Travanj 16, 2024, 20:24:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Mikrooropagacija in vitro  (Posjeta: 1724 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline khodalic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 253
  • Lokacija: Zagreb/Podravina
Mikrooropagacija in vitro
« u: Rujan 07, 2016, 19:20:39 poslijepodne »
Mikropropagacija, kao oblik vegetativnog razmnožavanja in vitro, predstavlja adekvatnu zamjenu za tradicionalne metode vegetativnog razmnožavanja

Eliminacija patogena, mogućnost vegetativnog razmnožavanja biljnih vrsta koje je inače teško razmnožavati tradicionalnim metodama i kratko vrijeme u kojem je moguće razmnožiti velik broj biljaka, glavne su prednosti i razlozi zbog kojih je mikropropagacija tako zanimljiva.

Jedne zime sam se i sam uputio u mali "Home tissue culture experiment"


Par slika

Priprema medija.
Postoje specijalizirane firme iz EU koje proizvode gotove sastojke za pripremu medija.
Na vama je samo da dodate secer u vodu te jedan od zgusnjivaca (Agar, Gellan).
Treba jos podesti pH otopine te sve sterilizirati kuhanjem u ekspres loncu.



Dio biljke se povrsinski treba sterilizirati, u 10% otopini varikine (domestosa), kratka sterilizacija u 70% alkoholu, te ispiranje aterilnom vodom.





Prostor za "stavljanje" biljnih dijelova na hranjivu podlogu



Nemam laminar, uredjaj koji se puhanjem profiltriranog zraka u kontroliranim uvijetima, koristi kao prostor bez bakterija i virusa, koje znaju biti problem.
Ako i jedno zrnce prasine dospije na hranjivu podlogu prilikom stavljanja biljnog materijala na istu, moze doci do kontaminacije samog medija pa umijesto rasta i razvoja novih biljcica imate raznonrazne gljivice bakterije itd.

Moja kontaminacija je bila 50%


Musa basjoo















Zavrsna faza!
Biljke "proizvedene" invitro rasle su u uvijetima velike vlage u staklenkama, te su hranjiva primala iz hranjive podloge osmozom, nema korijenja!
Kasnije se presadjuju na druge podloge s drugom koncentracijom biljnih hormona, koji poticu  novi rast korijenja.
Kasnije kad izadju iz staklenke, moraju i dalje biti u uvijetima velike vlaznosti da se aklimatiziraju te da profunkcijonira korijenje.



Mislio sam nakon nekoliko dana, da su mi sve biljke propale.
Nakon 2 tjedna pocele su tjerati nove izboje







Uspio sam mikropropagacijom umnoziti nekoliko vrsta biljaka, vecinom Musa basjo, te Alocasia sp. te Colocasia sp.





Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: Mikrooropagacija in vitro
« Odgovori #1 u: Rujan 07, 2016, 20:01:35 poslijepodne »
vrlo lijepo

jesu li troškovi bili visoki?
X

Offline khodalic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 253
  • Lokacija: Zagreb/Podravina
Odg: Mikrooropagacija in vitro
« Odgovori #2 u: Rujan 07, 2016, 21:08:56 poslijepodne »
vrlo lijepo

jesu li troškovi bili visoki?

Cca 100 €,  ph metar, precizna vaga, fitohormoni, agar, kemikalije itd.