Ožujak 28, 2024, 21:30:32 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Xenopus laevis  (Posjeta: 12759 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« u: Studeni 28, 2006, 12:56:00 poslijepodne »


Ima li tko ovu gore navedenu žabicu?Htio bi si ju kupiti pa me zanimaju uvijeti,lampe...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Xenopus laevis
« Odgovori #1 u: Studeni 28, 2006, 15:52:00 poslijepodne »
Ovu žabu nikada nisam vidio u domaćim trgovinama kućnim ljubimcima. Inače je izuzetno nezahtijevna i jednostavna za uzgoj (to je žaba koja se najčešće uzgaja kao laboratorijska životinja). Na internetu ćeš naći mnogo kvalitetnih stranica s precizno opisanimtehnikama uzgoja. Evo jedne.

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #2 u: Studeni 28, 2006, 18:47:00 poslijepodne »
Ima je u dučanima ,ali najčešće albino koje mi i nisu toliko lijepe!

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Xenopus laevis
« Odgovori #3 u: Studeni 28, 2006, 19:07:00 poslijepodne »


A kako bi bilo sa Hymenochirus boettgeri (njem.: Zwergkrallenfrosch) ?
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #4 u: Studeni 28, 2006, 19:17:00 poslijepodne »
Citat: TITO



A kako bi bilo sa Hymenochirus boettgeri (njem.: Zwergkrallenfrosch) ?
I ona mi je odlična,ali gore navedena je inpresivnijeg izgleda,ma da ti puno neobjašnjavam ona mi je bolja!

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #5 u: Prosinac 28, 2006, 22:28:00 poslijepodne »


Uvoz ove zabe u Hrvatsku cemo pokusati zakonski sprijeciti jer da se Xenopus laevis pusti u prirodupojela bi sve autohtone vodozemce (a i ribe). I ne samo to. U primjercima ove zabe koje sam secirao nasao sam veliki broj parazita. Mozda bi bilo boljeda drzis nekunasu vrstu - imamo i mi prekrasnih zabanpr. zuti mukac Bombina variegata.A daje X.laevis cool zaba, to definitivno je.Tolikojesluzava i skliska da nema sanse daje zadrzisuruci:-)

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #6 u: Prosinac 28, 2006, 23:03:00 poslijepodne »
Citat: zoolog
Mozda bi bilo boljeda drzis nekunasu vrstu - imamo i mi prekrasnih zabanpr. zuti mukac Bombina variegata.
Sigurno neču uzimat životinje iz prirode-mučenje!

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #7 u: Prosinac 28, 2006, 23:20:00 poslijepodne »
Pa to ti nisan ni predlozia. Ima dosta ljudi koji drze i razmnozavaju zute mukace i gatalinke. A sta se tice mucenja, hahaha nemoj me zasmijavat, please, podsjecas me na one iz ''Prijatelja zivotinja''

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #8 u: Prosinac 28, 2006, 23:28:00 poslijepodne »
Kolko bi otprilike koštala obična gatalinka kod uzgajivača."Prijatelji životinja" me užasno NERVIRAJU!

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #9 u: Prosinac 28, 2006, 23:45:00 poslijepodne »


Ne znam kolika je cijena...Medjutim, mozes napravit i ovo i time neces ugroziti vrstu u prirodi. Kao sta i sam znas, zabe poloze veliki broj jaja iz kojih se izlegu punoglavci. Vecina tih punoglavaca ugine u prirodi na ovaj ili onaj nacin i ne bi bilo apsolutno nikakve stete za prirodu kad bi uzeo par punoglavaca gatalinke ili recimo par tek metamorfoziranih zabica i gledao ih kako odrastaju. Moj prijatelj ih ima doma i jako brzo rastu. Samo su dosta glasne u proljece (vrijeme parenja). Ako odlucis nabavljat Xenopus laevis, pazi da ti ne pobjegne u prirodu i nemoj je davati drugim teraristima jer ce je netko neozbiljan prije ili kasnije bacit u baru i tada cemo imati ekolosku katastrofu jer ce se prosiriti i unistitit nasu faunu.

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Xenopus laevis
« Odgovori #10 u: Prosinac 28, 2006, 23:53:00 poslijepodne »
Citat: zoolog



...ne bi bilo apsolutno nikakve stete za prirodu kad bi uzeo par punoglavaca gatalinke ili recimo par tek metamorfoziranih zabica i gledao ih kako odrastaju.



A kako će on sad prepoznat da su to baš punoglavci gatalinke? Ako tko objasni možda i ja uzmem kojeg pa kadmalo narastuvratim ih u njihov prirodni dom...

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #11 u: Prosinac 29, 2006, 00:04:00 prijepodne »
Može ko`objasnit ili stavit sliku kako izgledaju punoglavci od obične gatalinke?

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #12 u: Prosinac 29, 2006, 00:16:00 prijepodne »


Na internetu ima informacije, vrlo jednostavno...Osim toga, tek metamorfoziranezabice imaju gradju prstiju slicnu kao i odrasle gatalinke (arborealne vrste, tj. vrste koje se penju po drvecu, imaju prianjalke na prstima). Upisi u google Hyla arborea pa obrati pozornost na prste. Ili otidji na www.herp.it i nadji vrstuHyla arborea. Zadnja slika na toj stranici je metamorfozirana zabica.


Inace, zivotinje koje se jedanput iznesuiz prirodenikad  amabasNIKAD& nbsp; NE SMIJU biti vracene u prirodu radi mogucnosti unosenja bolesti, remecenja genetskog sastava populacije i jos par razloga. Time samo mozes unistiti sve zabe iz te populacije. Na ovom forumu sam primjetio da ljudi to ne znaju i tako rade veliku stetu upravo onim zivotinjama koje vole!

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #13 u: Prosinac 29, 2006, 03:28:00 prijepodne »


Evo ja obavia posal za tebe. Slije punoglavaca gatalinke imas na:


[url]http://www.natureeyes.dk/natura2000/fotoarkiv_art.asp?specie s_id=794&side=0[/url]

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Xenopus laevis
« Odgovori #14 u: Prosinac 29, 2006, 13:34:00 poslijepodne »
Hvala, a jel bi mi mogao malo objasnit gdje se najčešće nalaze punoglavci gatalinke(Hyla arborea)? Ja sam po ljetu viđao gatalinke na "stablu" kukuruza na poljima.

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #15 u: Prosinac 29, 2006, 14:55:00 poslijepodne »
E hvala na fotkama!

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #16 u: Prosinac 29, 2006, 23:36:00 poslijepodne »


Johny


Potrazi bio kakav rezervar vode blizu mjesta gdje si vidio gatalinke (baru, lokvu, bunar,spremnike za zalijevanje polja, itd). Tu se sigurno i pare. Inace sezona parenja ovisi dosta o lokalitetu.U okolici Splita pare se dosta ranije (kraj travnja, pocetak svibnja) nego recimo na visokim bosanskim planinama kao sto su Šator i Čvrsnica (kraj svibnja, lipanj). Ne znam gdje si ih vidio, ali najbolje je da krenes u potragu vec krajem 4. mjeseca.

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Xenopus laevis
« Odgovori #17 u: Prosinac 30, 2006, 17:26:00 poslijepodne »


Ja i Civi smo iz Valpova (mjesto blizu Osijeka), a viđao sam ih poprilično dosta po poljima sa kukuruzima.


A sada imam par pitanja za one koji znaju dosta o vodozemcima i gatalinkama općenito:


1.kada nađem punoglavce i uspostavim da su to punoglavci gatalinke (Hyla arborea), njih mogu držati u nekoj posudici ili terariju s vodom dok se ne razviju ili?


2.Dali odrasloj gatalinki treba voda u terariju, kao vodenoj agami( onako recimo voda i kopno u omjeru 1:3) ili joj uopće neće trebati voda?


3.Dali je za par jedinki(3-4) dovoljan terarij dimenzija 40X30X50(dXšXvX)?


4.koliko oni uopće često jedu i što im još mogu davati osim crva brašnara, skakavaca, cvrčaka i raznih muha?


Znam da sam vam malo naporan ali šta se može...

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Xenopus laevis
« Odgovori #18 u: Prosinac 31, 2006, 01:01:00 prijepodne »
Citat: zoolog



Inace, zivotinje koje se jedanput iznesuiz prirodenikad  amabasNIKAD& amp; amp; amp; nbsp; NE SMIJU biti vracene u prirodu radi mogucnosti unosenja bolesti, remecenja genetskog sastava populacije i jos par razloga. Time samo mozes unistiti sve zabe iz te populacije. Na ovom forumu sam primjetio da ljudi to ne znaju i tako rade veliku stetu upravo onim zivotinjama koje vole!





Teraristika me nešto naročito i ne zanima, no slučajno sam zalutao u ove ''vode'' na forumu pa bi samo osvrnuo na ovu konstataciju koju smatram netočnom.


Živimo u autodestruktivnom svijetu koji uništava sebe i sve oko sebe, pa tako i prirodu i životinjske vrste koje su njen sastavni dio. Kao posljedica toga mnoge biljne i životinjskevrste su izumrle,dok su druge ''živi mrtvaci'', dakle nalaze se na samom rubu i vjerovatno će izumrijeti, samo je pitanje vremena kada.Kao pozitivna stvaru čitavoj pričije (rastuča) skupina entuzijasta biologa/ekologakoji nastoje ostvariti pozitivne pomake. I upravo jedno od njihovih glavnih ''oružja'' je uzgajanjejedinki određene, najčešće iznimno ugrožene vrste u zatočeništvu koje će, kada se procijeni da su za to ostvareni uvijeti, biti puštene u divljinu a s ciljem ''podrške'' matične populacije u divljini. Jerznanstvena je činjenica da kada populacija određene vrste padne ispod određene razine (recimo procjena za sisavce je 100 -200 jedinki ako se dobro sjećam), ta populacija je osuđena na propast upravo radi pre male genetične varijabilnosti i pre siromašnog gen pool-a. A dodavanjem novih jedinki, pa još pogotovo ako one potjeću iz drugih populacija, genetička varijabilnost se može samo povećavati a nikako smanjivati. Uostalom, postoji i termin za sve too čemu pričam; ex-situ conservation(ne bi ulazio u hrvatski prijevod toga;-))Zbog toga smatram navedenu konstataciju netočnom. Što se pak tiče unošenja bolesti, istina jeda taj problem postoji. Istina je i to da se profesionalnim pristupom taj problem u znatnoj mjeri (vjerovatno nikada ne 100%) može riješiti.....A oni koji o svemu tome žele saznati malo više, u neki pretraživač neka ukucaju ex-situ conservation reintroduction...


E sad,sasvim je druga problematika autohtonih i alohtonih vrsta. Mislim daje ova tema ipak posvečena tome, i da je možda došlo do malog nesporazuma u čitavoj priči. Tu se apsolutno slažem sa time dase maksimalna pažnja mora posvetiti tome da ne dođe do puštanja alohtonih vrstai naša ''domaća'' staništa jer tozbilja može dovesti (i u 99% slučajeva dovodi) do ekoloških katastrofa gdje domaće vrste jednostavno nisu u stanju preživjeti nalet došljaka. Primjera za to zbilja ima bezbroj u svim područjima, počevši od botanika pa na  dalje......& amp; amp; nbsp;


Lijep pozdrav, IvanEdited by: Profa
Novi Zagreb

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Xenopus laevis
« Odgovori #19 u: Prosinac 31, 2006, 03:49:00 prijepodne »


Polagao sam conservation biology (uključuje i conservation ecology i conservation genetics) i dobro sam upoznat sa 'ex situ population management'om. U pravu ste daveca geneticka varijabilnostpoboljsava fitness.Međutim, ostajem pri svojoj tvrdnji iz dva razloga: (i) risk of introducting maladaptive alleles i (ii) risk of destroying unique evolutionary lineages. Za dvi ure odlazim na avion i napisati cu duzi odgovor kad budem imao vremena.


Vazno je da teraristi ne vracajui ne pustaj nista u prirodu. Reintrodukcije mogu vršiti samo strucnjaci koji su za to obuceni - conservation biologists...


Lip pozdrav,


Jure

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Xenopus laevis
« Odgovori #20 u: Prosinac 31, 2006, 08:56:00 prijepodne »


Jasno je da rizici postoje, ali je i činjenica da se ta metoda širom primjenjuje pogotovo kada se radi o vrsti koja je zbilja na rubu. A nije valjda da su svi oni jako glupi, a mi jako pametni.....


Google: Results 1 - 10 of about 61,700 for ex-situ conservation reintroduction
Novi Zagreb

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Xenopus laevis
« Odgovori #21 u: Prosinac 31, 2006, 10:03:00 prijepodne »
Ovo je ipak hobistički forum na kojam informacije dijele i, većim dijelomprikupljaju, hobisti i amateri. Smatram uputnim zadržati čvrst stav protiv reintrodukcije životinja iz zarobljeništva u prirodu, jer ćemo se dovesti u situaciju da će svaki klinac pokušati "pomoći" domaćoj fauni tako što će CB mladunce puštati u njihov "prirodni okoliš". Ex situ population management je stvar za profesionalce, odnosno znanstvene institucije pod paskom države, a nikako za amatere i hobiste.

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Xenopus laevis
« Odgovori #22 u: Prosinac 31, 2006, 17:35:00 poslijepodne »


Citat: Nino G
Ovo je ipak hobistički forum na kojam informacije dijele i, većim dijelomprikupljaju, hobisti i amateri. Smatram uputnim zadržati čvrst stav protiv reintrodukcije životinja iz zarobljeništva u prirodu, jer ćemo se dovesti u situaciju da će svaki klinac pokušati "pomoći" domaćoj fauni tako što će CB mladunce puštati u njihov "prirodni okoliš". Ex situ population management je stvar za profesionalce, odnosno znanstvene institucije pod paskom države, a nikako za amatere i hobiste.



E sada, tko se s time smije tj. treba baviti je druga priča koje se mi do sada nismo dotaknuli. I uistinu se slažem sa gore napisanim......
Novi Zagreb

Offline exotic_m

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
Xenopus laevis
« Odgovori #23 u: Siječanj 03, 2007, 00:06:00 prijepodne »
Ako se nevaram, ali zaba o kojoj je tema jednom je bila u pet shopu u zd, one su jako male, htio sam je ja kupiti ali su mi rekli da jede hranu od riba pa mi je bilo malo sumljivo, pa sam odustao, ali se mozda varam,
Big hy from Zadar!!!!!!!

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #24 u: Siječanj 03, 2007, 00:48:00 prijepodne »
O da to je ta samo u albino verziji!Te "male" žabice narastu veće od krastača i hrane se ribama,puževima,glistama...

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Xenopus laevis
« Odgovori #25 u: Siječanj 07, 2007, 15:26:00 poslijepodne »
Citat: zoolog



Kao sta i sam znas, zabe poloze veliki broj jaja iz kojih se izlegu punoglavci. Vecina tih punoglavaca ugine u prirodi na ovaj ili onaj nacin i ne bi bilo apsolutno nikakve stete za prirodu kad bi uzeo par punoglavaca gatalinke ili recimo par tek metamorfoziranih zabica i gledao ih kako odrastaju. Moj prijatelj ih ima doma i jako brzo rastu. Samo su dosta glasne u proljece (vrijeme parenja).



A kako ću ja onda prijavit te iste žabice u ministarstvo? Šta da im napišem, da je uzeta iz prirode još dok je bila punoglavac ili šta?

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Xenopus laevis
« Odgovori #26 u: Siječanj 07, 2007, 16:04:00 poslijepodne »
Citat: Johny
Citat: zoolog



Kao sta i sam znas, zabe poloze veliki broj jaja iz kojih se izlegu punoglavci. Vecina tih punoglavaca ugine u prirodi na ovaj ili onaj nacin i ne bi bilo apsolutno nikakve stete za prirodu kad bi uzeo par punoglavaca gatalinke ili recimo par tek metamorfoziranih zabica i gledao ih kako odrastaju. Moj prijatelj ih ima doma i jako brzo rastu. Samo su dosta glasne u proljece (vrijeme parenja).



A kako ću ja onda prijavit te iste žabice u ministarstvo? Šta da im napišem, da je uzeta iz prirode još dok je bila punoglavac ili šta?
Ja bi rekao da sam ju uzeo od uzgajivača!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Xenopus laevis
« Odgovori #27 u: Siječanj 07, 2007, 18:53:00 poslijepodne »
 
Citat: civi
Citat: Johny
Citat: zoolog



 Kao sta i sam znas, zabe poloze veliki broj jaja iz kojih se izlegu punoglavci. Vecina tih punoglavaca ugine u prirodi na ovaj ili onaj nacin i ne bi bilo apsolutno nikakve stete za prirodu kad bi uzeo par punoglavaca gatalinke ili recimo par tek metamorfoziranih zabica i gledao ih kako odrastaju. Moj prijatelj ih ima doma i jako brzo rastu. Samo su dosta glasne u proljece (vrijeme parenja).



A kako ću ja onda prijavit te iste žabice u ministarstvo? Šta da im napišem, da je uzeta iz prirode još dok je bila punoglavac ili šta?
Ja bi rekao da sam ju uzeo od uzgajivača!


Od 01.01.2007. kod prijave ti trebaju legalni papiri, odnosno potvrda uzgajivaća ili pak račun trgovine gdje si istu kupio. Ili stupi telefonski sa ministarstvom i pitaj što i kako.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: Xenopus laevis
« Odgovori #28 u: Svibanj 20, 2011, 15:07:13 poslijepodne »
ja imam tu žabu već dvije godine. :)) moj mali frenky

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Xenopus laevis
« Odgovori #29 u: Svibanj 20, 2011, 16:37:21 poslijepodne »
ja imam tu žabu već dvije godine. :)) moj mali frenky


Pravila korištenja Akvarij.net foruma:
Citat:
Pisanje poruka

  •  Razmislite prije nego li napišete bilo što. Morate imati valjan razlog za pisanje poruke, a ona mora biti smislena.
  •  Pažljivo sročite svoju poruku. Nastojte da bude što jasnija i jednoznačna. Izbjegavajte nesporazume, koliko je to moguće.
  •  Pišite u prijateljskom tonu.
  •  Prije nego li pošaljete poruku, provjerite jeste li sve napisali kako se htjeli.
  •  Kada nastavljate raspravu, pročitajte sve prijašnje poruke kako bi bili sigurni da nećete dodati informaciju koja već postoji.
  • Ako u vrlo staru temu dodajete novu poruku, budite sigurni da je ona vrijedna toga.
  •  Uvijek nastojte poštivati temu odnosno klonite se skretanja s teme (offtopic)
  •  Ne koristite isključivo velika slova. VELIKA SLOVA IZGLEDAJU KAO DA VIČETE