Ožujak 28, 2024, 12:56:03 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Spajanje neonki  (Posjeta: 11422 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Spajanje neonki
« u: Rujan 12, 2012, 18:47:27 poslijepodne »
Znam da ovo zvuci blesavo, ali slucaj je malo specifican.

radi se o 4 neonke, i 2 prigusnice. Znaci, svaka prigusnica je za 2 neonke po 24w, t5. Klasicnim spajanjem nema problema, pustis struju i neonke rade. Ali, pale se, logicno, 2 po 2.

A ono sto meni treba, je da svaku od te 4 neonke palim posebno, dakle bez obzira sto su 2 neonke na istoj prigusnici, trebam izvesti da ih mogu paliti i gasiti odvojeno. Jedino cega sam se sjetio je spojiti prekidac na jednu od zica koje idu iz grla u prigusnicu, tako da kad je prekidac u OFF struja ne prolazi kroz tu zicu - neonka ne svijetli. Kad prebacim prekidac u ON, struja prodje, i stvar radi.

Ono sto nisam siguran, stetim li tim premoscivanjem struje samoj prigusnici?

Da dodatno zakompliciram, kako taj sklop spojiti na tajmer? Ne mislim klasicno, vec, kako spojiti takav sklop na 2 tajmera, pa da tajmeri umjesto mene pale i gase jednu po jednu neonku? Dakle, 1 prigusnica, 2 odvojena tajmera, svaki pali svoju lampu?

Moze li se to uopce izvesti, ili cu morati ici na 4 prigusnice?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #1 u: Rujan 12, 2012, 19:01:35 poslijepodne »
mislim da ces morati na 4 odvojene. Ne znam kak si zamislio to uopce. Ako i spojis prigusnicu direktno a timer stavis na jednu zicu od lampe kaj radis sa onim naponom kaj izlazi iz timera?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #2 u: Rujan 12, 2012, 19:28:27 poslijepodne »
u biti, jedini nacin na koji ja to vidim je poluatomatika.

Dakle, timer pali prigusnicu, i onu lampu koja na svojim zicama nema prekidac. Lampu na koju je spojen prekidac palis rucno. Gasis rucno, dok ovu drugu direktno spojenu na timer gasi timer.

Znaci poluautomatika, nije ni to drasticno rjesenje, iako je komplicirano. Ali, najbitnijij je krajnji rezultat a to je odvojeno paljenje i gasenje svih lampi.

Jednostavnije je sto kazes ici na 4 prigusnice i 4 timera. No mozda kakav elektricar ovdje ima ideju kako to izvest?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #3 u: Rujan 12, 2012, 20:26:45 poslijepodne »
ali racunaj da ti neke prigusnice ne zele raditi sa samo jednom lampom i ako jednu ugasis rucno onda ne radi ni druga. A cini mi se da cak i one koje su namjenjene za 2 lampe ali se moze spojiti i samo jedna opet ne dozvoljavaju spajanje lampi u paralelu.

u biti, ovak nesto bi ti puno olaksalo situaciju


samo da je naci sa nasim uticnicama   :(

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #4 u: Rujan 12, 2012, 20:32:37 poslijepodne »
na srecu, ove prigusnice rade s jednom lampom, tako da barem tu imam srece.

Kako god okrenem, cini mi se da ipak to nece biti izvedivo. Sve se dodatno komplicira sto prigusnica br 1 treba paliti lampu broj 4, onda naknadno lampu broj 2. Prigusnica br 2 treba paliti lampu br 1, onda naknadno lampu broj 3.

Dakle, redosljed paljenja lampi bi bio 4-2-1-3.

Vec me zaboljela glava, izgleda da nista od ovoga, 4 prigusnice, 4 timera i amen.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #5 u: Rujan 12, 2012, 20:49:46 poslijepodne »
nemoze ti jedan tajmer paliti dvije lampe u razlicito vrijeme
dakle tebi samo trebaju 4 tajmera i stvar rijesena
tajmer treba spojiti poslje prigusnice tako da prigusnica ima neometan dotok struje, ali prije neonke i to je stvar rijesena  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #6 u: Rujan 12, 2012, 21:39:35 poslijepodne »
Odlicna ideja, svaka cast.

Dakle, ti u osnovi predlazes sljedece:

Strujna zica ide direktno iz uticnice u prigusnicu.
2 Zice za lampu 1 idu iz prigusnice normalno u neonska grla.
2 zice za lampu 1 idu iz prigusnice u timer. Iz timera iste 2 zice izlaze i spajaju se na neonska grla.

I tako za svaku lampu posebno, 2 timera po prigusnici.

Tako da, prigusnica je stalno pod naponom, samo timeri kontroliraju kad ce do koje lampe propustiti struju? Ili sam ja to pogresno shvatio?

Dalje, kako rastaviti timer, odnosno maknuti utikac iz njega, pretpostavljam da on kad se otvori ima isto zice, pa se samo ove sto vode iz prigusnice, i ove sto vode iz timera van, mogu jednostavno nalemiti?

Offline legolas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Split
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #7 u: Rujan 12, 2012, 22:43:57 poslijepodne »
ali racunaj da ti neke prigusnice ne zele raditi sa samo jednom lampom i ako jednu ugasis rucno onda ne radi ni druga. A cini mi se da cak i one koje su namjenjene za 2 lampe ali se moze spojiti i samo jedna opet ne dozvoljavaju spajanje lampi u paralelu.

u biti, ovak nesto bi ti puno olaksalo situaciju


samo da je naci sa nasim uticnicama   :(


Mislim da na ovaj mogu nase uticnice...
http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=77#ecwid:category=2060300&mode=product&product=8728514
Život je lijep, potroši ga dobro...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #8 u: Rujan 12, 2012, 22:44:46 poslijepodne »
Sima> ne radi na goreopisani nacin, dakle, cekam tebe da detaljno objasnis.  :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #9 u: Rujan 12, 2012, 23:44:11 poslijepodne »
pa naravno da ne radi ako imaš prigušnice na koje se moraju spojiti 2 lampe. Kad iskopčaš jednu, kao da je pregorila, ne gori ni jedna.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #10 u: Rujan 13, 2012, 00:09:41 prijepodne »
na srecu, ove prigusnice rade s jednom lampom, tako da barem tu imam srece.

Dakle, kako sam vec rekao, prigusnica RADI i ako je spojena samo jedna lampa. Radi i ako su spojene obadvije.

Znaci, uzrok problema je negdje na relaciji prigusnica-timer.

Ako spojim ovako kako sam napisao lampa radi, ali svjetli konstantno, drugim rijecima, timer nema nikakvu funkciju. Neki drugi nacin spajanja kojeg sam se mogao sjetiti - neonka uopce ne gori. Znaci, fulam u spajanju, i to je to.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #11 u: Rujan 13, 2012, 09:33:50 prijepodne »
kakav timer imas?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #12 u: Rujan 13, 2012, 10:13:13 prijepodne »
može malo pojašnjenje koji iterval paljenja za te 4 lampe?

označi ih brojevim,mislim da ce meni a i ostalima biti jasnije. i naglasi koji brojevi su zajedno na jednoj prigušnici?

moguće da timer ne znas podesit, a i nije ti za zamjerit jer ja sam se sa svojim zahebaval skoro sat vremena, a strujič sam! :D

Citat:
nemoze ti jedan tajmer paliti dvije lampe u razlicito vrijeme
dakle tebi samo trebaju 4 tajmera i stvar rijesena
tajmer treba spojiti poslje prigusnice tako da prigusnica ima neometan dotok struje, ali prije neonke i to je stvar rijesena 

potpisujem  :up:

a vjerujem da je problem sljedeći,ti nakon prigušnice staviš timer,moguće da jačina struje nije dovoljna da timer odradi svoj dio posla!
 i jel ti mislis spojit tajmer na jednu žicu??ako sam te dobro shvatio šta bi ti radio...

najlogičnije je da se timer spaja prije prigušnice...
« Zadnja izmjena: Rujan 13, 2012, 10:24:09 prijepodne od zgmarkozg »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #13 u: Rujan 13, 2012, 10:51:41 prijepodne »
Timer je obicni, mehanicki, 15kn.

Ako pomaze, mogu ga rastaviti i slikati?

Marko> timer pusti struju do neonke, ako je spojeno kako sam gore opisao. Ali, ponasa se kao obicni komad zice, dakle samo propusti struju, nema uopce funkciju timera. Znaci, jacina struje je ok da upali neonku, ali sam spoj nije dobar pa se timer ne ponasa onako kako bi trebao. Spajaju se 2 zice. Samo sto ne radi tako.

Najbolje bi bilo da svaka prigusnica ima svoj timer, ali onda se lampe pale 2 po 2, a ne svaka za sebe, a to je cilj. Tako da, vise nemam ideja kako to spojiti.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #14 u: Rujan 13, 2012, 11:02:27 prijepodne »



aj molim te slikaj ti to (rastavljeno da se vide žice pa stavi tu.)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #15 u: Rujan 13, 2012, 11:10:05 prijepodne »
dakle, mislim da se sve vidi.

jedan "pin" je zajednicki za struju timera i struju onoga sto je ukopcano u timer (plava zica). Drugi pin je dvostruki - donja dio je napajanje timera, gornji dio je napajanje onog sto je ukopcano u timer (bijele zice).


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #16 u: Rujan 13, 2012, 11:21:22 prijepodne »
gle, prigusnica nije uticnica. I ne moze to tako raditi. Za pocetak, kolika je frekvencija struje na izlazu prigusnice a na kojoj frekvenciji radi timer.
Da prigusnica daje van isto kaj i uticnica onda nam ne bi ni trebala.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #17 u: Rujan 13, 2012, 11:25:09 prijepodne »
Jasno. Iskreno ni meni nije bilo jasno na koji to nacin moze raditi, ali Sima rece da moze. Sad cekamo njega da pojasni moze li i kako.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #18 u: Rujan 13, 2012, 11:27:15 prijepodne »
na srecu, ove prigusnice rade s jednom lampom, tako da barem tu imam srece.

Kako god okrenem, cini mi se da ipak to nece biti izvedivo. Sve se dodatno komplicira sto prigusnica br 1 treba paliti lampu broj 4, onda naknadno lampu broj 2. Prigusnica br 2 treba paliti lampu br 1, onda naknadno lampu broj 3.

Dakle, redosljed paljenja lampi bi bio 4-2-1-3.

Vec me zaboljela glava, izgleda da nista od ovoga, 4 prigusnice, 4 timera i amen.


sry al tek sam sad vidio ovaj post jer mi nije bilo jasno šta bi ti ustvari htio

znači ti doslovno hočeš da se lampe pale i gase tako po redu i da svaki put gori samo jedna lampa???

ovo gore je neizvedivo jer timer je u biti prekidač koji se može podesiti da nešto ukopča ili ti ga iskopča u određeno vrijeme. (automatizirani prekidač)
koji može izvest jedino ono za što je i proizveden a to je uključit (pustit struju ) i isključit (prekinut)

znači nije moguče da u istom trenu obavi dvije radnje,da jednan potrošač isključuje a da se drugi uključuje - jer kod isključivanja prvog protok sruje je prekinut i u žici dalje struje nema.

iskreno ne znam zašto takav interval osim ako se  ne radi o više akvarija ali opet nisam u tom dijelu baš stručan.

jedino riješenje sa moje strane gledajuči je :

ili da kupiš 4 timera koji opet povlače da svaka lampa ima svoju prigušnicu-barem kolko sad na neviđeno mogu izmozgat

ili da kupiš malo bolji timer ,ja imam taj digitalni na kojem možeš narihtrat više ukopčavanja i iskopčavanja u danu pa nekako da na taj naćin riješiš problem...

premalo informacija , a i ja sam vizualni tip tak da kad vidim znam!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #19 u: Rujan 13, 2012, 11:35:52 prijepodne »
ovo gore je neizvedivo jer timer je u biti prekidač koji se može podesiti da nešto ukopča ili ti ga iskopča u određeno vrijeme. (automatizirani prekidač)
koji može izvest jedino ono za što je i proizveden a to je uključit (pustit struju ) i isključit (prekinut)

znači nije moguče da u istom trenu obavi dvije radnje,da jednan potrošač isključuje a da se drugi uključuje - jer kod isključivanja prvog protok sruje je prekinut i u žici dalje struje nema.

Jasno da timer ne moze raditi 2 stvari istovremeno, zato je Sima i napisao da na jednu prigusnicu idu 2 timera - svaki za svoju lampu. Ne treba komplicirati, jedino pravo pitanje je kako dovesti struju iz prigusnice u timer, i kako dovesti struju iz timera u neonku. Ako je uopce moguce.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #20 u: Rujan 13, 2012, 11:50:27 prijepodne »
kratko i jasno

nemoguče!

tebi trebaju za jednu lampu dvije žice ako ih želiš palit i gasit pojedinačno a one su u kompletu...

jedino ako :

bi sa prigušnice ti dodao jos dvije živce

znači standarno idu dvije , a ti dodaš svakoj žici jednu novu.

al opet treba vidjet dali možeš nakon prigušnice razdvojit lampe tako da ih možeš spojit na svaku lampu - ovisi o spoju na lampama (dal se moze fizički razdvojit)

evo skice jer je meni lakše objasnit a i lakše je za shvatit...


Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #21 u: Rujan 13, 2012, 12:00:36 poslijepodne »
Jasno. Iskreno ni meni nije bilo jasno na koji to nacin moze raditi, ali Sima rece da moze. Sad cekamo njega da pojasni moze li i kako.
sima nije rekao da moze  :up:  :D


slicno sam zamislio kao marko jedino je meni ideja da se od timera napravi "klasicna sklopka".
dakle da se malo, ako je moguce, preuredi unutrasnjost timera i da on u biti provodi samo, racimo, fazu.
timer mora biti ukljucen u struju kako bi vrtio sat ali da ne propusta struju iz uticnice nego onu iz zice koja ide iz prigusnice
jer, tu je sad problem sto timer u biti propusta kroz sebe struju iz uticnice u koju je ukljucen, a mi to ne trebamo nego bi timer trebao samo propustiti struju iz žice koju mi dovedemo u njega.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #22 u: Rujan 13, 2012, 12:28:41 poslijepodne »
prigusnica ima 8 zica - za svaku neonku po 4 (2 na svako grlo, jasno).

Dakle, gornja shema pokazuje klasicni spoj, bez timera, struja na prigusnicu, neonke na prigusnicu.
Donja shema prikazuje struja na prigusnicu, timer na 2 zice prema neonki.

I to radi, uz izuzetak toga sto timer samo provodi struju, dakle nema funkciju sklopke. A meni treba da se ponasa kao obicni on-off prekidac.

Jer, kad bi na bilo koju zicu koje vode prema jednoj neonki, spojili obicni prekidac, na drugu neonku isto tako, neonke bi se mogle paliti-gasiti neovisno jedna o drugoj. Jer prigusnica je stalno pod naponom, prekidac pusta struju do neonke, ili prekida struju neonki.

E sad, samo je pitanje kako upogoniti timer da ima funkciju timera i on-off prekidaca.

Mozda donja slika razjasni.

Sima> e tocno to. Dakle, treba zaobici timer, odnosno na timer dovesti struju iz prigusnice, NE iz utikaca za struju. To nije problem. problem je tu struju premostiti samom funkcijom timera. Ako me kuzis? Dakle, timer ima konstantno napajanje preko prigusnice, njegov sat vrti, ovisno kako je sat podesen, pusta se ili se onemogucava protok struje prema samoj neonki.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #23 u: Rujan 13, 2012, 12:53:28 poslijepodne »
ajde ti probaj taj tajmer iskoristit na nekom drugom uređaju u stanu

šta god,
neku lampu ili nešto... da mi vidimo dali taj tajmer uopce radi ili nisi dobro podesio...

jer po ovoj shemi sto si stavio bi trebalo funkcionirat,naravno ako te lampre tako spojene rade bez timera...

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #24 u: Rujan 13, 2012, 12:56:31 poslijepodne »

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #25 u: Rujan 13, 2012, 13:05:34 poslijepodne »
jedno pitanjce vezano za timer:
kad je ukljucen u uticnicu i trenutno nebi trebao propustati struju, da li je tad prekinut samo izlaz faze ili i faze i nule?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #26 u: Rujan 13, 2012, 13:13:23 poslijepodne »
po mojoj predpostavci funkcionira isto kao obični prekidač za lampu koji svi mi imamo u stanu...

znači prekida se faza!


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #27 u: Rujan 13, 2012, 13:13:39 poslijepodne »
Neznam, sve vise mi se cini da je bolje ne izmisljati toplu vodu, vec ici na 4 odvojene prigusnice i 4 timera.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #28 u: Rujan 13, 2012, 13:20:04 poslijepodne »
hehe
jesi probao dal timer šljaka*?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #29 u: Rujan 13, 2012, 13:27:30 poslijepodne »
naravno, timer radi. radi i na klasican nacin, radi i kad je spojen izmedju prigusnice i neonke, ali u tom slucaju nije timer, samo provodi struju do neonke.

Cini mi se da ce rjesenje biti prekidac, pa rucno paljenje 1 neonke, drugu ce paliti timer na klasican nacin.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #30 u: Rujan 13, 2012, 13:29:33 poslijepodne »
uguraj žice u utičnicu timera pa da vidimo...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #31 u: Rujan 13, 2012, 13:37:26 poslijepodne »
jesam, i isto, samo provodi struju.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #32 u: Rujan 13, 2012, 14:08:06 poslijepodne »
po mojoj predpostavci funkcionira isto kao obični prekidač za lampu koji svi mi imamo u stanu...

znači prekida se faza!
e to je moje rjesenje koje bi ja probao.
dakle, tu zicu precvikati i ubaciti onu koja ide do neonke
i kad se timer upali tj. kad bude trebao provesti struju iz uticnice, nece to napraviti nego ce samo provesti "precvikanu fazu" tj. zicu koja ide do neonke.

ne garantiram da bi tako 100% radilo ali ja bi tako probao

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #33 u: Rujan 13, 2012, 14:16:05 poslijepodne »
ili je problem kao što sam napominjao i ranije da prije timera dolazi prigušnica, - jos uvijek mi je to kao glavni problem !

ili je problem da pošto timer nije ukopčan fizički u struju preskače se jedan proces.

znači ako nisi probao, zavrni žice na utikaču timera a žice koje idu na lampu utakni u utičnicu timera

jer ako staviš i jedne i druge žice na jedno mjesto tebi timer "glumi" klemu i nište više...

ja sam sve svoje metode i solucije iscrpio!  :D

i naravno skica  :D

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #34 u: Rujan 13, 2012, 14:18:44 poslijepodne »
e ovo je bila moja prvotna ideja ali nisam bio siguran da li struja iz prigusnice moze pojerati timer.
u slucaju da nemoze onda probati ono zadnje sto sam napisao

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #35 u: Rujan 13, 2012, 14:20:09 poslijepodne »
neznam zasto komplicirate... spoji prekidace jednostavno na jednu zicu od svake lampe i mozes ih gasiti i paliti posebno, a dva timera nek pale prigusnice.
a ako bas zelis timere na sve 4, uzmi 4 timera, rastavi ih i te zice sto bi spojio na prekidace njih spoji na relej koji se nalazi u timerima, sklopi timere, sve timere ustekaj u uticnice (220V) inace nece uopce raditi, nastimaj vrijeme i to je to. I onda imas i prekidac i timer na svakoj lampi.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #36 u: Rujan 13, 2012, 14:23:17 poslijepodne »
neznam zasto komplicirate... spoji prekidace jednostavno na jednu zicu od svake lampe i mozes ih gasiti i paliti posebno, a dva timera nek pale prigusnice.
a ako bas zelis timere na sve 4, uzmi 4 timera, rastavi ih i te zice sto bi spojio na prekidace njih spoji na relej koji se nalazi u timerima, sklopi timere, sve timere ustekaj u uticnice (220V) inace nece uopce raditi, nastimaj vrijeme i to je to. I onda imas i prekidac i timer na svakoj lampi.

ma mi tu na forumu volimo komplicirat!
 8)

hebeš posel di sve ide glatko...to nije posel!!!!!! :D

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #37 u: Rujan 13, 2012, 14:25:32 poslijepodne »
 :D a znam, tako to ide. ko i ono "hebeš roštilj na kojem niš ne zagori"  :D

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #38 u: Rujan 13, 2012, 14:29:52 poslijepodne »
naravno zice koje su spojene s te strane releja gdje spajas ove zice od prigusnice ces odlemiti, jer to je faza od 220V, to ti netreba. 220V ti treba samo da bi timer sljakao i okidao relej.

kad dodem kuci sa posla, mogu rastaviti jedan svoj pa ti detaljnije opisati i nacrtati shemu ako ti nije jasno.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #39 u: Rujan 13, 2012, 14:30:42 poslijepodne »
 :up:

definitivno kupi 4 prigušnice i 4 timera (ovi nisu skupi,rečeno 15-ak kuna) i miran si...

sve složiš i mirno spavaš, a ne ovak: oce pregorit,oce di šta probit kak pospajat tih milion žica,di ih naguirat da to liči čemu itd...!

malo veći trošak al si miran,a ove prigušnice možeš ekološki zbrinut za male pare,........................................prosljediš ih meni...   :D :D :D

nego imam pitanje, zašto uopce slagat tako da svakih par sati jedna lampa se pali ???

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #40 u: Rujan 13, 2012, 14:31:58 poslijepodne »
nego imam pitanje, zašto uopce slagat tako da svakih par sati jedna lampa se pali ???

Dobro pitanje  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #41 u: Rujan 13, 2012, 14:51:38 poslijepodne »
Hvala svima na pomoci.

Stvar je ovakva.

Kako god spojio, u kombinaciji sa 2 zice - timer postaje obicna luster-klema, dakle samo provodi struju.

Ako se spoji na nacin da u timer iz prigusnice idu 2 zice (to je napajanje timera), jedna zica od grla neonke je zajednicka, a preostala zica ide iz izlaza timera u neonku, dobije se sljedece - po pustanju struje, timer NE pali lampu. Na prekidac, lampa se pali. Dakle, pola posla odradjeno. problem je sto isti prekidac NE gasi lampu. Znaci, timer je moze upaliti, ali ne moze je ugasiti, sto ne kuzim.

Ova ideja gdje bi se jednostavno struja dovela do timera iz prigusnice,  a zice od same neonke gurnule u grlo funkcionira, ali, kao luster klema, nema nikakvog ucinka na paljenje i gasenje, neonka stalno gori.

Problem je, koliko ja vidim, u tome sto je timer dizajniran i predvidjen da radi samo s JEDNOM zicom, da se tako izrazim. Dakle, kad je spojen klasicno, on pusta struju samo na jednu zicu utikaca, i an taj nacin pali i gasi sklop. Kod neonke, mora raditi sa 2 zice, tako da nisam siguran moze li se.

Inemec> to bi bilo odlicno, ako moze slika i objasnjenje, jer ovako stvarno vise ne kuzim.

A razlog zasto paljenje 4 lampe odvojeno je jednostavan. Iako je ovo "slatkovodni uradi sam", rasvjeta je ustvari za morski akvarij. Iako je svejedno, timer je timer, dakle, ovdje ili tamo, ako postoji odgovor na pitanje, nekako je svejedno gdje ga dobijes.

Dakle, poanta paljenja svake lampe odvojeno u nekim razmacima je ta, prvo se pali moonlight. onda se pali led. e onda se tek lampe postepeno pale. i obrnutim redosljedom se sve to i gasi.

I u biti jedina komplikacija u cijeloj prici je ta sto ja imam 2x24w prigusnice. A mrzi me kupovati nove prigusnice i timere, pa onda svaku lampu spajati posebno na predvidjen nacin. Jasno, ako se ovo moze izvesti. Ako ne, bas i nemam izbora.  :D

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #42 u: Rujan 13, 2012, 15:01:02 poslijepodne »
ok, idem sad kuci sa posla pa budem nesta iskemijao. uglavnom kako god okrenes, original je original. tako da sto se toga tice vise sam za kupi svega po 4 pa spajaj  :D
al budem ti poslao shemu svakako  ;)

pozdrav

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #43 u: Rujan 13, 2012, 15:04:20 poslijepodne »
Molim te, ako nije problem.

Da, i ja pocimam uvidjati prednosti "od svega onoliko koliko treba". Jer sam vec mogao imati gotovu rasvjetu, ovako izmisljam toplu vodu.  :D :D :D

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #44 u: Rujan 13, 2012, 15:50:06 poslijepodne »
ovako izmisljam toplu vodu.  :D :D :D
u frizideru  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #45 u: Rujan 13, 2012, 17:10:11 poslijepodne »
a gledaj, jel to ljenost, jel to glupost, ili samo skrtost.... :D :D :D :D :D

Blesavo mi je nesto kupovati novo, ako se postojece moze preraditi da radi onako kako treba. Ako ne, a sto sad, oformit cu jedan novi akvarij da potrosim i te prigusnice i amen.  :D :D :D

zezam se, necu, ali vec cu pronaci mjesto i upotrebu za njih.

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #46 u: Rujan 13, 2012, 17:41:18 poslijepodne »
Ne vjerujem da bih mogao timer se koristiti za gašenje jedne od dviju lampi na jednoj prigušnici jer timer treba i fazu i nulu za rad samog timera. Ove elektronske su malo zaj. zbog elektronike pa nevjerujem da je izvedivo. Jedino ti preostaje timer drito u utičnicu na njega se spaja rele (kopčalica) 220/220 pa ona na zicu neonke. To prolazi ali drito timer na rele ne. Cijena  relea je cca. 20 kn i teoretski su još dva relea jeftinija od još dvije elektronske prigušnice za četiri odvojena sistema.   :up:
Pitanje je sad koliko si dobar električar da ne spržiš sve u i oko akvarja.  :D  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #47 u: Rujan 13, 2012, 18:13:03 poslijepodne »
ocajan elektricar, samo ponekad imam srece pa to sto napravim radi.  :D :D :D

S obzirom da imam opciju cupanja prigusnice iz stedne, onda mi dodje na isto, igrati se s necim sto bas i ne razumijem, ili kupiti 4 stedne i rastaviti ih.

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #48 u: Rujan 13, 2012, 19:20:26 poslijepodne »
Ako se nevaram Elektronski balasti imaju posebne izlaze za svaku cijev pa bi opcija sa 4 timera + 4 relea bila izvediva i ne tako preskupo (15 za timer i 20 za rele) 95 kn za opremo i malo dobroga posla.
Jedna jača štedna od cca 22-23 w štedna je oko 45 - 50 kn -?  trebaš ih 4 +4 timera,ako imaš balaste ti se neisplati ih bacati cijena je oko150 kn za kom novoga. :(
Pospajati klasično kako je po shemi samo izlazni vod na cijev staviti preko relea ide, nije nešto komplicirano za odraditi.
Uostalom sve što učiniš sam možda nije niti najjeftinije ili najbolje ili najljepše, ali ipak si to ti napravio i to je najvažnije pogotovo ako ti to nije struka,važan je osječaj zadovoljstva.
Ja sam isto svoju rasvjetu,poklopac i postolje radio sam,nisam električar, niti bravar, niti stolar nego mesar ali nema veze
Samo hrabro naprijed.
PS
žao mi je da to pitanje nisi postavio oko 4 mj prije kad sam ja radio svoju rasvjetu.Isto sam bio u dilemi jer nisam mogao naći elekt.balaste za jednu cijev, a sad dobio odgovor  :'(  :'(

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #49 u: Rujan 14, 2012, 01:39:27 prijepodne »
ako na timer spojis izmjenicnu struju, a na prekidac kojim tajmer upravlja zicu od neonke, nakon prigusnice, trebalo bi raditi.
samo pazi da ne spojis neonke direktno na izmjenicnu
kad bi bila cisca slika, ili kad bi imao u ruci timer, mogao bih vise reci

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #50 u: Rujan 14, 2012, 10:26:27 prijepodne »
nekako vjerujem da ne zeli bas ovak nesto doma.........

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #51 u: Rujan 14, 2012, 10:43:53 prijepodne »
buhahahahaha di si skopal tu sliku!??!?!?? :D

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #52 u: Rujan 14, 2012, 11:04:08 prijepodne »
e tako nesto ja imam ali je sve u jednoj kutiji  :D

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #53 u: Rujan 14, 2012, 11:05:54 prijepodne »
Ovo kao da je slikano iza mog stola na kojem mi je komp.
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #54 u: Rujan 14, 2012, 12:02:25 poslijepodne »
Pa slična slika je i iza mojeg kompa   :D  :D  :D
nedaj bože da trba nešto upiknut  :(  :( 
Evo ti jedna shema na brzinu pa probaj nije nešto komplicirano  :D ;)


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #55 u: Rujan 14, 2012, 12:15:16 poslijepodne »
Da, nije komplicirano.  :D

Cemu dvostruko dovodjenje struje? Po nacrtu struja ide u prigusnicu, ali isto tako ide i u timer?

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #56 u: Rujan 14, 2012, 12:25:32 poslijepodne »
tamjeru treba izmjenicna struja da bi radil i dok se propusti struja kroz tajmer, propusta se struja i kroz relej