Travanj 23, 2024, 13:53:56 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(  (Posjeta: 2003 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« u: Lipanj 22, 2016, 00:51:13 prijepodne »
UPITNIK:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža - 60 l
-   temperatura - oko 20
-   parametri vode: pH cca 7,2, NO2=0, NO3=25, GH=0d  i KH=6),Cl=0
-   vrijeme od pokretanja akvarija – 8mjeseci
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice – nakon 18 dana   
-   koliko često i koliko mijenjate vode – 7 dana, 1/3 vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)   - unutrašnji Eccoflow 300l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala   - svakih 7 dana u akvarijskoj vodi
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   - 1plava spužva, 1 zelena, 1 manja crna (ak.ugljen) i bijela vata
Vatu bacam svakih 7 dana, tj.zamijenim novom. Spužve su iste otkad je kupljen akvarij, treba li ih mijenjati ili zbog korisnih bakterija ostaju uvijek iste?

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi – komad riječnog drva kupljenog prije otprilike mjesec dana – stavila sam ga najprije u akvarij bez prokuhavanja jer je tako pisalo na stranici na kojoj sam ga kupila, a zatim sam ga prokuhavala kako bi potonuo 
-   grijač - da
-   pumpa za zrak  - ne
-   CO2 sustav – ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? – easy start, easy carbo i nekih mjesec dana sam koristila algicid, a prije toga algu min

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka – jedan crni teleskop, dvije pajčolanke   
-   starost ribica  - 2 godine su kod mene, a bolesna ribica je 8 mjeseci u našem akvariju
- nema „terorista“   
-   hranjenje – rok trajanja u redu: tropical-vitality and color flakes, sera goldy   

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - Echinodorus latifolius (biljke sam stavila u akvarij prije cca mjesec dana, lišće je posmeđilo, pa sam te listiće otkinula, ali i dalje biljke ne izgledaju „sretno“)
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) – od 11 mjeseca se borim sa smeđom „algom“, ali bezuspješno. Čitajući po internetu vidjela sam sliku cijanobakterija i jedna vrsta je slična onome što se meni nakuplja na staklu, no ne znam kako da provjerim je li cijanobakterija u mom akvariju. Postoje li testeri i za to? na početku su naslage bile smeđe po kamenju, staklu, biljkama, no kada sam počela koristiti sredstva protiv  alga, na biljkama se više ne pojavljuju i manje ih je na podlozi i staklu, ali se sad pojavljuje naslaga na staklu tamno crveno-ljubičaste boje  okruglih oblika.
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi – algicid, a prije toga algu min
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi - rječni šljunak sitniji 3cm, prirodni substrat (Manada) i 1-2cm krupnijeg šljunka na vrhu
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu – ne, samo easy carbo

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   - cca mjesec dana ukrasno drvo, biljke Echinodorus latifolius i Pogostemon helferi
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) – drvo pušta boju, odnosno oboji vodu nijansom smeđe

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma – prije 3 tjedna je bolesna pajčolanka imala kvržicu iznad trbuha (kao da je progutala kamenčić), no normalno se ponašala i jela. Nakon 7 dana je iz te kvržice izašlo nešto bijelo poput vate..nakon 5 dana se na tom mjestu stvorio crni obrub, te sam ribicu prebacila u zasebni akvarij i liječila mycopurom od sere. Crnilo se povuklo nakon 5 dana se povuklo. Prije 4 dana ribica pliva naglavačke, opušteno stoji i repe se savije prema dolje, a donje peraje su pocrnile (ne skroz). Kako je već jedna pajčolanka imala to crnilo i uspješno sam ju izliječila tetra medica general tonicom, stavila sam ju ponovno u zasebni akvarij s tim lijekom.. no, prva pajčolanka nije imala tu kvrgu i nije stajala naglavačke.. ribica je trenutno loše, naglavačke stoji mirno u kutu i svako toliko pokušava zaplivati…  
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima – napisala sam u prethodnom dijelu
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) – danas nije jela, ponašanje -opisano prethodno
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili – kvrga prije 3 tjedna, a crnilo na perajama, mirovanje i naglavačke 4 dana (lijek dobiva 2 dana). Imam i pitanje piše na lijeku 5ml na 20l vode. Treba li svaki dan pripremiti novu vodu s easy startom pa staviti lijek ili u postojećih 20l svaki dan dodati 5ml? Ja sam u prvi dan stavila 5ml, pa danas opet 5ml u tu istu vodu.
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   - sera mycopur, tetra medica general tonic
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   - jedna je bolesna
-  stanje ostalih stanovnika – ostale ribice se ponašaju normalno
Ja sam zbilja očajna..molim vas za pomoć. Što nije u redu s mojim akvarijem? Svakih nekoliko mjeseci se ribice razbole ili uginu  Poslušala sam vaše savjete, kupila novi akvarij, s rasvjetom, dobrim filterom, podlogom, biljkama, koristim preparate koje ste naveli easy start, easy carbo… i dalje ne ide. Je li moguće da je u akvariju cijanobakterija ili neka druga bakterija i kako da to saznam? Tako sam žalosna..ova pajčolanka mi je bila posebno draga, najživlja i najveselija u akvariju, a sad slutim najgore  :'( :'( :'(

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« Odgovori #1 u: Lipanj 22, 2016, 14:57:51 poslijepodne »
Problem je u 60l i 3 zlatne unutra. Na tu litražu dugoročno mogla bi ići 1 zlatna iako je i to na knap. Očito je i duralo i ovako neko vrijeme, ribe jedu, ribe kakaju, mažu vodu a filter to ne može očistiti. Zato se i javljaju alge (zbog viška hranjivih tvari), bilju neide jer im je vjerojatno preslabo svjetlo i nedovoljno hranjiva podloga, bez obzira što se gnoji.

pri izmjeni vode, promijenite bar 50 posto vode. Algomin i sl preparate protiv algi prestanite koristiti jer koristi od toga nema. Algi ćete se riješiti tako da ili nabavite jači filter ili stavite brzorastuće nezahtjevno bilje (kuga, rogolist..), a alge sa stakla će jesti nerite ili ručno staklo očistite.

Po opisu pajčolanku najvjerojatno mući plivajući mjehur. Ponudite joj kuhani grašak,  Ona izraslina može biti svašta, ako je nekakava tumorna izraslina tu pomoći nema. Po opisu ribu bi najbolje bilo držati u karanteni dok se stanje ne riješi.

Nekakva bi slika pomogla.


Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« Odgovori #2 u: Lipanj 22, 2016, 17:50:22 poslijepodne »
Hvala vam na odgovoru. Izgleda mi kao da ribica neće preživjeti i da se muči. Kao da se ne može izravnati. Izraslinu više nema otkad je ta bijela tvar poput vate izašla. Ima crnilo na perajama i stoji u neprirodnom položaju, miruje i ne može plivati normalno...zato sam razmišljala o eutanaziji, jer se stanje pogoršalo, iako je u vodi s lijekom.  :( :( :(
evo slika ribice..
pošaljem i slike akvarija i stanje biljaka..samo da se učita..

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« Odgovori #3 u: Lipanj 22, 2016, 19:27:27 poslijepodne »
Ove biljke sam imala prije, pa su ih alge "napale" i na kraju sam ih morala izvaditi...

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« Odgovori #4 u: Lipanj 22, 2016, 19:29:40 poslijepodne »
Pa sam kupila nove, ali sad izgledaju ovako..

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« Odgovori #5 u: Lipanj 22, 2016, 19:37:34 poslijepodne »
Biljke sad..

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Očajna - najdraža ribica bolesna, izgleda jako loše! Pomoć! :(
« Odgovori #6 u: Lipanj 23, 2016, 01:33:15 prijepodne »
Uginula je...