Ožujak 29, 2024, 08:16:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?  (Posjeta: 5749 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« u: Svibanj 04, 2006, 22:52:00 poslijepodne »


potaknut isključivošću stavova nekih forumaša u vezi aquascapinga pokrećem raspravu o definiciji aquascapinga. tuljan, krajten, renta tvrde da je aquascaping umjetnost. po tome su neki akvaristički umjetnici (makar mi je to malo nov pojam) formiravši svoje akvarije stvorili umjetnička djela.


danas se za svašta može reći da je umjetnost. engleska riječ art osim značenja umjetnost u sebi skriva i značenje umješnost, majstorstvo, izvrsnost - pa se u engleskom može reći "art of planting aquarium" isto kao i "art of decorating your garden", "cooking art" . tako i cvjećari, vrtlari, kuhari, automehaničari i zapravo svi mogu postati umjetnici.. bojim se da su oni koji su čitali strane forume malo zabunili u prijevodu - prije bi bilo da se tamo pod art podrazumijeva majstorstvo (i to vrhunsko).


ja bih rekao da bi nam trebala pomoć možda kojeg profesora na akademiji likovnih umjetnosti ili kojeg slikara (ali ne slikara amatera nego završenog, akademca). mislim da bi oni preciznije mogli reći je li dekoriranje akvarija umjetnost ili spada u dizajn. amanove fotografije su umjetničke - to definitivno, ali kod akvarija mislim da postoje neki problemi. specifično je to što akvarij podrazumijeva jedan živi svijet - bilje, ribe, alge, bakterije.. taj živi svijet živi po zakonima prirode (koliko god mi mislili da mi tim svijetom upravljamo) - a umjetnik? - on je bog, on je stvoritelj umjetničkog djela, on drži sve konce u rukama. zbog toga ja ne bih rekao da je aquascaping umjetnost u smislu lijepa umjetnost, nego prije dekoriranje, modeliranjepodvodnog svijeta po nekoj ideji - koju onda preuzima Priroda.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #1 u: Svibanj 04, 2006, 23:42:00 poslijepodne »


Ma nisam ja explicite tvrdio da je to umjetnost. Priznajem da me umjetnost bilo koje vrste (tipa slikarske, kiparske i ine) nikad nije puno zanimala u životu pa i neznam puno o njoj. Zbog toga sam i odabrao drugačije zanimanje životu Moj je dojam, i to samo kao laika, da je vrhunski aquascape ipak neka vrsta umjetnosti (začudo, on me zanima). Kažem, to je samo moje mišljenje, dopuštam da oni koji više znaju o umjetnosti općenito, govore drugačije.


Mislim da na ovu temu mi (ili barem ja) nestručnjaci nemamo koju pametnu za reći. Dakle, pitajmo povjesničare umjetnosti, umjetnike i ine koji znaju znanje.Edited by: Renta

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #2 u: Svibanj 04, 2006, 23:47:00 poslijepodne »


design- dizajn, a art- umjetnost. Evo čitam iz riječnika. Na stručnim forumima uvjek upotrebljavaju izraz art. Aquascaping-a living art je točnije izraz koji često cujem. ali mi je u biti svejedno...Mislim da time što nazivaju umjetnost, malo pokušavaju dići rejting tom hobiju.


Inače služio sam vojsku sa dečkom koji je akademski slikar. i sad ja njega pitam kaj crtaš, slikaš, koji su ti najdraži motivi, tehnike...?? One meni- evo pokazat ću ti imam neke radove na cdu-.


Pazi, čovjek je uzeo stari prometni znak, onaj okrugli, i na njega je navario dve zgužvane u kuglu, limenke od pive. I to je njemu sunce i dva planeta i kaže da mu je to najuspješnije djelo. Ostali radovi su slični a uključuju šerafcigere, čaše od jogurta i slično...Msilim ako je to umjetnost(akademska) onda je i aquascape. A ako ćemo uspoređivati sa Van gogom, mikelanđelom ili meštrovićem onda je neka vještina...


pozdrav
ZG,Vrapče

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #3 u: Svibanj 05, 2006, 00:37:00 prijepodne »
Danas svasta se naziva umjetnost tako da i ovo bi spalo pod neku
podvrstu... moje misljnje je da nije umjetnost a isto tako da niti
zguzvane limenke piva zavarene za znak nisu umjetnost. Ja imam malo
krute stavove pod tim pitanjem a razlog je taj sto mi se zeludac dize
od svega sto danas nazivaju umjetnoscu. Po tom pitanju i Ciganovic je
umjetnik isto tako i svaki
dizajner/ica itd... za mene su umjetnici tocno to Van gog, mikenandelo,
bach, cajkovski... pa ne pada mi napamet zvat jednu nives celzijus
umjetnicom (ako se sjetite svojedobno je imala koju pjesmu), po tome su
umjetnici i sportasi a ako nastavimo tim redosljedom svi smo mi
umjetnici na svoj nacin. A ja za sebe ne smatram da sam umjetnik...
nekad ih je bilo puno i nije ih se znalo cjeniti (bar veliki dio),
danas se kao cjene, svatko je umjetnik a zapravo ih je jako malo.








Zagreb/Malešnica

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #4 u: Svibanj 05, 2006, 00:40:00 prijepodne »


Citat: Fenix
Danas svasta se naziva umjetnost tako da i ovo bi spalo pod neku podvrstu... moje misljnje je da nije umjetnost a isto tako da niti zguzvane limenke piva zavarene za znak nisu umjetnost. Ja imam malo krute stavove pod tim pitanjem a razlog je taj sto mi se zeludac dize od svega sto danas nazivaju umjetnoscu. Po tom pitanju i Ciganovic je umjetnik isto tako i svaki dizajner/ica itd... za mene su umjetnici tocno to Van gog, mikenandelo, bach, cajkovski... pa ne pada mi napamet zvat jednu nives celzijus umjetnicom (ako se sjetite svojedobno je imala koju pjesmu), po tome su umjetnici i sportasi a ako nastavimo tim redosljedom svi smo mi umjetnici na svoj nacin. A ja za sebe ne smatram da sam umjetnik... nekad ih je bilo puno i nije ih se znalo cjeniti (bar veliki dio), danas se kao cjene, svatko je umjetnik a zapravo ih je jako malo.






slazem se u potpunosti
ZG,Vrapče

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #5 u: Svibanj 05, 2006, 00:41:00 prijepodne »
eto da se i mi slozimo u necem
Zagreb/Malešnica

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #6 u: Svibanj 05, 2006, 08:18:00 prijepodne »


fenix, i ja se slažem s tobom - mislim da danas treba biti oprezan s upotrebom pojma umjetnosti.. no, da uređenje akvarija ima veza s umjetnostima (vizualnima) to je isto istina. perspektiva, kontrastiraje, kompozicija, ideja, boja,...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #7 u: Svibanj 05, 2006, 08:29:00 prijepodne »
Ja mislim da ima nesto u ovome sto E i D kazu oko prijevoda i da nije dovoljno pogledati u rjecnik. Kako borilacke vjestine oni zovu martial arts? Definitivno mozda misle na majstorstvo, vjestinu.
Sad da li je to umjetnost... opet bih se s E i D slozio, treba pitati nekog obrazovanijeg.
Postavlja se sad pitanje? Zasto ja uopce pisem ovdje? Mozda da nam Vedran ne ukine podforum!

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #8 u: Svibanj 05, 2006, 09:16:00 prijepodne »


Citat: Fenix
eto da se i mi slozimo u necem



pa nemojte tako kolega susjed....
ZG,Vrapče

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #9 u: Svibanj 05, 2006, 09:20:00 prijepodne »


Citat: Ruki
Ja mislim da ima nesto u ovome sto E i D kazu oko prijevoda i da nije dovoljno pogledati u rjecnik.



patodrugo značenje riječi (vještina, majstorstvo)i jest uzeto iz rječnika

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #10 u: Svibanj 05, 2006, 09:25:00 prijepodne »


Neću ukinuti , zadovoljan sam sa razvojem situacije , a posebno kvalitetama nekoliko rasprava koje su pokrenute na temu aquascapinga.. Evo vam svima od mene jedan



Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #11 u: Svibanj 05, 2006, 11:26:00 prijepodne »
Umjetnšču se smatra ikebana (slaganje cviječa), mislim da je aquascaping veoma blizu toga.
Dizajn je oblikovanje predmeta koji imaju upotrebnu funkciju akvariji to nemaju recimo za razliku od vrtova koje imaju upotrebnu funkciju.
ž
Ali zapravo sasvim mi je svejedno kako čemo zvati aquascaping, glavno mi je da su ljudi zainteresirani za njega  . Ja sam sebe i tako več okarakterizirao kao majostorom (u smislu obrtinika a ne u smislu izuzetnog znalca) s obzirom da nemam onih 10% prirođenog talenta za umjetnost.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #12 u: Svibanj 05, 2006, 11:30:00 prijepodne »


Da malo usporedimo. Slikar ima svoje platno-kao izražajno sredstvo koristi boju, konturu, kopoziciju...kombinirajući neke od tih "sredstava" on dobiva djelo koje nosi neku poruku (inače nije djelo, nego proizvod). Glazbenik ima svoje note, pritiščući po tipkama, puhanjem, trzanjem ili udaranjem on stvara zvuk, više tih zvukova tvori jednu cjelinu i nastaje jedna od bezbrojnih kombinacija tonova, stanki itd. koja opet tvori jedno glazbeno dijelo (simfoniju, kantatu, međimursku popevku itd...)


Pogledajmo sad malo akvariste: Imaju prostor, to jest akvarij (kao slikar prazno platno ili glazbenik tipke na klaviru), samo po sebi to nije ništa. Dodavajuću bilje ovakvih ili onakvih boja (baš kao i slikar kaddodaje svoje boje na platno, ili glazbenik kadudara po tipkama), dobiva nekakvu cjelinu. Razmještaj tog bilja diktira kvalitetu samog akvarija (nisu 5 nasumična udarca po tipki glazba), i baš kao u glazbi ili slikarstvu, i u akvariju postoje nekakva pravila ( npr nemožemo staviti visoku biljkuu prednji plan). Kombinirajući bilje (odnosno razmještaj bilja) sa ostalim prirodnim materijalima kao drvo, kamen, pjesak (isto je kao što glazbenik kombinira polutonove sa stankama, tempom, dinamikom...) dobiva se gotovo "dijelo". Kvaliteta tog "djela" ovisi o razmještaju bilja, kamenja, drva itd (ima bezbroj kombinacija,. baš kao i u slikarstvu ili u glazbi).


Da je držanje jednog kvalitetnog akvarija majstorstvo u svakom slućaju da (pa i slikar je rije svega majstor svog "zanata"), ali da je i umjetnik (o uspješnosti sad ne govorim) također, da. Jer ako se mješanjem boja po platnu uz dodatak linija naziva umuietnost, ili ako se udaranje po tipkama (naravno po nekom pravilu) naziva umjetnost, onda sa punim pravom u pravom smislu rijeći mogu reći da je aquascaping umjetnost. Jer usporedite, nema apsolutno nikakve razlike između akvarista (aquascapingista) i glazbenika, slikara, plesača, pjevača....


Slažem se u svakom slučaju da nije svaki akvarij umjetničko djelo baš kao ni svaka slika ili svaka glazba, ples itd, ali pojedini se akvariji s pravom mogu nazvati umjetnička djela.Edited by: bopacak

Offline Frida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1745
  • Dob: 46
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #13 u: Svibanj 05, 2006, 14:33:00 poslijepodne »
Potpuno se slažem sa bopackom!

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #14 u: Svibanj 05, 2006, 15:14:00 poslijepodne »

Citat: Elena & Davor

Citat: Ruki
Ja mislim da ima nesto u ovome sto E i D kazu oko prijevoda i da nije dovoljno pogledati u rjecnik.



patodrugo znaèenje rijeèi (vještina, majstorstvo)i jest uzeto iz rjeènika

Pa slazem se s vama, na Krajtena se to odnosilo.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Red Monk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #15 u: Svibanj 05, 2006, 15:27:00 poslijepodne »
Citat: krajten



Citat: Fenix
eto da se i mi slozimo u necem



pa nemojte tako kolega susjed....





Obadva kod mene na pivo pa da popričamo.
Zagreb/Gajnice-Stenjevac

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #16 u: Svibanj 05, 2006, 15:29:00 poslijepodne »

Citat: VladoS
Citat: krajten



Citat: Fenix
eto da se i mi slozimo u necem



pa nemojte tako kolega susjed....





Obadva kod mene na pivo pa da poprièamo.



Hahaha pa znas da pijem samo kavu... je da se broji u litrama



Dogovoreno kod Vlade na kavu

Zagreb/Malešnica

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
aquascaping - umjetnost ili nešto drugo?
« Odgovori #17 u: Svibanj 05, 2006, 18:19:00 poslijepodne »


dogovoreno...


Ruki...kad te zgromim...
ZG,Vrapče