Ožujak 29, 2024, 01:59:22 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Aquascape helpdesk  (Posjeta: 97582 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Par pitanja
« Odgovori #75 u: Travanj 07, 2010, 20:48:21 poslijepodne »
Bok, sve pohvale u vezi teme za početak, jako dobra ideja i već se vidi da će biti uspješna. :)
A sad par pitanja, imam neke nedoumice. Na akvariju dimenzija 100*50*60 (dšv) nalazi se Haquos rasvjeta 4*39 W (3*865+1*GroLux) s reflektorom.

Ne kontam nesto............ koliko su duge ove neon cijevi -? ako su 4X39 W a Akvarij je dug 1Met.  :question:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #76 u: Travanj 07, 2010, 21:27:18 poslijepodne »
Slažem se sa kolegicom...sve sta ima u tom jbl supstratu imaš jos vise u zemlji. Radije vulkanit preko zemlje pa sljunak. Zemlju sa svim hranjivim tvarima, vulkanit sa velikom moci upijanja nutrijenata...super.


jel koristiš ti zemlju u svojim setupovima, nemrem se sjetit -?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #77 u: Travanj 07, 2010, 22:42:19 poslijepodne »
Bok, sve pohvale u vezi teme za početak, jako dobra ideja i već se vidi da će biti uspješna. :)
A sad par pitanja, imam neke nedoumice. Na akvariju dimenzija 100*50*60 (dšv) nalazi se Haquos rasvjeta 4*39 W (3*865+1*GroLux) s reflektorom.

Ne kontam nesto............ koliko su duge ove neon cijevi -? ako su 4X39 W a Akvarij je dug 1Met.  :question:

Cijevi su duge 849mm, radi se o T5 rasvjeti
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #78 u: Travanj 08, 2010, 08:16:58 prijepodne »
jel koristiš ti zemlju u svojim setupovima, nemrem se sjetit -?

Nisam do sada koristio još...nije mi dalo s tim zezat. Mali je akvarij, pa mi nije bilo problem kupit vulkanita dosta. Sa njim sam prezadovoljan.

Pripremam zemlju za idući postav (u lavoru se toča) dodat sa vulkanitom, treba mi pune 2-3 litre...pa ću i ja biti ko veliki dečki.  :D
« Zadnja izmjena: Travanj 08, 2010, 08:46:06 prijepodne od lp »

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #79 u: Travanj 08, 2010, 09:26:54 prijepodne »
znam zašto ti je karlo postavio to pitanje ;)

ja moram priznati imam više nego dobro iskustvo s kombinacijom vulkanita i tetrinog supstrata tako da sad prilikom preseljenja u veći akvarij planiram staviti istu kombinaciju...koliko sam čupala i presađivala, bojim se da bi imala veselje u novom sa prljanjem vode....

nisam luda za kupovinom skupe podloge, ali nekako sam skeptična spram zemlje kad još čujem negativna iskustva ljudi s foruma... kako to da planiraš promijeniti u sljedećem set up-u podlogu?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #80 u: Travanj 08, 2010, 09:55:18 prijepodne »
Takav sam tip...sve me zanima i volim sve isprobati, a gnojenje podlogom nisam još, pa ću sad. Tako radi i Amano, pa rekoh da vidim u čem je kvaka.

Ne znam zašto Karlo pita. Otkriti će nam tajnu valjda.  -?

Offline TOOMY

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Sesvete
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #81 u: Travanj 08, 2010, 10:09:22 prijepodne »
jel to tvoj akvarij na slici,ako je mozes mi reci ime trave koja ti j na podlozi i gdje si ju nabavio,ja takvo sto vec duze vrijeme trazim!
unaprijed HVALA!!!!!!

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #82 u: Travanj 08, 2010, 10:59:42 prijepodne »
Nema ni jednog mog akvarija u ovoj temi. Ne znam na koji misliš?

Offline bimbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #83 u: Travanj 09, 2010, 09:34:50 prijepodne »
molim pomoć, kolika rasvjeta treba otprilike za akvarij 80X50X40 ...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #84 u: Travanj 09, 2010, 09:59:40 prijepodne »
Bok, sve pohvale u vezi teme za početak, jako dobra ideja i već se vidi da će biti uspješna. :)
A sad par pitanja, imam neke nedoumice. Na akvariju dimenzija 100*50*60 (dšv) nalazi se Haquos rasvjeta 4*39 W (3*865+1*GroLux) s reflektorom, na visini od oko 15 cm od vode (oko 50 cm je visina vodenog stup). Period osvjetljenja je 8.5 sati. Pitanje je je li to previše? Stavio bi da dvije gore samo par sati, ali lampe se ne mogu odvojeno spojiti na timer. Također ne mogu poslušati savjet da stavim jednu lampu naprijed, a jednu iza kad su sve zajedno u konzoli širine 15ak cm. A opet, kad upalim samo dvije ili tri nekak mi izgleda premračno (vjerojatno je to zato kaj već 3 godine čitam o famoznom W/L, a sad su tu neke nove fore  :D). Ako ostavim da gore samo dvije na sredini akvarija, hoće li biti dovoljno?
Imam problema sa zelenom končastom, ništa strašno, ali me živcira. Protok je otprilike 10 puta volumen akvarija tak da to ne bi trebao biti problem. Podloga je zemlja za cvijeće, međutim biljke baš i ne rastu kako sam očekivao.
Također mi je čudno kaj je Rotala došla do površine vode, a nigdje ni traga od roze ili crvenkaste boje, dok je u starijem akvariju sa T8 lampama bila predivno obojena (to bi moglo biti zbog previše nitrata? Ne znam koliko su jer ne mogu mjeriti, gnojim EI sistemom. Probao sam i PPS pro, ali biljke su stagnirale, otkad je EI puno bolje rastu).
CO2 je raspršen, prolazi kroz stream pumpu, DC je na žutom (jel istina da DC ne detektira takav CO2? To mi je čudno jer mi se čini da se CO2 otapa bolje kad se rasprši).
I meni se čini da su stvari bile puno bolje sa T8 rasvjetom, sve je raslo umjerenim tempom, a bez algi ili ikakvih problema. (u potpisu su slike tog starog akvarija, ovaj sad ne izgleda ni 1/4 dobro kao taj).
Molim komentar, odgovore na pitanja i kakav savjet od stručnjaka. :)

Bit ce dovoljne samo dvije lampe sigurno...pa ces morat manje gnojit jer je manje svjetla. Vjerojatno ce se Rotala i zacrvenit onda na nizoj razini nitrata, jer ces manje gnojit. Probaj, nemas sta izgubit, pa nam javi.

Ovo za co2 drop checker i rasprseni co2 prvi put cujem da ga ne detektira, a pratim sve znacajnije forume...tako da ti ne mogu pomoc. Mozda se javi netko ko ima drop checker i takav co2.

Ugasio sam jednu lampu, ostavio sam dvije 865 i groluxicu (brz nje mi je malo prezeleno). Smanjio sam gnojivo, malo ću se igrati pa ćemo vidjeti :) Hvala na savjetima
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #85 u: Travanj 09, 2010, 11:39:57 prijepodne »
molim pomoć, kolika rasvjeta treba otprilike za akvarij 80X50X40 ...

Pročitaj članak na portalu o rasvjeti u biljnim akvarijima, aquascape rubrika...zato i je tamo.  ;)

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #86 u: Travanj 17, 2010, 09:23:14 prijepodne »
kako se održava sagitaria subulata?
Jako mi se zgusnula i donji listovi koji su u hladu propadaju.
Treba li ju malo razrijedit, počupkat, ili pak porezat, malo skratit?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #87 u: Travanj 18, 2010, 15:58:50 poslijepodne »
Uh tu sam biljku jaaaako davno koristio pa se ni ne sjećam više kako to ide s njom...čini mi se da listovi propadnu ako ih režeš baš po sredini. -?

Ako je pregusta prorijedi je svakako, (kao i svaku drugu biljku) jer će početi propadat, a ako nema potrebe za prorijeđivanjem stare listove slobodno počupkaj ili odreži pri samom korijenu i to je to.

Tu biljku može svatko držat jer je zbilja nezahtjevna. Meni je rasla bez ikakvih problema ispod jedne lampe i u baš čistom pijesku, sa dodavanjem samo malo tekućeg gnojiva.  ;)

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #88 u: Travanj 18, 2010, 16:54:44 poslijepodne »
Ja ju imam i raste kao luda... jako brzo se skupi na rizomu 5-6 stabljiki i treba ju često prorjeđivati. Raste mi i ispod svijetla i u hladu, ma svuda... totalno nezahtjevna a lijepa biljka...

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #89 u: Travanj 18, 2010, 18:58:08 poslijepodne »
Znači u svakom slučaju bolje ju je prorjediti čupanjem nego kratiti ako sam dobro skužio??
Zgusnula se ful, kuliji uživaju :D
Onda čupkanje...
Hvala!

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #90 u: Travanj 19, 2010, 13:40:10 poslijepodne »
Znači u svakom slučaju bolje ju je prorjediti čupanjem nego kratiti ako sam dobro skužio??
Zgusnula se ful, kuliji uživaju :D
Onda čupkanje...
Hvala!
Tak je,počupkaš listove koje ne želiš.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #91 u: Travanj 22, 2010, 07:22:46 prijepodne »
Zanima me nešto..
Kako dobiti crvenilo  bilja smanjivanjem nitrata, odnosno, koliko treba smanjit nitrate?

Dobio sam Limnophilu Aromaticu (hvala Ana) koja je bila toliko crvena po cijeloj dužini da sam se pitao je li to ta biljka, a sad kad je kod mene raste svijetlo zelena, jedino su vrhovi ked stignu do vrha lagano rozi.
Isto tako Hygrophila Corymbosa Compact je bila tamna kad sam ju dobio a sad je svjetlo zelena.

Dok nisam gnojio EI načinom Ludwigija Ovalis mi je bila skoro ljubičasta (istina kasnije ju je deficit uništio) a sad je zelena, dok ne dođe do vrha a onda se lagano zarozi.

Malo me frka ić kemijat smanjivanjem nitrata da ne bude :dead: :dead:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #92 u: Travanj 22, 2010, 14:43:30 poslijepodne »
Da bi mogao smanjivat nitrate moraš smanjit rasvjetu...ako prebrzo raste nikad neće biti tako crvena kako bi ti htio. Moraš joj dat vremena da to crvenilo razvije.

Ili može i pod jačim svjetlom, al onda moraš imat izvor nitrata u podlozi...znači zemlja za cvijeće, aquasoil i slično, pa može manje nitrata kroz vodu.  ;)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #93 u: Travanj 23, 2010, 09:50:50 prijepodne »
Evo u vezi ovog pitanja jedan dobar link gdje tvorac EI doziranja, Tom Barr objašnjava sve u vezi sa crvenim biljkama. Ja sam samo od crvenih držao L. arcuatu i bila je normalno crvena. Al ja imam samo 2 lampe koje gore 8 sati...i spororastuce biljke uglavnom, tako da ne trebam ni gnojit puno.  ;)

Keeping Red Plants Red

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #94 u: Travanj 23, 2010, 15:23:48 poslijepodne »
Zanimljivo, pobija onu teoriju da je željezo zaslužno za crvenilo u biljci i zasluge za to pripisuje co2..
Mislim da će igranje sa smanjivanjem nitrata i rasvjete sačekat kad bude u akvariju neka druga kombinacija bilja a za crvenilo u akvariju možda je ipak najbolje koristiti crveno bilje umjesto pokušavati zacrveniti zelenu biljku ;)

možda jednog dana..

hvala!

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #95 u: Travanj 24, 2010, 14:21:58 poslijepodne »
Zanimljivo, pobija onu teoriju da je željezo zaslužno za crvenilo u biljci i zasluge za to pripisuje co2..
Mislim da će igranje sa smanjivanjem nitrata i rasvjete sačekat kad bude u akvariju neka druga kombinacija bilja a za crvenilo u akvariju možda je ipak najbolje koristiti crveno bilje umjesto pokušavati zacrveniti zelenu biljku ;)

možda jednog dana..

hvala!

Evo samo da napomenem da je kod mene l. arcuata počela crveniti. Dodajem dnevno 1 ppm P, 3 ppm N, 3 ppm K, 1,4 ml mikroelemenata po PPS-Pro receptu. DC žut.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #96 u: Travanj 24, 2010, 14:38:38 poslijepodne »
Neve kaj nisu ovo vrijednosti za pps pro?
"PPS-pro dnevno dodaje 0.1ppm fosfata, 1ppm nitrata, 1.33ppm kalija"

Ovo tvoje vrijednosti izgledaju kao moje EI metodom... :)

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #97 u: Travanj 24, 2010, 17:34:54 poslijepodne »
Mikroelementi su po pps-pro smiksani. Možda nisam dovoljno jasno napomenuo  :-[
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #98 u: Travanj 25, 2010, 19:10:32 poslijepodne »
Aha..bile su mi malo čudne te vrijednosti makrosa za pps pro :)

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #99 u: Travanj 26, 2010, 07:29:19 prijepodne »
Zanimljivo, pobija onu teoriju da je željezo zaslužno za crvenilo u biljci i zasluge za to pripisuje co2..
Mislim da će igranje sa smanjivanjem nitrata i rasvjete sačekat kad bude u akvariju neka druga kombinacija bilja a za crvenilo u akvariju možda je ipak najbolje koristiti crveno bilje umjesto pokušavati zacrveniti zelenu biljku ;)

možda jednog dana..

hvala!

Evo samo da napomenem da je kod mene l. arcuata počela crveniti. Dodajem dnevno 1 ppm P, 3 ppm N, 3 ppm K, 1,4 ml mikroelemenata po PPS-Pro receptu. DC žut.
Neve, dodaješ 1 ppm P dnevno? Svaki dan ili svaki drugi? To je 7 ppm tjedno (ako dodaješ svaki dan), ribama ne smeta?
Znači da ti bilje uspije ''pojest'' dobar dio toga?
Baš sam se pitao koliko se može visoko ić sa P a neda mi se kupovat testere, pitanje je i koliko su pouzdani.
Ja se nisam baš usuđivao ići preko 2 ppm tjedno ali vidim da točkasta to iskorištava :D

Koliko željeza ubaciš sa tih 1,4 ml dnevno?