litri ali ja računa lumene ne gledam više wate . Mislim da je ovo bilo preko 40 lumena  . Mislim da bi bez pardona perlalo i bez fluo. Ono što sam pročitao a to je da je 6400 k led= 10 000 k neonke sa time bi se više složio jer prijatelj ima 300 litara i 216 w neonke od 10 000 k i bilje isto izgleda bljeđe nego pod neonkama od 6400 k .  To je ono što moje oko vidi i definitivno se vidi razlika . Netko kada bi kupio led od 10 000 k dobio bi plavo svjetlo a ne bijelo .
« Zadnja izmjena: Veljača 03, 2014, 13:59:55 poslijepodne od kova.aq. »

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #15 u: Veljača 04, 2014, 00:15:03 prijepodne »
e sad mi dođe da ti ispričam vic koji završava s njenim pitanjem ČITAŠ LI TI IŠTA MOMAK  :D
ja imam LED od 10.000 i je baca na plavo ali daleko je to od plave, to je baš full hladna bijela koja baca na plavkasto…
ubacio sam ih 10 na još 62 LEDice od 6500
u tom akvariju je 33,6 lumena po litri no trenutno mi je jako zarastao pa ne vidim neki napredak
jedva ga čekam sredit pa da vidim kako sve to ide s ledicama

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #16 u: Veljača 04, 2014, 02:47:41 prijepodne »
e sad mi dođe da ti ispričam vic koji završava s njenim pitanjem ČITAŠ LI TI IŠTA MOMAK  :D
ja imam LED od 10.000 i je baca na plavo ali daleko je to od plave, to je baš full hladna bijela koja baca na plavkasto…
ubacio sam ih 10 na još 62 LEDice od 6500
u tom akvariju je 33,6 lumena po litri no trenutno mi je jako zarastao pa ne vidim neki napredak
jedva ga čekam sredit pa da vidim kako sve to ide s ledicama

akvarista bolje da idemo spavat buncamo oba dvojica već  :D :D
al nemreš mi reć da imam 0,7 w po litri haha   kad imam preko 1

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: T5 vs LED
« Odgovori #17 u: Veljača 04, 2014, 08:10:24 prijepodne »
ma računao sam 39 ledica umjesto 49 …
pa nisam baš tako nespretan po kalkulatoru  :D :D :D