Travanj 24, 2024, 01:47:08 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kamenje u akvariju...  (Posjeta: 2406 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Kamenje u akvariju...
« u: Veljača 05, 2009, 23:59:15 poslijepodne »
E sad, imam neke sumnje i nedoumice pa molim da svoja iskustva podijelite samnom... Kamo nabavljate kamenje za svoje akvarije? Nemojte mi svi reći da ga kupujete jer to ne vjerujem; gledao sam malo, kg kamenja u "specijaliziranim trgovinama" košta skoro kao kg zlata! Znam da nije dobro koristiti morsko kamenje, pogotovo bez jaaako dobre obrade, pa... kako onda? Hvala na savjetima!

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #1 u: Veljača 06, 2009, 00:14:56 prijepodne »
Po brdima i planinama... :P Ideš negje u prirodu, nađeš kamenje koje ti se sviđa, dođeš doma, opereš, prokuhaš i u akvarij. E sad...priča se da nije dobro staviti u akvarij kamenje vapnenačkog podrijetla (reagira s octom kad ga poliješ) jer se topi u vodi i čini je tvrđom. Ne znam koliko to stvarno utječe na tvrdoću vode, ja nekako ne vjerujem da je drastično (imao sam akvarij čiji je 50% volumena zauzimalo vapnenačko kamenje i ništa nije bio čudnije ili drukčije nego u ostalim akvarijima). Vjerojatno se radi o tome da na takve stvari trebaju paziti oni koji omekšavaju vodu, a ako stavljaš ovu iz pipe (koja je bar tu oko Zagreba jako tvrda) onda nema problema, ne može tvrdoća vode biti beskonačno velika, postoji neka maksimalna zasićenost.
Volio bih da netko to malo znanstvenije objasni, ja to ovako više laički pišem. Neka netko napiše ako mi je zaključak pogrešan... :P
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline virus1977

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Köln, Njemacka
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #2 u: Veljača 06, 2009, 00:20:51 prijepodne »
upravo tako,u prirodi ima svega, a nekad davno dok sam imao prvi aq imao je kamenje koje sam nakupio uz prugu.

Offline Leon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 323
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Šibenik
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #3 u: Veljača 06, 2009, 00:53:58 prijepodne »
Imao i ja kamenje iz mora u svojim početcima i nije bilo nikakvih problema. Onda sam krenuo malo ozbiljnije u akvarjske vode pa vidio "vapnenačko kamenje ni slučajno" ( a u Dalmaciji samo takvo i ima). I onda sam lani bio na dočeku nove godine na Bjelolasici i vidio nekakva siva kamenja u nekakvom potoku. Usljedila je akcija 01.01.2008 u 11 sati prije povratka kući, dok su svi spavali još uvijek pijani od novogodišnje noći, skupljanja kamenja.
To je bila u kratko moja priča "kako do kamena"
Šibenik/HR

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #4 u: Veljača 06, 2009, 13:36:11 poslijepodne »
O kemiji nemam pojma, a u akvarijima sam imao stvarno svakakvog kamjenja. Da li je meko- tvrdo, vapnenac-nevapnenac... Bo! Mozda sam ja u krivu, al mislim da ljudi kompliciraju bespotrebno. Normalno da je trgovcu u interesu prodati "vulkanski kamen" velicine moje sake za 30kn. Al ljudi, je to stvarno potrebno?

Offline Leon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 323
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Šibenik
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #5 u: Veljača 06, 2009, 13:42:42 poslijepodne »
Koliko para toliko kamena
Ko voli nek izvoli
Šibenik/HR

Offline lonicera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #6 u: Veljača 08, 2009, 10:59:39 prijepodne »
ja sam uzela jedan lijepi veliki kamen iz kamenjara ispred zgrade u novom zagrebu, nemam pojma odkud je došao i koliko je dugo tamo bio. razlomili ga na par dijelova, prokuhala ga jedno pola sata, ostrugala prljavštinu s četkom, opet kratko prokuhala i u akvarij.
obzirom da akvarij tek nastaje i još u njemu nema života, ne znam kakav će utjecaj imati kamenje.

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Kamenje u akvariju...
« Odgovori #7 u: Veljača 08, 2009, 12:32:21 poslijepodne »
to sto wickermann kaze ima itekako logike,ako je voda tvrda,kao sto je ova zagrebacka iz pipe onda ni kamen vapnenackog podrijetla nece puno utjecat na tvrdocu.ali ako imas mekaniju vodu,tj kiseliju onda ce se taj kamen otapat i dizat tvrdocu(naravno to otapanje ne znaci da ce kamen nestat)
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...