Ožujak 29, 2024, 10:21:50 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: RO voda i pH?  (Posjeta: 3392 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
RO voda i pH?
« u: Veljača 28, 2015, 09:59:24 prijepodne »
Pozdrav kolege.  :)

Trebam vašu pomoć. Na koji način da dobijem vodu ciljanih parametara: GH 5, KH 0-3, pH oko 6, i da održim naravno stabilnost tih parametara. Naime pokušavam mrijestit neke ribe. Priča sa pipovačom i tresetom se ne pokazuje kao uspjeh pa sam dobila ponudu da iz jednog pet shopa dobivam RO vodu. Ne znam koji su parametri te njihove vode, ali saznat ću i to.
Ono što me zanima je u kojem omjeru da mješam RO i pipovaču, da li za spuštanje pH i dalje trebam koristiti treset i da li je potrebno obogaćivanje mineralima.

Ne mogu više googlati, neispavana sam, zbunjena i antisocijalna. Ovo obraćanje vama je zadnji trzaj :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #1 u: Veljača 28, 2015, 12:11:31 poslijepodne »
evo zgodna tema
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=4315.msg59431#msg59431

ja sam ph smanjivao dodavanjem co2, al to ovdje nije opcija

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #2 u: Veljača 28, 2015, 12:30:02 poslijepodne »
RO voda je dobivena procesom osmoza i potom provlačenja kroz ionske smole. Dakle to ti je kao destilirana voda.
Doznaj kolika je tvrdoča vode sa slavine i računaj da ako pomješaš pola pola i ukupna tvrdoća gH i karbonatna tvrdoća kH idu dolje za pola.
Karbonati u vodi igraju ulogu pufera tj smanjuju velike oscilacije recimo Ph ako je voda potpuno bez njih jako je nestabilna u pogledu pH

Koliko vidim tebi treba oko 2,5 kH i oko 5 gH što znači da će otopljeni kalcij i magnezij biti otprilike u istom omjeru.
kako kod nas u vodi sa slavine gotovo nigdje nema takav omjer Ca i Mg onda kupi u ljekarni gorku sol (MgSO4)
Smanji karbonatnu tvrdoću do željene mješanjem s RO vodom, vidi koliko ti Mg nedostaje da podigneš ukupnu na 5 gH
i puštaj lagano CO2 da ti vodu drži kiselom, ili jednostavno kupi ekstrat treseta / huminske kiseline

kod mene je ukupna oko 13 a karbonatna oko 11
u 100 litara bih usuo 25 litara vode sa slavine i 75 litara RO vode
karbonatna bi bila 2,75
ukupna bi bila 3,25
sada bi dodavao otopinu MgSO4 i testirao vodu, i opet dodavao ... kada dostigne 5,5-6,0 je ok

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #3 u: Veljača 28, 2015, 12:53:36 poslijepodne »
Imam bijeli treset, da. Samo moram nekako te omjere i ne znam da li trebam dodavat mineralne soli ili to vrijedi samo u slučaju čiste RO vode?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #4 u: Veljača 28, 2015, 15:31:30 poslijepodne »
netko je ovdje na forumu spomenu dH (karbonatnu tvrdoću) u Rijeci 7dH. Kaže da mu je voda iz Bakra, a večina u rijeci iz Riječine, ... kupi onaj mali Tetra tester i provjeri. ili pronađi na stanicama vodovoda, vjerojatno negdje imaju

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #5 u: Veljača 28, 2015, 15:46:57 poslijepodne »
vodovod rijeka: kažu kH 7,9 do 10,1
pošalji I'm email ili nazovi i kazat će ti parametre vode

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #6 u: Veljača 28, 2015, 15:59:25 poslijepodne »
U pon ću nabaviti KH I GH testere tekuće, za pH imam. Hvala ti na informacijama. Dakle da pomješam pola pola RO i pipovače.. Al moram čekat testere svakako da mogu i za RO vidjeti vrijednosti.

 Kako onda sa tresetom, da u boci od 5 litara stavim par žlica kao i dosad...hoće li to ostati stabilno na recimo pH 6? U akvariju imam lišće hrasta a izbjegavam držati treset u akvariju.

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #7 u: Ožujak 01, 2015, 06:52:32 prijepodne »
možeš treset u nailonsku čarapu pa u filter, samo nemoj da je u filteru aktivni ugljen
a možeš pored treseta i one tekuće supstrate na bazi treseta i / ili huminskih kiselina
teško je kazati hoće li pH biti stabilan i koliko će iči nisko,
inaće da znaš: kada je pH 7 to je 10 na sedmu, kada je 6 to je 10 na šestu, dakle razlika od jednog stupnja je zapravo jako velika

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #8 u: Ožujak 01, 2015, 09:20:12 prijepodne »
Dosada sam radila tako da bi 10 žlica treseta stavila u bocu 5 litara i pH bi za 3-4 dana pao na 6, 6,5. Međutim za koji dan bi se dizao na 7, 7 i pol u akvariju. Ne znam kako oni koji mrijeste diskuse i druge ribe koje zahtjevaju meku i kiselu vodu održavaju stabilnost. Možda bi par listova hrasta bilo dovoljno da drži pH stabilnim u akvariju do izmjene vode na tjednoj bazi, ne znam. Baš mi treba neki praktičan savjet.

Offline Pop

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #9 u: Ožujak 11, 2015, 20:27:52 poslijepodne »
Ja ph vode spuštam sa octenom kiselinom ili mliječnom kiselinom, ali ja to koristim u neke druge svrhe. (prehrambene)Ro voda je destilirana ili demineralizirana voda sa udiom minerala jedank nuli.
Da bi se miksalo, moralo bi se mješat sa pipovačom, ali znaj da podaci o minaralima u pipovači mogu varirati. Jedan tjedan su ovakvi, a drugi tjedan mogu biti različiti.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: RO voda i pH?
« Odgovori #10 u: Ožujak 11, 2015, 21:50:38 poslijepodne »
U svjetu kozica se koristi RO voda u koju se dodaje sol. Sol je mjesavina soli, pri cemu se dize GH, dok Kh ostaje nizak (0).
http://www.saltyshrimp.de/english/beesalt_bee_shrimp_mineral_gh_plus.html
Generalno, cilj za kozice je da u RO vodu umjesas toliko soli da dobijes Gh cca 6, Kh 0, a onda ti Ph ispada cca 6.3.

Ako hoces probati, mogu ti dati nesto soli pa probaj vidjeti da li ti odgovara.

Marko