Ožujak 28, 2024, 20:08:48 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Vesela ekipa  (Posjeta: 40148 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #250 u: Ožujak 21, 2017, 18:39:34 poslijepodne »
Ja bi rekao da svi oni imaju istu funkciju , nebitno od kojeg proizvođača ili načina primjene .

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #251 u: Ožujak 22, 2017, 09:41:35 prijepodne »
da, mislim da si tu upravu max. sve je to na istu foru, samo je stvar reklame, dostupnosti i cijene. ja sam do sada koristila različite startere a da sam vidjela da ima velikih razlika među njima i nisam...
nakon "lijepog" iskustva sa poštom i kada su mi strgali original pakiranje drugog Pure Pond-a i više od pola rasuli po kutiji morala sam ponovo raditi narudžbu tako da sam uz pure pond naručila odmah  i ovaj "Kusuri filter starter boos pink" kojeg gledam već neko vrijeme. On se sastoji od  tekućine i posebno pakiranih sitnih granula. Pomješaju se u određenom omjeru i tako drže u kanti jezerske vode 5 dana na cca 20C uz prozračivanje i nakon toga su spremni za filter. Pakiranje od 1 l je dovoljno za nešto više od 45000 l.
U ponudi također imaju i već gotov pripravak ( Kusuri filter booster) koji se odmah može koristiti ali su manja pakiranaj za manju litražu. Vjerujem da se ni taj ne razlikuje previše od ovog pink osim što s njim imaš manje posla...samo otvoriš čep i to je to  :)

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #252 u: Ožujak 24, 2017, 06:35:14 prijepodne »
Koja je funkcija i uloga tih startera, koliko su neophodni?

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #253 u: Ožujak 24, 2017, 11:45:18 prijepodne »
Uloga startera je da pomogne filteru da onaj biloški dio filtracije profunkcionira brže. Iako postoje oni koji smaraju da su svi ti starteri samo marketinški trik kako bi se zaradila  neka para na tome, preporuka onih drugih koji ne vide ništa loše u tome, dapače,  da se starteri dodaju u filter kako bi se pokrenuli i ubrzali procesi u smislu povećanja broja nitrifikacijskih bakterija koje pretvaraju štetne sastojke u one manje štetne. Zimi biološke funkcije filtera gotovo da i nema a dolaskom proljeća aktiviraju se i ribe a samim tim se počinje  stvarati više otpada kojeg u samom početku baš i nema šta dovoljno brzo razgarađivati pa zato u proljeće možemo imati situaciju da nam koncentracije NH4, NO2 i No3 mogu jako varirati i mijenjati se.
Također, nakon tretiranja jezera različitim lijekovima imamo istu situaciju u filteru gdje je veliki dio tih dobrih bakterija uništen kao i kada se starta jezero po prvi put. Perporuka je da se starteri dodaju i nakon svakog temeljitog čišćenja filtera i jezera a neki proizviđači čak idu i u smjeru da se dodaju jednom tjedno radi održavanja kvalitete vode što mi nekak ne drži vodu jer ako je sve posloženo i parametri ok ne vidim potrebu za time.

Ja spominjem filter ali te nitrifikacijske bakterije se zapravo nalaze posvuda u jezeru a najviše među biljem, kamenjem, u zemlji pa i na stjenkama jezera. S obzirom da je kod mene slučaj da imam vrlo malo bilja ( više dekorativna uloga) jer ga ribe jednostavno potrgaju moram se oslanjati samo na ono što imam u filteru. Da bi filter prirodno profunkcionirao u 100% obimu treba mu od 1-3 mjeseca  ovisno o veličini filtera i materijala u njemu, veličini  jezera, količini riba, režimu hranjenja, temperaturi.... Ovako mi skračujemo taj proces dodatkim ovih pripravaka a koliko vremenski to ti ne bi znala baš reći jer taj dio i nisam previše proučavala.
Netko bi sad mogao krenuti u raspravu da kako je to riješeno u prirodi, da tamo nema tih startera, da isto imamo zimu i sto drugih razloga ali mislim da je suludo upoređivati naša umjetna jezera sa nečim za šta se priroda pobrinula da funkcionira kako treba.

Da li su neophodni ili ne ne mogu točno odgovoriti...možda netko zna bolje...al mislim da ne mogu štetiti dokle god se ne pretjeruje s time...kao i sa svime u životu...umjereno :)  ;)



Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #254 u: Ožujak 24, 2017, 11:51:42 prijepodne »
Kako se to tacno zove na Engleskom, da otrazim na ebay ili negdje online?

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #255 u: Ožujak 24, 2017, 12:01:16 poslijepodne »
Kako se to tacno zove na Engleskom, da otrazim na ebay ili negdje online?

Ja sam do sada isprobala različite. Nešto sam nabavljala kod nas: Oase Biokick, JBL Filter Start , Sera Bio Nitrivec, Tropical Bactinin Pond a dio preko amazona: Evolution Aqua Pure pond bomb, Evolution Aqua Pure Pond i sad ovaj Kusuri filter starter boost pink. Za ove koje sam vani naručivala sam koristila amazon.uk i amzon.de jer su mi ispali jeftiniji od nekih stranih dućana pa čak i od ebay-a

« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2017, 12:13:43 poslijepodne od royalblue »

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #256 u: Ožujak 24, 2017, 20:09:12 poslijepodne »
Ja mogu samo dodati da ih ja redovito koristim (marka mi je nebitna) , najviše koriste sada u proljeće da se ubrza množenje tih "dobrih" bakterija . Kad imam veliku generalku čišćenja filtera onda ih isto dodam ali nikada na tjednoj ili mjesečnoj bazi jer mislim da to nema smisla . Te dobre bakterije se nalaze svuda ali baš svuda u ribnjaku i filteru . To je još jedan razlog zašto se ribnjak ne čisti sa četkama ili minivašem jer si radimo više štete nego koristi .

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Vesela ekipa
« Odgovori #257 u: Ožujak 28, 2017, 13:35:18 poslijepodne »
..osobno nemam nikakvih iskustava sa "instant" bakterijama, jer ih nisam nikada koristio, no ne kažem da nisu korisne... te bakterije su poput raznoraznih kvasaca za pospješivanje i ubrzavanje primjerice procesa fermentacije grožđanog soka... kako je njima za razmnožavanjd i funkcioniranje potrebna hrana, u konkretnom slučaju fruktoza odnosno šećeri, da bi ih preradile u alkohol, tako i dušičnim bakterijama trebaju nutrijenti odnosno amonijak... rek'o bi Đole princip je isti sve su ostalo nijanse :) ,
..no podatak da cikliranje, uz dodavanje traje 2-3 mjeseca zvuči mi bez veze jer će se u tom vremenu vjerojatno balans uspostaviti i prirodnim putem... a jednom kada se uspostavi kolonija prilikom pranja ju se nesmije izapirati kloriranom vodom, jer u tom slučaju ih sve "pomlatimo" pa onda mora ići sve iz po
četka...
..na svakome od nas je da odlučimo da ili ne..