Ožujak 28, 2024, 18:50:26 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: bolesni jaguar - hitno!  (Posjeta: 13135 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
bolesni jaguar - hitno!
« u: Siječanj 09, 2012, 15:43:35 poslijepodne »
molim vas pomoć, hitno je a Maju ne mogu dobit.

par dana nakon što sam kupila jagura skužila sam da je pun nametnika.
očistila sam ga ali očito ne dovoljno dobro jer su se opet pojavili.
kako je bio u terariju do variegatinog taj put su skočili i na nju (prvi puta ih nije 100% imala jer sam odmah sve zmije pregledala i nametnici su bili samo na jaguaru)

očistila sma ih oboje ali je jaguar počeo pokazivat grde neurološke probleme. ne jede, ne može držat glavu na miru dok puzi a puzi na sve načine.
sa strane, po leđima, drži glavu u zraku, izvija ju unazad, sav se izvija tako da ne može ni ravnu liniju napravit, dobro da sam sebe u čvor ne zaveže.

po onome što i sama znam bojim se da je u pitanju IBD što je neizliječivo i da je zmija gotova.

sad me jako strah za variegatu, da li mogu išta preventivno pokušat?

ne znam dal sam više tužna, ljuta ili oboje, pogotovo na sebe.

znam da tu ima sigurno nekog tko zna dovoljno da mi može reć što i kako i uopće da li mogu variegati pomoć

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #1 u: Siječanj 09, 2012, 16:20:29 poslijepodne »
Jaguar gen nosi sa sobom neurološki poremećaj (jače ili slabije izražen, ovisi o jedinki), slično kao i Spider gen kod kraljevskih pitona - nije posljedica zarazne bolesti, već urođena mana (popularno zvan "head wobble"). Pročitaj ovdje: http://www.reptileforums.co.uk/forums/snakes/388054-neurological-disorders-carpet-pythons.html
Što se tiče parazita (pretpostavljam da su u pitanju grinje) njih se prilično teško u potpunosti riješiti jednom kada uđu kolekciju, pogotovo ako koristiš komplicirano sređene terarije (rastresiti supstrat, grane, i sl.). Postoji nekoliko komercijalnih akaricida i insekticida koji daju dobre rezultate ako se koriste periodički, ali za konkretna imena najboljih preparata pričekaj nekog zmijara koji je imao to iskustvo - ja, srećom, nisam imao potrebe koristiti otrove a ne volim savjetovati ništa za što nemam iskustvo iz prve ruke.

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #2 u: Siječanj 09, 2012, 18:50:33 poslijepodne »
njoj se ovo javilo pred par dana, za vrijeme 2. navale grinja i zapravo sam zato ja to povezala sa njima + što nije počela jest ni nakon što sam ju očistila dok je nakon čišćenja od prve navale jela.

a i to što je iz nule došla do jako izraženog.
znaći, od ničeg do puzanja naopak.

druge zmije su mi čiste (vjeruj mi, povečalom sam ih čak gledala i stavila da se namaču u vodi za svaki slučaj) a terariji su mi jednostavni ali sad sam i tak sve povadila i stavila samo posudu s vodom i papir a granje bacila.

držim fige da si ti u pravu i da će počet jest jer je smršavila (ne strašno ali je)

čula sam od ljudi da su koristili bikol kad im je već prekipjelo (i na samoj zmiji) ali ja sam s time samo dobro našpricala terarije i preprala parputa s time da zmije još nisam vratila u njih nego su u tarnsporterima (tj mislim da to pet centar prodaje pod prenosne akvarije, ono plastično sa šarenim poklopcima)

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #3 u: Siječanj 09, 2012, 21:06:44 poslijepodne »
Na zalost najcesce kada terarist uoci grinje/mites na zmijurini, pa makar samo jednu moze sa sigurnoscu racunat da ih ima pun terarij.
Osim sto se brzo razmnozavaju zenke u svakom leglu izbacuju i do 100 malih krvopija!
Losa  vijest je i da se relativno brzo krecu, interesantnih 6cm/min tako da mozes racunat da ih imas po cijeloj sobi.
Postoji vjerojatnost (nadam se da je samo zbog toga) da tvoj jaguar odbija jest upravo zato jer je bio krcat grinjama.
Grinje su nazalost i prenosnici razno raznih pizdarija i ukoliko je kod covjeka u kolekciji bila neka suga (ne nuzno na tvom jaguaru) moguce je da mu je zasrana cijela kolekcija.Bjez od toga!
Ja najcesce pristupim tome uvijek sa najgorim mislima upravo zato da si ne dozvolim mrvu opustanja i da ih zgazim u roku odmah!
Sada kada si ga ocistila mogao bi doc sebi kroz koji dan, samo se nadam da si tretirala i zmiju jer ako nisi zaboravi da ce ti voda pomoc.

Dobro otvori oci u sljedecih tjedan, dva i ako uocis da ti nekaj gmize po terariju a nije zmija nazovi pa cu ti objasnit sto ti je cinit.
Sretno!!

Od koga si kupila zmiju ako se smije znat?
Mislim da znam al nebum se zaletavao...

Ovo neka bude svima upozorenje i lekcija....Karantena pod Obavezno kad uzimas zmiju od sumnjivih tipova!
A i kad uzimas od onih kojima vjerujes, opreza nikad dosta.

Pozz

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2012, 09:14:06 prijepodne »
..zmija je došla od mene...  isto kao i jaguar od Chilli... pošto nije moj uzgoj trebao je ići u karantenu odma...

jaguari imaju neurološki poremečaj..koji se može povečat ako se koriste agresivni otrovi... tako da ga nemoj tretirat sa biokilom već ćeš ga trebat očistit "ručno".. pranjem i namakanjem u nekoj blagoj otopini frontlinea... ili samo čišćenjem bez ikakvih otrova...


Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #5 u: Siječanj 10, 2012, 16:05:54 poslijepodne »
kako sam tio već rekla na pm-u nisam ga vadila iz kutije u kojem sam ga dobila cca1. 2 mj a ista nije bila u blizini ostalih zmija.

namakala sam ju u vodi jer me bilo strah tako malu i laganu zmiju u išta drugo stavljat.

znam da je chillina zmija dobro, i neka je,  jer sam ju odmah još prvi puta pitala tj rekla joj da sam na svojoj našla grinje i neka obrati pozornost zlu ne trebalo

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #6 u: Siječanj 10, 2012, 21:07:37 poslijepodne »
Već sam ti napisala ali ja bi s njom pod hitno kod dr. Maje. Moja je cura super, lijepo napreduje.

Ja sam ziheraški tip, kod mene svaka životinja ide kod Maje na preventivni pregled kad dođe kod mene. Znači stavim ju u plastični terarij, s bijelim papirnatim ručnicima i u drugi dio stana gdje nema drugih životinja, u takvoj izolaciji provede minimalno mjesec i pol. Tijekom toga pratim težinu i kako jede, prvi izmet nosim kod Maje na analizu, kad nosim i životinju da ju komplet pregleda. Bez obzira od kud mi životinja stigla, sa svakom radim istu stvar. Dakle moja ženka jaguara nakon 3 mikroskopske pretrage kroz period od 3mj nije imala nametnike. Još uvijek je u karanteni baš zbog Kisine, ali jede ko blesava i raste kako spada.

Ne znam u čemu je problem ali ja ne bi čekala ovako dugo već bi pod hitno, već odavno, otišla kod Maje  :nerd:

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #7 u: Siječanj 10, 2012, 22:00:02 poslijepodne »
ma dobila sam jučer Maju, nazvala me valjda 5-10 min nakon što sam post napisala i rekla da je vjerojatno IBD ali da ako hoću mogu pretrage napravit u slučaju da je nešto deseto.
izmeta za koprološku nemam, da joj svu krv iscjedim za biokemiju nebi imala dovoljno.

Uzela sam njen broj od Igzua još nekidan (jer sam ostala bez njega kad mi je mob krepo) ali mi je reko da je i tak do pon. nema tj da je negdje van hrv pa nisam ni prije mogla zvat...

u biti sjedim i čekam oće li počet jest ili će nastavit propadat.
to je ono najgore ali eto, drži fige da su grinje samo ružna slučajnost zbog koje ne jede tj da je poremečaj u pitanju.

ono, jej, veselim se neurološkom poremečaju  :nerv:

živahna je, grize tj pokušava ugrist ako joj idem blizu.
ponudila sam joj pinkija i jučer i danas na kojeg je reagirala ali mi se čini da ga je samo pokušala otjerat (makar i naglavce)

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #8 u: Siječanj 11, 2012, 10:46:01 prijepodne »
ono, jej, veselim se neurološkom poremečaju  :nerv:

Znači mačak u vreći...
Zato ja svima kažem...Ako već moraš kupit životinju u dućanu onda ju treba 7 puta prekontrolirat prije konačne odluke.

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Re: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #9 u: Siječanj 11, 2012, 21:14:06 poslijepodne »
Drzim fige da nije Ibd

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #10 u: Siječanj 17, 2012, 16:23:54 poslijepodne »
ima novosti :)

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #11 u: Siječanj 17, 2012, 16:40:56 poslijepodne »
baš sam došla napisati :)

on je...još uvijek živ.
i neprijateljski raspoložen ako ga se hoće uzet (grize, jel)

još ne jede ali mene veseli što je u ovak dobro raspoloživom stanju pa makar i naopak  :zagrljaj:

al dane zacopram, javim ako se što promjeni  :P

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #12 u: Siječanj 18, 2012, 15:02:40 poslijepodne »
Jesi li ti prije kupnje znala uopće za taj neurološki poremečaj kod jaguara?
Po tvom opisu mališa je trebao biti eutanaziran nikako prodan!

Offline Black Angel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sobočani,Kloštar Ivanić,Ivanić Grad
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #13 u: Siječanj 18, 2012, 16:21:25 poslijepodne »
Jesi li ti prije kupnje znala uopće za taj neurološki poremečaj kod jaguara?
Po tvom opisu mališa je trebao biti eutanaziran nikako prodan!


Ako sam dobro pročitala... Jaguar je nakon čisšćenja počeo pokazivati neurološke probleme.
BOŽE! Molim za MUDROST, da ga razumijem , za LJUBAV, da mu opraštam, za STRPLJENJE, za njegove hirove, jer ako te zamolim za SNAGU,
prebit ću ga !!!!
OH,I'M SORRY,DID I HURT YOUR KNIFE IN MY BACK?!

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #14 u: Siječanj 18, 2012, 16:22:15 poslijepodne »
Može netko više napisati o tom poremećaju,imao sam namjeru kupiti navedenu zmiju,čitao jesam o njima no nisam naišao na taj dio.
Kiša sretno sa  :k038:

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #15 u: Siječanj 18, 2012, 18:33:31 poslijepodne »
Jesi li ti prije kupnje znala uopće za taj neurološki poremečaj kod jaguara?
Po tvom opisu mališa je trebao biti eutanaziran nikako prodan!

znala sam da ih mogu imat od lijegana i/ili razvit naknadno.
ovaj ga nije imao prilikom kupnje i razvio ga je tek kasnije (nakon prvog čišćenja tj za vrijeme drugog) pa sam ja automatski posumnjala najgore.

a isto piše da se jaguari, ako im poremečaj nije toliko jak, mogu "normalno" živjet i čak se i parit bez obzira na njega.

stoga ga nemam namjeru eutanizirat ako će on počet jest :)

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #17 u: Siječanj 18, 2012, 20:23:58 poslijepodne »
Hvala na odgovorima :up:

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #18 u: Siječanj 18, 2012, 23:42:02 poslijepodne »
Ufff ... gadno. Teško mi ga je gledat ovakvog.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #19 u: Siječanj 19, 2012, 08:09:27 prijepodne »
ako dođe u ovaj stadij..onda se životinja eutanazira... jer nemože ni pogodit hranu više...

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #20 u: Siječanj 19, 2012, 10:45:07 prijepodne »
Mislim...
Zašto se "radi" uopće taj morf ukoliko se zna za taj poremečaj?? meni to nije nekak...
Pustike, Turopolje

Offline scriptazg

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
  • Spol: Ženski  
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #21 u: Siječanj 19, 2012, 11:31:25 prijepodne »
Baš mi je žao zmije,... ali možda se da sve spasiti...
ne znam pomažu li nekakve jače uv lampe protiv grinja? ili nešto staviti u pijesak nešto protiv grinja prirodno  :o
Ja bih takvu zmiju lagano zamračila i stavila joj neku antistres podlogu tipa pijesak i bilje :roll:

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #22 u: Siječanj 19, 2012, 11:32:17 prijepodne »
Imam ženkicu jaguara staru 4 godine koja je kupljena također od Matije i s njome nisam imao nikada nikakvih problema.Nikada ništa od nametnika,a hranu kad god je ponuđena nikada nije odbila.Morf se radi zato što je stvarno krasan,a poremečaj nije kod svake zmije već samo kod nekog postotka.Nažalost nekada se zalomi da kupimo takvu životinju,ali se isplati boriti da opstane koliku god manu imala  :up:.
Strichek Matija tebi svaka čast jer do sada sam uvijek bio zadovoljan sa životinjama i uslugom.Kisa drži se i ne odustaj  ;)

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #23 u: Siječanj 19, 2012, 12:19:02 poslijepodne »
Mislim...
Zašto se "radi" uopće taj morf ukoliko se zna za taj poremečaj?? meni to nije nekak...



zato što to nije tako često.... od mojih 10ak jaguara samo 1 je imao ovako jako izražen poremečaj..kod ostalih se ni ne primjeti...

iponsaan..hvala...
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 13:35:46 poslijepodne od Strichek Matija »

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: bolesni jaguar - hitno!
« Odgovori #24 u: Siječanj 19, 2012, 16:41:23 poslijepodne »
Sve u svoje vrijeme...Masa ljudi tvrdi da svaki Jaguar ima neurološke probleme koji isplivaju prije ili kasnije, a okidač znaju biti neadekvatni uvijeti držanja.
Kažu Jaguar je zmija bez garancije.

Mislim...
Zašto se "radi" uopće taj morf ukoliko se zna za taj poremečaj?? meni to nije nekak...

Nije to toliko ni loše koliko je činjenica da je super forma Jaguara leucistic što mami uzdahe kod svakog ko radi sa njima.
Ali na žalost nitko nikad nije proizveo leucistica koji je poživio neki duži period nakon izlijeganja.
Znači osim kaj su retardi nose i smrtonosan gen.