Travanj 19, 2024, 00:58:57 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: nedoumica sa jadranskim akv,  (Posjeta: 2753 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
nedoumica sa jadranskim akv,
« u: Kolovoz 20, 2008, 18:42:44 poslijepodne »
vec me dosta dugo muci jedna sumnja, pa da je privedemo kraju. po vama cjenjenim forumašima morski akvarij ne "ide " bez skimera, preljeva i sve te silne tehnikalije !!!
posto sam često u gradskom akvariju u puli a tamo imaju dosta "kućnih akvarija" od 200-300 litara  zapazio sam da uopce nemaju nista od skimera i te ostale tehnike, u razgovoru sa zaposlenikom koji je ujedno i moj dobar frend, saznajem da vodu mjenaju recimo --knezevima- tj coris julis jednom u 2 mjeseca trecinu, te da je to dovoljno iako znamo da te ribe dosta kopaju i mute vodu, malim salpicama  --sarpa salpa -- jednom mjesecno kao i recimo sciena umbra,diplodus vulgaris, napominjem da su to jos mlade ribe od svega 6-7 cm!!!

dali je to ok , mislim dali bi tako moglo biti i kod mene doma, nisam zapazio da su ribe lose radi neznam cega!!!!
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #1 u: Kolovoz 20, 2008, 18:55:43 poslijepodne »
necu govoriti o iskustvima jer ih nemam ali da kazem svoje mišljenje;
kad dodes kod nekog doma tko ima akvarij i kad vidis sve to sto je skimmer nakupio
dode ti da kupiš jedan.
ima ljudi koji imaju super koraljne grebene sa dsb-om i sve funkcionira,
ja vjerujem u kombinaciju svega po malo i kod mene ce ici LR,rdsb,skimmer i jaka rasvjeta
pa ce valjda biti dobro.
znam da čovjek uvijek gleda da uštedi ali treba probati ići na najbolje makar potrajalo skupljanje opreme,
smatram da mi je glupo kupovat ribe i koralje za brdo love a ne kupiti adekvatnu tehniku,
i da ljudi koji su na moru i koji naprave izmjenu kad zele mislim da to jako puno koristi.

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #2 u: Kolovoz 20, 2008, 23:01:43 poslijepodne »
ako pogledaš te javne akvarije s malo kritičnijeg gledišta vidjet ćeš da su manje-više svi u banani. Promjena vode je najjača filter strategija takvim velikim sistemima to stoji i to je u biti i čisto dovoljno za održavanje u životu tih vrsta riba, jer ribe poput salpe, špara, orada i k tome slično nije problematično održat u životu u takvim zatvorenim sistemima. Kao agresivni žderači proizvode enormne količine odpada tako da u tim akvarijima i nemožeš imati bog zna kako čistu vodu. Klima drži temperaturu cijele prostorije i to je manje-više to: fish only akvariji s kamenjem krcatim crvenog slajma cijanobakterije.

Većinu morskih akvarista ne privlače ti riblji displeji, već akvariji naseljeni beskralježnjacima, što je skroz drugi par rukavica. To je točka gdje problem nastaje jer tu ulaze u igru okolnosti poput organizma koji zahtijeva specifičnu cirkulaciju vode što će mu donijeti hranu u polipe, čistoće vode, rasvijete i fotosinteze, ect, etc.. E ti akvariji su totalno nefunkcionalni, u svim elementima. Takvi jadranski sistemi s gorgonija koraljima, morskim konjicima i tome slično funkcioniraju tako da kako koja životinja ugiba od ribara i ronioca dolaze nove i turist-posjetioc i ne primjećuje da je rok trajanja pojedinog organizma u takvom akvariju po mjesec-dva te da se one u displeju nonstop mijenjaju. No na kraju dana, javni akvariji i ne žive od nas već od familija s djecom koje dolaze vidjeti ribe koje što su veće to su bolje: morski psi, hobotnice, murine, kirnje e to ima prođu i za koga je dobro je ;)   

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2008, 17:19:59 poslijepodne »
da lako moguce i lako vjerojatno, ali neke ribe su tamo stvarno dugo, i ne primjecujem da im je lose,  s tim da u tim "kucnim" akvarijima (250-300 lit) imaju samo po dve ,tri ribice, i uglavnom vlasulje, moruzgve, i slicno ,anyway  dali bi tako nesto moglo opstati i u mom rekordu 120, s tim da nebi koristio skimer ili ako bi ga koristio uzeo bi neki stvarno jeftin ( dali se isplati uopste uzimati jeftinjak :()

recimo samo da nebi htjeo opteretiti sustav pa bi se u "moru" nasle samo jedna do dve lipohrys pavo,par vlasulja jbg. neznam latinsko ime ali neke "vulgaris" mozda par cjevasa i to je to!!! te hrpa morskog tek izronjenog kamenja!!!!

ajde moze neka anketa dali to raditi ili ne ????????

mozda mi samo treba ohrabrenje??? :) :) :) :) -?
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline murina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #4 u: Kolovoz 21, 2008, 18:57:47 poslijepodne »
Pozdrav!
I moj savjet je da ne ides bez skimera.Postoje na trzistu hang on modeli skimera(pogledaj na ER-u),neki imaju cak i komoru za kemijsku filtraciju.Mislim da bi takav skimer, jedna nano pumpa za cirkulaciju i naravno  zivo kamenje bilo dovoljno za start na tvom rekordu 120."Jednostavni" jadranski akv. nema posebnih zahtjeva u pogledu rasvjete pa bi ti postojeca mozda i odgovarala(uz eventualni dodatak jedne plave lampe).Od organizama stavis par moruzgvi,mozda koju vlasulju(po mogucnosti sto manju!),iz plicaka mozes raznih skoljaka,pa jos nekoliko kozica.
Od riba vec si reka salariu pavo,pa kojeg glavoca(Gobius bucchichi),priljepusu(Lepadogaster candollii),pjevcica(Tripterygion trypteronotus)...
Mislim da to nebi uopce lose izgledalo!  :up:
Kirnja,Split

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #5 u: Kolovoz 21, 2008, 19:37:08 poslijepodne »
eto, ni ja nebih preporucio bez skimera, jednostavno ne ide, mislim...milioni ljudi drzi morske akvarije i, svi imaju skimer, mislim da se nad time treba zamisliti. Jednu cu jos stvar spomenuti, vidim da nitko nije napomenuo, odrzavanje temperature...naime, jadran trazi nizu temperaturu od tropskih organizama(sve govorimo za uvjete u kojima bi se ribe i organizmi osjecali dobro i bili veseli)...a, to povlaci hladnjak, oni nisu jeftini...
Ali, da moje ne bude samo negativno..eto, vidim da si iz Pule, pa si pozvan kod mene na pivo, usput mozes vidjeti moj akvarij(ne da se njime hvalim, nego mozemo pricati o opremi i tehnici)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #6 u: Kolovoz 22, 2008, 11:40:01 prijepodne »
evo vidim u ele.reef imaju neke hang on skimmere od oko 500 kn, dali bi to bilo dovoljno za moje potrebe???
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #7 u: Kolovoz 22, 2008, 11:59:12 prijepodne »
Osim svih tih stvari koje su ti napomenuli skimmer ti služi i da ti prozračuje vodu a i to je jedna od stvari koje su tio potrebne u akvariju s ribama.
A što se tiće skimmera bolje ikaki nego nikaki. :)

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #8 u: Kolovoz 29, 2008, 23:22:38 poslijepodne »
evo odlucili smo se za skimer ali onda kazu da mogu slobodno izvaditi unutrasnji filter (juwel rekord120) jer skimer je dovoljan za taj sustav!!??? DA ili NE  ???

a evo vidim da neki imaju "kombinirane" morske akv, pa dali mogu ici skupa jadransko more tj. voda i kamenje i tropske ribe npr. ocelarisi???
 nemojte me razapeti jer intenzivno skupljam informacije da mogu upucen prionuti stvaranju mog mora!!!
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: nedoumica sa jadranskim akv,
« Odgovori #9 u: Kolovoz 30, 2008, 12:06:51 poslijepodne »
evo odlucili smo se za skimer ali onda kazu da mogu slobodno izvaditi unutrasnji filter (juwel rekord120) jer skimer je dovoljan za taj sustav!!??? DA ili NE  ???

a evo vidim da neki imaju "kombinirane" morske akv, pa dali mogu ici skupa jadransko more tj. voda i kamenje i tropske ribe npr. ocelarisi???
 nemojte me razapeti jer intenzivno skupljam informacije da mogu upucen prionuti stvaranju mog mora!!!


Mogu ići skupa Jadransko more i kamenje, čak je i poželjno napraviti prvo punjenje sa Jadranskim morem. Pod uvjetom naravno da je more čisto!
Jadran ti je malo slaniji i hladniji općenito od tropa...
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)