Ožujak 28, 2024, 21:18:18 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: HOW-TO: Priprema zemlje  (Posjeta: 17788 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
HOW-TO: Priprema zemlje
« u: Travanj 20, 2013, 12:02:20 poslijepodne »
Detaljan prikaz mineralizacije zemlje (za cvijeće) prema temi sa APC-a by AaronT

LINK na temu


Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2013, 12:53:12 poslijepodne »
Kako dolaze sve topliji dani, mineralizacija neće biti problem :)
Pada mi na pamet pripremiti veću količinu zemlje na ovaj način, posušiti ju i zapakirati u vreće (obavezno probušiti vreće čačkalicom da ima zraka) i tako si napraviti veliku i ekonomičnu zalihu za buduće radove. Mislim da bi takva podloga bila dobra, ako ne i bolja od brendiranih.
Mišljenja?

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2013, 13:11:54 poslijepodne »
...po meni puno posla i ko stvoreno da alge buknu, mislim znam da je kriza i da su svi u stisci sa lovom   :(  al ja rađe uzmem neku kupovnu podlogu i miran sam  :)

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2013, 14:28:35 poslijepodne »
Kako dolaze sve topliji dani, mineralizacija neće biti problem :)
Pada mi na pamet pripremiti veću količinu zemlje na ovaj način, posušiti ju i zapakirati u vreće (obavezno probušiti vreće čačkalicom da ima zraka) i tako si napraviti veliku i ekonomičnu zalihu za buduće radove. Mislim da bi takva podloga bila dobra, ako ne i bolja od brendiranih.
Mišljenja?

Ja bi prije mineralizacije ipak prošo tjedan dana svakodnevnog ispiranja da budem siguran da sam izbacio iz zemlje bilo kakva dodana gnojiva.
Florabella se pokazala savršena i eto meni leži u svim akvarijima bez ikakvih problema.

Po mom mišljenju kupovna podloga se ne može mjeriti sa ispiranom ili mineraliziranom zemljom...
Provjereno traje do 3 godine pez potrebe mjenjanja podloge, a vjerujem da bi išlo i više. (iz tog razloga neznam koliko ima smisla pripremati veču količinu nego što ti treba ? )
U njoj raste stvarno sve bez problema.

Dodavanje kalija i ostalih voodoo prahova nije pod moranje... obaviš sa zemljom šta si naumila, pomješaš sa malo vulkanita i staviš na dno (sa ili bez čarapa :) ) ... samo nemoj pretjerivat sa količinom kod postavljanja ...oko 5-6 cm je sasvim dovoljno.

Sretno u pikanju   :)


Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2013, 16:58:57 poslijepodne »
Slažem se gstaraz, zemlja nema premca i u akvarijima gdje sam koristila kupovnu podlogu sam morala nakon 2-3 mjeseca gurati kockice zemlje jer sam očito imala prevelika očekivanja od kupovne podloge :D

Ma mislila sam veću količinu jer uvijek mi puhne, aha, sad bi mogla promjeniti postav, ali onda moram namakati zemlju (pa to traje neko vrijeme) i na kraju se svede na to da stavim neobrađenu zemlju u akvarij.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #5 u: Travanj 20, 2013, 17:06:12 poslijepodne »
svaka 2-3 mjeseca!?  :o  ma zabrijavaš pa ja ni u jednom nit imam zemlju nit podlogu samo pijesak + šljunak i koja JBL kuglica i sve raste super,  zato postoji vodeni stup  8)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #6 u: Travanj 20, 2013, 17:13:09 poslijepodne »
Ne svaka 2-3 mj nego nakon 2-3 mj. Pažljivije čitati  8)
Tako je to kad radim na akvariju kojeg u najboljem slučaju vidim svaki vikend, a ponekad samo jednom-dva puta mjesečno. Nema tu gnojenja kroz vodeni stup a i ovako je puno ekonomičnije. Sa zemljom mi je to samoodrživi sistem.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Re: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #7 u: Travanj 20, 2013, 20:18:30 poslijepodne »
Haha, da svi akvaristi imaju love ko Amano ne bi se zezali s namakanjem, mineralizacijom i ostalim zmazanim aktivnostima. :D

Osim toga, oni slažu akvarije za izložbe ili natjecanja (manje - više) i većina tih akvarija ne može funkcionirati bez žešćeg gnojenja nakon par mjeseci.

Ako je cilj dugotrajnost setupa i lakše održavanje (manje gnojenja) mislim da je zemlja broj jedan. Amanu, Knottu i ostalima je održavanje i briga o akvariju posao. Nemamo svi toliko vremena za akvarije (nažalost). O cijeni je već pisao gstaraz, a i tu je sve jasno.

Naravno, svaki akvarij je priča za sebe, ima super biljnih akvarija samo sa šljunkom i jakim gnojenjem. Sve ovisi kaj hoćeš od akvarija i koliko vremena si spreman odvojiti na gnojenje, mijenjanje vode itd.

Aquasoil se sa zemljom može uspoređivati eventualno prvih pola godine. Iz osobnog iskustva: imam na emerznom uzgoju u aquasoilu Utriculariu graminifoliu. Nakon par mjeseci se počela javljati kloroza listova, znači nešto joj fali. U zemlji nisam nikad imao takvih problema, možda bi se to dogodilo nakon par godina.

Ja da imam love bi koristio kombinaciju: sloj zemlje za cvijeće, mozda tanji sloj šljunka i gore Aquasoil, zbog prvog poticaja biljkama i dobrog CECa kasnije. Slično sam napravio sad u novom setupu (danas završen) samo kaj je gore siromašniji (i jeftiniji) Manado. S tim da sam malo modificirao zemlju za cvijeće, dodao sam nekih stvari i tak, ali o tome više u temi o akvariju kad ga odlučim pokazati :)

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #8 u: Svibanj 12, 2013, 19:23:18 poslijepodne »
evo nakon dugo vremena, malo da nešto napišem na forumu...  ;)

htio bih da ljudi napišu svoja iskustva sa zemljom.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #9 u: Svibanj 12, 2013, 19:39:09 poslijepodne »
ja sam probao do sada 3 setupa i stvari ovako stoje.

U velikom akvariju zemlju imam sada skoro 3 godine i imala je svojim prednosti i mana. Mislim da je trenutno u potpunosti inertna i stoga ovako dugoročno nema neke koristi staviti zemlju, čak mislim da je bolje staviti običan šljunak.

ukartko moja iskustva.

Zadnji put sam pripremio mineraliziranu zemlju i u početku sam imao odlična iskustva. Nakon preživljavanja dječjih bolesti u obliku algi kod cikliranja, prvih godinu dana nije bilo večih problema. u četvrtom ili petom tjednu sam imao bum diathome, ali to su ancići riješili vrlo brzo. Detaljnije koga zanima ima u dnevnicima mojih akvarija. Nakon toga stvari su ok funkcionirale dugo vremena, ali postoji nekoliko zamjerki.

 1. i najbitnija jest da poućen ranijim iskustvom da ću sigurno preslagivat kamenje u postavu dok ga stvaram, zemlju sam stavio u čarape kako ne bi prilikom preseljavanja izašla u vodeni stub. Čarapa je ok za radit uzvisine, ali korijenje biljaka u nju ne probija, tako da u principu biljku ne hrani preko korijena, što je cilj hranjive podloge. Nadalje nakon nekog vremena cca godina dana, u zemlji se počinje stvarati sumporovodik i tu počinju problemi. Od hrpa algi do neugodnog smrada, pa do propadanja kamenja i sl. U nemogućnosti da riješim alge, većinu čarapa koje sam mogao, sam izvadio van iz akvarija.

2. stvar zbog koje neću više stavljati zemlju jest nemogućnost kontrole makroelemenata osim izmjenama vode. A kad imaš akvarij od 300L bome ti se ne mijenja voda svaka 3 dana. Ovo i nije takav problem kada znaš balansirat sa svijetlom i co2, tako da nisam imao problema s algama, ali početnicima vrlo vjerojatno zadaje 300 muka.

3. upravo zbog povišenih nitrata nemoguće je postići crvenilo kod biljaka, što zna biti jako frustrirajuće i stoga nisam nikada uspio napraviti postav onako kako sam ga zamislio.

4.prilikom generalke i totalnog mjenjanja postava zadaje 1000 muka za vađenje iz akvarija. Miris je u najmanju ruku jednak tome ko da čistiš kanalizaciju, a dok sve to izvadiš van poželiš razbit akvarij.

eto nadam se uključit i ostali sa svojim iskustvima.


Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #10 u: Svibanj 13, 2013, 18:48:01 poslijepodne »
Moja su iskustva skoro pa suprotna od tvojig (Cigo)

Pa da prokomentiram u obliku odgovora na tvoj post:
- Zajedničko je samo diatoma u prvih mjesec dana.
- Zemlju treba promješati sa dovoljnom količinom riječnog pjeska i vulkanita kako bi se omogučila nekakva cirkulacija u njoj; čarape ne napuniti da to ispadne komad betona, neko da bude jako "mlitava" pri rukovanju... nakon postavljanja u akvarij i prekrivanjem pjeskom treba dobro izbušiti čarapu sa recimo vilicom za pečenje (paziti da se ne ošteti dno akvarija).
- Sumporvodik se stvarao samo u malom akvariju od desetak litara u kojem sam stavljao običnu vodu, dok u akvarijima di sam koristio pola/pola RO vodu, toga nije bilo kao ni "kanalizacijskog" smrada... razlika u pH i GH je bila: akvarij obične vode pH 7.5 GH 8 akvarij 50:50 RO vode pH 5.8 - 6.2 GH 3-4
- U akvariju je raslo sve što se može zamisliti sa time da je nakon godine i pol od prilike imao jedno 2-3 mjeseca stagnacije... nakon tog perijoda je opet sve raslo bez ikakvih problema.
- Crvena boja je uvijek bila izrazita u svim akvarijima sa zemljom... pogotovo Ludwige i Alternanthere... Prosperinaca je varirala od jake narančaste do bakrene boje... ustvari ima jedna biljka, a to je Rotala koja nikad nije uspijela postati žarko crvena; uvjek je bila neke roze do blijedo narančaste boje. Macrandra je sa druge strana vrištala od crvenila.
- Za spomenuti je da sam prilikom ispiranja izvadio večinu treseta iz zemlje koj je isplivao
- Biljke sa kojima sam imao problema su bile Elocharis parvula, Hygrophila pinnatifida i Elatine gussonei... ostalo je sve raslo od prvog dana do danas.
- Par akvarija sam preslagivao i "kopao" po podlozi bez da mjenjam zemlju, i nisam imao nikakvih problema algi; štoviše, nakon 5-6 sati bi voda opet bila kristalno čista. (imam prilično slabu filtraciju u tanku - Atman 3337 na akvari od 200 litara)
- U mom slučaju su biljke bez problema probijale (izbušenu) čarapu, toliko da mi je postao default rezat korjenje tik ispod pjeska kad bi vadio kakvu biljku i ostatak bi istrunuo valjda u podlozi.
- Isto je za spomenuti da nemam puno riba... na 200 litara imam 6 ramireza, desetak malih sijamaca, 6 barbusa i 2 mala ancistrusa... hranim jednom dnevno
- Svijetlo gori 14 sati dok po ljeti radi temperature gori oko 10 sati (bitno je spomenuti da koristim 3 x 30 W T-8 neonki na 200 litara (efektivno 160-170 litara)
- Prvi mjesec sam mjenjao 70% vode dva puta tjedno ; prvu godinu sam vodu mjenjao 70% svaki tjedan; drugu sam mjenjao 50% svaki tjedan, Nakon treče godine (več sad skoro pa godinu dana) vodu mjenjam 50% svaka jedan i pol do dva mjeseca.
- Prve dvije i pol godine sam koristio CO2, sada ga več godinu dana nema nema bez ikakvih loših poslijedica ako izuzmemo sporiji rast biljki i manje listove na nekim bilkama (parametri u vodi su isti osim pH koj se povisio sa 5.8 - 6.2 na 6.7
Prelaz iz režima sa CO2 na režim bez CO2 je bilo donjelo na staklima par čuperaka crne čupave alge, ali nakon dva mjeseca od prilike su se povukle bez večih intervencija (dva puta sam u tom perijodu oribao staklo sa zelenom spužvom za suđe)

Vrijednosti u akvariju kojih se držim su okvirno Dutch pravila: N ispod 10ppm; P ispod 1.7ppm; K ispod 15ppm; Fe 0.1ppm ...dakle samo su fosfati malo viši od uobičajenog Dutch setupa.
Uglavnom, stabilnost akvarija je nevjerovatna nakon prvih 6 mjeseci uhodavanja; a od onda je bilo dosta prekopavanja i presađivanja bez nikada niti jednog problema sa algama.

Još jedna stavka za kraj:
U RIjeci je voda pH 7.4 a GH 6 pa je to ogromna razlika ako uspoređujemo sa vodom recimo u Zagrebu di su pH i GH puno viši; pa uzmite i to u obzir kod smišljanja "strategije" vođenja vaših akvarija
Sumporvodik se stvarao samo u malom akvariju u kojem sam imao viši pH i viši GH, a on na žalost izgara korjene uz još razne nepoželjne poslijedice.

Sretno u slaganju i pikanju!
 


Offline Spanjo

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Šibenik
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #11 u: Listopad 07, 2013, 00:01:25 prijepodne »
Kako dolaze sve topliji dani, mineralizacija neće biti problem :)
Pada mi na pamet pripremiti veću količinu zemlje na ovaj način, posušiti ju i zapakirati u vreće (obavezno probušiti vreće čačkalicom da ima zraka) i tako si napraviti veliku i ekonomičnu zalihu za buduće radove. Mislim da bi takva podloga bila dobra, ako ne i bolja od brendiranih.
Mišljenja?


.................zemlja je najbolja podloga , definitivno najbolja , ja san je koristija samo tako da bi je prokuha procidija i u akvarij , pokusat cu je i mineralizirat , definitivno ocu , kupovne podloge su pre skupe i neusporedivo losije od zemlje ,

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #12 u: Ožujak 05, 2014, 21:29:05 poslijepodne »
Do sada sam koristio florabelu uz namakanje i sve super, sad mislim staviti zemlju za ribnjake. Da li i nju treba namakati?

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: HOW-TO: Priprema zemlje
« Odgovori #13 u: Ožujak 05, 2014, 21:32:10 poslijepodne »
Svaku zemlju je dobro namakati,jer kao sto vec znas bolje je da sve ispusti negdje u kanti nego kasnije u akvariju
Jer ionako sve to mora izaci van,samo je pitanje kako je tebi lakse