Ožujak 28, 2024, 10:17:46 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja  (Posjeta: 18405 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davy fox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: varaždin
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #25 u: Lipanj 11, 2014, 14:39:37 poslijepodne »
Zakasnio si!Bio ja prošli vikend na dravi grizlo ko ludo

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #26 u: Lipanj 12, 2014, 13:44:36 poslijepodne »
Dal neko zna latinski naziv ovog račića/kozice? Ima ga manje više po svim našim slatkim vodama, veličina mu je do 1cm. ribice ga obožavaju, a htio bi malo pročitati o njegovoj biologiji !

To je gammarus. Ima ih puno vrsta, svi su slični. Aktivni su više noću. Postoji više metoda kako ih uhvatiti. Uz klasične, kao što su cjeđenje mahovine p prevrtanje kamenja, ja sam otkrio jednu dosta zgodnu. Oglođeš kukuruz i ubaciš kukurušku u vodu. Nakon nekog vremena je puna gamarusa, samo ih ocjediš u posudu.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #27 u: Lipanj 17, 2014, 23:25:57 poslijepodne »
Hvala za gammarus-e !
Došla još 2 novia stanovnika, (Unio crassus) riječna školjka, ranije spomenute Gaovice koje su u aq polažu jajašca u njih (mlađ čisti školjkinu unutrašnjst, školjka štiti mlađ od predatora) pa baš da vidimo dal se budu uspjele razmnožavati...
Onaj ranije spomenuti 15 litraš je osposobljen, nutra su amuri do 3 cm, za štukicu. Štuka je na 2 kom tjedno.....Pokušavam procjeniti dal je gladna po veličini trbuha, tj, kad proguta amura probavlja ga cca 3 dana. MISLIM da budem ju moral rijeđe hraniti, cca 5 dana 1 amur....

« Zadnja izmjena: Lipanj 17, 2014, 23:45:55 poslijepodne od varazdinec »

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #28 u: Lipanj 18, 2014, 23:25:56 poslijepodne »
jesi obratio pozornost na lokalne puzeve? ima jedan iz porodice neritina koji zivi u dunavskom slivu.... normalno, ne treba bocatu vodu za razmnozavanje!
vjerujem da su tvoji uslovi za istrazivanje puno bolji nego oni u dravi kod osijeka - vjecito mutna od pijeska, ne mozes vidjeti ni godzillu na dva metra udaljenosti.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #29 u: Lipanj 21, 2014, 22:10:35 poslijepodne »
Drava kod Varaždina je zbog brana, akumulacija i kanala stvarno mala, kaj utječe k smanjenju broja vrsta, ali da je na oko čista, stvarno je !!!
Kaj se tiće domaćih nerita, našel sam da kod nas ima Neritina carinata. Nisam na nju još naišel, ali tražim je.
Makar, jednospolna je, pa opet treba s njom u posebni aq i videti kak se razmnožava.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #30 u: Srpanj 18, 2014, 16:26:29 poslijepodne »

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #31 u: Srpanj 28, 2014, 17:50:06 poslijepodne »
Uh, vrlo rado, ali nije još to gotovo i stabilizirano, nadam se da na godinu, a i malo sam još prezeleni za tak nekaj, pogotovo kad imaš nekaj za kaj ne postoji "uputstvo" nego moraš sve sam isprobavati (npr, riba Grundl (Gobio gobio), živi u brzaku, zahtjeva jači protok vode, hladniju vodu, vjerojatno više kisika, bla, bla, i nema šanse da stvorim uvjete za nju, izdrži 2 dana. Dok rječni rak koji kao navodno traži jako stabilne uvjete, čistu vodu, itd. živi nutra ko lord već 2 mj. Štuka, za koju sam mislil da bude totalni problem, je riba koju je lakše imati nego Sunčanicu koja čupa bilje, kopa rupe i ubija ostale ribice iz valjda zabave, itd ).... Druga stvar je da na kraju ispada da mi je 200L premalo....a treća da radi unosa stvari iz prirode stalno muku mučim s nekom od algi....Za sad sam sa prošel kroz valjda, hehehe, sve alge kaj postoje, a trenutno me mući modra/cijano, ali nekak i nju polako uspjevam smanjivati sa (bar mislim) novom računicom (bućkurišom) za gnojivo i povećanjem broja biljnih jedinki.

Evo 2 sličice, rak (mutna je slika jer je brz i jedva sam ga uslikal) i akvarij....

 
« Zadnja izmjena: Srpanj 28, 2014, 17:56:19 poslijepodne od varazdinec »

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #32 u: Srpanj 28, 2014, 21:06:37 poslijepodne »
Akvarij je fantazija! Dira li rak bilje?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #33 u: Srpanj 28, 2014, 22:28:31 poslijepodne »
Ne, ne dira bilje, ali, nisam siguran, ali mislim da napada ribice, primjetil sam da su im repići rascufani. U prirodi se rak hrani ribom, po iskustvu s ribolova, keder mi je bil po noći manje više uvjek osakačen, tak da mislim da je noćna životinja. Pošto je ovaj moj 1,5cm, možda ih samo uspije po repu ozljediti.....ali bilje ne dira...

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #34 u: Rujan 11, 2014, 14:39:12 poslijepodne »
Čupa ribama peraje, kopa rupe, reže biljke, pipka i štipka... još je mali pa se možda ne primjeti toliko. Ponaša se ko bager. Iako zanimljiv nije ga baš dobro držatu u zajedničkom akvariju.

Offline Jakov123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb,Borčec
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #35 u: Rujan 20, 2014, 20:26:43 poslijepodne »
kako si ulovio štukicu ak se moze znat  :)

Offline amsterdamxxx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Smederevska Palanka/Srbija
  • 'Bolje Izdati Ploču,Nego Prijatelja'
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #36 u: Rujan 21, 2014, 13:25:57 poslijepodne »
verujem da je Covek koristio Cerenac(bar se kod nas u Srb tako zove)....ja sam skoro nabavio jedan,mozda noviji model,koji ima i stranice sa strane,pa ribice nema sanse da pobegnu kad krenete da ga vadite...probao sam ga na jednom lokalnom jezeru...bilo iz vise pokusaja,mnogo malih Bandara(Grgeca)Suncica,Manica...ja jurio malu stukicu...

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #37 u: Rujan 21, 2014, 13:55:30 poslijepodne »
verujem da je Covek koristio Cerenac(bar se kod nas u Srb tako zove)....ja sam skoro nabavio jedan,mozda noviji model,koji ima i stranice sa strane,pa ribice nema sanse da pobegnu kad krenete da ga vadite...probao sam ga na jednom lokalnom jezeru...bilo iz vise pokusaja,mnogo malih Bandara(Grgeca)Suncica,Manica...ja jurio malu stukicu...

Tako je,čerenac,veoma jednostavna a korisna stvar za pecanje. To pecaroši koriste da ulove sitne ribe u plićaku,da bi kasnije te ribe koristikti kao mamac. Na sredinu te mrežice se stavi malo otežanje,i cela ta mreža se potopi  60-70-80cm,i metalna konstrukcija iznad mrežice se priveže za kanap,a zatim za neku dužu motku pomoću koje vadimo i stavljamo čerenac. Iznad te mrežice se okupe sitne ribe,i kada želimo da ih ulovimo,jednostavno podignemo čerenac iz vode,i tada imamo svež,živ mamac za dalje pecanje :)
Enjoying cichlids...

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #38 u: Rujan 22, 2014, 14:02:29 poslijepodne »
Već mi ih se nekoliko zaletelo na varalicu, koja je bila duplo veća od njih, a ovu zadnju sam ulovil u onu najveću zelenu mrežicu koju kupiš u aq shopu. zagrabiš po vodenom bilju, i kaj je nutra nutra je. Štukicu sam pustil prije nego sam išel na more, oko nje ima brige, a teško mi je naći nekoga ko bi se brinul za nju kad nas nema

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #39 u: Rujan 23, 2014, 23:34:06 poslijepodne »
Došel na red i baš biotop na koji već neko vrijeme ciljam. Riječ je o ušću potoka Željeznjce koji se spušta s sjeverne strane Ivanščice u rijeku Bednju. Skopiral sam ulaz tog potoka za vrijeme suše, kolko se sječam, jer ova velka voda trga sve pred sobom. Tok bednje se vrti oko male špice i tvori slabi vir i zato se tam taloži pijesak. Bednja je topla, a potok željeznica je hladan i mogu se naći vrste hladnijih i toplijih voda. Od klasičnih ribljih vrsta do potočne pastrve, od lopoča do mahovina koje služe kod taloženja sedre i ima ih dosta po okolnim panjevima. Aq je 150x35x35cm (mislim 198 L), filter je eheim pro3 1050L/H, pro diy co2 sa up aqua atomizerom (atomizer šljaka tek iznad bar i pol, tak da je onaj odušak ispod manometra stegnuti s vezicom i počne puštati tek na 6 bara). Inače gnojim mješavinom PPS i MCI metode, tj. po PPS ali za indikator fosfata koristim zelenu točkastu algu koje već i ima po okolnom kamenju koje uzmem s tog malog ušća.... Od bilja imam lopoč. lokvanj, dve vrste trave koje neznam determinirati, dve vrste rogolista (jedan je Cephatophillum demersum), dve vrste Potamogetona (jedan je Potamogeton perfoliatus), svo je autohtono za to ušće. Od autohtonih riba trenutno imam pesak-a (Gobio gobio), piškora (Cobitis taenia), belkicu (Alburnus alburnus), od alohtonih bezribicu (Pseudorasbora parva), par algojeda i ancistruse koji su se namnožili i imam ih valjda 30.....moram ih povaditi i pokloniti.
Bolje slike budu kad se fotić posuši, opal mi u vodu kad sam onaj panj s desne strane aq čupal.........
« Zadnja izmjena: Rujan 23, 2014, 23:42:49 poslijepodne od varazdinec »

Offline ivekzg

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb, Maximir
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #40 u: Rujan 24, 2014, 00:02:10 prijepodne »
a kaj da čovjek na ovo veli? svaka čast :klap:

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #41 u: Rujan 24, 2014, 11:26:14 prijepodne »
Ej, odlično je ovo :) Zanimljive su mi ove biljke, slikaj ih malo zbližega kad se fotuć posuši :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #42 u: Rujan 24, 2014, 11:41:25 prijepodne »
Sjajno. Jako mi je fora baš to kaj se radi o domaćem biotopu. definitivno hoćemo detaljnije slikice. :up:

Offline Jakov123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb,Borčec
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #43 u: Rujan 24, 2014, 19:46:37 poslijepodne »
Meni je ovo odlicno  :up: :up:

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #44 u: Rujan 24, 2014, 20:43:10 poslijepodne »
Presuper su mi ovakvi " domači akvariji" .  :P
Večina nas slaže akvarije sa stranim biljnim i životinjskim vrstama. I često se dogodi da o njima znamo više nego o onome kaj nam je skoro pa u dvorištu. Ne veli se zabadav - domače je domače.  ;)
« Zadnja izmjena: Rujan 24, 2014, 20:50:53 poslijepodne od chungaaa »

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #45 u: Rujan 24, 2014, 21:16:00 poslijepodne »
Meni je totalna egzotika bila da jedna naša Gaovica koje ima skoro u svakoj rijeci u HR s leglicom koja izlazi iz analnog otvora jajašca lježe u samo određenu vrstu školjke (Unio crassus). Sad dali bi se to dogodilo u aq, treba probati...

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #46 u: Rujan 24, 2014, 22:59:57 poslijepodne »
Fotić prodelal, evo slikica pod vodom !

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #47 u: Rujan 24, 2014, 23:03:36 poslijepodne »
I ovo viri van vode, ako neko zna latinski naziv slika koje nisu determinirane....bil bi zahvalan.....

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #48 u: Rujan 24, 2014, 23:13:44 poslijepodne »
bome, fantasticno ti to slazes.... nego, koja je ovo biljka u desnom kutu, dugacki tanki listovi - bas mi je zapela za oko. znas nesto o njoj? bas me zanima koliko raste i moze li se skracivati. super mi izgleda.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #49 u: Rujan 24, 2014, 23:31:22 poslijepodne »
ako misliš na ovu na slici, neznam koja je, uglavnom u prirodi ima jake oštre listove, u aq dosta smekšaju. kod orezivanja listovi malo posmeđe 2mm na krajevima, ali se predugi listovi mogu rezati odma kod izlaza iz pijeska. U roku od 3mj narasla je od 20cm do cca metar.