Ožujak 28, 2024, 22:08:50 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: dodjosmo i mi u hladne vode  (Posjeta: 6597 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
dodjosmo i mi u hladne vode
« u: Listopad 26, 2015, 15:03:28 poslijepodne »
Pre skoro 5 godina, moja cerkica je pocela da gleda Malu princezu i kao svaka princeza pozelela da ima zlatnu ribicu, naravno u kugli sa dvorcem. Preporucila nam prodavacica u shopu da uzmemo mali akv. od 30-ak l i recimo 8 zlatica (nemojte vise). Nismo uzeli, ali smo uzeli ostalih 30-ak (blize 40) toplovodnih riba i ponosno ih smestli u necikliran akvarijum. Epilog pretpostavljate.
Od tada se taj akvarijum razvijao (otkrila sam internet, ucila i naucila :) ), prosao kroz fazu lepo uredjenog biljnog akvarijuma, porastao na 160l i jos 5 kocki sa borcima, i najzad, cini mi se doslo vreme da i ceri ispunim zelju (lazem malo, pozelela sam ja zlatke, mada i ona , koju bas ne interesuje akvarijum, uredno vec godinama trazi zlatke u shopu).
Nasi toplovodni "starosedeoci" su se preselili kod kolege u 300 litrasa, a mi smo uzeli prvo 3 fancy zlatke - pajcolankicu i dve crvenkape, a juce jos 2 crveno bele - po meni nesto izmedju crvenkape i pajcolanke, a kazu u shopu orande - imaju ispupcenja, ali sam gledala da budu sto blaza.
Akvarijum je (jos uvek) ubiljen, i cini mi se da im je super. Filteri su kanister Aman EF-2 i Hang-on najveci ATMAN 600, grejaci 100W+50W , temperatura na 24 (mozda i da je spustim na 23? ), jedino nemaju ukljucenu pumpicu za vazduh - radila je celo leto dok sam malim borcima "buckala" artemiju, pa mi je suprug alergican na zvuk, ali posto (jos uvek) ima dosta zelenisa a Hang-on bucka vodu nadam se da im ne treba, dok za Novu godinu ne dobijem (od sebe) Tetrinu.
Ribe su me odusevile svojom pitomoscu dok sam prebacivala stare stanovnike - (morali su da se "guraju" svi jednu sedmicu zajedno) , dok su "moji" izbezumljeno brisali po akvarijumu od mrezica i flasa, ove su ulazile u ruke, u flase da vide sta ja tu ustvari radim, ma sjajne ribe, stvarno.
Sad se jos vise pitam zasto su podcenjene od strane akvarista (istina, verovatno cu im i ja reci par tezih reci kad pocnu da papaju biljke).
Akvarijum ceka generalna sto se tice bilja, cim pocnu da rucaju - ostace dva velika echinodorusa - mislim da im ne mogu nista, a dodacu Valisnerie i jos Anubia i po neki panjic.
Evo i fotki - sa telefona, katastrofalne su, ali cu pokusati da ih uslikam bolje prvom prilikom.
Hvala Vam na ovom forumu, mnogo sam citala pre nego sam se odlucila za njih, i cini mi se da sam savladala osnove :), a ako me nesto bude mucilo pitacu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #1 u: Listopad 26, 2015, 17:32:10 poslijepodne »
Ja ti mogu samo reći da u ovih petnaestak godina kako se bavim uzgojem zlatnih ribica nemam ništa loše za reći o njima . Sa njima nikada nije dosadno i jako su inteligentne . Kada prerasteš akvarij kreni u avanturu sa vrtnim ribnjakom gdje zlatne dođeju do pravog izražaja  :up: . Evo kako se moje ribice hrane


Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #2 u: Listopad 26, 2015, 18:14:24 poslijepodne »
Pogledala sam, predivne su!!! Ovako meni klopaju borci iz ruke (istina, kad je ziva hrana u pitanju :) ), a deluje mi da ce i zlatke uskoro.
Sa ubedjivanjem za jezerce sam pokusala vec par puta ali nista :), tako neka rastu mozda ga i ubedim jednog dana (ako ne ja, pusticu cerkicu da proba - tatina princeza).

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #3 u: Listopad 26, 2015, 18:24:50 poslijepodne »
Moja preporuka neka kćer odmah krene u akciju  :D :D i na proljeće tata kopa ribnjak .

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #4 u: Listopad 27, 2015, 10:24:47 prijepodne »
Ohoooo Simici, pa i vi ste tu... :D
I'd kill a dragon for you.

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #5 u: Listopad 27, 2015, 13:00:47 poslijepodne »
  :),   :):)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #6 u: Listopad 27, 2015, 16:23:13 poslijepodne »
Moja preporuka neka kćer odmah krene u akciju  :D :D i na proljeće tata kopa ribnjak .

Da tako je i moj nastao još ništa nije bilo na parceli ,samo priče i ideje ,a moja Paula kad je čula za ideju ribnjaka dok sam ja nešto raducko ona započela kopati ribnjak,iskopala par lopata i naravno odustala :D :D :D
i sve bilo dobro dok ja niasm par puta upao u rupu i skoro nogu sje... onda sam poludio i iskopao cca. 8 m3 :D :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #7 u: Listopad 27, 2015, 18:03:54 poslijepodne »
Ma, ja sam odustala odavno od ubedjivanja , najvise jer nas komsija ima lepo jezerce sa "obicnim" sarancicima, a mi imamo macku ubicu vec 10 godina, pa je stalno gledam kako peca (i uvek uspe!!!).

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #8 u: Studeni 19, 2015, 09:36:15 prijepodne »
Polako se uhodavamo sa zlatkama, i volimo ih sve vise. Bas se lako "zavuku pod kozu".
E, sad me samo buni - imamo dve crvenkape, jednu fantail "zlatku" i jednu zlatu orandu i one sve priblizno isto napreduju. Stomacici su im se lepo zaokruzili, najvece izelice su i najvise porasle :).
Dve crveno-bele ribice koje smo uzeli isto kao orande (ali sa jako malim, neprimetnim ispupcenjima - ja bi ih pre svrstala u pajcolanke, ali verujem iskusnijima :) ), su od pocetka izduzenijeg tela, a sto su duze kod nas, vise se vidi razlika u odnosu na ostale.
Da li moze da postoji razlika u obliku tela kod ovih ribica, ili su u pitanju paraziti - plasim se jer inace bas nisam pristalica nabavke riba u Pet centru osim boraca koji ostaju "samci". Ribice se normalno ponasaju - jedu, plivaju, vesele, ne cesu se.....
Hvala na pomoci unapred :).

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #9 u: Studeni 19, 2015, 17:31:09 poslijepodne »
Zlatnih ribica ima jako puno "vrsta" tj. oblika tijela . Zavisi od uzgajivača koliko ima "čistu" vrstu koju pari pa tako i dobije konačni proizvod , odnosno zavisi od trgovine koja je nabavila ribice kvalitetne (skuplje) ili one niže kategorije . Pod tim ne mislim da te ribice nisu zdrave i lijepe , samo nije "čista" vrsta . Tako da dok su tvoje ribice zdrave , vesele i debele ti samo lijepo uživaj u njima  :up:

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #10 u: Studeni 20, 2015, 09:04:25 prijepodne »
Hvala max-max puno :).
Tako sam i pretpostavljala, ali kada sam ih uzimala u akvarijumu pored su bile zlatke koje su definitivno imale simptome parazita - uvucene stomake, cesale se o kamenje, slepljena peraja.... Akvarijum u kome su bile one mi je delovao skroz OK, ali bolje da proverim - kod tropskih znam kako koja treba da izgleda, pa sam u odnosu na to i mogla da procenim (bar "odokativno") zdravstveno stanje, sa ovima se tek ucim :).

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #11 u: Studeni 21, 2015, 19:19:54 poslijepodne »
A evo i fotki , gde se vide ribe, a ne kao kada ja fotkam razmazana zlatna traka :)

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #12 u: Studeni 21, 2015, 19:43:08 poslijepodne »
Lijepa družina , vjerujem i vesela  :) . Evo par slikica takvih ribica koje uživaju kod mene u ribnjaku , veličina oko 25 cm . Možda te ove slikice potaknu na kopanje ribnjaka  :D :D

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #13 u: Studeni 21, 2015, 19:46:08 poslijepodne »
Prelepe !!! Vidim ja da ce mi muz kopati ribnjak na prolece  ;).

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #14 u: Studeni 21, 2015, 19:48:57 poslijepodne »
 :up:

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #15 u: Siječanj 03, 2016, 17:57:21 poslijepodne »
Pozdrav, jako lijep akvarij. Ima li kakvih novosti?

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #16 u: Siječanj 04, 2016, 11:39:23 prijepodne »
Evo, proslo par meseci, lepo su se uhodale, bilje ne diraju, pitome, lepe, sjajne...E, ali su sada pocele da se mreste (kukam u drugoj temi  -?).
Jako su me razocarali muzjaci - po Marfiju kupovali sve ribice koje su licile na devojke, a ima ih samo dve, ostalo decaci,   :'( :'( :'(, muzjaci definitivno nisu normalni, a zenka urnisana.
Inace, za sada, mozda sto su jos uvek male, mnogo manje prljaju nego moja prethodna "banda" - maticni ksifoi su prljali za 10, velike botije pravile haos, skalaru je glavna zanimacija bila da cupa i kida biljke.... Ovo sa redovnim izmenama vode, kao i do sada funkcionise mnogo bolje. Ima malo braon alge (pocela je pre njih), pa sam sad pocela da dodajem Carbo i malo pojacala svetlo stednim, deluje bolje, videcemo. Ako bas budem morala, udomicu i ancija da se casti (mada imam losa iskustva sa biljkama od pre par godina).
Okacicu slicke samo da se dokopam aparata, da vidite kako su porasle.

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #17 u: Siječanj 04, 2016, 12:54:54 poslijepodne »
Evo ih pre nekih mesec dana :)

Offline simici789

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: dodjosmo i mi u hladne vode
« Odgovori #18 u: Svibanj 09, 2016, 16:34:22 poslijepodne »
Braon alge na kraju "potamanili" anciji, ribe super - svako nekoliko se mreste pa jure onu jadnu devojku, ali je sve mnogo bolje nego prvi put, porasle lepo  :up: , biljke jos ne diraju , osim lemne koju im ubacujem iz malog za salatu uz dorucak, da ih ne hvalim vise, pokvarice se ako nastavim :)