Ožujak 28, 2024, 09:38:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 214367 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
700l mora u dnevnom :)
« u: Rujan 21, 2011, 23:09:19 poslijepodne »
Evo napokon se krenulo u projekt izradnje novog akvarija. Plan je bio vec prije 2 godine to raditi, medjutim u medjuvremenu je bilo posla s ženidbom, pa sredjivanje novog stana, pa selidba, pa nakon toga nam je dosla jedna mala bebica, i sada nakon par mjeseci kada je se situacija smirila i skupila se neka ozbiljnija lova za pocetak projekta - napokon krecemo :)

Projekt radimo draga i ja u kombinaciji da ja to sve osmislim, ali ona ima ideje i zavrsnu rijec sto se tice vizualnog izgleda (s naravno mogucnosti veta na moje ideje ako se ne uklapaju u njeno vidjenje dnevnog boravka :))

Akvarij ide u dnevni boravak od nekih 30 kvadrata, i on ce taj dnevni boravak podjeliti na 2 dijela kao 1/3 i 2/3 dnevnog. Akvarij ce se gledati s 3 strane. Oblaganje u drvo nece se raditi samo okolo stalka, nego i gore skroz do plafona, tako da ce se imati dojam zida. S strane koja je uz zid ima se struja vec pripremljena kada smo stan sredjivali, te struja dolazi s 2 odvojena voda i 2 odvojene faze. Iza tog zida se nalazi balkon i nakon 1m je zemlja, tako da cemo napraviti da odlazne vode idu kroz zid vani (o tom potom). Isto tako gore pri vrhu isto ide jedna rupa kroz koju ce se napraviti ventilacija prema vani (posto je zatvoren vrh).

Dimenzije akvarija su 180x60x60 (12mm strojno bruseno staklo). Stalak ce biti 200x60x100, i u tih 20 extra cm cu u biti napraviti box za svu struju i elektro opremu. Sump je 100x45x45.

Za pocetak sam pripremio par slika pa cu uz svaku sliku napisati objasnjenje. Idemo redom:





Stalak. Napravljen od 5x5 zeljeza (2mm stijenka). Bojanje se radi s dvokomponentnom bojom za dno brodova i propelere. Razmisljao sam o pocincavanju ali radi inih razloga sam opet na ovome ostao. Akvarij ide do predzadnjeg poprečnog željeza, a ostalo do zida (tih 20cm) cu sloziti plocu s strujom.





Akvarij. Kao sto sam rekao ide 180x60x60, 12mm bruseno staklo. OF box je koliko treba za bulkove, a u mjestu od OF do prednje i zadnje stjenke idu cirkulacijske pumpe. Posto ce se sa strane u drvo obloziti ne samo onaj dio za struju, nego i onih 15tak cm overflowa, kada pumpe budu u onim zljebovima sa strana, u biti se uopce nece vidjeti kada se akvarij bude gledao s strane.





OF cijevi. 2 cijevi 32mm za prihvat vode i jedna povratna od 20 ili 25mm. Prihvat vode iz OF ide s jednom cijevi koja ima otvor samo na dnu, i ona se s ventilom prigusi, te druga cijev koja je u biti modificirana durso cijev (sto sam jednom davno objasnjavao). Ovaj sistem mi u postojecem akvariju se najbolje i najtise pokazao u zadnje 3-4 godine. Povrat mislim prebaciti skroz u prednji dio akvarija, te ga podjeliti ljevo i desno, te ih spustiti u vodu, tako da s time dobijem ipak neku cirkulaciju s prednje strane, bez da na toj strani trebam kaciti pumpe.





Podnica i zadnja strana stalka ce biti ili iverica ili OSB ploca, mozda oblozena u cetifix ili jednostavno ostavljena tako. Isto tako napravit cu jednu malu kutiju s dimenzijama da mi unutra moze stati dozer, i ostale stvari koje moraju biti blizu sumpa.

Sump je 100x45x45 10mm podnica i 8mm stranice. Prva komora mi sluzi za prihvat vode. Ona crta koju vidite na zadnjoj desnoj stjenci je u biti komad plexija ili forexa koji cu zaljepiti za staklo u istoj visini kao i pregrada, tako da cu u biti to koristiti kao nosac za filter carape. Rupa u sredini je za prebacivanje vode u ostatak sumpa, sav junk sto se skupi ako pobjegne van filter carapa ce ostati u tom dijelu, te ce olaksati samo ciscenje i odrzavanje sumpa. Sljedeca komora je najveca gdje ce biti sva oprema, osim povratne pumpe koja ce biti u zadnjoj komori koja je odjeljena bubble stoperom. Jos uvijek se mislim da li uopce staviti bubble stopper ili ne, ali jednostavno nevolim vidjeti one fine male mjehurice da mi stalno lete po akvariju. Isto tako kao sto vidite na ljevoj stjenci ima komad forexa ili plexija s rupama. To cu koristiti da mogu jednostavno tu ubosti sve cjevcice koje mi trebaju da idu u sump, od dozera, RO/DI i sl.





Oprema. U sump ide skimmer Ati PowerCone 200i, 2 reaktora (biopeleti i kemijski), jedna pumpa s kojom cu pogoniti ta 2 reaktora (jedan Y konektor i 2 ventila prije svakog reaktora da mogu u fino regulirati svakome koliki mu treba protok), i u zadnjem je povratna pumpa, top-off i sl. U postolje stavljam i RO/DI uredjaj koji je spojen direktno na vodu, te top-off sistem u biti pali elektromagnetski ventil koji pusta vodu. Znaci kako voda ishlapi iz akvarija, nivomat upali elektromagnetski ventil, koji pusti vodu u RO/DI, on pomalo puni sump, i kada se napuni, ugasi se voda prema RO/DI. Isto tako izlaz iz RO/DI ide vani, te su na izlaze iz RO/DI stavljeni T konektori + ventili, tako da mi je jedan stalno u sumpu, a drugi mi je slobodan, pa kada trebam za starce ili frendove napraviti vode, samo ugasim onaj ventil sto ide u sump, i upalim ovaj drugi i punim tankove kome vec treba voda. Takodjer ovo ce se koristiti kada se radi backflush samog RO/DI tako da ta voda ide van akvarijskog kruga. Isto tako dozer se nalazi na jednoj od polica sto smo napravili, i ispod su kanistri s tekucinama. Idem s Fauna Marinovim dozerom i pripadajucim aditivima i solima.





Ovako to izgleda spojeno s cijevima. iz overflowa imamo 2 cijevi koje ulaze u sump. Na jednu cijev je stavljen T s pripadajucim ventilima, i izlazom van kuce. Tako kada bude se radila izmjena vode, zatvorim ventil koji ide u sump, otvorim ovaj koji ide vani i to je to. Povrat isto ide preko ventila u akvarij, zlu ne trebao prekinuti hitno ikakvu vezu akvarij/sump, ili ako bude prejaka povratna pumpa da mogu malo smanjiti jacinu povrata. Isto tako sam razmisljao povratnu pumpu iskoristiti za pokretanje 2 reaktora (iz pumpe ide 3 izlaza s 2 ventila prema reaktorima, i na reaktorima namjestimo protok, a ostatak ide nazad u akvarij), ali na kraju sam ipak odlucio se da mi posebna pumpa pokrece reaktore. Ovo se naravno jos moze promjeniti. Izlaz iz biopelet reaktora ide tocno na usis od skimmera, a iz kemijskon zadad u sump. Cijevcice iz dozera idu u kanistre s jedne strane i u sump i nosače za cjevi u sumpu. RO/DI izvana dobija vodu te junk voda (crvena) ide u cijev oduška iz akvarija i tako ide van, i cista voda ide u sump.







Ovako ce na kraju izgledati akvarij. Dojne 2 plohe se otvaraju za rad u sumpu, bocna stranica se otvara za rad s strujom, te gornje plohe se otvaraju za rad u akvariju. Na njima su naravno plinski amortizeri da se jednostavnije hendla. Ovde se dobro vidi ono sto sam rekao da bocna stranica ne dolazi samo do akvarija da prekriva dio s strujom, nego ide skroz do razine overflowa.





Ovako trenutno izgleda stan. Upravo smo makli termo pec i pripremamo pomalo prostor za stalak. Vide se 2 uticnice na visini gdje ce biti strujni dio. Strujni dio mislim napraviti na jednoj ploci knaufa ili OSB, te tu se stavlja mala razvodna kutija s osiguracima za odredjene grane struje i potrosace. Isto tako stavlja se jedno 20tak uticnica i s odredjenim pravilima se spajaju na struju. Nesto ide na jednu fazu, nesto ide na drugu fazu, nesto ide na UPS. Par samo cu potrosaca staviti na UPS kao povratna pumpa i grijac. Ovaj dio jos uvijek crtam, te cu uskoro staviti shemu i toga. I ne, kroz balkon ne prolazi direkt sunce koje bi moglo padati na akvarij, ako netko bi pitao i to :)





I evo kako bi trebalo na kraju izgledati :)



Eto ovo je nas projekt akvarija koji ce trajati mjesec-dva da se realizira do kraja i s kojim cemo vas zabavljati ovde na forumu.

Feel free da komentirate, savjetujete, flejmate, pljujete i sl. :)

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #1 u: Rujan 21, 2011, 23:18:13 poslijepodne »
Plan je odličan ... neka takva bude i izvedba!  :klap:


Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #2 u: Rujan 21, 2011, 23:29:11 poslijepodne »
Bolesno dobro,jedino neče ti možda 20 cm biti premalo za struju?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #3 u: Rujan 22, 2011, 00:01:54 prijepodne »
odlično opisano, fakat si si dao truda  :up:

u čem si ovo crtao?

Offline angelfish1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: split
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #4 u: Rujan 22, 2011, 00:41:50 prijepodne »
odlican uvod ,jos kad se to realizira  ;)
sad mi dodje da prodam svoj akvarij i da pocnem iz pocetka opet :D
Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark.Top professionals built the Titanic.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #5 u: Rujan 22, 2011, 01:42:23 prijepodne »

Krasan uvod, studiozan plan. Želim ti da sve završiš kako si i zamislio. :122:

Offline CvijetZivota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Sacramento,CA
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #6 u: Rujan 22, 2011, 02:24:23 prijepodne »
Ah,sto i moj muz ne voli ovako akvaristiku  :'(

A vama dvoma zelim srecu u realizaciji,s obzirom da je plan razradjen na profesionalan nacin :up:
Beba ce uzivati!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #7 u: Rujan 22, 2011, 07:37:52 prijepodne »
@Klanjo
Cuj stos je da sam se jedva i za ovih 20cm izborio :) Jer je u pocetku trebao biti 160cm akvarij, pa onda 180, i sad na kraju 200cm (radi onih dodatnih 20cm za struju), a dragaima svoje vidjenje dokle smje akvarij ici u duzinu i sto zakrci dnevni :) Ali mislim da je to vise nego dovoljno jer su mi tu doslovno samo kabeli, uticnice i osiguraci. A uvijek mogu postolje odvojiti malo od zida, i s time dobijem jos mjesta. Sada preko vikenda idem u razradu elektro ploce, pa cu onda vidjeti koliko cu u biti izgubiti na sirini radi ploce i uticnica. One uticnice koje su mi dovod se skidaju, te se zice od njih direktno na razvodnu plocu s osiguracima dovodi, tako da tu ustedjujem par cm sto bi morao plocu odvojiti od zida radi uticnice i utikaca koji je ustekan unutra da mi dovede struju.


@Vedran
Google Sketchup. Kada smo sredjivali stan, komplet stan smo u mjerilu nacrtali u sketchupu :) Jako dobro dojde da vidis kako ce neki komad namjestaja izgledati u mjerilu i u odnosu na sobu.


@Cvijetzivota
Beba vec sada uziva u postojecem akvariju, a mogu zamisliti kako ce biti s novim. Kada je najgrintavija stavimo je u viper, viper na tamburin i tamburin ispred akvarija. Rezultat = beba ko hipnotizirano gleda u akvarij i ribe sljedecih pola sata :)



Evo mi danas je gotov stalak i najvjerovatnije poslje posla cu se zaletiti do baunecega (max ili haus) po OSB ploce za podnicu, straznji dio stalka i strujni dio pa cu se preko vikenda s tim zezati. U medjuvremenu pomalo mi stize oprema narucena od svugdje nesto ebay nesto CMA Team nesto ostali. Za sada stigli svi bulkovi, 15m cijevi za RO/DI, pripadajuci ventili i T odvodi, Tunze pumpe (2x6105 i 7095 kontroler), ostalo pomalo stize :) Staklo bi se trebalo ljepiti isto kroz sljedeci tjedan.

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #8 u: Rujan 22, 2011, 07:45:09 prijepodne »
Još jedna doktorska radnja. Bravo :up:

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #9 u: Rujan 22, 2011, 07:49:53 prijepodne »
Jesi ti u privat kući ili u stanu (zgrada/neboder i sl)?? Opterećuješ deku (pod) sa dosta extra težine....Vidi malo statiku stana/kuće da ne završiš kat niže sa svim tim...Inače super pripremljeno i prezentirano ne sumnjam u realizaciju :up:

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #10 u: Rujan 22, 2011, 07:51:45 prijepodne »
Svaka čast na planu :up:
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #11 u: Rujan 22, 2011, 07:59:15 prijepodne »
Jesi ti u privat kući ili u stanu (zgrada/neboder i sl)?? Opterećuješ deku (pod) sa dosta extra težine....Vidi malo statiku stana/kuće da ne završiš kat niže sa svim tim...Inače super pripremljeno i prezentirano ne sumnjam u realizaciju :up:

odličan savjet, pogotovo zbog ovog okomitog položaja na nosivi zid
inače fantastičan projekt!

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #12 u: Rujan 22, 2011, 08:22:28 prijepodne »
Majstore! Svaka cast na projektu

Pratim temu s odusevljenjem  :up:


Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #13 u: Rujan 22, 2011, 09:31:23 prijepodne »
Jesi ti u privat kući ili u stanu (zgrada/neboder i sl)?? Opterećuješ deku (pod) sa dosta extra težine....Vidi malo statiku stana/kuće da ne završiš kat niže sa svim tim...Inače super pripremljeno i prezentirano ne sumnjam u realizaciju :up:

odličan savjet, pogotovo zbog ovog okomitog položaja na nosivi zid
inače fantastičan projekt!

Hehe da, privatna kuca prvi kat, mislio sam na to cak pri dizajniranju stana, dnevni smo stavili na tu poziciju i radi akvarija jer je prizemlje u biti garaza i podrum, ali ide na skalu, tako da sjevenrni dio kuce ima prizemlje i podrum, a juzni dio kuce radi stina i nemogucnocu da se to u to vrijeme rijesi nekim pikamerom (prije 40tak godina) onda je to sve u biti naliveno betonom, tako da ispod dnevnog i stana je puni beton s stinama. A generalno tu ce biti oko tona tezine tako da definitivno se nesmje i na tu cinjenicu zaboraviti.

Offline Hrca

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Lokacija: Osijek
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #14 u: Rujan 22, 2011, 10:46:57 prijepodne »
Fantastično napravljeno :klap: :klap:


Offline lordalenus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #15 u: Rujan 22, 2011, 11:06:26 prijepodne »
odlično, svaka čast!

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #16 u: Rujan 22, 2011, 12:36:58 poslijepodne »
Što god komentirao neće biti dovoljno dobro :) Ovo mi izgleda predobro :klap: :klap:

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #17 u: Rujan 22, 2011, 12:58:10 poslijepodne »
Jako, jako, jako dobro razrađeno :klap: Vidi se šta znači iskustvo kada ideš slagati ovako veliki morski :up: :up: :up:

Sve naj naj s projektom, u svakom pogledu  :klap:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #18 u: Rujan 22, 2011, 20:23:51 poslijepodne »


Evo ga danas je gotov i unesen stalak te ocisceno mjesto gdje ce stati. Na slici ga nisam jos gurnuo do kraja jer trebamo tepih pomaknuti jedno 20-30cm prema unutra, tako da stalak skoro dolazi do computerskog stola. Sutra i preko vikenda radim na unutrasnjoj oblozi i eventualno strujnom kutijom.






RO/DI s dual TDS metrom ceka ugradnju.






Za pocetak 2 nove tunze 6105 pumpe i kontroler, skupa s starim Marea 4400 pumpama ce biti dovoljne. Poslje eventualno cu zamjeniti ove 2 marea pumpe za jos dodatne tunze. Te dodatne 2 mozda budu iste ove 6105 ili stavim manje 6055 jer ce mi te biti blize dnu, pa da mi ne dizu pijesak, a 6105 ce biti kat iznad :)





Cijevi, ventili, T nastavci za RO/DI. Ono dolje ljevo je elektromagnetski ventil za automatski rad RO/DI kojeg pali nivomat.





Ventili za cijevi, 3x32mm i 1x25mm.






I evo jedna slika kako mala se zabavi gledajuci postojeci akvarij. Samo je sjedite kraj njega i mirni ste neko vrijeme :) Kako ce tek biti s novim akvarijem :)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #19 u: Rujan 22, 2011, 21:28:37 poslijepodne »
super izgleda podsjeća me na onaj jedan tank s rc-a obučen u crno,
i sam sam imao u planu tako nesto između boravka i blagavaone,miza je ima otvorenu varijantu
na sličnu foru.
ali još se dvoumim iskreno jer nebi htio zakrčit prostor.
5 bodova za projekt  nestrpljivo očekujem nastavke.

Offline dejanb82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 541
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Nova Gradiška
  • adriana
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #20 u: Rujan 22, 2011, 21:45:08 poslijepodne »
odlično zamišljeno :up:

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #21 u: Rujan 22, 2011, 21:51:59 poslijepodne »
sta ce biti 'nosivi dio' ovom gornjem dijelu namjestaja.. ovaj dio koji ide na sam akvarij ? to ces zabijati u zid ili?  sve u svemu, savrseno...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #22 u: Rujan 22, 2011, 22:14:59 poslijepodne »
sta ce biti 'nosivi dio' ovom gornjem dijelu namjestaja.. ovaj dio koji ide na sam akvarij ? to ces zabijati u zid ili?  sve u svemu, savrseno...


Da i to sam isto razradjivao kako najbolje rijesiti, i na kraju sam odlucio sljedece. Idu drvene grede u plafon. Ono tipa greda 10x10cm i svako 15cm vida u plafon. I napravim pravokutnik od greda na plafonu. I onda na to se ucvrscuje iverica za oblogu. Kao sto se vidi na onim gornjim slikama gornja obloga se sadzi od fixnog dijela koji je u biti spojen gore s plafonom i gredama, i dojni dio koji se u biti otvara. Jos jedino mislim spustiti jedan nosac po sredini , tako da mi gornja obloga koja se dize ima negdje nasloniti s srednje strane. S ljeve strane se naslanja na onu dalju stranicu (60cm koja je fixna i ne dize se), a s desne strane cu na zid uhvatiti neki profil, da se na to nasloni. Inace to mislim da ce mi biti najzeznutiji i najpepaviji dio za napraviti u cijelom projektu. S jedne strane treba biti kvalitetno i stabilno sve, a s druge strane treba draga dati blagoslov da tako nesto smije u nas dnevni :)

Evo u biti slika kako sam to zamislio:



Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #23 u: Rujan 22, 2011, 22:23:14 poslijepodne »
Mislis da ne bi mozda bilo bolje spustiti od gore prema dolje 4 celicne sipke kao nosivu konstrukciju koje bi zabio gore ? Isparavanje iz akvarija, koji je te velicine , moze doprinjeti da to drvo i iverica pocnu truliti?

Ali i dalje je ideja preeedobra :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #24 u: Rujan 22, 2011, 22:46:42 poslijepodne »
Ma duga ti je to prica jer plafon nije najbolje izveden tj, izveden je u obliku 'grečica' ako ko se sjeca sto je to. Tako da ja moram napipati gdje su 2 najblize vertikale koje su puni beton i koje mi mogu izdrzati tu tezinu. I to nemora niti biti tocno okomito u odnosu na akvarij, ko zna kako je to (bas sutra mislim uzeti šilo u ruku i poceti traziti ove betonske vertikale). Tako da ce mi greda u biti dati tih 3-4cm lufta u nesavrsenosti preklapanja akvarija na podu i nosaca na plafonu. Neznam jesam li zakomplicirao s objasnjenjem. Ali da mi je plafon puni beton vjerovatno bi isao na takvu soluciju da mogu apsolutno bilo gdje zabiti vidu i pricvrsititi neku metalnu konstrukciju, ali posto je ovako kako je onda mi je ovo jedina solucija.

Inace taj gornji dio ce se prozracivati s ventilatorom prema vani, tako da nebi se smjelo skupiti previse vlage da dojde do truljenja.