Travanj 20, 2024, 06:36:08 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Help needed...  (Posjeta: 1216 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Help needed...
« u: Listopad 30, 2009, 18:22:35 poslijepodne »
Ok, ovako stvari stoje :)

"Problemi" su počeli ovo ljeto kada se, zbog visokih temperatura i pomanjkanja mog slobodnog vremena koje bi mu posvetio, akvarij pretvorio u jednu veliku baru. Crna čupava i ine alge posvuda... Dio biljaka je propao, a drugi dio toliko zarastao da su jadne ribice svaki dan imale sve manje i manje prostora za plivanje...

Odličio sam sve to počistiti i totalno promijeniti setup... Imao sam na umu činjenicu da u zadnje vrijeme nemam dovoljno vremena za posvetiti akvariju pa sam odmah klasični biljni isključio... A opet... Nisam baš za ciklide, ipak su tetre moja velika ljubav  :zagrljaj:

Riješio sam se stargrassa i higrophile koje mi je postalo preteško za održavanje, a  zadržao  limnophilu, anubias, nešto malo vallisnerie te puuuuuuno javanske mahovine; ubacio par cryptocoryni... Zamislio sam akvarij koji će biti vizualno privlačan skoro kao biljni, a sa manje obaveza i lakšim održavanjem... Nekoliko komada drva, puno kamenja...  :punch:

I eto, sad gledam u njega i  :down: NISAM :down: zadovoljan... Nečega mi ima previše, nešto mi fali... Tako da ću sigurno kroz par dana, poznavajući sebe, sve rasturiti i ajmo nanovo...
Prosudite sami!... Molim za sve sugestije, savjete, mišljenja, pitanja, odgovore, prijedloge i ostalo!

TNX!

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Help needed...
« Odgovori #1 u: Listopad 30, 2009, 18:27:38 poslijepodne »
uuff.........

kaj da ti velim to je tvoj akvari i ak je tebi lijep onda je ok, al ak nije onda je naravno problem

po meni bilja nikad previše u akvariju, zamjerka je mahovina koju si stavil predebelo, nadalje ovo kamenje, ja bi to jednostavno uzel van jer mi nikak ne paše, vidim da je iza neki panj, probaj se malo poigrat sa njim u akvariju kak bi najbolje odgovaral..

a ostalo, ne znam ti kaj reć

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Help needed...
« Odgovori #2 u: Studeni 01, 2009, 20:03:30 poslijepodne »
Poznavajući te, vidim da će, s obzirom na temu, akvarij doživjeti brzo remont, čim uhvatiš vremena. Al dobro, ako nisi zadovoljan nisi i svakako da ćeš preurediti da ti bude vizualno atraktivan. Možda imaš previše kamenja koje ti čini granicu na polovini akvarija između prednjeg i zadnje dijela, no, ako misliš baš sve mijenjati, razmisli, je li potrebno sve rasturiti i nanovo slagati? Mislim da nije. Prednji plan si napravio, sa zadnjim se još možeš poigrati, već sam ti napomenuo da ti je limnophila previše centralno postavljena i da bih ju ja pomaknuo ulijevo. Valisneria ti se još ne vidi, a ona ti je nalijevo.

E sad, razmisli prvo o tome da izbaciš svo ovo kamenje i da ga zamijeniš dobro odabranim lava kamenjem, različitih veličina i oblika. Tamnu podlogu imaš, ako uzmeš dobre komade lava kamenja (a ima ih  ;)) i dobro ih posložiš, dobit ćeš sasvim drugu sliku čak i ako ne diraš puno u razmještaj biljaka, no, svakako možeš i o tome razmisliti. Npr, sav anubias na desno, limnophilu povuci malo više ulijevo, cryptu premijesti nadesno ispred valisnerie, od koje ju možeš nekako vizualno odvojiti s par lava kamenja, tako da ti ispada kao da imaš grm crypte između kamenja iza kojeg je pak valisneria.

Budući da nemaš puno vremena za održavanje, dobro posloženo kamenje će ti napraviti pola posla, u to sam se i sam uvjerio, ne trošim ni pola vremena u aktualnom postavu koliko sam ga trošio prije na održavanje. Možeš i nešto kamenja obrasti microsorumom pa dobiješ kao grm bilja, a ustvari je kamen kojeg po želji kasnije možeš i premijestiti.

Ala ala, ni niš tako strašno, kad uloviš vremena se sjedneš ispred akvarija, zagledaš se u njega, na kompu si pogledaj tih nature postava i ćeš vidjet kako ćeš dobit inspiraciju. Govorim ti, tamna podloga ti je već plus, dodaš lava kamenja i dobro ga posložiš, drugi plus, petica će doći sama od sebe, možeš ti to  :up:

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: Help needed...
« Odgovori #3 u: Studeni 01, 2009, 21:33:10 poslijepodne »
po meni je ovaj lijevi panj malo preveliki i ja bi ga zamijenila sa nečim manjim.ako misliš ostaviti tu limnophilu gdje je uzela bi neznatno veći ili malo manji panj da ne budu isti i tako pričvrstila anubias.ili pomaknut je lijevo kako je rekao aquatic i anubias staviti kao prelazni ispod nje prema valismeriji ali položiti tako da se dobije dubina.
kamenja mi ima previše i prefino je baš posloženo,djeluje neprirodno jer u prirodi nigdi nema suhozida..uzmi par malo većeg tamnijeg kamenja.ovu valismeriju slobodno malo skrati da makneš ove čupavce sa nje.brzo će se ona oporaviti i razrasti.slobodno ubaciš još kripti ili hidrophile..rotale..nisu zahtjevne a daju osvježenje akvariju..stavi koju tableticu pod korjenje,ubaci bar EC-a ako nemaš uvjete za co2 i da vidiš kako će se oporaviti.vidim da su ti i nitrati i željezo u manjku pa se poigraj malo i s tim...pratimo te...

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Help needed...
« Odgovori #4 u: Studeni 02, 2009, 15:13:20 poslijepodne »
po meni je ovaj lijevi panj malo preveliki i ja bi ga zamijenila sa nečim manjim.ako misliš ostaviti tu limnophilu gdje je uzela bi neznatno veći ili malo manji panj da ne budu isti i tako pričvrstila anubias.ili pomaknut je lijevo kako je rekao aquatic i anubias staviti kao prelazni ispod nje prema valismeriji ali položiti tako da se dobije dubina.
kamenja mi ima previše i prefino je baš posloženo,djeluje neprirodno jer u prirodi nigdi nema suhozida..uzmi par malo većeg tamnijeg kamenja.ovu valismeriju slobodno malo skrati da makneš ove čupavce sa nje.brzo će se ona oporaviti i razrasti.slobodno ubaciš još kripti ili hidrophile..rotale..nisu zahtjevne a daju osvježenje akvariju..stavi koju tableticu pod korjenje,ubaci bar EC-a ako nemaš uvjete za co2 i da vidiš kako će se oporaviti.vidim da su ti i nitrati i željezo u manjku pa se poigraj malo i s tim...pratimo te...

Ma znam, ni ja nisam niti najmanje zadovoljan kako je sve ispalo... Ali odluka je pala, obrađuje se par predivnih grana loze i kad se to obavi krećem u rekonstrukciju... CO2 je u akvariju, a dodajem u EC + mikro i makro elemente (Nutrafin Plant Gro i NPK iako sam sada planirao kupiti Easy Life ProFito).

Najzadovoljniji sam limnophilom, stvarno me iznenađuje jer je bila ljetos skoro pa skroz propala, ali izgleda da je feniks :) Ona definitivno OSTAJE :) Kripte isto daju brdo mladica pa se nadam da će se i one namnožiti u skoro vrijeme. Ne znam šta da radim sa vallisneriom... Ona mi daje neki poseban štih inače pa bi volio u jednom kutu onako malo gušće i visoko, a ne znam kako da to uklopim... Razmišljam da opet ubacim hygrophilu iako sam s njom imao najviše muke jer je nisam stizao kresat tako brzo kako je ona brzo rasla pa mi je zasjenila ostale biljke...