Travanj 16, 2024, 18:59:07 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Cynops orientalis  (Posjeta: 2079 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline harpy21

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Ženski  
Cynops orientalis
« u: Travanj 20, 2013, 14:29:54 poslijepodne »
Pozdrav :)
Moj cynops ima sad 6 godina (sam je), i oduvijek ga drzim u  manjem akvariju, 20 cm vode (cca) ima algice i kamen za izac ( doduse ne izlazi skoro nikad)...prije je s njim u akvariju bio i cistac (misgurnus) i funkcionirali su zajedno 4 godine:) ... uglavnom,cynopsa hranim listicima za ribice, (opcenitno mislim da tip hranjenja te ambijenta ovisi nekako od vodenjaka do vodenjaka , neovisno o "striktnim" pravilima,cini mi se da je dosta i do "odgoja"od ranih nogu  :heart:)..no sad bih htjela probati s crvicima,da vidim kako ce reagirati..
( imam takodjer akvarij  sa zlatnim ribicama, po ljeti sam pisala o njemu zbog problema , i takodjer puno hvala svima koji su pomogli i spasili situaciju)

kako vi hranite svojeg vodenjaka? imate li ih vise? kako su vam uredjeni terariji /akvariji?
 

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cynops orientalis
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2013, 15:40:16 poslijepodne »
Danas se dobro zna sa cime se sve ta vrsta hrani i u kakvim se uvjetima treba drzati tako da je reci da tip hranjenja i ambijenta ovisi od vodenjaka do vodenjaka jako losa izlika za drzanje zivotinje u krivim uvjetima. No to ne znaci da je vodenjaku kasno popraviti uvjete i osigurati mu bolji zivot.
Cynops orijentalis je mesojedna vrsta tako da je hranjenje listicima za ribe odprilike isto kao da drzis dijete u maloj sobi samo na cipsevima 6 godina. Vodenjaka bi trebala hraniti nasjeckanim glistama, grindal crvima, malim zivorotkama (guppy, molly, platy...), malim akvarijskim kozicama, znjecenim akvarijskim puzicima, mesom pastrve, komadicima goveđeg srca, povremeno malim zoharima (npr. Blatta lateralis), raznim smrznutim hranama (tubifex, bloodworms, artemia, daphnia), postoje i zelatinozne hrane (Tetra Delica). Kada ga hranis suhom hranom umjesto listica za ribe bi mu bilo pametnije davati granule za kornjace (npr Tetra ReptoMin), ta hrana je daleko prikladnija za njega od riblje hrane. To su samo neke od hrana s kojim bi ga trebala hraniti, nadam se da sada vidis koliko je njegova trenutna prehrana jadna.
Ova vrsta moze zivjeti i preko 20 godina ako ga drzis u pravilnim uvjetima. Najvaznije je ne pregrijavati vodenjaka jer im to drasticno skracuje zivotni vijek. U normalnim okolnostima temperatura vode bi mu trebala biti 14-20 stupnjeva, a u najtoplijem dijelu godine ne bi trebala ici iznad 23 stupnja.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline harpy21

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Ženski  
Odg: Cynops orientalis
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2013, 18:16:47 poslijepodne »
Da te ispravim, nije izlika. pod broj 2 uvijeti su mu dobri od temperature na dalje.. jedino sto se tice hrane ,kao sto sam i rekla, kupit cu mu  , pa cemo vidit hoce li jest, i svakako hvala na informaciji o sirokom spektru izbora.
ti takodjer imas vodenjaka?

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cynops orientalis
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2013, 21:14:34 poslijepodne »
Ne znam sta da ti kazem, ali izjaviti na forumu o pravilnoj brizi da smatras da zivotinju mozes "odgojiti" na određene uvjete kao sto je uskracivanje normalne prehrane ne zvuci bas dobro. Bilo bi mi drago da sam u krivu, ali ako si ga do sada drzala na pogresnoj prehrani velike su sanse da jos negdje grijesis i u samom drzanju. Svakako ti preporucam da procitas sljedeci clanak: LINK i ispravis eventualne greske.

Postoji mogucnost da ce vodenjak odbijati određene vrste hrane i da ces se trebati potruditi oko navikavanja na pravilnu prehranu. Za pocetak preporucam da probas sa smrznutim crvenim larvama komaraca, njih zbog boje rijetko koja zivotinja odbije. Mozes ih nabaviti u bolje opremljenom akvaristickom pet shopu. Na dno akvarija mozes staviti tanjuric i na njega sipati hranu (koju si predhodno otopila).

Ne drzim vodenjake jer mi je stan pre topli za njih, a toliko velik fan vodenjaka nisam da bi za njih posebno nabavljao chiller. No s obzirom da na ovom forumu nema clana koji se bas specijalizirao za vodenjake potrudio sam se educirati o najcescim vrstama i promijeniti stav ljudi da je takve zivotinje ok drzati u tropskom akvariju s ribama kako ih obicno po pet shopovima prodaju.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline harpy21

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Ženski  
Odg: Cynops orientalis
« Odgovori #4 u: Travanj 21, 2013, 13:26:02 poslijepodne »
Hvala na informciji i linku. ja kad sam ga nabavila sam slusala upute od zaposlenika pet shopa .
..uglavnom ,dat cu mu predlozenu hranu..pa cu javiti rezultate, dal odbija i kako se ponasa :)

U svkom slucaju i vise nego sretna sam na ovakvom ukoru:) previse sam se vezala za njega d abih nastavila nesto sto mu moze naskoditi,kao sto si i rekao nikad nije kasno,bar ne u ovom stadiju!:)
« Zadnja izmjena: Travanj 21, 2013, 18:47:18 poslijepodne od Chilii »