Travanj 19, 2024, 02:10:25 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?  (Posjeta: 3918 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« u: Prosinac 11, 2014, 09:31:02 prijepodne »
..traži sam malo pa nisam pronašao ili možda nisam bio dovoljno uporan, bilo kako bilo, pitanje iz naslova stoji ..
,znači gdje nabavljate hranu i po kojoj cijeni, dali ste zadovoljni trenutnim izborom...

... osobno sam zadnju godinu koristio Vitakraftovu hranu za vrtne ribnjake i zaključio da nema nikakvog napretka!... pronašao sam nešto u SLO  za komercijalni uzgoj šarana ...
,kakva su vaša iskustva?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #1 u: Prosinac 11, 2014, 21:08:16 poslijepodne »
Do ove godine sam hranio sa Ceskom hranom SAK KOI. Od ove godine  sam presao na Japansku hranu IZUMI. Formulacija GROWER sa 45% proteina.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #2 u: Prosinac 12, 2014, 06:24:07 prijepodne »
..jesi li hranu nabavljao, odnosno dali ćeš je nabavljati kod nas ili u inozemstvu?

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #3 u: Prosinac 12, 2014, 10:40:01 prijepodne »
Ova  mi je tema uvijek zanimljiva jer se stalno borimo sa tom hranom i nabavkom i općenito ponudom...nadam se da će vas se što više uključiti u ovu temu pa da od vas koji ste više u tome dobijemo nekakav uvid i  savjet gdje i šta nabaviti.

Do sada smo uglavnom bili bazirani na ono što se može pronaći u našim dućanima ali zadnje dvije godine kao što sam ranije spomenula u jednom postu nabavljamo hranu u SLO ( Aqua1032). To je hrana za komercijalni uzgoj pa da ne bi ribe bile zakinute dodatno kupujem hranu koja sadrži spirulinu i to uglavnom jbl, sera ili ovisno što pronađem u našim trgovinama a pred zimu im dajem samo onu sa pšeničnim klicama. Ribe ju rado jedu a i napreduju više nego sa hranom s kojom smo ih prije hranili. Za razliku od hrane koju ima TomislavKt, ova ima 32% proteina.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #4 u: Prosinac 12, 2014, 18:41:11 poslijepodne »
Nabavljam je iz inozemstva i ubuduce cu je nabavljati pa ako trebas slobodno se javi.
Ima razlicitih formulacija ovisno o potrebi i godisnjem dobu i jako je povoljna ...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #5 u: Prosinac 12, 2014, 19:14:44 poslijepodne »
Ja sam do sada koristio vitakraft (sticks) 10L oko 120 kn. a ove jeseni sam naletio na JBL (sticks) vreću od 6.5kg (40L) na akciji za 240kn . Sve je nabavljano u Zagrebu . Najbolje jedu domače gliste.

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #6 u: Prosinac 12, 2014, 21:00:11 poslijepodne »
Do sada sam koristio više proizvoda jer sam htio vidjeti što bi bilo najbolje za moje ljepotice:
Kampai premium , Siline pond ( slovenski proizvođač- dobar odnos cijena/ kvaliteta), Coppens grower, Jbl pond sticks 4 in 1.....

Mišljenja sam da hranu treba prilagoditi ribama koje imamo, ribnjaku odnosno opremi kojom raspolažemo te moramo
znati što želimo....brz prirast, istaknutu boju, zdrave ribe.... Netko bi mogao reći sve to.

No da li ima smisla nekome tko ima manji objekt i nemogućnost držanja većih primjera kupovati skupu hranu sa
visokim udjelom proteina i masnoća za brz rast.... ili nekome tko nema baš kvalitetne ribe ( poput nekih mojih) davati
skupu hranu za pojačavanje boje... Neke moje ribe nikad neće imati kvalitetne i dobre boje ma koliko ih hranio i
najskupljom hranom...

Kako sam nekad imao ribnjak sa običnim šaranima, vrti mi se po glavi ideja da malo proučim i usporedim kvalitetu
hrane koja se koristi u komercijalnom uzgoju šarana na ribnjacima i ove što svi mi obično koristimo.
A tko ima neke određene zahtjeve lako može dodati  potrebne " aditive".
Javim što sam saznao.

Offline ritta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 274
  • Spol: Ženski   Lokacija: Đakovo
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #7 u: Prosinac 13, 2014, 16:52:47 poslijepodne »
Do ove godine sam hranio sa Ceskom hranom SAK KOI. Od ove godine  sam presao na Japansku hranu IZUMI. Formulacija GROWER sa 45% proteina.

Pokusala pronjuskati po internetu nesto o toj hrani jel mi se cini OK i bas nista nisam nasla. :-(

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #8 u: Prosinac 13, 2014, 19:58:37 poslijepodne »
Do ove godine sam hranio sa Ceskom hranom SAK KOI. Od ove godine  sam presao na Japansku hranu IZUMI. Formulacija GROWER sa 45% proteina.

Pokusala pronjuskati po internetu nesto o toj hrani jel mi se cini OK i bas nista nisam nasla. :-(

ukucaj Izumi Koifutter Grower pa će ti izbaciti dosta stranica :)

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #9 u: Prosinac 13, 2014, 20:27:19 poslijepodne »
Do sada sam koristio više proizvoda jer sam htio vidjeti što bi bilo najbolje za moje ljepotice:
Kampai premium , Siline pond ( slovenski proizvođač- dobar odnos cijena/ kvaliteta), Coppens grower, Jbl pond sticks 4 in 1.....

Mišljenja sam da hranu treba prilagoditi ribama koje imamo, ribnjaku odnosno opremi kojom raspolažemo te moramo
znati što želimo....brz prirast, istaknutu boju, zdrave ribe.... Netko bi mogao reći sve to.

No da li ima smisla nekome tko ima manji objekt i nemogućnost držanja većih primjera kupovati skupu hranu sa
visokim udjelom proteina i masnoća za brz rast.... ili nekome tko nema baš kvalitetne ribe ( poput nekih mojih) davati
skupu hranu za pojačavanje boje... Neke moje ribe nikad neće imati kvalitetne i dobre boje ma koliko ih hranio i
najskupljom hranom...

Kako sam nekad imao ribnjak sa običnim šaranima, vrti mi se po glavi ideja da malo proučim i usporedim kvalitetu
hrane koja se koristi u komercijalnom uzgoju šarana na ribnjacima i ove što svi mi obično koristimo.
A tko ima neke određene zahtjeve lako može dodati  potrebne " aditive".
Javim što sam saznao.

s obzirom da imaš volje uspoređivati i malo se igrati sa time dajem ti sastav ove komercijalne koju ja koristim. ja sam površno gledala i uspoređivala sa nekim hranama ali raspon hrana je širok i ovisi za šta se hrana koristi tako da sam odustala od dubljeg proučavanja . I kao što si sam rekao, ja znam da moje nisu ekstra boja niti ekstra primjerci. najvažnije mi je da su zdrave, lijepo se razvijaju i rado jedu hranu koju im dajem. naravno, uvijek sam spremna probati nešto novo ako se pokazalo dobro i ako nije prekomplicirano za nabaviti  :zagrljaj:  :)

ANALITSKE SESTAVINE IN VSEBNOST: DODATKI (dodani na 1kg):
Surove beljakovine         32.%
Surova olja in maščobe   10%
Surove vlaknine             3,5%
Surov pepel                  7%
Kalcij                           0,85%
Fosfor                         1,10%
Natrij                           0,2%
Vitamini, provitamini in kemijsko definirane snovi z enakim
delovanjem:
Vitamin A   10.000i.E
Vitamin D3  2.000 i.E
Vitamin E    150 mg

Sestavine elementov v sledovih:
baker kot bakrov-(II)-sulfat pentahidrat (E4)  10 mg
železo kot železov-II-sulfat monohidrat (E1)  69 mg
mangan kot manganov-II-oksid (E5)              18 mg
mangan kot manganov-II-sulfat, monohidrat (E5) 19 mg
cink kot cinkov sulfat monohidrat (E6)           79 mg
jod kot brezvodni kalcijev jodat (E2)               3,8 mg
selen kot natrijevselenit (E8)                         0,4 mg
kobalt kot bazi                                            0,4 mg

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #10 u: Prosinac 26, 2014, 10:36:04 prijepodne »
Naletio sam na listu procjene kvalitete hrane

Citat:
Assessing the Fish Food Label: Step-By-Step

    Assessment 1: Protein source. Look for fishmeal, squid meal, whitefish meal, anchovy meal, shrimp meal, blood meal, herring meal or other aquaculture protein as first ingredients. These are the best protein sources for fish and are the ones I recommend.
    Assessment 2: Purpose of plant material. If you find a food that has no aquaculture protein but it has two plant proteins, then the manufacturer is trying to get cheaper plant ingredients to do what fishmeal should be doing. However, if you find a food with fish meal as the first ingredient and then wheat germ meal or similar, they are using the plant ingredient for protein AND energy, letting the fishmeal carry the bulk of the protein requirement, which is as it should be. There will be some plant protein in most foods. It's used as a helper, dual-purpose ingredient and it's not to be eschewed.
    Assessment 3: Ingredient splitting. Look for any ingredient twice on the list. If you were manufacturing a food and found wheat to be cheaper than fishmeal, you would want to use wheat to save money. But, you know the consumers want the fishmeal to be first on the list. So you split the wheat! Here's an example: A fish food has three pounds of wheat and two pounds of fish meal would have the ingredients listed in order by weight. To get around this, the manufacturer splits the wheat in half and lists it as two different forms of wheat. So that label reads, fish meal, wheat germ, wheat flour (in that order). This makes it appear to the consumer that the food contains a higher amount of aquaculture than any other ingredient.
    Assessment 4: Protein percent. Let's say a company who is tailoring a feed to the prevailing market-climate wants to use four aquacultural proteins, and tosses in shrimp, kelp, spirulina, and squid meal. That would be awesome! But it could jack up the proteins to a level unsuitable for fish, or at least unnecessary (and expensive). Koi can't digest more than 32 to 36 percent protein in one pass. Feeding more than that isn't necessarily a bad thing because fish will simply pass what they don't digest – it's just expensive to pay for. So, looking for minimums, and recognizing that an outrageously high protein percentage you might be paying for is unnecessary.
    Assessment 5: Fat content. Find a food between 3 to 10 percent crude fat. The high end of this range is good for smaller fish, and the lower end of the range is good for adult fish. * Assessment 6: Ascorbic acid. Make sure ascorbic acid, or L-Ascorbyl-2-Phosphate is on the label among the trailing ingredients. It will represent a very small part of the diet but it should be added to any milled food.
    Assessment 7: Immune boosters. Some foods are made with immune boosters. These are certainly harmless and they may very well perform as promised depending on which ones we're talking about. Look for any combination of following supposed immune-boosting ingredients: Optimun, Aquagen, Nucleotides, Torula Yeast, Brewer's Yeast, Bee Propolis, Colostrum, Aspergillus niger, beta carotene, lactoferrin. Don't hang your hat on any particular ingredient as a miracle supplement or lifesaver – okay? Just recognize that the addition of these items represents the manufacturer as a little more attentive and knowledgeable, and the food worth a little extra money.
    Assessment 8: Color enhancers. Are there color enhancers in the diet? Look for terms like Spirulina, Bio-Red, BetaCarotene, Canthaxanthin, Marigold petals, Xanthins, Shrimp Oil, Synthetic and Non Synthetic Carotenoids, or Color Enhancers on the label. Generally, the shrimp oil is the most expensive. It performs as well or better than the synthetic carotenoids but either is acceptable. Spirulina cannot push color unless the fish are exposed to sunlight. None of these color enhancers are hazardous to fish but can make a fish with a yellow head more yellow or a fish with a tendency towards pink pinker. No color enhancer can replace the irrefutable contribution of genetics and sunlight to color.
    Assessment 9: Ash content if stated. Sometimes companies will level with you and tell you the "crap" content of their food. Ash is what's left behind when you incinerate (or the fish digests) the food. It's almost all carbon and mineral. So the higher the ash number, the less likely one is to appreciate it. Generally, when ash is high, a smart label guy would just leave it off, and they are allowed to because it's not required on fish food bags.

Offline Clio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 157
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: ..kojom hranom hranite svoje Koi šarane?
« Odgovori #11 u: Prosinac 26, 2014, 20:57:34 poslijepodne »
Evo da se i ja ukljucim ja koristim tropicalovu hranu za koiće,i zadovoljan sam u potpunosti.
Ribe je tamane ko lude pošto sam donekle friški u ovim vodama uvije imam dileme dal je ta hrana ok  -?