Ožujak 29, 2024, 08:44:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: natapanje zemlje i smrad  (Posjeta: 4356 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
natapanje zemlje i smrad
« u: Srpanj 16, 2006, 19:42:00 poslijepodne »
jel mora zemlja smrdit dok se namace? pretpostavljam da je to zbog humusa u njoj... A ako se dobro sjecam, ako smrdi nevalja.. jer ce se usmrdit i u akvariju...

Nakon 2 tjedna umakanja moja substralova zemlja se usmrdila i na vrhu vode se napravilo hrpetina algi.. ja sam to sve lijepo izbacio.. procijedio zemlju i natocio frisku vodu i sotavio...nakon tjedan dana ide u akvarij.. jel valja postupak ili da mijenjam zemlju???

biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline asterix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #1 u: Srpanj 16, 2006, 22:23:00 poslijepodne »
koliko se sjecam, dok sam natapao Florabelu, imao sam samo bijele mjehurice na povrsini,i siguran sam da nije smrdilo

Offline Frano_Zapresic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #2 u: Srpanj 16, 2006, 22:54:00 poslijepodne »
to se zna dogoditi ukoliko se zemlja sa vodom nalazi na povisenoj temperaturi, bar je kod mene bilo slicno......

stavi negdje u hlad, a sto se same marke zemlje tice....hmmm....mislim da oni stavljaju i nekih aditiva u nju......nekako mi se cini da florabella zasad dost dobro stoji u akvariju premda sam ja stavljao i neku vulgaris slovensku zemlju kojoj ni ime nisam zapamtio......

Zapresic / Hrvatska

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #3 u: Srpanj 17, 2006, 08:46:00 prijepodne »
Nije da te odgovaram od zemlje, ali nama bilje luduje u šljunku - i to u onom manje granulacije (do 3 mm) i u onom veće granulacije (do 6-7 mm). Ispod je manja količina mineralnog gnojiva. Zašto riskiraš sa zemljom? Pogotovo ova kupovna - puna je raznoraznih aditiva i tko zna kako će ti djelovati na kemiju vode. Ribe ti gnoje podlogu. Mislim da jezemlja dobraza one akvarije u kojima nema riba, u onima koji služe samo za uzgoj bilja. Velim, ne odgovaram te od zemlje..

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #4 u: Srpanj 17, 2006, 09:40:00 prijepodne »
a svakih koliko vremena bi trebalo zamjeniti mineralno gnojivo?
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #5 u: Srpanj 17, 2006, 09:54:00 prijepodne »


nemam pojma - to se mijenja?


Mislim da to traje i traje i traje i traje i traje i traje...

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #6 u: Srpanj 17, 2006, 12:17:00 poslijepodne »
odustajem od zemlje.. imam premalo svjetla da bi bilje divljalo i koristilo sve te nutriente.. ostavit cu stari supstrat i na vrh staviti fini novi...
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #7 u: Srpanj 17, 2006, 13:03:00 poslijepodne »
STANI! Nek i Krajten i Tuljan vele svoje - oni ima puno više iskustva u uzgoju bilja od nas. Da ne bi ispalo da smo te na nešt namrdali...

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #8 u: Srpanj 17, 2006, 15:06:00 poslijepodne »
ma oni i spavaju u zemlji.

Znam sve pro i con za zemlju.. ali da bi biljka iskoristila sve nutrijente i blagodati sto ih zemlja nudi, uz CO2 i gnojivo treba imati i hrpu svjetla.. pogotovo zahtjevnije biljke. Posto fizicki nemam mjesta za vise od 5 lampi (18w) eventualno mozda jos jednu, a nemam love za T5 ili slicno (stalo bi mi 4 od 40w mozda bi nagurao i pet.. al to mi je hrpa novaca kojih nemam..) pa sam odustao.. da ne dobijem bvarustinu punu algi...

biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #9 u: Srpanj 17, 2006, 21:23:00 poslijepodne »


Kod mene nije smrdila. Imala je miris...onako, po blatu, ali samo su bili bijeli mjehurici gore, bez mirisa. To je stajalo na balkonu, sa nekih sest sati sunca dnevno.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #10 u: Srpanj 25, 2006, 17:27:00 poslijepodne »
 
Citat: ChILd_ReBoRn
ma oni i spavaju u zemlji .

Nije nego pacaju riti u moru   .
Baš suprotno tvom uvjerenju zemlja je idealna podloga za low tech akvarije. Dobra zemljana podloga če ti omogučiti uzgoj i zahtjevnijih biljnih vrsta u uvjetima slabijeg svijetla i bez CO2. (objašnjenje zašto bi iziskivalo previše tipkanja u uve sparne dane).
Nutrijenti iz podloge veoma teško i sporo dospjevaju u vodeni stup (osim u periodu oko 20 dana) i biljke crpe hranu korjenjem a s obzirom da algama korjenje fali imaš priličnu prednost u borbi protiv njih.
Nije da se večina biljaka nemože uzgojiti na golom kamenu ali ti zemlja daje ogroman "komfor" pri uzgoju bilja a i amortizira hrpu grešaka koje možeš napraviti.
Istina ima zemlja i nedostataka.
Prvo daleko je jednostavnije i čišče istresti gotovu tvorničku podlogu na dno akvarija (i prilično skuplje posebno ako se drži uputa proizvođača o debljini podloge).
Drugo vijek zemlje kao podloge je dvije godine (ako akvari ima puno svijetla CO2 i bilja a ako nema toga puno i daleko više) ali i to se može uzeti kao relativan nedostatak jer kupovne podloge imaju puno krači vijek samo što proizvođači to ne ističu.
Treče lako ju je s korjenjem izvuči van ako se bilje puno presađuje i sele po akvariju ali isto vrijedi i za tvorničke podloge, dapače serin floradepo mi se ponašao puno gore nego obična zemlja.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #11 u: Srpanj 25, 2006, 17:36:00 poslijepodne »
 
Citat: Elena & Davor


 nemam pojma - to se mijenja?


Mislim da to traje i traje i traje i traje i traje i traje...

E ne traje.
Ako je zaista u pitanju mineralno gnojivo vijek trajanja (pod vodom) mu je kratak, tek toliko da da početnu snagu bilju dok ribe ne use*ru situaciju  .
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #12 u: Srpanj 26, 2006, 16:58:00 poslijepodne »
Citat: Elena & Davor



nemam pojma - to se mijenja?


Mislim da to traje i traje i traje i traje i traje i traje...





........ da entraje bas... ali kao sto e receno zivot u akvariju se pocme nadopunjavat tako da to dodje na svoje...


nego glede smrdljive vode... ja bi uz sve savjetovano predlozio puno vise vode ... neznam, mozda si stavio vode toliko da se zemlja pokrije.. ako je tako stavi vecu posudu i bar tri cetiri puta veci volumen vode od volumena zemlje.. sretno sa zemljom
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #13 u: Srpanj 27, 2006, 11:05:00 prijepodne »


stavio sam 40l zemlje na 120 l vode.....


Nije premalo.. previse je organska bila zemlja... bacio sam je...
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #14 u: Srpanj 27, 2006, 21:09:00 poslijepodne »


ma mislio sam si da si stavio dovoljno ali htio sam bit ziher


organska zemlja odnosno humus (u velikom postotku)... ma da to je koma.... to ti je ko da uzmes sumsko tlo ili tome slicno... uzmi neku ilovacu i tome slicno... otprilike procijeni.. sta ces kupovat vise... ja bi tak napravio, no previse sam lupetao po toj temi a nemam bas iskustva pa necu vise jos jednom sretno
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #15 u: Srpanj 28, 2006, 14:49:00 poslijepodne »
Citat: Tuljan
Citat: Elena & Davor



?nemam pojma - to se mijenja?



Mislim da to traje i traje i traje i traje i traje i traje...



E ne traje.
Ako je zaista u pitanju mineralno gnojivo vijek trajanja (pod vodom) mu je kratak, tek toliko da da po襴nu snagu bilju dok ribe ne use*ru situaciju .



Ok. Čekao sam taj odgovor. Sorry, Child, ubacujem se sa svojim frkama. Međutim, ako daje samo početni šus onda možemo reći da ribe kad počnuusranjivat situaciju rade to umjesto mineralnog gnojiva. Plus što se nadodaje tekuće i tebletice (pokatkad). Ne?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #16 u: Srpanj 28, 2006, 17:11:00 poslijepodne »
Dakle pričamo o situaciji kad nema nikakve podloge osim kamena raznih veličina:
Da ribe (uz pomoč puževa jer tek nakon njihove obrade riblji izmet postaje potpuno iskoristiv za biljke) mogu donekle zadovoljiti potrebe bilja za NPK ali u uvjetima jako obraslog akvarija obogačenog s CO2 i jakim svijetlom to najčešče nije dosta, biljke počinju gladovati i imaš problem s algama.
Teoretski možeš povečavati količinu riba i hrane ali če se  pojaviti izvjesna količina  NH3/NH4 (dušikov ciklus) kojeg bakterije i biljke neče uspjeti iskoristiti dovoljno brzo i opet imaš pojavu algi. Dodatni problem u takvim akvarijima je što pijesak/kamen ima veoma malu površinu za rast mikroorganizama za razliku od zemlje (po 1cm3 ima višestruko više m.o. od najbolje keramike) pa je biološka filtracija i tako slabija nego kad je zemlja u podlozi.
Nadalje kamenom podlogom u akvari donosiš vrlo oskudnu m.o. populaciju, gotovo da ne postoji šansa da dođe do mikorizacije korijena (jedna od kompletno neistraženih pojava u vodenog bilja) a moguče je da bude uzrok slabom rastu pojedinih vrsta.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
natapanje zemlje i smrad
« Odgovori #17 u: Srpanj 28, 2006, 17:24:00 poslijepodne »
Ajmo još malo pljuvati po kamenoj podlozi     .
Kamena podloga je uvijek lužnata (može se zakiseliti vodeni stup ali neznam da je za sad neko našao način da zakiseli podlogu) a u takvoj podlozi zbog nemogučnosti da iskoriste mikroelemente preko korjena ne uspjeva večina "novijeg" (mislim onog koje se počelo koristiti u akvaristici u zadnjih 10 godina) bilja.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA