Ožujak 28, 2024, 16:39:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Molim pomoć  (Posjeta: 1487 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hetfield

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Varaždin
Molim pomoć
« u: Travanj 14, 2015, 00:21:35 prijepodne »
Pozdrav.
Dakle radi se o ovom, danas spletom okolnosti, dobio sam bradatu agamu staru navodno 3 godine u terariju domaće izrade ( terarij je stvarno super. )
Iako nemam iskustva sa gmazovima nimalo, jasno mogu zaključit da životinjica nije bila sretna, čak nije ni vodu dobivala..
Za podlogu je vulkanski pijesak, ali užasno smrdi pa smatram da bi to trebalo promjeniti, zanima me da li recimo mogu staviti čist običan pijesak za podlogu?
Koliko puta dnevno hraniti i sa čime? Pretpostavljam da vodu treba imati uvijek, jel?
U terariju je jedan mali kamen i jedna grana ( vjerojatno je to još od kada je agama bila malena ) Da li da to promijenim ili da ostane tako?

Hvala unaprijed!

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Molim pomoć
« Odgovori #1 u: Travanj 14, 2015, 19:30:56 poslijepodne »
Pozdrav!

Imamo na portalu detaljno objašnjeno sve o držanju bradate, što jede i slično http://www.akvarij.net/index.php/teraristika-othermenu-179/gmazovi-othermenu-176/219-pogona-vitticeps-bradata-agama-ukratko-i-openito

U kratko, bradonje jedu živu i biljnu hranu. Živa su dubiji, lateralisi, cvrčci, fobasi itd. A biljna, mrkva, radič, matovilac, rikola, jabuka.....
Moj recimo nema vodu u terariju, već dobiva vodu iz povrća i dam mu na kapaljku kad se probudi iz hibernacije. Samo mi ubaci pijesak u vodu tako da sam odustala od držanja zdjelice unutra.

Što se tiče pijeska, obavezno ga promijeni, imaš za kupiti kvarcni pijesak najsitnije granulacije ili u bauhausu pijesak za dječja igrališta - bez mirisa - može ići i taj unutra.
Kakva je rasvjeta u terariju? Mora biti neki veći kamen pod spoticom gdje se bradata penje i sunča - najbolje da postaviš sliku pa da vidim točno kako izgleda. I naravno, mora imati UVB rasvjetu.

Postavi sliku i pročitaj članak pa se tipkamo dalje :)

Offline hetfield

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Molim pomoć
« Odgovori #2 u: Travanj 14, 2015, 20:08:44 poslijepodne »
Trenutno sam stavio čisti pijesak, do prve prilike kad ču u grad.
Slika je u prilogu  :)
Namjeravam staviti veću granu, jer mu je ova pretanka.
I planiram rasvjetu malo razmjestiti.
ovaj kamen lijevo sam naknadno stavio tako da je bliže lampi.