Ožujak 28, 2024, 16:22:21 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?  (Posjeta: 2636 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« u: Lipanj 12, 2009, 20:59:45 poslijepodne »
Danas sam uzeo Aquarium soil, baš tako se zove. Na njemu ništa ne piše o pripremi za stavljanje u akvarij, osim što piše da je spreman za upotrebu, samo to. Oliver Knot (moje novo otkriće, možda nekima otkrivam toplu vodu, radi lijepe akvarije) ima neki svoj soil, no, to nije toliko bitno koliko ono što piše o njemu, a to je

- VERY IMPORTANT don’t wash NatureSoil before use! The best way straight from the
package into the empty aquarium.

- For a perfect start of your new aquarium with NatureSoil we recommend a weekly water
changes of at least 20% from the first day after set up.

- For nature aquariums with strong lighting and fast-growing plants we recommend a water
change of approximately 15% every 3 days - the first 4-5 weeks. After then as above
about 20% every week.


Dakle, stavljati suhu podlogu, promjena vode 20% tjedno, što i činim inače, te 15% svaka tri dana prva 4-5 tjedana ako je rasvjeta jaka. Ja konkretno imam jačinu rasvjete od 0,5 do 0,7 w/l.

Da li da ispirem taj soil prije stavljanja u akvarij ili ne?

I ima još jedna interesantna stvar koju on radi pri postavljanju setupa, a ta je da, osim što bilje sadi na suho, prije nalijevanja vode prekrije setup novinskim papirom i folijom da se setup ne rasturi nalijevanjem vode.

I piše još da ne velike ribe dna i ciklide, nadam se da mi pulcheri neće baš uništavati doživljaj  :roll:

Toliko toga...pa da rezimiram:

- da li prati soil prije stavljanja u akvarij?
- da li mijenjati vodu toliko često u prva 4-5 tjedna?

Offline val82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 415
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: velika gorica
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #1 u: Lipanj 12, 2009, 21:10:05 poslijepodne »
 pa pise ti da nesmijes prati soil.  :) :) :)
ja se uvijek drzim uputstava na proizvodima zato jer ih nisu sigurno budale pisale te valjda za sve postoji razlog .  ;) :) :)  koji je u tvom slucaju mozda bum algi ili sto ja znam cega . ma samo ti ispiri soil tih 4-5 tjedana  :) :) :) :) :)

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #2 u: Lipanj 12, 2009, 21:25:00 poslijepodne »
Stvar je u tome da sam na netu našao ne prati ga, a na mom pakiranju piše samo spreman za upotrebu, ništa ne piše ni isprati ni ne isprati, ni mijenjati vodu ovako ili onako, samo piše generički da je to za dno akvarija i da je spremno za upotrebu i bla bla bla, a ovo sam na netu našao sva ta upozorenja. Da se držim onog što mi piše na pakiranju ne bih znao što mi je činiti  ::) zato tko pita ne skita  :D

Offline val82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 415
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: velika gorica
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #3 u: Lipanj 12, 2009, 21:28:24 poslijepodne »
 
Stvar je u tome da sam na netu našao ne prati ga, a na mom pakiranju piše samo spreman za upotrebu, ništa ne piše ni isprati ni ne isprati, ni mijenjati vodu ovako ili onako, samo piše generički da je to za dno akvarija i da je spremno za upotrebu i bla bla bla, a ovo sam na netu našao sva ta upozorenja. Da se držim onog što mi piše na pakiranju ne bih znao što mi je činiti  ::) zato tko pita ne skita  :D
slazem se uvijek je bolje prvo pitati  ;) :D -? :) :)

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #4 u: Lipanj 12, 2009, 23:43:07 poslijepodne »
najvjerojatnije se radi o nekoj vrsti podloge koja je na principu ADA-ine ponude. Tj. ako ga koristi Knott (meni jedan od jačih aquascapera- malo ipak skrenuo u zadnje vrijeme) onda je sigurno dobar. Malo još prosurfaj ali po nekoj logici ove česte izmjene vode u početku su jer podloga najvijerojatnije ispušta N i P u vodu, pa da nebi bila prevelika koncentracija i buknule alge.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #5 u: Lipanj 13, 2009, 11:23:14 prijepodne »
Nažalost ne mogu znati je li taj moj soil istih karakteristika kao taj od Knotta ili ADA-e. Na pakiranju piše da za bolji rast bilja se preporuča stavljanje hranjive podloge ispod toga pa pretpostavljam da ne bi trebalo ispuštati nešto previše N i P. No, ajde nek mijenjam vodu dva puta tjedno prevencije radi, još mi ostaje pitanje da li ju isprati prije stavljanja u akvarij ili ne. Budući da cjenovno svakako ne spada u kategoriju tih razvikanih i skupih, pretpostavka je da i nije nešto prebogat hranjivim tvarima. Evo i slika pa ako netko to možda ima ili mi može reći štogod o tome...

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #6 u: Lipanj 13, 2009, 11:36:38 prijepodne »
pa ja ga nebi ispirao budući da mi izgleda kao neke male kuglice. Mislim da ti neće zamutit vodu, a i ak zamuti, pustiš da se malo slegne, pa lako to usišeš. Jedino bi svakako stavio neku podlogu za bilje ispod toga.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #7 u: Lipanj 13, 2009, 13:35:17 poslijepodne »
Uzeo sam i podlogu već, nemam vremena za namakanje zemlje jer bi mi to prešlo već godišnji  :D a s ovim soilom ću baš uzeti šačicu i isprati da vidim kakva je voda. Da, kao kuglice je, i ja mislim da ne bi trebalo mutiti vodu...

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Aquarium soil - priprema - prethodno pranje ili ne?
« Odgovori #8 u: Lipanj 13, 2009, 13:36:56 poslijepodne »
nista nemoj ispirat

daj info na pp o cijeni i di se moze nabavit