Travanj 25, 2024, 18:25:32 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kaj napravit s deformiranim multićem?  (Posjeta: 1449 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Kaj napravit s deformiranim multićem?
« u: Rujan 09, 2016, 23:40:52 poslijepodne »
Možda nije deoformiran, neznam kaj mu je. Mislim da nije u pitanju moj akvarij, jučer sam ga nabavio a od početka je takav.
AKVARIJ:
-   96l
-   25 celzijusevih
-   parametri vode: nisam mjerio
-   akvarij je u pogonu četiri tjedna
-   porve ribice su došle četiri tjedna od pokretanja, tj. jučer   
-   nisam još mijenjo vodu, tj. nešto malo jesam pred tri dana, čuo sam od kolege jednog da je to ok prije useljenja napravit
-   ne ususavam jer je pjesak, ali ga nekad izrujem lagano da se ne stisne prevoiše i da voda teće kroz njega, pa počistim ono što izađe van
 
FILTER:
-   filter je vanjski, 1000 l/h   
-   u filteru je spužva, vata (znam da se ona mjenja nakon nekog vremena, uskoro nabavljan nekoliko rezervnih), biobalse i keramičke cilindre

OSTALA OPREMA: 
-   imam kamenje kupljeno u Zoo viliju i puževe kućice koje sam očistio i dezinficiro prije nego kaj sam ih stavio u akvarij
-   grijač funkcionira i dela to za kaj je napravljen, to je bitno :)
-   nemam pumpu za zrak, ali filter mreška površinu kolko god je to moguće, a to je dosta
-   od kemije koristim FFM i dodavo sam one od Easy Lifea bakterije tokom cikliranja, voda je iz pipe, iz Križa sam i prikopčan na gradski vodovod

STANOVNICI:
-   Multići, 5 odraslih, oko 7-8 malih
-   hranit ću ih jednom dnevno

SIMPTOMI:
-  ribica je jako mršava i izgleda jednostavno deformirano naspram svih drugih (ženka je), škrge su joj stalno otvorene i zajedno s ustima se stalno brzo otvaraju, škrge su joj možda malo crvene, ali moguće da mi se čini jel su stalno skroz otvorene (nasprem drugih se stvarno vidi razlika, njima se škrge jedva otvaraju), uz to sve, čini mi se da je jadnici pri transportu oštećena leđna peraja, doslovno je pukla po pola i ima problema ostat stabilna ponekad (nemam blagog pojma jel joj to može zarast ili ne)
-  mislim  da je jela danas, čak je i aktivna, ponaša se relativno normalno
-  simptome sam uočio isti dan kad sam ih nabavio, tj. jučer
-  sve ostale ribice izgledaju odlično, neke su malo drugačije jer su starije, ali inače je sve ok, bebači koji znaju bit osjetljivi su živahni i zdravi, tako da mislim da je s vodom sve ok

Na žalost mislim da ribicu neću moći lječiti. Ljek mi nije dostupan trenutačno i nemam karantenu. Tako da pitam nekoga ko se kuži: jel možda neko zna šta joj je, te šta da radim s njom? Žao mi ju je gledat tak da se muči? Da ju ostavim ili da joj skratim moke, jel stvarno neznam točno kaj joj je, pa ak joj neće proć ne vidim poantu u tome da se muči.

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kaj napravit s deformiranim multićem?
« Odgovori #1 u: Rujan 21, 2016, 00:28:41 prijepodne »
Ako je mrsava i ima crvene skrge mozda ima unutatnje i skrzne parazite
Ako nemas mogucnosti za lijecenje ribicu odma izvadi van
Ostale bi ribe bilo dobro isto drzati u karanteni da se vidi hoce li i druge oboljeti

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Kaj napravit s deformiranim multićem?
« Odgovori #2 u: Rujan 22, 2016, 16:20:13 poslijepodne »
Riba izvađena van. Jel postoji neki način da se preventira da druge razbole?

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Kaj napravit s deformiranim multićem?
« Odgovori #3 u: Rujan 22, 2016, 16:22:11 poslijepodne »
I da dodam, promjenio sam skoro 80% vode, dodao dupplu dozu FFMa i sljedeći dan duplu dozu vitamina, te sam iscjedio malo češnjaka u akvarij. Jel bi možda dobro bilo sol dodat, onaj od Sere ectopur, imam ga nešto još?

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Kaj napravit s deformiranim multićem?
« Odgovori #4 u: Rujan 22, 2016, 17:05:02 poslijepodne »
Evo vam snimka da ne blebećem u prazno, malo je loša slika, al mislim da se nešt kuži, pa ak bi mogo neko ko se kuži u to malo ih pogledat? Jel to normalno disanje, jel normalno izgledaju? Onaj doformirani nije na snimci.

« Zadnja izmjena: Rujan 22, 2016, 17:09:25 poslijepodne od Frenki »