Ožujak 29, 2024, 02:30:46 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ciscenje filter socka?  (Posjeta: 3349 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Ciscenje filter socka?
« u: Siječanj 12, 2012, 11:14:26 prijepodne »
Evo jedno neuobicajeno pitanje.

Vi ljudi koji koristite filter sock za predfilter, kako cistite taj filter sock. Ovo je stvarno pitanje samo za one koji ga koriste, a ne one koji misle da je logicno da to ide tako i tako i u cemu je problem (tako sam i ja mislio prije nego sam poceo koristiti) :D

Recimo da pricamo o 150 mikrona pa na vise. Prvi put kada se stavi filtersock ona traje stvarno dosta prije nego se napuni. Isao sam s jednom testirati (narucio sam ih bio 5 komada pa sam se mogao igrati :)) koliko moze trajati bez ciscenja dok se ne zastopa, i to je bilo ajmo reci 3 tjedna. e sada izvadimo taj sock i idemo ga isprati. Ono sto ljudi kazu samo ga kroz vodu propreri ili izvrni carapu naopako i isperi mislim da nisu imali nikada filtersock :))) Ja to napravio prvi put, i izgnjavio carapu jedno 10 minuta,  i izgledala je kao cista, stavio je nazad u tank za 3 dana se zastopala. Idemo dalje. Sljedeci put izvadim ja sock i ispred kuce s miniwasherom. Znam da postoji mogucnost da miniwasher napravi malo vece rupe od 150mirkona al ne nabijem mlaznicu na 5 centi od njega, nego ono s neke pristoje udaljenosti da nije preblizu, ali dovoljno daleko da ima ucinka. E sada je vec iz filter socka pocelo izlaziti doslovno blato. Ajd super, vratim je nazad trajanje nekih 7 dana :)

Sada mi je u tanku nova carapa, a staru cu pokusati sljedece. S mini washerom opet dobro proprati, pa je ostaviti dobro da se osusi, ali skroz da se osusi. Onda je malo kroz ruke izgnjeciti da se sve sto je ostalo prasina skorena unutar carape i onda dobro propuvat (idealno bi bilo s nekim kompresorom) tako da ta prasina izleti van carape, a ne da ostane unutra, pa kada more ponovo ujde unutra od te prasine sto je ostala unutra odma dobijemo blato sto smanji period izmedju ciscenja za pola.

Ovo je znaci ideja koju cu sada ovaj vikend pokusati. A mene zanima kako vi ovo rijesavate? Jos u mene su 150micron carape (namjerno sam uzeo 150 jer mi je fredn upravo ovo rekao da cu poludit s ciscenjem ako uzmem 200 ili vise mikrona), nezelim niti misliti kako je ljudima s 200 ili nedajBoze 400 mikrona :)

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #1 u: Siječanj 12, 2012, 12:56:20 poslijepodne »
Ja sam ih cak iskuhavao u vreloj vodi i na kraju sam odustao i od toga, sad koristim filc sto se stavlja u kuhinjske nape kad se zapuni zamijenim ga za drugi komad manje zajebancije.

Offline Jan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Cernik Primorski
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #2 u: Siječanj 12, 2012, 14:05:23 poslijepodne »
Ja koristim 150 mikronske ali ne platnene nego "plastične" i ispirem ih svaki dan, koristim te jer platnene mi je bio problem isprati a ove "plastične" koristim već dvije godine i još su upotrebljive :up:.Mislim da bi bile dobre i one 100 mikronske ali dok ove ne uništim neću nabavljati druge.
« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2012, 14:21:03 poslijepodne od Jan »

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #3 u: Siječanj 12, 2012, 14:22:16 poslijepodne »
Ja sam ih cak iskuhavao u vreloj vodi i na kraju sam odustao i od toga, sad koristim filc sto se stavlja u kuhinjske nape kad se zapuni zamijenim ga za drugi komad manje zajebancije.

Ja ih ispirem sa mini washom i očisti ih stvarno dobro, ali ipak ih moram mjenjati jednom sedmično..

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #4 u: Siječanj 12, 2012, 16:16:45 poslijepodne »
Ja okrenem tj izvrne filter i operem ga vrelom vodom, zapuni se nakon 3 dana.
Misli da i je najbolje ga cistit svakih par dana jer u protivnom dolazi do raspada otpada koji opet ulazi u sistem
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #5 u: Siječanj 12, 2012, 17:00:20 poslijepodne »
s vremena na vrjeme je filter sock dobro ocistiti u izbjelivacu, onda opet postane bjeli i 'otope' se sve organske prljavstine u njemu. samo nakon toga treba drzati barem 24h na zraku ili koristiti preparat za uklanjanje klora da bi se neutralizirao izbjeljivac.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #6 u: Siječanj 12, 2012, 18:52:07 poslijepodne »

Kao prvo, filter čarapa mikronska od krpastog (felt) materijala neće u normalnom akvariju trajati dulje od 3 dana. Normalni akvarij podrazumijeva određenu kilažu živog kamenja, koralje i nekolicinu riba. Vipko, to što ti je čarapa trajala nakon pranja 7 dana je čisto dokaz da ti još nemaš ribe ni koralje. ;)  
Dakle, pomirite se i ne očekujte da čarapa traje dulje od 3 dana, prosjek je nekih dva dana uz dobar skimer i manji broj riba i prosječno hranjenje. Meni ponekad plastificirane felt čarapa traju i samo par sati, i to je posve normalno. Ako nije plastificirana, felt čarapa kad mi je traje do 3 dana je čudo i ja sam tada prezadovoljan..jer što manje moćenja ruku to bolje. :)

Drugo, što se tiče čišćenja samo je jedan najbolji način...pranje u veš mašini na 60 stupnjeva! I to bez deterđenta naravno. Ono malo deterđenta što je možda ostalo negdje u kanalima perilice se ispere sa programom ispiranja. Tako ja radim i to čekam da se skupi 6-7 vrečica pa ih onda zajedno perem. Izađu bijele vrečice kao iz dućana....ako nekog zanima nisam primijetio da ih perilica razdere još niti jednom.

Eto ti rješenja Vipko. :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #7 u: Siječanj 12, 2012, 20:06:26 poslijepodne »
Hehe da dobra ideja. Narucio sam jos 4 socka, pa kada to stigne krenem u krug samo ih mjenjati, i onda odjednom u perilicu stavimo sve ostale sockove, i sljedeci put samo nastavimo u krug.

Ali jos uvijek cu probati onaj novi sistem pranja ovaj vikend :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #8 u: Siječanj 12, 2012, 22:54:58 poslijepodne »


Ideja je isprobana u praksi...od legende... a ja mogu osobno potvrditi da funkcionira savršeno.




Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #9 u: Siječanj 20, 2012, 18:25:38 poslijepodne »
Čarapu perem svakih 4-6 dana (al priznajem da bi trebalo češće), i to tako da čarapu izvrnem, skinem glavu tuša, stisnem crijevo prstom i perem pod takvim mlazom. Uvijek ostane malo ''blata'' na čarapi, al većina se ipak skine pa mi je to dovoljno.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #10 u: Travanj 23, 2014, 10:12:19 prijepodne »
Otvaram ovu staru temu jer me zanima kako perete čarape? U par postova iznad ima nekoliko načina, ja sam se odlučio na pranje pomoću veš mašine (ljenčina naravno), bez praška naravno i duplo ispriranje na kraju. Do sada nisam imao problema, tako perem već jedno 6-7 mjeseci, ali budući mi je nedavno uginula jedna riba, pokušavam pronaći uzrok, a bojim se da bi mogao biti u čarapama. Razlog uginuća može biti u X razloga, ali želim eliminirati ono što mi pada na pamet.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #11 u: Travanj 23, 2014, 11:32:20 prijepodne »
U mašini će uvijek ostati malo praška i to će onečistiti čarapu, ta ideja pranja je možda ok jer daje čistu čarapu i otvorene pore ali osobno neću tako raditi, sigurnije je pod miniwash ili vrtno crijevo pod mlaz...

Offline Baja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 226
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #12 u: Travanj 23, 2014, 12:39:19 poslijepodne »

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #13 u: Travanj 23, 2014, 12:55:56 poslijepodne »
Ako ne otpušta neku otrovnu "china" stvar u vodu je izvrsno rješenje.

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ciscenje filter socka?
« Odgovori #14 u: Travanj 23, 2014, 12:59:02 poslijepodne »
Te sigurno otpuštaju one mufice što se skupe između nožnih prstiju  :D  :cheesy: