Ožujak 29, 2024, 00:32:39 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: profil:pundamilia nyererei  (Posjeta: 3763 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
profil:pundamilia nyererei
« u: Siječanj 03, 2010, 21:56:35 poslijepodne »
u zadnje vrijeme sam dosta čitao o ovom izvanrednom ciklidu, a kako nije bas zastupljen medju hr. akvaristima donosim jedan clanak temeljen na osobnom iskustvu sa tim ribama, te neke osnovne stvari o njima koje bi trebao znati akvarist koji se zeli baviti sa njima!!!

pundamilia (Witte-Maas & Witte) 1985, mwanza gulf, tanzania, lake victoria

Pundamilia kao imenica dolazi od rijeci koja na afričkom swahiliu znaci - zebra,karakteristika kojom mogu zahvaliti ovi ciklidi sto su toliko cijenjeni medju ciklidasima je svakako njihova izvanredna obojanost, sto se tice muzjaka, dok su zenke uglavnom zagasito sivo-maslinaste ili samo sive.
U startu se pundamilie svrstalo medju planktivore,medjutim kasnijim analizama (Fermon,1998)se pokazalo da su u biti insektivori, te da se hrane beskraljeznicima i algama.
Cijeli rod raspolaze sa 2-5 reda zubiju sto dokazuje prehrambene navike riba, te cijeli rod pundamilie karakteririziraju i "ocelli" (egg spots) koji su uvijek crveno-zute boje sa crnim vanjskim prstenom!!

uobičajena velicina pundamilie je oko 12cm, iako se mogu rijetko naci i primjerci od 15-ak cm ali to je dosta rijetko.

Habitat: ove ribe rijetko kad napustaju kamenitu obalu, koja je cesto zatrpana naplavinama i muljem, tako da je voda cesto dosta tamna,ali upravo takvo okruzenje im je pomoglo da prežive invaziju Lates Niloticus  u jezeru victoria!
trenutno je opisano oko 13-14 vrsta pundamilia a ja cu vam pribliziti meni najdrazu "nyererei ruti island"

Pundamilia nyererei,  ime je dobila po prvom tanzanijskom predsjedniku Juliusu Kambarange Nyerere,takodjer je po glasanju ihtiologa prozvana za najlijepsi organizam iz jezera victoria.
populacije pundamilie nyererei se klasificiraju po lokalitetu,a kako se ribe vise ne sakupljaju u jezeru potrebna je velika paznja kako se razliciti lokaliteti na bi iskrizali, te kako bi se odrzale ciste krvne linije.
Iako je pundamilia nyererei opisana 1985 od Witte-Maas-a, 1998 Olee Seehausen otkriva na juznom dijelu jezera izolirane skupine riba "pundamilia nyererei", razne prirodne barijere izmedju lokaliteta omogucile su da se na svakoj lokaciji razvije drugaciji varijetet !!
Ukratko, iako su potekle od istog pretka svaki varijetet se razvijao na svoj nacin sto se jos naziva i paralelna evolucija.

Neki od "najlijepsih" varijacija, phyton island,igombe island,makombe island,ruti island,anchor island,lunaso island.

meni najdraza varijacija je "Ruti island"
pundamilia nyererei ruti island nije velika riba, maksimalna velicina je oko 10cm ,zenka su 1cm manje (znaci 9cm)
zanimljivo je i to da su sve zenke nyererei skoro iste bez obzira na lokalitet,uglavnom su tamno maslinaste boje sa crnim prugama okomito postavljenim u odnosu na tijelo, dok su peraje i repna peraja transparentne sa tek malim naglaskom boje (opet maslinaste!!)

Muzjaci su cista suprotnost, pravi predstavnici "victoria lake", karakteriziraju ih plavo obojene usne, na glavi izmedju ociju su prisutne dvije vodoravne crne pruge dok je donji dio glave potpuno crn, duz tijela je okomito postavljeno sedam crnih pruga , dok je zadnja prilicno nedefinirana!
gornji dio tijela je crven prema trbuhu prelazi u zutu, dok je trbuh skroz crne boje.
peraje su isto tako prekrasno ofarbane , ledna peraja je prosarana plavim odsjajem na crvenoj podlozi dok se analna peraja istice sa 3-6 egg spotsa!!!

mrijest:
pundamilie nyererei su spolno zrele nakon 7-9 mjeseci, te u prvom mrijestu (koji moze biti i neuspijesan) imaju najvise 4-5 potomaka, svaki sljedeci mrijest odlikuje se sa vise mladih kojih moze biti maksimalno 25-30!!! poligamne su ustonose te se sami brinu za potomstvo (inkubiraju oko 20-22 dana)  nakon otpustanja mladezi iz usta ja odmah odvajam majku iz razloga da ih izgladnjela ne pojede!!
nakon uspijesnog mrijesta za sljedeci ce zenka biti spremna tek nakon 3 mjeseca oporavka, mogu reci da ovo potvrdujem iz osobnog iskustva - bioritam kod moji pundamilia je pogrijesio svega 3-4 dana!!! :klap:

sto se tice vode necu govoriti u brojkama , vole izrazito tvrdu vodu i u hrvatskoj pipovaci se osjecaju kao u maticnom jezeru!!!


inace,pundamilia nyererei kao i ostale ribe koje se zadrzavaju uz kamenite obale jezera Victoria cine prilicno veliku porodicu riba nazvanom Mbipi (nesto slicno kao kod malawia Mbune).

Akvarij: minimalni ali stvarno minimalni akvarij za ove ribe je metar duzine tj. oko 250 lit. ovo tvrdim iz osobnog iskustva, moguce ih je drzati i u manjem akvariju ali jednostavno to nije dosta za njih. potrebno ih je drzati u skupini od najmanje 8 jedinki, ako ih je vise to bolje, mislim da je dobro zadrzati se na 10 jedinki.
odnos mužjaka i ženki bi trebao biti max 2 muzjaka u skupini, u protivnom ako je vise muzijaka, njihove boje nece doci do izrazaja, isto tako ako je jedan muzjak ni njegove boje nece doci najbolje do izrazaja ,jer se nece imati sa kim nadmetati za naklonost zenki. i muzjaci i zenke su jako teritorijalni, i nasrtljivi,  vise muzjaka na jednom mjestu znaci sigurnu smrt od jaceg konkurenta!!!

sustanari ovim ribama mogu biti vecina ciklida iz jezera victoria,naravno njihove velicine s tim da treba posebnu paznju obratiti na zenke ,koje su u dosta slucajeva vrlo slicne, pa takve kombinacije treba izbjegavati.
dobro se slazu sa haplochromis sp. rock kribenzis, haplochromis aneocolor i recimo paralabidochromis cromogynos, bitno je da su zenke dosta razlicite te da u velicinama ne odstupaju previse!!!

hrana; kao i dosta drugih ciklida podlozni su bloatu, stoga treba hraniti umjereno.
ja im dajem kao osnovnu hranu arami floramin( biljna hrana) te uz nju zamijesam sak green te im zdrobim i malo hikari granula(mesna hrana) .
u pravilu treba ih hraniti sa hranom koja nema puno proteina tj. do 35-40%
« Zadnja izmjena: Siječanj 05, 2010, 07:27:40 prijepodne od Maxim »
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #1 u: Siječanj 03, 2010, 22:10:30 poslijepodne »
druga najljepsa i trenutno nedostizna, pundamilia nyererei anchor island :'( :'( :'( :'(

 
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline glavoč

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Nin-Zadar
  • Hrvatska udruga ciklidofila Malawi
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #2 u: Siječanj 03, 2010, 23:16:58 poslijepodne »
Svaka cast turbo,lipo si to sve opisao  :klap: :klap: :klap:
Sviđa mi se riba al ipak ostajem na jednom jezeru zasad ;)

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #3 u: Siječanj 03, 2010, 23:43:03 poslijepodne »
odlicno napisano  :up:

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #4 u: Siječanj 04, 2010, 00:29:06 prijepodne »
odlicno napisano  :up:

i odlicna riba moram priznat, al jos moram teks procitat :D

ja sam od onih koji prvo pogledaju sliku ;)

Offline paolod

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Pula
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #5 u: Siječanj 04, 2010, 14:04:09 poslijepodne »
Prekrasna riba i lijepo opisano!

druga najljepsa i trenutno nedostizna, pundamilia nyererei anchor island :'( :'( :'( :'(

 
Nema je za nabaviti ili je jako skupa??
Paolo

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2010, 15:41:17 poslijepodne »
Prekrasna riba i lijepo opisano!

druga najljepsa i trenutno nedostizna, pundamilia nyererei anchor island :'( :'( :'( :'(

 
Nema je za nabaviti ili je jako skupa??

ja je dosad nisam vidio na niti jednoj lager listi, sto znaci da neznam koja joj je cijena ali mislim da bi mogla biti oko 11-16 eura po ribi (velicina 4-6cm)
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Ja,Boro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #7 u: Siječanj 04, 2010, 17:48:02 poslijepodne »
prekrasan viktorijanac, kao uostalom i svi viktorijanci :)...ja sam imao samo astatotiolapiu nubilu -?...šteta što su vikt.teško dostupni kod nas...
..imao sam puno riba...al samo je jedna-Ciklid riba!!:)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #8 u: Siječanj 04, 2010, 17:49:06 poslijepodne »
fali mi veličina akvarija, dobri sustanari i jel treba biti u grupi, pretpostavljam da, kakva je to grupa, odnos muzjak, zenka i koliko mi je poznato oni se svrstavaju u grupu Mbipi, što bi bilo nekako ko M'buna,ćime je ti hraniš?

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #9 u: Siječanj 04, 2010, 17:59:28 poslijepodne »
fali mi veličina akvarija, dobri sustanari i jel treba biti u grupi, pretpostavljam da, kakva je to grupa, odnos muzjak, zenka i koliko mi je poznato oni se svrstavaju u grupu Mbipi, što bi bilo nekako ko M'buna,ćime je ti hraniš?


zahvaljujem na opasci Bojko, evo vec veceras cu nadopuniti članak!!!
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #10 u: Siječanj 04, 2010, 19:21:04 poslijepodne »
Ime genusa Pundamilia bih pisao velikim slovima i pročitao sam još jednom članak, smeta mi kad pominješ jezero Victoria, negdje lake Victorija, pa onaj Island, te taj gulf, mislim, da bi se to moglo lepo napisati sa hrvatskim rečima., kao i eggs spot....
Malo se potrudi i oko toga i onda če to biti dobar članak :)

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #11 u: Siječanj 04, 2010, 21:58:04 poslijepodne »
Ime genusa Pundamilia bih pisao velikim slovima i pročitao sam još jednom članak, smeta mi kad pominješ jezero Victoria, negdje lake Victorija, pa onaj Island, te taj gulf, mislim, da bi se to moglo lepo napisati sa hrvatskim rečima., kao i eggs spot....
Malo se potrudi i oko toga i onda če to biti dobar članak :)


zaista dobro kazes Bojko, tvoje kritike su uvijek dobre i konstruktivne ,bacam se na ispravke!! :up:
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #12 u: Siječanj 04, 2010, 22:01:28 poslijepodne »
meni je baš dobar članak i ostavil bi u engleskom štihu, ne moramo sve prevodit, neka ostane jezero Victoria, a ne jezero Viktorija

Offline aquapero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
    • Aparments
Odg: profil:pundamilia nyererei
« Odgovori #13 u: Ožujak 12, 2017, 23:59:31 poslijepodne »
dali ima neko ovog ciklida? ili ako znate gdje se kod nas može nabaviti?