Ožujak 29, 2024, 01:24:05 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Med kao aminoacid!?!  (Posjeta: 1582 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Med kao aminoacid!?!
« u: Ožujak 06, 2013, 21:11:54 poslijepodne »
Pretpostavljao sam da med moze imati djelovanje kao vodka zbog secera koji sadrzi, ali da je bogat aminokiselinama.....
http://www.reef2reef.com/forums/general-sps-discussion/110929-dosing-honey-carbon-dosing-amino-acids.html
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Med kao aminoacid!?!
« Odgovori #1 u: Ožujak 06, 2013, 22:55:25 poslijepodne »
Meni to izgleda kao i slične metode... da se dodavanjem meda zbilja dodaju kao što si napisao aminokiseline, i da ima djelovanje kao vodka zbog šećera... ali ono što se pitam je što se još dodaje sa recimo medom u akvarij a da nije baš toliko dobro za akvarije.

Evo recimo ovo mi je prvi rezultat na guglu za kemijski sastav meda: "Najzastupljeniji sastojci su ugljikohidrati, i to većinom fruktoza i glukoza, te voda koji zajedno čine više od 99 % meda. Ostatak čine proteini (uključujući enzime), mineralne tvari, vitamini, organske kiseline, fenolni spojevi, tvari arome (hlapljivi spojevi) i razni derivati klorofila. Iako je udio tih tvari u medu vrlo mali (< 1 %) one su uveliko odgovorne kako za senzorska tako i za nutritivna svojstva meda"

E sad... koliko su ove sve ostale stvari dobre ili štetne... tko će ga znati.

Ovo razmišljenje ne temeljim na ničem znanstvenom, nego mi logika kaže da je priroda savršenija od naših pokušaja da nam akvariji budu bolji... pa samim time ne znam zašto nema nečeg sličnog medu u prirodi (u moru).
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Med kao aminoacid!?!
« Odgovori #2 u: Ožujak 07, 2013, 17:39:57 poslijepodne »
Interesantna ideja  :), Roni med je potpuno prirodan mterjal (pod uvjetom da je "pravi" iz košnice a ne industriski prerađen) i u njemu nema ničeg čeg i inače nama u moru, jasno u drukčijim omjerima.
Ono što mene brine je da se po forumima stalno spominje da dodavanje šečera kao izvora ugljika ne podnose svi koralji, neznam nisam probao
i drugo je da u medu kojegm ne znaš porijeklo može biti puno teških metala. Tako je npr na veterinarskom faksu negdje devedesetih napravljena analiza meda skupljenog u njihovim košnicama u Zg (Heinzlova) bilo 50 puta više olova nego što je po pravilniku dozvoljeno.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA