Travanj 20, 2024, 02:11:35 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Mutno more  (Posjeta: 3747 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Mutno more
« u: Travanj 07, 2014, 14:03:31 poslijepodne »
Morao sam premjestiti dvije ribice iz akvarija kako bi spriječio tučnjavu.Zasolim 70 l vode, od opreme: rasvjeta, cirkulacija  (jedna koralija 900 l ) skimmer,objesim vanjski  f. sa malo aktivnog ugljena.Bez kamenja,pijeska,koralja.Sve je bilo dobro dok nisam išao mijenjati vodu (10%).Po dnu na staklu se uhvatio talog.Nešto malo algi i smeđecrvenkasta ciano.Posaugao sam dno,ali malo toga se diglo i pomiješalo s vodom.Mislio sam kako će to skimer i aktivni ugljen očistiti.Za dva dana voda je poprimila smeđkasti ton.Pojačao sam skimm i dodao aktivnog ugljena.Voda svakim danom sve tamnija.Sad je potpuno smeđa.Osim izmjene sve vode, imali koje drugo riješenje.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Mutno more
« Odgovori #1 u: Travanj 07, 2014, 17:35:11 poslijepodne »
ugasi rasvjetu, cijano ce nestat bez svjetla. a filter ti obavlja biolosku filtraciju? stavi i neki odstranjivac fosfata u njega, a i mehanicku filtraciju/vatu, trebalo bi pomoci da se dio tog sto pluta odstrani iz vode

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Mutno more
« Odgovori #2 u: Travanj 07, 2014, 19:19:36 poslijepodne »
Probao sam sve to i ništa.Svijetlo nisam palio dva dana.Vata nakon dva dana ostaje skoro bijela,ništa ne pokupi,skimmer malo tamnija voda od one u akvariju, odstranjivač fosfata i silikata nije mi pomogao.Kad perem aktivni ugljen skoro pa ništa od nečistoće.Voda izgleda kao bara,ali nema miris (smrad).

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Mutno more
« Odgovori #3 u: Travanj 08, 2014, 00:36:18 prijepodne »
to po meni je normalna situacija.. glavnu ulogu u akvariju ima kvalitetan zivi kamen plus dobra cirkulacija.. dok je kamen u vodi, voda bude cista i kristalna, dok kamena nema voda se u kratkom postupku prlja.. vidim da nemas ni kamena ni nicega unutra osim vode, nista cudno.. jer i ja sam isao na takav postupak i nisam dobio nista drugacije.. filter ti ne znaci skoro pa nista u morskoj.. sto se tice skimmera, voda koju izbaci ako je blijeda, a ne crna skroz, ne znaci da skimer nista ne odraduje, nego nema sto odraditi, jer u akvariju nemas nista osim vode.. a alge i sve ostalo on nece usisati.. nabavi nekoliko zivog kamena i pojacaj malo filtraciju pa ces vidjeti kako je situacija dosta drugacija.. vodu ce ocistiti kamen..

i reci koji skimmer imas?

Lp

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Mutno more
« Odgovori #4 u: Travanj 08, 2014, 12:48:32 poslijepodne »
Vidim ja da bi ti mene lagano nagovorio na još jedan morski.Užitak je to,ali i muka, pogotovo ako si kratak s lovom.Vraga se sjećam kako se skimmer zove,to je onaj mali kinez sa Raba, dovoljan za 70l i dve ribice.Malo sam mu pomogao sa skimmerom na zračnu pumpicu.Onda sam stavio Tunze iz većeg akvarije,ali ništa.Stavio sam FFM maknuo AU i nakon nekog vremena dodao jači filter sa puno vate.Nikakovo mehaničko filtriranje ne pomaže.
Pokušao sam po stranjskim stranicama,na njihovim tražilicama,ima nešto slično, ali nema ništa tako mutno,očito nisam sposoban naći baš takav slučaj.Nisam baš siguran da bi kamen tako mutno očistio.Šta ako se i on onečisti?
Frka me promijeniti svu vodu,a neznati kako to riješiti.Što ako se ponovo zamuti?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Mutno more
« Odgovori #5 u: Travanj 08, 2014, 14:43:07 poslijepodne »
ne, nenagovaram, to je tvoja odluka dal ces ici ili ne..

sto se kamena tice, on bi sigurno ocistio mutnu vodu, jer on je filtracija u akvariju, filteri ti ne pomazu za te stvari.. znam iz malog iskustva oko toga i vjerujem da kad bi stavio kamen zivi i kvalitetan on bi ga ocistio.. kamen moze biti i jadranski i tropski, samo da je dobre kvalitete i stvar rijesena.. naravno uz to mora biti filtracija u redu, znaci neka streamica koja ce biti dovoljna za tu litrazu da vrti vodu.

to sto si gledao na stranim forumima i slicno, moze biti da taj akvarij ima sump ispod, i u sumpu ima zivi kamen, a u glavnom akvariju je samo voda, onda je to ista stvar o cemu ti pricam, znaci kamen radi svoje.. bio u sumpu ili u akvariju, bitno je da je u vodi toj..

a dal ce ti kamen zagadit vodu, tesko, ovisi o tebi kakvu vodu napravis, znaci ako je voda dovoljno slana i ako je sve pripremljeno kako treba, nemas brige, kamen ce odraditi svoje i nece zagadit vodu.

a skimmer je sigurno ns 12, imao sam ga.. nije nesto, ali moze odradjivati nekakav posao.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Mutno more
« Odgovori #6 u: Travanj 16, 2014, 15:32:34 poslijepodne »
Jesi prova s UV ?

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Mutno more
« Odgovori #7 u: Travanj 20, 2014, 20:11:07 poslijepodne »
Nisam probao sa UV lampom.Dali bi to pomoglo ?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Mutno more
« Odgovori #8 u: Travanj 24, 2014, 14:55:54 poslijepodne »
Znam da pomaze s zelenom algom evo i video



Mislim da bi vjerovatno trebalo radit i s tvojim problemom. Nisan vidija o kolikom tanku se radi. Imas i cili niz filmica na youtube koji pokazuju ucinke uv. Nadam se da san pomoga.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Mutno more
« Odgovori #9 u: Travanj 24, 2014, 14:57:39 poslijepodne »
Morao sam premjestiti dvije ribice iz akvarija kako bi spriječio tučnjavu.Zasolim 70 l vode, od opreme: rasvjeta, cirkulacija  (jedna koralija 900 l ) skimmer,objesim vanjski  f. sa malo aktivnog ugljena.Bez kamenja,pijeska,koralja.Sve je bilo dobro dok nisam išao mijenjati vodu (10%).Po dnu na staklu se uhvatio talog.Nešto malo algi i smeđecrvenkasta ciano.Posaugao sam dno,ali malo toga se diglo i pomiješalo s vodom.Mislio sam kako će to skimer i aktivni ugljen očistiti.Za dva dana voda je poprimila smeđkasti ton.Pojačao sam skimm i dodao aktivnog ugljena.Voda svakim danom sve tamnija.Sad je potpuno smeđa.Osim izmjene sve vode, imali koje drugo riješenje.

Ne znam za tebe ali ja aktivni ugljen prije uporabe dobro properem.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Mutno more
« Odgovori #10 u: Travanj 24, 2014, 18:11:59 poslijepodne »
Radi se o tanku 70 l morske vode.Da perem aktivni ugljen i jedan dan ga namačem u destiliranoj vodi prije upotrebe.Dali si pomogao ? Jesi. Vidio sam te filmiće na jubitou,ali uglavnom za slatkovodne,nešto malo morskih,uglavnom priča bez ovakovog primjera kakav je tu.
Nemam živog kamenja (a ni novaca)dovoljno za akvari, ali imam mrtvog,kojeg treba očistiti i oživiti.To sve dugo traje.Dok se to napravi,  promijenio sam svu vodu,oprao akvari i opremu.Nekoliko dana je voda bila čista.Dakle ciklira se samo staklo i nešto malo opreme.Nakon prvog čiščenja prednjeg stakla,malo se uhvatilo nečistoće,taj dan malo lebdećih čestica koje nije očistio ni skimmer ni AU.Drugi dan blago žučkasta voda,treći dan voda već smeđa.Dakle započeo proces ponovno.Naveče stavim UV-C  5W pumpicu 500l drugi dan ujutro (dobro nije jutro dižem se oko podne) voda potpuno čista.Skimer na mokro,malo žučkastog izvadio,operem AU da vidim koliko je zaprljan i nije puno.Gdje je nestala prljavština nemam poima.Dakle UV-c dobro čisti smeđu vodu.Šteta što nisam probao dok je bio jako zamućen.
Dok se kamenje oživljava ja mantram; neću stavljati koralje,neću stavljati koralje,neću stavljati koralje...........................dobro možda koju gljivi i nešto meko.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Mutno more
« Odgovori #11 u: Travanj 24, 2014, 20:21:40 poslijepodne »
Ajde super drago mi je sta san pomoga. Moze mali savjet oko stavljanja koralja ? Moj savjet je iz osobnog iskustva znam da ti je pametnije bar minimalno 1 mjesec bez ikakvog stavljanja iceg osim kamena unutra. Posto je rijec o nezivom kamenu moj je savjet bar 2 ako ne i 3 mjeseca da se sve stabilizira. Znam da je nestrpljenje veliki problem ( s tim sam se i sam borija ) ali sta duze cekas da se sistem stabilizira manje problema ces posli imat i viruj mi gustat ces u tom svom malom svijetu. 5W na 70 l je sasvim ok i mislim da bi ga treba koristit na duze staze posto nema zivog kamena unutra. Samo polako i sve ce biti uredu.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Mutno more
« Odgovori #12 u: Travanj 24, 2014, 23:33:20 poslijepodne »
sto se tice mrtvog kamena to ce ti biti dosta tesko ozivjeti bez icega zivoga.. nabavi neki zivi barem jedan kamen pa stavi unutra da se to malo iz njega ubrza i da krene ozivljavati sve na malo brzi nacin.. ovako ces dugo cekati a moze se dogoditi dosta toga ako budes brzao.. pogotovo ako kazes da nemas novaca, zasto onda ubacivati koralje u nesto sto nije zivo i da ti nakon nekog vremena sve ugine, onda se vracas stalno na pocetak.. u morskoj nema zurbe.. razumijem da treba love i vjeruj mi bez opreme neces dobiti ono sto si pozelio.. za tako mali akvarij nemoras imati niti skimmer ako nezelis unutra imati ribe recimo, samo bi trebao unutra imati dosta dobar zivi kamen koji bi dobrom filtracijom sve odradjivao.. tako da kao sto sam ti u pocetku rekao, nadji nekoga, ili napisi na oglas da ti neko pokloni koji komad zivog kamena da malo ozivis sistem.. javit ce se netko tko ce ti izaci u susret.. evo ja cu ti izac oko koralja.. dat cu ti za pocetak nesto ali naravno kad sve dode na svoje.. naci cemo nesto da te veseli.. :)

uglavnom, ako naletim na koji komad zivog kamena sjetit cu te se.. a ti se javi na pp, pa se dogovorimo sve detaljnije, ako si blize meni lako navratis..

tu smo da pomazemo a ne da odmazemo.. samo se moras drzat pravila u morskoj i nema ti loseg puta.. ;)

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Mutno more
« Odgovori #13 u: Travanj 25, 2014, 00:58:53 prijepodne »
Zahvaljujem na susretljivosti.Malo vam je promakla prva rečenica.Izvadio sam iz akvarija dvije ribice zbog tučnjave, agresivnosti ostalih.Nisam ih htjeo prodati već zadržati,ali da nemoram praviti još jedan kompletan morski.
Kamenje oživljavam u "starom" pa neće trebati tako puno vremena da se napuni bakterijama.Što se opreme tiče,kao i svaki ludi akvarista nema šta nema, pogotovo ako se uzme u obzir da akvarije imam ,neznam točno koliko dugo,ali sigurno preko 50 godina (slovima pedeset godina).Naravno, uglavnom su to bili slatkovodni.Još uvije bar jedan slatki,ali to i ne računam kao neku akvaristiku.

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Mutno more
« Odgovori #14 u: Travanj 25, 2014, 09:10:41 prijepodne »
Niko nije spomenuo, ali čitajući post čini mi se da bi problem mogao biti količina hrane koja se ubacuje.
Ribicama ustvari treba jako malo,  a voda (bakterije) loše reagira ako je skimmer slab odnosno kamena malo.

Upola manje hrane doprinosi kvaliteti vode više nego par puta jači skimmer.  ;)
><((((º>