Travanj 19, 2024, 17:55:20 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Hitno! - Horda daždevnjaka  (Posjeta: 3475 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rutguilt

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Hitno! - Horda daždevnjaka
« u: Svibanj 25, 2011, 22:06:08 poslijepodne »
Danas sam otiša na selo, i kao i obično, prošetam do obližnje čatrnje. Kad sam se primaka imam šta vidit - kataklizma! Od par kubika, koliko je inače u čatrnji, vode je na dnu jedva ostalo desetak centi. Po dnu je dosta pjegavih daždevnjaka, neki su već krepali. Daždevnjci su mali, tek izgubili škrge a poneki ih još imaju.
Odma sam pokrenio akciju spašavanja. Vaća sam ih rukom pa sam se poprilično namučio, stopio i isprlja. I još sam proglašen maloumnim od strane radnog naroda koji je kupio sjeno. Seljački mentalitet na djelu. Svejedno, ukupio sam tridesetak komada. Neke sam pustio u obližnje bare a oko petnaest sam ubacio u alkvarij. Akvarij je mali (45l) pa je unutra totalni kaos.
Sad imam dvi opcije:
1. Pustit daždevnjake u rijeku (u rijeci sam nekad davno viđa ličinke daždevnjaka ali mi se čini da ih odavno nema)
2. Pustit daždevnjake u obližnju baru (u kojoj ima dosta punoglavaca ali nema daždevnjaka)

Pomoć u obliku prijedloga bi mi dobro došla. Hitno mi je, sutra ih namjeravam pustit.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2011, 22:34:36 poslijepodne »
... vrati ih tamo gdje si ih našao. Uglavnom se iz prirode ne uzimaju zakonom zaštičene životinje! Puštanjem životinja na drugom lokalitetu možeš napraviti više štete nego koristi.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline rutguilt

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2011, 22:56:17 poslijepodne »
Pa kažem ti... Čatrnja iz koje sam ih uzeo je suva. Neki su već bili pocrkali kad sam ih sakupljao. Sutra u toj čatrnji neće bit ničeg živoga, tako da povratak nije opcija. Moram ih primistit, nać im novi dom. Znači li to što su zakonom zaštićeni da sam ih triba ostavit da krepaju? Daždevnjaci su dosta rijetki i gotovo nemoguće ih je vidit, ali ih ima skoro svagdi, pa zbog toga mislim da neću narušit ravnotežu.

Offline Brandeburg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #3 u: Svibanj 26, 2011, 00:32:36 prijepodne »
Gle, rađe ih zadrzi jedno vrijeme kod sebe, nego ih vratit u prirodu cim prije ako znas da ce uginuti ili nije dobro mjesto gdje si ih nasao. Svi znamo da su vec pocele velike vrucine iznad 30°C, a dazdevnjaci ne podnose takve vrucine i pravo je cudo da si ih nasao u ovo vrijeme, jer ih se inace nalazi pocetkom proljeca. Mogu mislit kako pate sad oni, sto zbog toga sto je sunce isusilo vodu blizu koje su oni boravili pa automatski im se koza isusuje i nedostatak vode ima jos puno vece posljedice.
Mislim da ti je najbolje da ih jedno vrijeme dok ova vrucina ne pretane ili dok ne nađeš mejsto gdje ih mozes pustit i koje je pogodno za njih, moj je savjet da ti je najbolje da ih zadrzis kod sebe i po mogucnosti smjestis dalje od sunca, gdje je hladnije i ima vise vlage, primjerice ako imas kakav podrum ili ostavu, špajzu,kakogod,  pa da ih smjestis tamo privremeno, jer steta pustit jadne zivotinje na isto mjesto i da uginu...mozda ima jos bolja solucija od moje koju ti netko moze predlozit, ali meni zasad samo to pada napamet :)

Sretno s njima i nadam se da ce ostati zivi!  ;)
Chromatopelma cyaneopubescens 0.0.1

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #4 u: Svibanj 26, 2011, 00:42:13 prijepodne »
ja mislim a ako se varam nek me isprave,da je najpametnije vratit ih u vodu što bliže toj čatrnji (jel to bunar ili?),al baš što bliže jer im ti nemožeš osigurat uvjete za kvalitetan život,samo se nadam da je ta bara sigurna da neće presušit.Vjerujem da si htio napravit dobro i spasit životinje,i nadam se da ako tko ima pametniju ideju da će se izjasnit!
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline rutguilt

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #5 u: Svibanj 26, 2011, 09:37:48 prijepodne »
Čatrnja u kojoj sam ih naša ima oblik pravokutnog betonskog bazena dimenzija 3 x 1,8 x 1,8. To zapravo i nije čatrnja već betonski bazen ali je tako svi zovu. Unutra uglavnom ima više od metar vode. Seljaci su je isušili za potrebe navodnjavanja. I prije su to činili ali bi ostalo bar pola metra vode. Sad su je isušili skoro do dna. Radi se zapravo o ličinkama daždevnjaka i neki još imaju škrge tako da potpuno ovise o vodi. Neke sam pustio u obližnje čatrnje kamenice, ali ne znam kolko je to pametno jer u tim čatrnjam nikad nisam  viđa daždevnjake.
Daždevnjake defenitivno nemogu zadržat kod sebe jer nemam uvjete. I da stvar bude gora, noćas mi je crkla pumpa. Sad je filter na samo jednoj slabašnoj pumpi i voda jedva curi. A temperatura vode mi je iznad 27. Jutros sam im ubacio bucu leda da ih osvježim. Navečer ću ih pustit u jednu baru koja je slična njihovom domu i pokraj koje je šumarak a neke ću pustit na rijeku. Mislim a je to najbolje rješenje. Opcija b mi je da ih ubacim u jedan prazan akvarij (130l) koji ne koristim pa da ih pustim u šumu kad malo porastu i ne budu potpuno ovisili o vodi, ali problem je što nemam dovoljno hladno misto za držat takav terarij. Razmislit ću još do večeras.

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #6 u: Svibanj 26, 2011, 15:01:42 poslijepodne »
Raspitaj se gde zive dazdevnjaci i tamo ih pusti, cim ovamo gde si ih nasao nema vode. Ako ih pustis na mestu gde zivi ista vrsta onda nemas problema.....Osecaj je prelep, kad pomognes zivotinji iz prirode ;) !

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #7 u: Svibanj 26, 2011, 15:28:10 poslijepodne »
@ rutgulit:

Svaka ti čast na trudu, izuzetno cijenim tvoje napore da spasiš ono što se spasiti može.

U tom kontekstu želio bih se (kao i mnogo puta do sada  :P) osvrnuti na zakonodavca koji predviđa kazne za ljude koji "izuzmu" nekoliko životinja iz prirode, a s druge strane legaliziraju agrotehničke mjere (isušivanje jezera i močvara, melioracija, upotreba kojekakvih otrovnih supstanci i sl.) i građevinske zahvate (izgradnja, npr., hidrocentrala koje uništavaju cijele riječne doline uz zanemariv doprinos proizvodnji energije) koji ubijaju doslovno čitave eko-sustave.

« Zadnja izmjena: Svibanj 26, 2011, 15:31:38 poslijepodne od Nino G »

Offline rutguilt

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #8 u: Svibanj 26, 2011, 22:25:58 poslijepodne »
Pustio sam ih u rijeku. Milima da ći im tamo bit dobro, ima puno šiblja zaklona i rukavaca. Još su mi ostala tri. Napravio sam im nabrzinu nekakav improvizirani terarij. I njih ću pustit za par dana, ne znam točno još di. Prekrasne životonjice, stavit ću slike ako imadnem vrimena.

Offline b.i.m.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: zagreb
Odg: Hitno! - Horda daždevnjaka
« Odgovori #9 u: Srpanj 07, 2011, 11:49:13 prijepodne »
svaka čast napravio si dobro dijelo