Ožujak 29, 2024, 00:56:49 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja  (Posjeta: 18416 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #75 u: Studeni 23, 2014, 12:54:36 poslijepodne »
Neznam jedino što se tiče parametara iako su to ovdašnji puževi tako da i to možda nije problem.
Meni isto uredno ostavljaju jaja nerita horn ali njima treba bočata voda pa nikad ništa.
I to ostavljaju jaja gdje ima algi tako da po slici se vidi da im neće nedostajati.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #76 u: Siječanj 30, 2015, 11:42:43 prijepodne »
Hhh, jučer na fejsu postavim pitanje kolko im dugo treba da se izlegnu iz jajašca, i danas u živo dobim odgovor... treba im cca 3-4mj. Prva prinova Theodoxus fluviatilis

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #77 u: Siječanj 30, 2015, 12:48:32 poslijepodne »
 :up: Kolka ti je temperatura u akvariju? Mene nikako ne ide s ovim neritam -?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #78 u: Siječanj 30, 2015, 20:54:15 poslijepodne »
24-26, nemam grijač, pa varira

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #79 u: Siječanj 31, 2015, 23:29:53 poslijepodne »
sretno malcima! koliko prinova ocekujes?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #80 u: Veljača 01, 2015, 11:02:49 prijepodne »
Imam sigurno 100-tinjak jajašca, ak ne i više, pa budemo vidli... ali za sad sam videl samo 2 malca

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #81 u: Veljača 01, 2015, 11:24:53 prijepodne »
Za sad sam videl samo 2 malca, al vjerojatno ih ima još.
Inače, malo sam se boril s disbalansnom, imal sam najezdu zelene točkaste (nisam siguran, ali brijem da lokvanj troši više PO4), nakon toga sam preskočil par gnojenja sa NO3 jer ga je bilo viška, i nakon toga se pojavila smeđa i GDA. Tak da sam imal zavidljivu bioraznolikost algi, boja ko u priči, hehe !
U tom razdoblju porasta algi i stagniranja bilja su neritine položile 75% jajašca. Onda sam izostavil par puta PO4 i sad nakon cca dva tjedna se aq počel naglo čistiti od algi.
Pošto sam kopiral određeni biotop imam u aq i jedan cca 3-4kg vapnenački kamen na kojem se alge i dalje dobro drže i ta dva mala pužeka briju baš po špiljicama po njemu.
Takva su moja zapažanja, a možda uz temp. i još neke uvjete ima i to veze s razvojem puževa (alge za hranjenje i Ca iz vapnenca za razvoj kučice).

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #82 u: Veljača 03, 2015, 20:14:03 poslijepodne »
ocito puzevima prijaju alge.... a i biotop bez algi nije pravi biotop!

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #83 u: Veljača 06, 2015, 13:43:44 poslijepodne »
Istina... samo, problem mi je da i nakon godinu dana s "divljim" biljkama u aq još uvjek neznam koliko i u kojem omjeru gnojiti, ali mislim da sam konačno skužil X-(. Do sad sam bil na oko 15ppm nitrata tjedno, a ostalo u pps omjeru i imam simptome "gladnog" akvarija, a bilje ima tu i tam prvo fazu stagnacije, pa "topljenja", pa na kraju voda malo dobi žućkastu boju. Sad sam podigel na 20ppm, pa budemo vidli kak bude situacija. Algi ima valjda svih u količini da prednje staklo moram čistiti jedanput u 10-14 dana, a stražnje ne čistim uopče, tu i tam koji list dobi koju algu, tak da nije niš strašno, ali za pužeke ih ima u izobilju.
Zanimljivo je da kad je lopoč u punoj snazi, lokvanj stagnira i obrnuto.... po kojekakvim tablicama zaključil sam da bi lokvanju trebalo više PO4, pa sam mu dodaval u podlogu i nakon nekog vremena sam dobil da oboje rastu OK, ali sam napravil i lagani disbalans, pa su se i radi njega MOŽDA pužeki počeli razmnožavati...
Iskreno, nemam pojima više, moral bi testere za fosfate i nitrate kupiti da skužim kak koja biljka reagira na manjak ili višak nečega jer po tablicama po netu baš nemrem zaključiti kaj bi bilo...
Jedini prepoznatljivi simptomi koji me upućuju na manjak svega je prozirno lišće kod Potamogeton perfoliatus koje kak je starije "nagori" po rubovima i "rastopi se" i listovi uvinuti prema dolje kod lopoča.
Baš me zanima kad se omjeri hranjiva dopelaju u red, kak budu puževi reagirali, ali pretpostavljam da ako algi nebude, da ako populacija u sadašnjim uvjetima naraste, da se u uvjetima "balansa" bude počela smanjivati.
« Zadnja izmjena: Veljača 06, 2015, 13:49:40 poslijepodne od varazdinec »

Offline domagoj507

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Lokacija: Krapina
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #84 u: Veljača 06, 2015, 15:38:49 poslijepodne »
Super tema, svaka cast na dosadasnjem trudu. Sve podebljano sa slikama i detaljno objasnjen svaki korak slaganja biotopa. Nadam se da ces imati uspjeha s puzevima. Pratim dalje :)

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #85 u: Veljača 06, 2015, 16:41:07 poslijepodne »
a moguce da nije stvar u gnojenju, mozda se neke biljke teze prilagodjavaju na ujednacenu temperaturu cijele godine? a nevezano sada za to, mogao bi stavit koju frontalnu... nema je neko vrijeme!

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #86 u: Veljača 06, 2015, 22:20:33 poslijepodne »
Kak da video upload-am tu na stranicu ? jel se opče može?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #87 u: Veljača 06, 2015, 23:22:59 poslijepodne »
MP4 format videa?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #88 u: Veljača 08, 2015, 22:29:33 poslijepodne »
Evo prek jubitu... frenatus i algojedi.... sestra nezna kam bi s svojim ribicama jer ima mali aq, pa ih bez pitanja ubacuje k meni... hihi, nezna kaj su grgeči, a ja sam samo tiho...

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #89 u: Veljača 15, 2015, 23:25:39 poslijepodne »
Eto jedne nove biljčice, doduše alohtone, ali eto, kak su sve blaže zime uspijeva prezimiti i lagano potiskuje autohtone vrste.
Azola (Azolla filiculoides) je vodena paprat koja je domaća vrsta za tropsku i suptropsku Ameriku. Raste na različito dubokim, toplim vodama stajaćicama ili sporim tekućicama. U našim krajevima je to strana vrsta.
Najpoznatija značajka ove paprati je njena crvena obojenost. Crvena boja na rubu listova potječe od simbiotske cijanobakterije vrste Anabaena azollae i to kada u vrijeme nepovoljnih uvjeta okoliša zeleni klorofil prijeđe u crveni antocijan. Ova cijanobakterija može iskorištavati atmosferski dušik, a kao nusprodukt ispušta dušične hranjive tvari unutar same paprati.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #90 u: Ožujak 15, 2015, 18:58:55 poslijepodne »
Imam pitanje oko EI metode gnojenja :dead: !
Po chuck-ovom kalkulatoru ako jednom tjedno mjenjam vodu i taj dan ne gnojim, bi trebalo biti: N=5ppm dnevno (30ppm tjedno)
                                                                                                                                   P=1ppm dnevno (6ppm tjedno)
                                                                                                                                   K=20ppm dnenvo (120ppm tjedno)
                                                                                              Akvarij .net veli drugačije: N=10-30ppm tjedno (isto ko i po chuck-u)
                                                                                                                                   P=1-2ppm tjedno (3x manje nego po chuck-u, ako uzmemo max dozu)
                                                                                                                                   K=10-30ppm tjedno (4x manje nego po chuck-u, ako uzmemo max dozu)
Sve OK, ako uzmemo da 6 dana predoziravmo, a 7 dan resetiramo s 50% izmjene. Ali odstupanja podataka su ogromna, pogotovo za K (30ppm : 120ppm) i P (2ppm : 6ppm).
Dali stvarno nema veze ako se toliko predozira kak veli Chuck ili treba sljediti količine ppm-a po akvarij.net pa se uštedi na gnojivu ?
Koga slušati o količini gnojenja akvarij.net ili chuck-ov kalkulator???

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #91 u: Ožujak 16, 2015, 13:12:13 poslijepodne »
Akvarij.net :)

I drago mi je da si pitao tu a ne na fb gdje se precesto mogu procitati gluposti...

Prema chucku, puno previse bi dodavao i fosfata i kalija. Pogotovo ako pitas za gnojenje biotopa... Za high light/high tech biljni scape akvarij jos bi i proslo 6ppma fosfata, ali za tvoj akvarij bi to bilo puno previse.

Bolje ti je krenuti sa manjim dozana i po mogucnosti testirati N i P pa da vidis koliko ti ustvari treba gnojiva.

Ali svakako gadaj ciljane vrijednosti akvarij.neta

Edit: sad kad citam par zadnjih postova, mozda ti nije u gnojenju problem, nego bilje koje imas vise uzima hranu iz podloge nego iz vodenog stupa. Vjerojatno je naviklo na tezu i glinastiju podlogu i bilo bi idealno kada bi mogao staviti ili orginalnu podlogu iz stanista ili neki oblik gotove podloge za jezerca
« Zadnja izmjena: Ožujak 16, 2015, 13:18:36 poslijepodne od Dellete »

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #92 u: Ožujak 16, 2015, 15:18:42 poslijepodne »
Da, podloga iz staništa sigurno najbolje rješenje... al trenutno nemam vremena ići rasturiti akvarij, tak da sam 20-tak kuglica zemlje za cvijeće u najlonkama nagural pod korjejne. Isto sam našel stvrdnutu lavu u glini i trulu koru vrbe, tak da sam i to stavil pod korjen i još sam prešel na CSM+B.

Prešel sam na EI metodu jer mislim da sam kroz PPS previše fosfata nagural u aq, bar alge tak vele, i bilje. Ustvari štel sam stvoriti povoljnu sredinu za "divlje" biljke o kojima neznam ništ (s obzirom na puno premali aq od cca 200L) i uopče ne mjenjati vodu... sistem je izdržal cca 2 i pol mjeseca, alge pokazale višak fosfata, i na kraju voda postala mliječno bijela (vjerojatno pomor bakterija)... Tak da je sad u planu EI, pa budemo vidli kak se sistem bude ponašal.

Niš, onda po količinama s akvarij.net, pa gledati kaj biljke i alge vele... i čega bude manjka/viška...(počel sam s polovicom količine NPK od maximalne po dozama s ovog našeg PRE weba)

Kaj se tiće bilja i uzimanja hranjiva folijarno, list/voda, pogotovo lopoć i lokvanj...ako gnojim u podlogu onda rizomi rastu ko mutavi (podloga je dravski pijesak i drobljeni vulkanit, nema baš NPK-a u njoj), tak da mislim da je malo škrtija podloga najbolja solucija za ograničeni prostor u aq (cca 200l). Previše hranjiva preko korjena i nije naj rješenje, ali vidim da takve biljke relativno brzo reagiraju na promjenu omjera N:P:K prek vodenog stupa.
Npr, u uvjetima koji pašu GDA, diatomi i crnim algama (manjak NO3 smanjuje potrošnju PO4), bilje stagnira i lagano propada, voda žuti, a nakon par izmjena vode i cca 5dana dodavaja samo NO3  bilje poludi i perla ko ludo. Nakon tih 5 dana lokvanj dobiva "prozirne" točkice koje počinju smeđiti (sumnjam na manjak K). Tak da mislim da bilje i više nego dobro reagira na hranjenje kroz vodeni stup ! Lopoč i lokvanj ispod na slici.

THX DLT kaj si se javila, sad konačno znam od kud krenuti s slaganjima omjera makra...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #93 u: Ožujak 16, 2015, 15:27:50 poslijepodne »
Ne mora znaciti da su rupice od nedostatka K (kao sto je najcesce kod hygrophilla) , moze biti puno toga, od mehanickih ostecenja na dalje..

Bit EI metode je da se natrpa svega previse i da se jednom tjedno akvarij resetira sa ogromnom izmjenom vode.  Samo napominjem da je takav sistem zamisljen za scaperske akvarije sa velikom kolicinom bilja.
Mislim da ti ne preostaje nista drugo nego eksperimentirati.

Kakva ti je rasvjeta? Nekom logikom prirodnog stanista, i lopoc i lokvanj primaju puno sunca.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #94 u: Ožujak 16, 2015, 17:53:52 poslijepodne »
Ma baš zato bi i probal EI, nek bude svega previše, jedanput tjedno reset i amen!
Imam Osram cool daylight (865), cca 0.65W po litri, rade 10h.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #95 u: Srpanj 08, 2015, 14:47:31 poslijepodne »
Eto ništa, da malo updatamo.... Nema više klasičnog domačeg biotopa, Sad sam se upustil u skejpanje OPET domačih podvodnih / nadvodnih scena.... ideja mi je bila iskopirati jedno dravsko stablo hrasta koje je poplava okrenula i isčupala sa stjenom iz suprotne visoke obale dravske mrtvice. Pošto je to stablo ostalo sa stjenom stajati u zrak a takav scape ne stane u aq, došla mi ideja da napravim stablo koje je poplava strgala i polegnula, ali da se još uvijek drži zajedno s kamenom i stjenom. Nažalost kod nas ne postoji autohtono bilje koje može dočarati minijature za skejp u aq, pa sam moral uzeti i aq bilje.... Oko odabira bilja i kopiranja prirode pomogla mi je jedna slika aq s googla koju nažalost nisam sejval, tak da je ovaj moj skejp neš između prirodne scene i več viđene scene na slici i nekakvog uklapanja u interijer kuće... Ta stjena i stablo su bili potopljeni samo za poplave, tako da ovaj HM ustvari zamjenjuje travicu koja inače ne uspijeva pod vodom, a večina ostalog bilja je tu samo radi izgleda aq. Drvo upotrebljeno u aq je suhi vrbin korjen, kamen je uzet s kamenoloma Ljubelj, vjerojatno neki vulkanski, prošaran tu i tam s kojom crtom kalcita, pa sam, se radi toga odlučil i za veči broj puževa. Od riba sam uzimal radi algi dvije ženke Ancistrusa, 4 Corija, 5 Gaovica i 10-tak Cobitisa, ugl. samo čistači algi. Hranim jako malo, 1X tjedno, i još uvjek, vjerojatno radi nove postave i očiščenog filtera imam viška fosfata (cijano, zelena prašnjasta, smeđa, smeđa bradata, za sad sve u malim količinama i smanjuje se), tak da gnojim po EI metodi, ali bez fosfata i čekam pojavu zelene točkaste....Od puževa imam dvije zebraste Nerite, 30-tak crnih Nerita (Theodoxus prevostianus) i jednu Helenu. Nerite imaju poklopac kučice na stopalu, pa im Helena nemre niš. Rasvjeta je cca 0.75w po litri, 6500K, soda+limunska co2 (2,5l flaše, u svaku po kila limunske i sode, i na in-line difuzor na 200l vode drzi 3 tjedna). Podloga je 3 - 4 cm Florabele, a pjesak je kupljeni, onaj kvarcni bijeli za fugiranje.... slike stavim do navečer.....

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #96 u: Srpanj 11, 2015, 21:56:44 poslijepodne »
ja sam se razveselio onom 'slike stavim do navecer....' ali nema ih jos. volim tvoje uratke, a ova ideja mi se cini odlicna, pa me bas zanimala realizacija. gdje si nabrao Theodoxus prevostianus? cine mi se zanimljivi puzevi, napisi koju o njima....

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #97 u: Srpanj 15, 2015, 22:33:41 poslijepodne »
Ma našel sam ih na ribolovu na rijeci Muri... naziv im je Crna nerita, čim sam ih stavil u aq odma su počele ljepiti jajašca... tak da se nadam da budem ih vratil u još većem broju na isto mijesto. Inače imam sreću s autohtonim neritama (fluviatilis), svaki put mi se razmnože !
Evo u linku više o njima, izgleda da se radi o zanimljivoj vrsti, izgleda da vole jako specifične uvjete, malo me to brine, ali ovak nakon cca 2 tjedna izgleda da im paše aq.
http://www.iucnredlist.org/details/165322/0
Slika i video akvarija ide odma, samo sekundu...
« Zadnja izmjena: Srpanj 15, 2015, 22:37:49 poslijepodne od varazdinec »

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #98 u: Srpanj 15, 2015, 22:41:05 poslijepodne »
Video:

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #99 u: Srpanj 16, 2015, 06:02:32 prijepodne »
isplatilo se cekati slike i video - akvarij je odlican! koji hard, drvo je fantasticno.