Ožujak 28, 2024, 23:25:20 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Euphilia na timer  (Posjeta: 1652 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Euphilia na timer
« u: Listopad 28, 2015, 20:38:41 poslijepodne »
Nisam znao kuda s ovim, moze i ovdje....

Ne,nisam spojio koralj na tajmer, ali... :D :D :D :D

Pozadina -  "mjesecina" se pali u 10 sati, actinic u 11, full rasvjeta u 12, svjetli do 18, actinic se gasi u 20, i mjesecina u 21, znaci to je ciklus svjetla.

Vec par dana, euphilia paradivisa se full zatvori i skupi tocno u 17:30, svaki dan u minutu tocna. do tada je full otvorena, sve idealno, ali, u 17:30 - u par sekundi se zavori, od nekih 10+cm promjera, svede se na mozda 1cm po glavi. U 18:10(15), znaci nakon gasenja bijelog svjetla, opet se pocme otvarati, i dalje je nomalno otvorena za koralj pod "slabim" svjetlom. I tako svaki dan.

Dali je moguce da ona u tih 5 i pol sati dobije dovoljno svjetla koliko joj treba, pa se onda buni i zatvara, ili? Nista se ne desi sto bi je eventualno moglo natjerati da se zatvori i jedino ona od svih koralja reagira ovako, ostale vrste euphilie su totalno normalne cjelo vrijeme.

Ima netko neku ideju? Svakako cu probati reducirati foto period, posebice ovaj dio bijelog svjetla na 5 sati, pa da vidim hoce li izdrzati full otvorena do gasenja, ali mozda netko ima neki bolji prijedlog?

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Euphilia na timer
« Odgovori #1 u: Listopad 28, 2015, 21:55:43 poslijepodne »
Ja sam imao nesto slicno sa euphyliom,pomaknuo sam je na dr.mjesto i negodovala je isto tako.nebi me cudilo da joj smeta duzi period svjetla,ili promjenjen redosljed paljenja svjetla.mozda ce neko imati pametnije obrazlozenje

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Euphilia na timer
« Odgovori #2 u: Listopad 29, 2015, 10:05:17 prijepodne »
Čudne su to "biljke"!  :)
Ja sam ih isto imao puno, ponašale su se svakako, njima baš moraš pogoditi uvjete, preduvjet je kemija vode, tek kad to odgovara onda dolazi na red svijetlo, protok i slično...
S ovim nekim jednostavnijim vrstama stvarno nema puno problema, tako reći gdje god ih staviš rastu i napredju, dok ove ostale su pomalo čudnjikave.
Moje iskustvo pokazuje da je staviš na kamen ako je ikako moguće, na pijesku im nije baš naj, protok srednji, rasvjeta srednja i ne ih svako malo seljakati! Kad se jednom navikne i prilagodi onda je to to!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Euphilia na timer
« Odgovori #3 u: Studeni 01, 2015, 19:43:40 poslijepodne »
Izgleda da problem uopce nije bio u svjetlu, pokusavao sam namjestiti skimmer da radi kako treba, i u tom cackanju srusio salinitet na 1.022 sad ga polako povisujem, euphilia jos zeza malo ali svaki dan je sve bolja i bolja. Tko bi rekao da ce jedan koralj  reagirati tako, a svi ostali izgleda nisu ni skuzili promjenu slanosti.  :nerd: