Ožujak 29, 2024, 11:07:15 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Co2 i O2  (Posjeta: 4882 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
Co2 i O2
« u: Listopad 06, 2005, 09:08:00 prijepodne »
Stavio sam one ljestve od nutrafinovog reactora u kut,gdje se voda ne mreška. No cijelo vrijeme(samo noću gasim) radi mi i zračna pumpica (neka elite,ne sjećam se broj). Pušta milijun balončića kisika,pa me zanima dali to smanjuje efekt ugljikova dioksida? Pozdrav!
M

Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
Co2 i O2
« Odgovori #1 u: Listopad 06, 2005, 10:13:00 prijepodne »


Vec je u nekoliko navrata bilo price o ovome... Ne dasmanjuje, nego potpuno potire! Ako ne verujes, izmeri pH sa i bez aeracije.
 

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
Co2 i O2
« Odgovori #2 u: Listopad 06, 2005, 12:47:00 poslijepodne »
Čekaj,što znači POTIRE? Jesi možda mislio potiće? Zašto Ti ne bih vjerovao? Samo mi pojasni tu riječ.
M

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
Co2 i O2
« Odgovori #3 u: Listopad 06, 2005, 12:57:00 poslijepodne »
Ma nisam ni gledao ovu temu"pumpa za zrak". Ja dakle imam 0,4 W po litri,riba onako osrednje,puno biljaka. Što da ostavim O2 ili CO2(NUTRAFIN,do 180 L,Barbusarij)?
M

Offline el_nino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
Co2 i O2
« Odgovori #4 u: Listopad 06, 2005, 13:07:00 poslijepodne »


Pumpa za zrak si potice gubitak co2 (vibracije na povrsini vode uzrokuju otpustanje co2)i nebi se smjela koristit kad gnojis s co2...


jedinu primjenu pumpa za zrak ima navecer da se smanje fluktuacije ph, jer biljke po noci za rast koriste o2 i otpustaju co2, ali s obzirom na litrazu, svijetloi DIY co2, po mojem nije potrebna nitipo noci, osim po ljetu kad temp. predju 28
 

Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
Co2 i O2
« Odgovori #5 u: Listopad 06, 2005, 17:02:00 poslijepodne »


Citat: MAXIMUS
Èekaj,što znaèi POTIRE?



potire=anulira. Stavise, gubitak CO2 usled aeracije je dramatican. U roku od nekoliko minuta spadne na ambijentnu koncentraciu.


Citat: el_nino
Pumpa za zrak si potice gubitak co2 (vibracije na povrsini vode uzrokuju otpustanje co2)i nebi se smjela koristit kad gnojis s co2...


jedinu primjenu pumpa za zrak ima navecer da se smanje fluktuacije ph, jer biljke po noci za rast koriste o2 i otpustaju co2, ali s obzirom na litrazu, svijetloi DIY co2, po mojem nije potrebna nitipo noci, osim po ljetu kad temp. predju 28



Potpisujem! Cak i u uslovima povisene temperature, ako je akvarijum sa dosta bilja i ne pretrpan ribama, nebi trebalo da bude problema sa O2. Edited by: AquaMike
 

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
Co2 i O2
« Odgovori #6 u: Listopad 06, 2005, 21:12:00 poslijepodne »
Da onda noću ostavim aeraciju ili ne? Zahvale aquamike,el nino !Edited by: MAXIMUS
M

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
Co2 i O2
« Odgovori #7 u: Listopad 06, 2005, 21:15:00 poslijepodne »
Evo još jedno pitanje! Utjeće li CO2 što,budući da imam 0,4 W po litri? Aqualo,Aquastar.
M

Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
Co2 i O2
« Odgovori #8 u: Listopad 06, 2005, 21:39:00 poslijepodne »


Citat:
Da onda noću ostavim aeraciju ili ne?



Mozes, ali i ne moras. Smatra se da su koncentracije CO2 do30mg/l bezopasne po ribe. U DYIuslovima ovu koncentraciju je vrlo tesko dostici.


Citat:
Utjeće li CO2 što,budući da imam 0,4 W po litri? Aqualo,Aquastar.



Koristi, ali ne ocekuj neke spektakularne rezultate. Ako ostvaris koncentraciju oko 10 mg/l, sasvim je dovoljno sa tvojim osvetljenjem.


Ukoliko znas koliki je KH vode, mereci pH mozes izracunati trenutnu koncentraciju CO2.
 

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Co2 i O2
« Odgovori #9 u: Listopad 07, 2005, 11:14:00 prijepodne »
AquaMike: "Mozes, ali i ne moras. Smatra se da su koncentracije CO2 do 30mg/l bezopasne po ribe. U DYI uslovima ovu koncentraciju je vrlo tesko dostici."

Na žalost nisi u pravu. Često sam i sam tvrdio da je s DYI sistemom teško/nemoguče postiči 30mg CO2/l ali u zadnjih mjesec dana sam uspio pobiti 10 amano kozica (ispada da su one najosjetljivije na niski pH) nekoliko neonki i jednog velikog synodontusa u jednom akvariju a u nekoliko drugih sam spasio stanovnike 5 do 12. Koliko je u datom trenutku bilo CO2 u vodi nisam mjerio (pretpostavljam da razumiješ zašto) ali zadnjih dana često (prema tablicama)imam koncentracije CO2 i preko 50-60 mg/l. Voda mi je relativno "tvrda" 14-15 GH, KH a po noči CO2 isključim. Sve ribe koje imam (tetre, barbusi, živorotke) i te visoke vrijednosti podnose dosta dobro.
Ovakav "ubitačni" DYI CO2 je složen od 2.5 l PET boce od Cole spojene T nastavkom a kao difuzor je na kraju JBL ova spirala. Svakih 10 dana mijenjam jednu bocu (tako da svaku iskoristim do kraja a i imam podjednaku produkciju CO2).
Smjesa je od 0.5 kg šečera + 1.8 l vode + 1.5 g vinskog kvasca + 2,5-3 g di-amid fosfata (hrana za kvasce).
Dok nisam dodavao "hranu za kvasce" s tako složenim sistemom zbilja nisam uspjevao dobiti preko 30-35 mg/l. Sad eksperimentiram i svaki put smanjujem količinu kvasca pa na taj način pokušavam regulirati količinu proizvedenog/otopljenog CO2.
Zaboravih- sve ovo je 70l akvarijima, normalno u večim akvarijima bi razmjerno bila i manja koncentracija CO2.
Edited by: Tuljan
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline damir7

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 729
Co2 i O2
« Odgovori #10 u: Listopad 07, 2005, 12:59:00 poslijepodne »
Čitajući ovo opet mi nije jasno onda jel ja dobro radim?



Mislim kupio sam onu flašu od NUTRIFINE u koju stane oko 3.5dcl vode i
u nju stavim žlićicu malu za čaj kvasca i sode a oko 2-3 žlice šečera i
tako oko 3-4dcl vode možda,mjehurića imam u početku dosta a drugi dan
se stabilizira na nekih 30u minuti,sve to na 120L.......koliko uopće
može biti koncentracija CO2 , s obzirom da nemam kak to izmjeriti niti
neznam?




Zagreb/Maksimir



Offline gaastra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 241
Co2 i O2
« Odgovori #11 u: Listopad 07, 2005, 13:48:00 poslijepodne »

Citat: damir7
Čitajući ovo opet mi nije jasno onda jel ja dobro radim?



Mislim kupio sam onu flašu od NUTRIFINE u koju stane oko 3.5dcl vode i
u nju stavim žlićicu malu za čaj kvasca i sode a oko 2-3 žlice šečera i
tako oko 3-4dcl vode možda,mjehurića imam u početku dosta a drugi dan
se stabilizira na nekih 30u minuti,sve to na 120L.......koliko uopće
može biti koncentracija CO2 , s obzirom da nemam kak to izmjeriti niti
neznam?







Otprilike možeš izračunati po ovoj formuli :

(Volumen akvarija x 13) : 100 = količina mjehurića u minuti



Ja se nebi sa time zamarao , u početku vrenje ide sporo, kasnije
ubrzano i na kraju opet sporo.Kad ti padne broj mjehurića na 4-5 u
minuti napravi novu smjesu.

Ako baš želiš mjeriti koncetraciju CO2 kupi JBL-ov CO2 permanet test.

Korčula/Hrvatska

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Co2 i O2
« Odgovori #12 u: Listopad 07, 2005, 14:29:00 poslijepodne »
Postoji ti tablica iz koje na osnovu odnosa KH i pH pročitaš količinu CO2 u vodi. Pri određenoj kiselosti i KH uvjek imaš u vodi istu količinu CO2 (osim ako ne brljaš s nekim drugim kiselinama).
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline damir7

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 729
Co2 i O2
« Odgovori #13 u: Listopad 07, 2005, 14:41:00 poslijepodne »
po formuli ispada znači nekih 15 , a meni ide 30, u početku prvi dan i
40-50.....kasnije se tu sve više i više usporava,nikad nije jednako.
Zagreb/Maksimir



Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
Co2 i O2
« Odgovori #14 u: Listopad 07, 2005, 18:12:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Na žalost nisi u pravu. Često sam i sam tvrdio da je s DYI sistemom teško/nemoguče postiči 30mg CO2/l ali u zadnjih mjesec dana sam uspio pobiti 10 amano kozica (ispada da su one najosjetljivije na niski pH) nekoliko neonki i jednog velikog synodontusa u jednom akvariju a u nekoliko drugih sam spasio stanovnike 5 do 12. Koliko je u datom trenutku bilo CO2 u vodi nisam mjerio (pretpostavljam da razumiješ zašto) ali zadnjih dana često (prema tablicama)imam koncentracije CO2 i preko 50-60 mg/l. Voda mi je relativno "tvrda" 14-15 GH, KH a po noči CO2 isključim. Sve ribe koje imam (tetre, barbusi, živorotke) i te visoke vrijednosti podnose dosta dobro.
Ovakav "ubitačni" DYI CO2 je složen od 2.5 l PET boce od Cole spojene T nastavkom a kao difuzor je na kraju JBL ova spirala.



Uvek sam bio misljenja da je daleko vazniji nacin na koji se CO2 rastvara u vodi od puke produkcije, a cini mi se da me tvoj primer jos vise uverava u tome. Naime, JBL spirala je jedan od najefikasnijih difuzora na trzistu. Ono sto je obicno u upotrebi medju DIY entuzijastima su razni rasprsivaci, zvona, lestvice i slicno, jedonstavno iz ekonomskih razloga. Ta spirala je cak i za ovdasnje uslove dosta skupa ($45-50) i malo ljudi je ima. Dodaj tu gotovo uvek prisutnu agitaciju povrsine (HOB filteri) i ubedjen sam da je koncentracija od 30 ppmslatki san, pogotovo u tankovima >100lit.


Citat:
Postoji ti tablica iz koje na osnovu odnosa KH i pH pročitaš količinu CO2 u vodi. Pri određenoj kiselosti i KH uvjek imaš u vodi istu količinu CO2 (osim ako ne brljaš s nekim drugim kiselinama).



Ta tablica je bazirana na formuli CO2=3*KH*10^(7-pH) i prilicno je tacna pod uslovom da nije prisutna neka jaka kiselina, ili osim karbonatnog jos neki drugibuffer, recimo fosfatni.
 

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Co2 i O2
« Odgovori #15 u: Listopad 07, 2005, 18:56:00 poslijepodne »
Svugdje na netu i literaturi češ pročitati da je strašno važno imati konstantnu količinu CO2.
Moje iskustvo (a umišljam si da baš i nije malo) veli suprotno. Broj mjehuriča u minuti mi često jako varira ali zbog tog mi još ništa od bilje nije "krepalo". Ako je dovoljno CO2, hranjiva i svjetla "vidjet" češ fotosintezu (biseranje ko što bi rekli englezi   ) i bilje če rasti ko mutavo, a ako nije bilje neče automatski krepati samo če sporije rasti. Bilje puno lošije podnosi nedostatak svjetla i hranjiva nego pomanjkanje CO2.

Da je JBL-ova spirala nešto ekstra (imam 3 kom) nisam 100 posto siguran. Čak mi se čini da mi se CO2 bolje otopi na nutrafinovim ljestvicama (mjehurič na njima mi se najčešče skroz rastopi). Ferplastov difuzor sigurno topi CO2 u vodi bolje od oba ova sistema iz njega mi nikad ne izlaze mjehuriči.
Nova brija na APC-u je da su skroz sitni mjehuriči u vodi za bilje bolji nego skroz otopljen CO2, mehanizam nije još skroz razjašnjen ali prirast zelene mase je veči nego kod otopljenog CO2. Isprobavam taj sistem oko mjesec dana (jednostavno ga je izvesti u obični Schem bip filter (onaj najmanji kod nas je oko 60 kn) gurneš cijev od CO2 i on "ispuhuje" tuisče zbilja sitnih mjehuriča). Za sad sve funkcionira super.

Edited by: Tuljan
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline el_nino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
Co2 i O2
« Odgovori #16 u: Listopad 07, 2005, 20:03:00 poslijepodne »


Bas tu JBL spiralu imam i ja...samo sam je jos produzil za pol metra...istina je da mjehuric se ne otopi do kraja, ali tamo gore se zadrzi dosta vremena i ono sto izadje navjerojatnije vise nije ni CO2, inace postoji i novija verzija te spirale, malo su je poboljsali, valjda i ti tu imas


spirala je deklarirana do 200l na 10dKh, znaci poprilicno mozes snizit s njom pH na 70l...kod mene je pH 6.8 na 9dKh, necu ni pomislit sto bi bilo da povecam broj mjehurica s 1 po sek...
 

Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
Co2 i O2
« Odgovori #17 u: Listopad 08, 2005, 01:02:00 prijepodne »


Citat: Tuljan
Svugdje na netu i literaturi ceš procitati da je strašno važno imati konstantnu kolicinu CO2.
Moje iskustvo (a umišljam si da baš i nije malo) veli suprotno. Broj mjehurica u minuti mi cesto jako varira ali zbog tog mi još ništa od bilje nije "krepalo". Ako je dovoljno CO2, hranjiva i svjetla "vidjet" ceš fotosintezu (biseranje ko što bi rekli englezi ) i bilje ce rasti ko mutavo, a ako nije bilje nece automatski krepati samo ce sporije rasti. Bilje puno lošije podnosi nedostatak svjetla i hranjiva nego pomanjkanje CO2.


Da je JBL-ova spirala nešto ekstra (imam 3 kom) nisam 100 posto siguran. Cak mi se cini da mi se CO2 bolje otopi na nutrafinovim ljestvicama (mjehuric na njima mi se najcešce skroz rastopi). Ferplastov difuzor sigurno topi CO2 u vodi bolje od oba ova sistema iz njega mi nikad ne izlaze mjehurici.
Nova brija na APC-u je da su skroz sitni mjehurici u vodi za bilje bolji nego skroz otopljen CO2, mehanizam nije još skroz razjašnjen ali prirast zelene mase je veci nego kod otopljenog CO2. Isprobavam taj sistem oko mjesec dana (jednostavno ga je izvesti u obicni Schem bip filter (onaj najmanji kod nas je oko 60 kn) gurneš cijev od CO2 i on "ispuhuje" tuisce zbilja sitnih mjehurica). Za sad sve funkcionira super.




Razlog zasto je konstantni dovod (rastvorenog!) gasa vazan, ali ne i presudan, je taj sto se biljka adaptira na odredjene uslove pregrupisanjem, odnosno razgradnjom, modifikacijom i proizvodnjom novih enzima zaduzenih za apsorpciju elemenata potrebnih za razvoj. Cim se promene uslovi dolazi do nove adaptacije sto trazi odredjenog vremena i energije. Ukoliko su uslovi konstantni, apsorpcija je stabilnija i efikasnija. Zbog toga su sistemi sa kompresovanim CO2 superiorniji u odnosu na DIY. Ne moze se reci vazniji je CO2, svetlo ili neki drugi nutrient. Iako je CO2 vrlo vazan (42% tkiva biljaka je cist C), u njegovom manjku biljka ce stvoriti enzim koji ce apsorbovati C efikasnije od drugog nutrienta kojeg ima u izobilju. Ili, u nedostatku svetla, koristice tu energiju efikasnije. Ovo sve naravno u odredjenim marginama van kojih nastupa inhibicija (limitacija) i biljka usporava rast. Ako cemo tako, onda su nitrati najvazniji od svega, jer bez njih nema "materijala" za stvaranje enzima, pa ni zivota biljke. Kolike su margine inhibicije zavisi od vrste biljke, odnosno njene sposobnosti da manipulise enzimima, pa ni tu nema generalizacije. Drugo pitanje su alge. Probaj da ukljucis jakosvetlo(>0.5w/lit), a da imas manjak (<10ppm) CO2 i reci mi da li ces videti ista u njemuod algi. U praksi, u 95% slucajeva za pojavu algi treba kriviti manjak CO2.


To sa rasprsivanjem u sitne mehurice, verovatno mislis na power reaktore sa venturi pumpama. Nije to nista novo. O njima se vec dosta dugo raspravlja, ne samo na APC-u (AquariumAdvice, PlantGeek, AquaDen, Barr Report ...). Generalno, reaktori su efikasniji od difuzora, a rasprsivanje gasa u sitne mehurice putem venturija ima za svrhu povecanje kontaktne povrsine sa vodom i time brze rastvaranje u vodi. CO2 i dalje mora biti rastvoren u vodi (H2CO3) jer ga tako biljka preferira. Cirkulacija vode u komori reaktora (sto ih i cini "reaktorima", nasuprot difuzora) sprecava lokalnu saturaciju vode gasom.


Edited by: AquaMike
 

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
Co2 i O2
« Odgovori #18 u: Listopad 08, 2005, 12:00:00 poslijepodne »
Sve 5,ali ja ne kužim što će mi uopće taj reaktor,ako su rezultati gotovo zanemarivi. To je barbusarij bez poklopca,dakle ne mogu ići više od 0,4 W s reflektorima. Više mi ne stane!
M