Ožujak 28, 2024, 16:23:16 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Planovi za novi ribnjak  (Posjeta: 177782 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Planovi za novi ribnjak
« u: Siječanj 20, 2012, 23:59:22 poslijepodne »
Nitko nis ne pise, ajd budem ja...
Elem, u napadu inspiracije pokazao sam starcima par youtube filmica sa koi ribnjacima i dobio sam dozvolu da mogu kopat u vrtu. Posto prvi kubik necu iskopat jos dugo vremena, imam vremena za planiranje. Zabavno je , cak i ako nis od toga ne bude.

Problematika parcele:

-zemlja je nekakva ljepljiva ilovaca
-puno sunca preko cijelog dana
-blizina vrtlarskih i povrtlarskih kultura (spricanje)
-lagani pad
-puno macaka

Ideja je da se sa Juniperus Virginiana 'Skyrocket' sa tri stane stvori intimni zatvoreni prostor koji bi bio u dvije razine. Na gornjoj bi bila podloga od cigli (jos nije rijesen taj dio) i sa par stepenica bi se spustalo u donji dio koji bi puteljkom vodio preko mostica do drvene terase u dnu prostora. Spomenuti mostic bi prelazio preko kanala koji bi spajao ribnjak (desno) i mocvarni dio (lijevo). Puteljak bi mogao biti od kore drveta ili isto od cigli (ali drugacije poslozenih od gornje terase).
Bilje bi bilo uglavnom zimzeleno iako bi htio staviti i koje listopadno ali onda je problem sto bi nesto lisca zavrsilo u ribnjaku. Sto se tice istoga, isao bi na sto manje opreme, sto veci volumen i manju kolicinu riba. Citam dosta i o "nature pond"-ovima i pokusavam skuzit da li se kupanje, koi i bilje moze izvest na istom prostoru.
Donji crtez je izveden u Sketchup na nacin da sam fotografiju parcele importao u program, odredio osi i onda stavljao objekte i crtao.


Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #1 u: Siječanj 21, 2012, 09:04:12 prijepodne »
To bi odlicno izgledalo , stvarno bi bila mrcina od jezera.Samo treba tu posla i novca  :roll:.Nadam se da ces uspjeti  :up:

Offline mark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 95
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #2 u: Siječanj 21, 2012, 15:18:08 poslijepodne »
Ljepo zamišljeno, samo kolko :icon-money:

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #3 u: Siječanj 21, 2012, 18:24:46 poslijepodne »
Majstore svakako idi na zimzeleno drveće, jer imat ćeš puno lišća u vodi koje je teško vaditi van. Ja imam samo jednu kajsiju u blizini i na jesen poprilično puno lišća završi u vodi.
Predlažem ti da staviš tuju. Ideš na malo gušći sklop i trebalo bi izgledati otprilike ovako. ;)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #4 u: Siječanj 21, 2012, 18:51:04 poslijepodne »

Predlažem ti da staviš tuju. Ideš na malo gušći sklop i trebalo bi izgledati otprilike ovako. ;)

Imao sam i u vidu Thuje i slicno ali mislim da ce i ovo bit ok. Juniperus virginiana je smreka i izgledom podsjeca na Thuje i slicno drvece



Raste u promjeru oko 50-60cm a visinom 3+ metara. To mi je zgodno sto je uska jer mi nece uzeti puno prostora.
Nema nekih bolesti i dobro podnosi susu, sto je mislim vrlo vazno . Jedino moram vidjeti sad za korijenje , jer ce ribnjak biti blizu smrekama pa bi moglo bit busenja folije. Imam nekog starog tepisona (cvrsci nego ovi danasnji) pa cu nesto skemijat.
Trenutna mi je racunica da trebam oko 50 sadnica sto bi sa cijenom od 30kn iznosilo oko 1500kn.

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #5 u: Siječanj 21, 2012, 18:57:31 poslijepodne »
Ma ne moraš se bojati da će korijenje naštetiti foliji. Ono dođe do folije i onda je prisiljeno ići u dubinu. Ali čini mi se da one uopće nemaju jak korijenov sistem.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #6 u: Siječanj 21, 2012, 18:59:09 poslijepodne »
Danas sam se obuo kaljace i otisao u vrt premjerit parcelu pa sam sa dobivenim dimenzijama napravio tloct


Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #7 u: Siječanj 22, 2012, 20:43:21 poslijepodne »
Samo ovako izgleda odlično, a tek kad će se realizirat  :up:
Kad bi barem moji bili tako popustljivi što se tiče kopanja dvorišta...  Koja je tajna uspjeha?  :D

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #8 u: Siječanj 23, 2012, 09:41:14 prijepodne »
Samo ovako izgleda odlično, a tek kad će se realizirat  :up:
Kad bi barem moji bili tako popustljivi što se tiče kopanja dvorišta...  Koja je tajna uspjeha?  :D

Moras bit prefrigana, ja vec imam iskustva kad sam starce nagovarao na Optimu, bezicni telefon ili pekac kruha  :D
Kad starce pitas dal bi ti dali komad okucnice da iskopas rupu u koju ces nalit vodu to im je kao da ih pitas dal ih mozes polit benzinom i zapalit.
Zato, uzmes drvenu kacu i stavis u nju par zlatnih i lopoc i to sve stavi na prometno mjesto. Prvo ces dobit ignoriranje i prigovore da ce se tu lec komarci,zmije,zabe i aligatori. No kad lopoc procvjeta i zlatne se mrijeste, interes bi trebao  porasti. E u ovoj fazi ne treba brzat, treba pustit da se u njima fermentira zelja za ribnjakom i onda kad vidis da je proces gotov onda im sasvim slucajno i neobvezujuce pokazes najbolji koi ribnjak koji mozes naci na youtube. Nema veze sto tvoj nece bit ni priblizno dobar, cilj opravdava sredstvo  :D I tad ce oni "shvatit" da je to super i da bi oni to htjeli.
Eto, to je tutorial "Kratki Uvod u Kondicioniranje i psiholosku indoktrinaciju, za buduce vlasnike ribnjaka" (drugo prosireno izdanje)

Offline guppy world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 694
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb / 095 55 27 695
  • 095/5527 695
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #9 u: Siječanj 23, 2012, 11:22:52 prijepodne »
Eto, to je tutorial "Kratki Uvod u Kondicioniranje i psiholosku indoktrinaciju, za buduce vlasnike ribnjaka" (drugo prosireno izdanje)
:D :D :D

Offline ra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Lokacija: zgb
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #10 u: Siječanj 23, 2012, 15:40:37 poslijepodne »
Samo ovako izgleda odlično, a tek kad će se realizirat  :up:
Kad bi barem moji bili tako popustljivi što se tiče kopanja dvorišta...  Koja je tajna uspjeha?  :D

Moras bit prefrigana, ja vec imam iskustva kad sam starce nagovarao na Optimu, bezicni telefon ili pekac kruha  :D
Kad starce pitas dal bi ti dali komad okucnice da iskopas rupu u koju ces nalit vodu to im je kao da ih pitas dal ih mozes polit benzinom i zapalit.
Zato, uzmes drvenu kacu i stavis u nju par zlatnih i lopoc i to sve stavi na prometno mjesto. Prvo ces dobit ignoriranje i prigovore da ce se tu lec komarci,zmije,zabe i aligatori. No kad lopoc procvjeta i zlatne se mrijeste, interes bi trebao  porasti. E u ovoj fazi ne treba brzat, treba pustit da se u njima fermentira zelja za ribnjakom i onda kad vidis da je proces gotov onda im sasvim slucajno i neobvezujuce pokazes najbolji koi ribnjak koji mozes naci na youtube. Nema veze sto tvoj nece bit ni priblizno dobar, cilj opravdava sredstvo  :D I tad ce oni "shvatit" da je to super i da bi oni to htjeli.
Eto, to je tutorial "Kratki Uvod u Kondicioniranje i psiholosku indoktrinaciju, za buduce vlasnike ribnjaka" (drugo prosireno izdanje)
:D

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #11 u: Siječanj 23, 2012, 15:59:35 poslijepodne »
 :up:
-taman ces zavrsiti kad vrjeme zatopli, hm..onda mozemo uz ribnjak na pivu, ti nahrani ribe ja cu donest gajbu :)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #12 u: Siječanj 23, 2012, 21:20:55 poslijepodne »
:up:
-taman ces zavrsiti kad vrjeme zatopli, hm..onda mozemo uz ribnjak na pivu, ti nahrani ribe ja cu donest gajbu :)

Mislim da ne bu to tako brzo islo, financije su problem. Da nisu, definitivno bi to ove godine sredio. Probat cu iskoristiti vrijeme da bar ovaj planski dio dobro pripremim.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #13 u: Siječanj 24, 2012, 10:26:15 prijepodne »
 :D :up: bravo care

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #14 u: Siječanj 26, 2012, 12:03:41 poslijepodne »
Neki dan sam premjeravao pad na parceli i ispao mi je omjer 1:14 tj 1 metar pada na 14 metara duzine ili pad od 4 stupnja

Ovo je editirana fotka mjerenja (crvena linija je pod vaservagu)



Malo sam razmisljao i o jos nekim stvarima... Imam recimo ukopan kontejner za sakupljanje vode



I razmisljao sam da ga premjestim na dno vrta i da ga spojim na preljev ribnjaka tj da sav visak vode iz ribnjaka otice u taj spremnik. Stavio bih ga ispod onog drvenog podesta tako da ne bi zauzimao nista korisnog prostora.

Osim toga, imam jos jedan manji kontejner




koji mi samo smeta i trenutno nicemu ne koristi pa razmisljao da mozda napravim kakav filter od njega (iako mi filtracija trenutno nije u planu). On bi se isto ukopao ispod podesta koji bi bio na pantovima pa bi se pojedini dijelovi mogli podizati radi inspekcije oba kontejnera.

Sto se tice mocvare i kanala koji bi se spajao s ribnjakom... Mozda bi mogao napraviti kakve manje kaskade ali nastojao bi izbjeci suvise kamenja, jednostavno mi se ne svidja kad je ribnjak i potok zatrpan u kamenje kako cesto vidim. Mislio sam malo imitirati prirodu i kaskade napravit sa nekim trupcima i sl

Offline hrx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: split 3
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #15 u: Siječanj 27, 2012, 20:05:29 poslijepodne »
nemam ribnjak  :'( , ali su me oko kuce izludjivale macke lutalice... smrad, dlake po stolicama (ako navecer zaboravis unit jastuke, a bilo je i buha... KATASTROFA!!!)
-i onda nadjem na e-bayu ULTRASONIC PEST REPELLER

http://www.ebay.com/itm/Garden-Creations-JB5028-Cordless-Ultrasonic-Pest-Repeller-For-Animals-Insects-/200694979455?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eba5a5b7f

...samo san ga ja zalemio na ispravljac (inace je ovaj model za baterije) i spasio se!!! ne da vise nema macaka, nego mi vise krej kapije ni pas od materine prije ne obavlja posao...  :up:  :P
bas sam sad nabavio jos jedan za sjevernu stranu kuce... ja sam prezadovoljan, pa ako tebi moze tako sta pomoc oko rjesavanja problema...  ;)
semper fi

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #16 u: Siječanj 27, 2012, 20:30:09 poslijepodne »
a ja mislio da zracnice sluze za to :)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #17 u: Siječanj 27, 2012, 20:46:19 poslijepodne »
mislim da na tako velikoj litrazi ti i nije previse potreban kanistarski filter ako nemislis stavljati puno riba, bar ga ja nebi stavljao. taj mocvarni dio bi sasvim dobro cistio vodu skupa s bakterijama u mulju. a kako mislis stavljati kaskade? s pumpom da vracas vodu?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #18 u: Siječanj 27, 2012, 21:36:14 poslijepodne »
mislim da na tako velikoj litrazi ti i nije previse potreban kanistarski filter ako nemislis stavljati puno riba, bar ga ja nebi stavljao. taj mocvarni dio bi sasvim dobro cistio vodu skupa s bakterijama u mulju. a kako mislis stavljati kaskade? s pumpom da vracas vodu?

Za sad naginjem tome da imam vrlo malo aparature u i oko ribnjaka. Mozda neki vodoskok i to je to. Sto se kaskada tice to je isto u fazi premisljanja ali to bih eventualno radio s pumpom koja bi iz ribnjaka vukla vodu na kraj mocvare pa bi se voda kroz mocvaru vracala u ribnjak.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #19 u: Siječanj 27, 2012, 21:39:22 poslijepodne »

bas sam sad nabavio jos jedan za sjevernu stranu kuce... ja sam prezadovoljan, pa ako tebi moze tako sta pomoc oko rjesavanja problema...  ;)

Budem razmislio iako nisam bas cuo neke dobre stvari o tim ultrazvucnim repelentima tj. ljudi se bas i ne hvale da sljaka.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #20 u: Siječanj 27, 2012, 21:47:23 poslijepodne »
mislim da na tako velikoj litrazi ti i nije previse potreban kanistarski filter ako nemislis stavljati puno riba, bar ga ja nebi stavljao. taj mocvarni dio bi sasvim dobro cistio vodu skupa s bakterijama u mulju. a kako mislis stavljati kaskade? s pumpom da vracas vodu?

Za sad naginjem tome da imam vrlo malo aparature u i oko ribnjaka. Mozda neki vodoskok i to je to. Sto se kaskada tice to je isto u fazi premisljanja ali to bih eventualno radio s pumpom koja bi iz ribnjaka vukla vodu na kraj mocvare pa bi se voda kroz mocvaru vracala u ribnjak.

to mi nekako prirodnije, ljepse izgleda..kad samo pogledas koliko danas ima tehnike na trzistu za ta jezera, ono, sjeo si popiti kavu uz jezerce na miru da uzivas, a sljeva filter, s desna skimer, a napred ti pogled na uvc uredaj..stvarno predivan ugodaj :)  -citao sam jos davno na netu da se moze pomocu jedne pumpe napraviti dobra filtracija za koije, itd, nekako kroz kanalice, ili da se voda preljeva, pa prolazi preko zemlje i bilja s bakterijama. ja bih sebi prije isao na tako nesto, ali ako kazes da nemislis imati puno riba a velik volumen onda ce priroda sama obaviti svoje

Offline tomkranj

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #21 u: Siječanj 27, 2012, 21:51:31 poslijepodne »
svaka čast majstore...i ja na proljeće planiram premještanje ribnjaka i uređivanje oko njega..dao si mi super ideju  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #22 u: Siječanj 27, 2012, 21:54:26 poslijepodne »

to mi nekako prirodnije, ljepse izgleda..kad samo pogledas koliko danas ima tehnike na trzistu za ta jezera, ono, sjeo si popiti kavu uz jezerce na miru da uzivas, a sljeva filter, s desna skimer, a napred ti pogled na uvc uredaj..stvarno predivan ugodaj :)  -citao sam jos davno na netu da se moze pomocu jedne pumpe napraviti dobra filtracija za koije, itd, nekako kroz kanalice, ili da se voda preljeva, pa prolazi preko zemlje i bilja s bakterijama. ja bih sebi prije isao na tako nesto, ali ako kazes da nemislis imati puno riba a velik volumen onda ce priroda sama obaviti svoje

Nije mi problem sakriti opremu, niti cijena iste nije toliki problem... Problem mi je cijena rada sve te aparature tj potrosnja struje. Mislim da je bolja ideja potrositi 2000kn na vecu foliju za ribnjak i izbaciti sto vise te opreme jer se 2000kn taj cas natuce u potrosnji el. energije

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #23 u: Siječanj 27, 2012, 21:58:18 poslijepodne »
svaka čast majstore...i ja na proljeće planiram premještanje ribnjaka i uređivanje oko njega..dao si mi super ideju  :up:

Ideje su mi najmanji problem  :D Drago mi je ako ti je nesto sinulo gledajuci moj nacrt

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Planovi za novi ribnjak
« Odgovori #24 u: Siječanj 27, 2012, 22:02:41 poslijepodne »
znam, neverending story  -? struja je konstantan trosak