Ožujak 29, 2024, 11:28:34 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: BETTA ribe  (Posjeta: 1413 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline -nemanja-

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
BETTA ribe
« u: Kolovoz 29, 2013, 01:01:37 prijepodne »
Otvorio sam novu temu jer nisam naisao nigdje da se konkretno pise o ovome...
Zanima me vase misljenje o tome da li vise Betta moze zivjeti zajedno (mislim na muzijake).
Nasao sam par klipova na YouTube na kojima zive zajedno u akvarijumu. Cak mislim da sam procitao nagdje na forumu da je jedan clan uspio omrijestiti ribe, i da je odvojio zenke od muzijaka da budu mirniji, kako sam razumio muzijaci zajedno zive.
Volio bih cuti vasa iskustva, misljenja...

P.S.
Znam da skoro svi kazu da je to nemoguce, ali mozda je neko i uspio...

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #1 u: Kolovoz 29, 2013, 01:06:57 prijepodne »
Ženke mogu skupa živjet, ali mužjaci ne...jako rano postaju agresivni jedni prema drugima i potrebno ih je razdvojit
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #2 u: Kolovoz 29, 2013, 07:02:21 prijepodne »
Postoji veliki broj riba koje spadaju u porodicu betta riba. Kod nekih vrsta kao što su mahachai, albimarginate, macrostome to nije nikakav problem, te vrste se nazivaju "divljim bettama".

Ovaj tren imam preko 100 komada mahachai betta u akariju od 160 litara, s tim da se radi o spolno zrelim primjercima. No pretpostavljam da si mislio na betta splendense. Kod te vrste betta situacija je nešto drugačija, iako i tu stvari variraju  od situacije do situacije.

Imao sam jedan mrijest u kojem dosta dugo nisam vadio mlađ iz zajedničkog akvarija u koejm su rasli. Posljedica ne vađenja primejraka iz tog akvarija je bila oštećene peraje kod većine riba, ali nije bilo smrtnih slučajeva. No nikako ne bih preporučio da se mužjaci razdvoje, pa poslije nekog vremena stave u isti akvarij, jer u tom slučaju bi definitivno došlo do odmjeravanja snaga koje bi završilo smrtnim slučajevima

Offline -nemanja-

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #3 u: Rujan 06, 2013, 00:08:14 prijepodne »
Da nastavim ovde da ne otvaram novu temu...
U odvojenom akvarijumu (nekih 5l) imam muzijaka, vodu grijem na 24 stepena, muzijak je napravio gnijezdo, prije 2 dana sam ubacio zenku i pocelo je sve fino, pridje joj siri se, prsi se, udvara joj se, ali ona nista  :heartbr: danas vidim da je poceo ganjati tj. pridje joj udvara joj se i onda je gricne kada krene da se okrece od njega (kao da mui je sve dosadilo).
Sta da radim da li da ih razdvajam ili da ih ostavim jos zajedno....

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #4 u: Rujan 06, 2013, 07:18:51 prijepodne »
5 litara je vrlo mali akvarij za prve mrijestove. U tako malom akvariju možeš napraviti mrijest betta, ali za to ti treba jako puno iskustva. Ako se mrijest nije dogodio, preporučujem da izvadiš ženku.

Ako ih želiš mrijestiti, a nemaš puno iskustva u tome preporučujem da uzmeš akvarij od minimalno 45 litara (50x30x30), ispuniš ga tako da ti je vodeni stup nekih 10 do 15 cm i napraviš jako puno mjesta za skrivanje, kako ženka ne bi nastradala. Zaklone možeš napraviti od šalica za kavu, praznih teglica za cvijeće, plutajućeg bilja i sve onog u što se ženka može sakriti ukoliko procjeni da još nije došlo vrijeme ili je situacija previše opasna.

Male posude za mrijest možeš koristiti onda kada naučiš kako se ribe ponašaju kada se žele mrijestiti i jedno od pravila ej to da se onda mrijest događa unutar pola sata, ako se ne dogodi, tada opet razdvajaš ribe... Kako vjerujem da još nemaš dovoljno iskustva s tim, preporučujem ti da koristiš bitno veće akvarije... Isto tako dolazi i hladnije doba godine, pa razmišljaj i o tome da ćeš malce trebati odvajiti kroz nekih 3 mjeseca u posebne posude koje opet rebaju biti na toplom, da bi sve bilo u redu. Ako nemaš sve te uvijete onda se strpi do proljeća

Offline hrgamonster

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Nova Sela
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #5 u: Rujan 06, 2013, 08:55:11 prijepodne »
Znači da nisi trazio jer da si otisao na betta svijet nasao bi sve sta te zanima :up:  :up:
hrga88

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #6 u: Rujan 06, 2013, 10:24:53 prijepodne »
Otvorio sam novu temu jer nisam naisao nigdje da se konkretno pise o ovome...

Evo ti link na vrlo detaljan članak o bettama splendens koji svakako prouči:
http://www.akvarij.net/index.php/dvodihalice-menuslatkovodnaribe-56/654-betta-splendens11

Što se tiče ostalog, ako već nisi, razdvoji mužjaka i ženku i nemoj ih mrijestiti dok ne budeš potpuno spreman za to, a potrudi se da i bette budu spremne.

I svakako ih nemoj mrijestiti u 5 litara. Mrijestiti bette nije tako veliki problem ako sve odradiš kako treba, ali ono što slijedi poslije bi moglo biti puno kompliciranije nego što misliš. Ako nisi do sada mrijestio ikrašice, možda da probaš s nekom drugom vrstom riba dok se ne izvježbaš npr. s nekom vrstom kod koje se malci prilikom odrastanja neće morati razdvajati u hrpu boxeva kao splendensi.
« Zadnja izmjena: Rujan 06, 2013, 10:29:09 prijepodne od Werther »

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: BETTA ribe
« Odgovori #7 u: Rujan 06, 2013, 12:33:50 poslijepodne »
zebrice recimo ... :)
uvijek dostupan na [email protected]