Travanj 25, 2024, 23:02:57 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgajanje brasnara  (Posjeta: 8541 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Uzgajanje brasnara
« u: Studeni 07, 2004, 00:22:00 prijepodne »


 Ako neko zeli da razmnozava crve brasnare za svoje terarijumske ljubimce,imam jedan veoma dobar iproveren "recept"


 Da bi poceli sa razmnozavanjem ovih crva , moramo znati sve faze razvoja ovih crva. Proizvodnja ovih crva prolazi kroz sledece faze:

  • buba

  • jaje

  • larva ili crv

  • lutka
  • [/list]


     Buba je odrastao insekt koja se pari u roku od 5 - 18 dana i snese 80 - 580 jaja. Faza sa jajima traje oko 10-12 dana pri temperaturi od 20 C, a ako povecamo teperaturu na 30 C trajace 4-6 dana. Sto znaci da u letnjem periodu proces proizvodnje ovih crva ubrzavamo.


     Nakon toga iz jaja izlaze zuto smedje larve ili crvi duzine oko 28 mm. Za pun razvoj larve potrebno je 12 - 18 meseci na sobnoj temperaturi.Ako podignemo temperaturu na 28 C taj processe smanjuje na 6 - 8 meseci.


     Nakon toga razvijene larve potamne i ucaure se i na kraju postaju tamno smedje.Na temperaturi od 15 C ova faza caure traje 30 dana, na temperaturi 25 C trajace 9 dana, a na 35 C svega 6 dana.


     Znaci iz svega ovoga mozemo zakljuciti da je veoma vazno znati sve faze razvoja crva brasnara i podesiti temperaturu i vlaznost .


     Za odgajanje crva brasnara mozemo napraviti jedno drveno sanduce dimenzija 30 x 25 x 30 cm (visina je 30cm) U sanducetu sa unutrasnje strane zidova, u gornjoj zoni od gornje ivice5 cm, treba obloziti sa staklom kako sebrasnari ne bi penjali i pokusali da izadju van. Ovo sanduce treba da ima poklopac sa kruznim otvorom (R=6 cm) koji je zatvoren sa zicanom mrezom . To ce nam biti ventilacija u sanducetu.


     Na dno sanduka postavicemo jedansloj sitno iseckanog papira , gde ce buba da polozi jaja. U sledeci sloj postavljamo mekinje debljine 10 cm . Na mekinje postavljamo neko laneno platno (krpe) koje moramo prethodno termicki dezinfikovati (okuvati) .


     Povremeno na mekinje dodajemo isecanu sargarepu, repu, nakvasen hleb koju cemo menjati svaka 2-3 meseca.


     Jos da kazem najvaznije ,koliko stavlajmo buba u sanduk? Ako mozemo da nabavimo bube trebacenam oko 800 buba , ako ne mozemo bube da nadjemo u tom slucaju mozemo i crve staviti, stim sto ce nam trebati malo vise oko 1000 crva.



Offline vuky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 346
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #1 u: Studeni 08, 2004, 23:43:00 poslijepodne »
Ne bih htio nesto pametovati. Ali ja njih drzim jer se njima hrane odredene vrste ptica koje imam. A drzim ih jednostavno u par akvarija u mekinjama i to je to. Niti treba toliko buba i crva u pocetkujer se kod mene stvarno brzo razmnozavaju.
Igrajte za nju, nasu voljenu,
Nek\' jace kuca to
Srce vatreno.

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #2 u: Studeni 09, 2004, 00:15:00 prijepodne »


 Ok. Iskustva su razlicita i nema nista lose u tome ,cak sta vise to je dobro


 Ja sam ovaj recept uzeo iz jedne stare knjige o uzgoju sumskih ptica pevacica i primenio, tako sam ja razmnozavao po tom receptu kojeg sam i izneo.Uzeo sam toliko crva koliko je receno ( 1000) sto mozda izgleda puno ali u stvarnosti nije (jedna osrednja kutija crva).

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #3 u: Studeni 09, 2004, 12:14:00 poslijepodne »
Mekinje su krušne mrve ili prezli jel?!
......samo me zanima kaj su mekinje!!!  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline aquamen

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #4 u: Studeni 09, 2004, 13:09:00 poslijepodne »


Mekinje su posije,ne prezle-služe za ishranu stoke,imaš ih kupiti na dolcu,u apoteki tamo su puno skuplje i u manjim paketima nego u mlinovima,poljoapotekama i sl





Evo vam jedno iskustvo sa brašnarimana 5 kg posija stavite 150 kom-to odgovara velieini otprilike velieiniplastiene eaše od 150 mlbrašnara-crvi,na dno posude,može i kanta ide isjeckani papir za polaganje jajapa posije pa krpa pa posije i tako redom,ostaviti jedan prst praznog prostora do vrha na vrh na jedan mali tanjuria za datu kolieinu posija staviti-rasjeei 1 jabuku radi vlažnosti i radi ishrane,a na drugi tanjuria staviti 5-10 dkg granulirane pasje hrane od koje se proces proizvodnje brašnara puno ubrzava,jako je važno da posije ne sabijate jer posije dišu u suprotnom dolazi do pljesnivosti,jabuke eesto kontrolirajte,ako poenu pljesniviti odmah ih zamijenite drugim,umjesto jabuke možete koristiti krumpir.Od moguee pojave plijesni na supstratu insekti tj crvi ne ugibaju,ali ae biti toksieni za ishranu,eišeenje insekata od toksina je 15 dana.Pri temperaturi od 25 st celzijusa proces je najubrzaniji,svaka 3 mj prosijati insekte i promijeniti supstrat sa novim,stari bude poput brašna-to je znak za promijenu.








Sretno
 

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #5 u: Studeni 09, 2004, 13:59:00 poslijepodne »


Citat: aquamen
Od moguee pojave plijesni na supstratu insekti tj crvi ne ugibaju,ali ae biti toksieni za ishranu,eišeenje insekata od toksina je 15 dana.Pri temperaturi od 25 st celzijusa proces je najubrzaniji,svaka 3 mj prosijati insekte i promijeniti supstrat sa novim,stari bude poput brašna-to je znak za promijenu.



 Da to je tacno... Ja uvek imam problema sa plesni. Sve uradim kako treba i opet isto,..ima, pa ima

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #6 u: Studeni 15, 2004, 15:33:00 poslijepodne »
E *ebi ga, mora se ponekad i oeistiti.  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Garfi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Uzgajanje brasnara
« Odgovori #7 u: Ožujak 11, 2005, 17:48:00 poslijepodne »
Ja ih imam u plasticnoj kutijici , na dnu imaju smjesu od brana,
cokolina, i na vrhu malo riblje hrane, imaju par komada kutije od
jajeta, i svaki djedan ubacim koji komad kore od narandje zbog vlage, a
bome se odmah uhvate grickanja!! I morma rec da se ih je cist dost
namnozilo!