Travanj 25, 2024, 01:16:19 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Početak morskog juwel rio 180  (Posjeta: 13822 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Početak morskog juwel rio 180
« u: Ožujak 03, 2015, 22:31:42 poslijepodne »
Nakon nekoliko mjeseci čitanja po forumu i sakupljanja opreme, odlučio sam krenuti u morske vode. Rasformirao sam svoj tropski akvarij i krenuo bi sa morskim bez sumpa, za novi akvarij sa sumpom nemam prostora. Cilj je složiti koraljni greben.  Nabavio sam rasvietu led KR90 DR, cirkulacijsku pumpu sicce 4500l/h i imam stari  wave skimmer 400P (možete mi preporučiti neki tiši za akvarij do 200 litara) , u akvariju se nalazi original filter sa pumpom 600l/h i grijač 200w. Uskoro mi stiže mrtvi živi kamen i pijesak. Sad imam nekoliko pitanja prije nego krenem.

1.   Pustiti original filter ili ga izvaditi iz akvarija (čitao sam da može koristiti ako se u njega stavi fosfat remover i ugljen) koliko toga staviti i dali je bitan redosljed?
2.   Mrtvi živi kamen – kamen je bio u akvariju, čovijek ga je izvadio i stoji dugo vremena van akvarija, kamen je vrhunski ali mrtav– staviti ga u akvarij na cikliraje ili trebam nešto prije poduzeti s njim?
3.   Pijesak – staviti odmah ili nakon par mjeseci kad se kamen očisti, hoće li naknadno dodavanje pijeska poremetiti sustav.
4.   Cikliranje akvarija – svijetlo je ugašeno, skimmer radi ne diram ništa znači da ni ne čistim ni ne mjenjam vodu neko vrijeme?

Eto pošto sam početnik, puno mi je toga još nejasno iako sam pročitao forum , vi imate iskustva
pa ako me možete savjetovati dati neku preporuku, još nije kasno da krenem ispravno :)
Hvala

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #1 u: Ožujak 04, 2015, 07:48:10 prijepodne »
Preporuka za skimmer je Tunze 9004 s kojim osim što je gotovo nečujan rješavaš i čišćenje površine (bitno jer nemaš preljev) jer je model koji vodu uzima sa površine a i dovoljno je jak za tu litražu.

Offline Daimyo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 336
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #2 u: Ožujak 04, 2015, 08:29:36 prijepodne »
Jedan od najboljih hang on skimera ti je i Deltec MCE 600 pa pogledaj.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #3 u: Ožujak 04, 2015, 12:30:24 poslijepodne »
Nakon nekoliko mjeseci čitanja po forumu i sakupljanja opreme, odlučio sam krenuti u morske vode. Rasformirao sam svoj tropski akvarij i krenuo bi sa morskim bez sumpa, za novi akvarij sa sumpom nemam prostora. Cilj je složiti koraljni greben.  Nabavio sam rasvietu led KR90 DR, cirkulacijsku pumpu sicce 4500l/h i imam stari  wave skimmer 400P (možete mi preporučiti neki tiši za akvarij do 200 litara) , u akvariju se nalazi original filter sa pumpom 600l/h i grijač 200w. Uskoro mi stiže mrtvi živi kamen i pijesak. Sad imam nekoliko pitanja prije nego krenem.

1.   Pustiti original filter ili ga izvaditi iz akvarija (čitao sam da može koristiti ako se u njega stavi fosfat remover i ugljen) koliko toga staviti i dali je bitan redosljed?
2.   Mrtvi živi kamen – kamen je bio u akvariju, čovijek ga je izvadio i stoji dugo vremena van akvarija, kamen je vrhunski ali mrtav– staviti ga u akvarij na cikliraje ili trebam nešto prije poduzeti s njim?
3.   Pijesak – staviti odmah ili nakon par mjeseci kad se kamen očisti, hoće li naknadno dodavanje pijeska poremetiti sustav.
4.   Cikliranje akvarija – svijetlo je ugašeno, skimmer radi ne diram ništa znači da ni ne čistim ni ne mjenjam vodu neko vrijeme?

Eto pošto sam početnik, puno mi je toga još nejasno iako sam pročitao forum , vi imate iskustva
pa ako me možete savjetovati dati neku preporuku, još nije kasno da krenem ispravno :)
Hvala

Prije svega pozdrav i sretno. Nije to strasno samo hrabro i polako  ;).

1.Ostavit.PO4 remove i Au koliko ovisi o sistemu i mijenjaje jednom mjesecno ( bar ja tako radim )
2. Taj kamen stavit u jedan spremnik skupa s vodom iz pipe i sodom . Tako ostavit 24 sata i onda sve vani isprati dobro ( stvarno dobro oprat ). Nakon toga svako 2 dana kompletno mjenjanje vode u spremniku i ponovo ispirati kamenje. Vrijeme ovog procesa hmm ja sam to radija 3 tjedna a otprilike sam procjenis kada voda bude kristalno cista bez mirisa je spremno. Savjet minimum 3 tjedna.
3. Pijesak stavljati odma to je moja preporuka. Ako stavljas poslije pijesak ponovo trebas proci fazu ciliranja tako da ja bi odma isa s njim i ciklira ga s kamenom
4. Cikliranje moj savjet s ugasenim svjetlom. Skimmer sam drzao upaljenim cilo vrime. Od testera obavezno za pocetak Amonia, Nitrit, Nitrat i PO4. Ova cetri testa su OBAVEZNA ako mislis isciklirat akvarij kako treba. Kada se nitrati popnu na 50-100 granicu a amonia i nitrit dode na nulu opalit jednu izmjenu od minimalno 60 % promjene mora. Ako imas volje drugi dan promini jos bar 40 % ( znam da je tesko to odradit ali moje je misljenje za stabilan sistem cikliranje je jedna od najbitnijih stvari.Ako ovde budes nestrpljiv posli moze biti dosta problema. Samo za info ja san minja cca 700 litara mora nakon cikliranja da bi nitrate dovea skoro na nulu mislim da tebi nece bit problem to odradit ipak je rijec o puno manjem sistemu ).

Eto tako malo ukratko od mene kako sam je prolazija sve i nadam se da sam bar malo pomoga.


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #4 u: Ožujak 04, 2015, 12:42:37 poslijepodne »
Ako je zurba, kamen brze mozes ocistiti solnom kiselinom, ali to je postupak koji ima i mana i prednosti. Razmisli, nije dobro ponekad ni zuriti.

S wave 400 neces biti zadovoljan, razmisli o pravom skimmeru, znaci nesta poput nac7, nestood reef octopusa (samo pazi s kojom pumpom dolazi), ili slicno.

Cikliranje s pijeskom, svetlo u pocetku ne, kasnije slabo, kratko i postepeno. Au obavezan, po4 ne moze skoditi.

Opcija ez sumpa tinije dobra, moje misljenje, radije smisli nesta pa da i,as i preljev i sump. Pa makar i sa vanjskim overflowom, ako vec ne mozes busiti akvarij. A sump ne mora biti velik, nadam se da mozes naci prpstor za barem 40x30x30 akvarij,ako ne ide veci i to je boljenego nikakav, bitno da stane skimmer, grijac i povratna pumpa.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #5 u: Ožujak 04, 2015, 14:11:59 poslijepodne »
Nakon nekoliko mjeseci čitanja po forumu i sakupljanja opreme, odlučio sam krenuti u morske vode. Rasformirao sam svoj tropski akvarij i krenuo bi sa morskim bez sumpa, za novi akvarij sa sumpom nemam prostora. Cilj je složiti koraljni greben.  Nabavio sam rasvietu led KR90 DR, cirkulacijsku pumpu sicce 4500l/h i imam stari  wave skimmer 400P (možete mi preporučiti neki tiši za akvarij do 200 litara)
kad si već uzeo sicce imaš i sicce wawe maker opciju XSTREAM E https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=98544.0
ja imam dva komada i melem za uši i oči :)


, u akvariju se nalazi original filter sa pumpom 600l/h i grijač 200w. Uskoro mi stiže mrtvi živi kamen i pijesak. Sad imam nekoliko pitanja prije nego krenem.

1.   Pustiti original filter ili ga izvaditi iz akvarija (čitao sam da može koristiti ako se u njega stavi fosfat remover i ugljen) koliko toga staviti i dali je bitan redosljed?
ostaviti filter i staviti FOSFAT EX,BIONITRAT EX I AU-redosljedom od dole prema goreODMAH po Startu-VRLO BITNO!
2.   Mrtvi živi kamen – kamen je bio u akvariju, čovijek ga je izvadio i stoji dugo vremena van akvarija, kamen je vrhunski ali mrtav– staviti ga u akvarij na cikliraje ili trebam nešto prije poduzeti s njim?
MRTVO je problem pogotovo za novi akvarij,savjetujem NE ili daj nekome sa stabilnim akvarijem na cikliranje i stavi malo LR-a
3.   Pijesak – staviti odmah ili nakon par mjeseci kad se kamen očisti, hoće li naknadno dodavanje pijeska poremetiti sustav.
PIJESAK ODMAH I ČIM PRIJE UNUTRA-zašto kasnije -kasnije ćeš imati problem veći nego na početku ;)
4.   Cikliranje akvarija – svijetlo je ugašeno, skimmer radi ne diram ništa znači da ni ne čistim ni ne mjenjam vodu neko vrijeme?
Svijetlo mora raditi,sve kako da je već stari akvarij

Eto pošto sam početnik, puno mi je toga još nejasno iako sam pročitao forum , vi imate iskustva
pa ako me možete savjetovati dati neku preporuku, još nije kasno da krenem ispravno :)
Hvala
VAŽNO-BITNO-NEPOBITNO !

ako stavljate LR i LS onda obavezno iše od 50% ili mora ili vode od starih akvarija-rista :)
AKO STAVIŠ LR i LS a staviš sintetiku (sol) onda si ubio sve u LR i LS ;)
AKO staviš mrtvi kamen i mrtvi pijesak onda stavi sintetiku ali 2-3 mjeseca zaboravi na stanovnike(alge,cijano i sve što ide uz to )

Nemoj zaboraviti da prvo idu POTROŠAČI u akvarij-KORALJI,a tek onda zagađivači -RIBE ;)

Nisam nigdje vidio skimer?!
bez toga zaboravi igru :'(
inače imaš original JUWEL koji je kompaktan i namjenjen za akvarije do 500 litara IN akvarij-ide ko na slikama na lijevu stranu.
Skimer je vrlo povoljan i nečujan -pumpa je također sicce :up:
Sve Juwel pozadine idu i u slanu vodu,

Lp
i sretno :up:
« Zadnja izmjena: Ožujak 04, 2015, 14:20:20 poslijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #6 u: Ožujak 04, 2015, 14:27:55 poslijepodne »
Nije li ovaj tank malooooo premalen za ovu ribicu? :)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #7 u: Ožujak 04, 2015, 14:33:55 poslijepodne »
samo za recenziju ovaj akvarij radi već dvije godine bez problema,a u njemu je veliki carnivor  :D :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #8 u: Ožujak 04, 2015, 14:35:35 poslijepodne »
Nije li ovaj tank malooooo premalen za ovu ribicu? :)
Kao što rekoh,dvije godine pa ti vidi ;)

ko zna,zna..

da li je premalen za ovu ribicu-definitivno,ali što kad stranka neće uložiti,a htjela bi sve --takvi smo mio Hrvati :D :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #9 u: Ožujak 04, 2015, 16:30:04 poslijepodne »
Sada već znam više,
1.   Ostavljam filter i dodajem PO4 remove u ugljen pitanje je sada koliko? Jednu saku jednog i drugog u najlonku?
2.   Imam vremena, ne žuri mi se, očistiti ću kamen sa sodom, pitanje je koliko sode na koliko litara vode, ro-voda ili iz špine? Iz Pule sam, ne znam nikoga tko bi mi mogao kasnije tek tako uletiti sa LR-om za cikliranje. More mi je blizu pa sam mislio odmah krenuti sa morem a ne sintetikom.
 G.mizerak kaže: AKO staviš mrtvi kamen i mrtvi pijesak onda stavi sintetiku
3.   Pijesak ide odmah, to smo se svi složili, a sad cikliranje sa ili bez svijetla ima različitih mišljenja :/
4.   Juwelov skimmer – ima li ga netko? Kakva su iskustva? gdje kupiti skimmer, moze u pp odgovor da ne reklamiramo :)

Puno hvala svima na odgovorima, pomogli ste mi  :up:


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #10 u: Ožujak 04, 2015, 16:43:21 poslijepodne »
Sada već znam više,
1.   Ostavljam filter i dodajem PO4 remove u ugljen pitanje je sada koliko? Jednu saku jednog i drugog u najlonku?
2.   Imam vremena, ne žuri mi se, očistiti ću kamen sa sodom, pitanje je koliko sode na koliko litara vode, ro-voda ili iz špine? Iz Pule sam, ne znam nikoga tko bi mi mogao kasnije tek tako uletiti sa LR-om za cikliranje. More mi je blizu pa sam mislio odmah krenuti sa morem a ne sintetikom.
 G.mizerak kaže: AKO staviš mrtvi kamen i mrtvi pijesak onda stavi sintetiku
3.   Pijesak ide odmah, to smo se svi složili, a sad cikliranje sa ili bez svijetla ima različitih mišljenja :/
4.   Juwelov skimmer – ima li ga netko? Kakva su iskustva? gdje kupiti skimmer, moze u pp odgovor da ne reklamiramo :)

Puno hvala svima na odgovorima, pomogli ste mi  :up:

Voda iz spine obicna. Sodu sam kupija u poljoapoteci. Soda za ispiranje bacava prije vina kako se zove neman pojma. Uglavnom ja sam liva cca 250 litara u badanj od 600 litara taman da ti pokrije kamenje. Sode sam stavija 6 kila na tu litrazu pa vidi sam. Dakle racunaj cca 100 litara vode 2.5 kg sode. Nisam te razumija ovo s sintetikom. Sta se tice svitla ja sam preporucija bez a savjet sam dobija od mozda jedanog od najboljih akvarista za more necu ga imenovat. Pratija san njegovo upustva i sve je proslo bezbolno. Kad bolje razmislim nisam ima ni jednu verziju algi u fazi cikliranja ni poslije. To je samo moje iskustvo mada sam i ja dosta vidija da ljudi cikliraju s svitlom ali eto iz mog iskustva ja bi isa bez.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #11 u: Ožujak 04, 2015, 16:44:27 poslijepodne »
Ovde ti je i tema mog tanka pa baci oko. Slikava sam sve faze cikliranja i rezultate mirenja.

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=96761.0

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #12 u: Ožujak 04, 2015, 16:45:30 poslijepodne »
E i jos jedna stvar ako je ikako moguce s sumpom .

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #13 u: Ožujak 04, 2015, 18:40:42 poslijepodne »
iz mog iskustva, morski akvarij bez sumpa ubrzo se pretvori u spremnik za opremu, ako želiš guštat a želiš, savjet je strpljen spašen, kreni od početka sa akvarijem i sumpom...

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #14 u: Ožujak 04, 2015, 19:09:12 poslijepodne »
Juwel skimrer možeš potražiti npr. Aqua shop i sk. Imaš jedan u oglasniku ili bilo koji pet shop,
zaboravjor si NO3 remower :up:
sve  može recept je samo jedan,sve i po redosljedu,sve ostalo je na tebi
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #15 u: Ožujak 04, 2015, 19:17:55 poslijepodne »
Ako buduće mjesto (u stanu) akvarija to dozvoljava i ako je još prazan, trebalo bi napraviti pregradu unutar akvarija koja bi bila sump, imao bi i preljev i sakrio opremu. Problem akvarija bez preljeva je površinska zmazanoća (već spomenuto..) koja se mora ukloniti ili surface dodatkom za filter ili skimmerom koji uzima more sa površine.

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #16 u: Ožujak 04, 2015, 19:21:40 poslijepodne »
točno i NO3 remower, zanima me jeli netko koristio taj skimmer i
kakva su iskustva jer ne znam ništa o njemu?
jeftiniji je od Tunze 9004 i Deltec MCE 600 koji su tihi i kvalitetni.

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #17 u: Ožujak 04, 2015, 19:48:06 poslijepodne »
Nemam mjesta za sump, da imam napravio bi ga i sigurno imao širi akvariji od 60 centimetara.
Za sada ide bez sumpa, vidio sam da mnogima to funkcionira sasvim pristojno. Tunze 9004 bi bio
najbolje rješenje po tome što govoriš.

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #18 u: Ožujak 04, 2015, 19:51:49 poslijepodne »
Ovaj akvarij me je ohrabrio da krenem:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=86645.0
ima ih još nekoliko na forumu bez sumpa.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #19 u: Ožujak 04, 2015, 19:56:07 poslijepodne »
Sta mislis od koralja drzat unutra ?

Offline teowa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #20 u: Ožujak 04, 2015, 20:28:01 poslijepodne »
Ja bih molio za pomoc. Naime, zanima me koju pumpu za cirkulaciju biste preporucili za ovakav akvarij i kako je\ih rasporediti. hvala

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #21 u: Ožujak 04, 2015, 21:20:18 poslijepodne »
točno i NO3 remower, zanima me jeli netko koristio taj skimmer i
kakva su iskustva jer ne znam ništa o njemu?
jeftiniji je od Tunze 9004 i Deltec MCE 600 koji su tihi i kvalitetni.
Dakle priča je vrlo jednostavna,skimer je tijelo ,a srce su pumpe gotovo 80% svjetskih proizvoda za akvaristiku koji koriste pumpe-koriste SICCE,osim kineza naravno :)
Koje sve marke koriste Sicce-ono što znam 100% su
Tunze,juwel,Ati,Elos,vertex,LGM itd....
Tako da što se tiče pumpi tu si miran,inače juwel akvariji imaju točan otvor na poklopcu za vrat juwelovog skimera,jer su rađeni mjerama za juwel akvarije....

dakle da ti skratim muke za razmišljanje vidio si kako izgleda sve uredno i kompaktno na slikama,funkcionira bez problema sa ogromnom ribetinom ,dakle sa koraljima će pjevat :)
I da ovaj skimer vuće i gore i dole ;)

ps.
samo nemoj onakvu rasvjetu stavljat jer je to go....o kinesko pod kojim ne rastu ni meki,jedino quadricolor anemona koja ima boju ko da je izašla iz nuklearke nakon 5 dana :D :D :D
obične T5 lampe,Juwel plava/bijela,jbl i sl + savjet reflektori i bez brige si sa svim LPS i softy koraljima,pa ćak i neki SPS bez problema će uspijevati :up:
« Zadnja izmjena: Ožujak 04, 2015, 21:23:45 poslijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #22 u: Ožujak 04, 2015, 21:26:59 poslijepodne »
Ja bih molio za pomoc. Naime, zanima me koju pumpu za cirkulaciju biste preporucili za ovakav akvarij i kako je\ih rasporediti. hvala
Pa ja preporučam Sicce ;) u ovom na slici je stari voyager 3,a ja ti preporučam novu malu Xstream
3500 L/h i uživaj ili ako imaš malo dublji đep i preferiraš tango onda XStream E 3.5-8.500L/h dobiješ kontroler i uživaj :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #23 u: Ožujak 05, 2015, 14:50:53 poslijepodne »
Juwelov skimmer 3.0 nema bas dobre recenzije,
a Tunze 9004 kaze da je za akvarije do 250 litara ( citam po forumu da to djelim sa 2 a moj je 180 litara)
hocu li mocu s njime imati u akvariju samo mekane koralje ili mogu i nesto vise?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Početak morskog juwel rio 180
« Odgovori #24 u: Ožujak 05, 2015, 18:11:46 poslijepodne »
Juwelov skimmer 3.0 nema bas dobre recenzije,
a Tunze 9004 kaze da je za akvarije do 250 litara ( citam po forumu da to djelim sa 2 a moj je 180 litara)
hocu li mocu s njime imati u akvariju samo mekane koralje ili mogu i nesto vise?
Ne znam ko kaže i piše od recenzija,dakle ovaj JUWEL je u pogonu već drugu godiniu i radi posao kod velike ribe i ponavljam skimer je deklariran do 500 litara.
Ja uvijek pišem iz iskustva,nikako da li mi je netko nešto rekao....bez uvrede,a ja što pišem moram i stajati iza toga op. ;)
Dakle molim točne recenzije što valja što ne,ima identičan sistem kao i svi skimeri te klase s time da je puno jeftiniji i ima garanciju 2 godine.
Dobavljiv je u svakom pet i web shopu u HR,
Nadalje bez uvrede što misliš da možeš više ili bolje sa drugačijim skimerom,jer ti ionako nećeš imati puno riba jer je to ipak 180 litara i da staviš 10 riba ne možeš zagaditi više nego što gadi lion fish od 30-ak cm,bispinus i salariu ;)

Uzmi u obzir da je ovaj skimer napravljen za in  -akvarij,no odluka je na tebi :up:
No uvijek imaš opciju,ako ti ne valja tunze-prodaš i ideš dalje ;)
Ja imam jednu veliku prednost da me ništa ne košta ono što testiram-vi za vi toga po difoltu moram iz x razloga pisati istinu,jer u laži su kratke noge :D :D :D
A kako većina zna moje su sve duže ;)

Dakle ja pišem samo ono u što sam siguran i provjerio u praksi,na tebi je da odlučiš :up:

Lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica