Ožujak 28, 2024, 23:12:39 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Rupe na listovima i zelene elge  (Posjeta: 1856 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Rupe na listovima i zelene elge
« u: Studeni 21, 2017, 21:39:03 poslijepodne »
Kad Grof nešto kaže, ja slušam:


Veličina akvarija (volumen): 180 l (Juwel Vision 180)

Filtracija: unutarnji + vanjski Atman 3 l (siporex, keramika)

Rasvjeta (T5,T8,LED,MH) i fotoperiod: 2 * T5 35W day s reflektorima, LED cca 2200 lumena

Podloga: substrat Nutri Base od proizvođača Colombo, pijesak 2 mm

Količina bilja: bilja masu

CO2 (Boca ili diy,- doziranje): DIY kvasac

Gnojenje (mikroelementi/makroelementi): Easy Life Profito, jednom tjedno 15 ml, makroelementi ništa

Da li ste što mijenjali u zadnje vrijeme: svjež akvarij, cca 2 mjeseca, dakle da


Dakle dva problema...

1. alge, zelena točkasta, i smeđa (vidi fotke)

2. U prvih nekoliko tjedana bilje je napredovalo odlično, s čvrstim i punim listovima. Međutim, sada su novi listovi na Althernaterama i Echinodorus Ozelotu nekako tanašni i rupičasti. Jednako tako, listovi Echinodorusa su jaaaako izduženi... O čemu se radi?

Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #1 u: Studeni 22, 2017, 08:47:58 prijepodne »
o tome da ne mozes gnojiti samo sa profitom. Sa tom rasvjetom moras i malo ozbiljnije pristupiti gnojenju. Tak da i DIY CO2 sa kvascem nije bas neka sreca. Ali za pocetak, nabavi easylife nitro, kalij i fosfate. Prvih par tjedana je bilo OK jer si imao nesto makroelemenata u podlozi, no sve te podloge se relativno brzo potrose.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #2 u: Studeni 22, 2017, 10:10:41 prijepodne »
upravo zbog podloge sam mislio da neću morati dodavati makro... ali na greškama se uči! I ozbiljan CO2 je u planu, upravo istražujem opcije... 0
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #3 u: Studeni 22, 2017, 10:19:12 prijepodne »
ma sve te hranjive podloge su hranjive jako kratko. A obzirom na tvoju rasvjetu, bilje je bilo gladno pa je to brzo i posisalo.
To je i razlog zasto sam davnih dana prestao koristiti bilo kaj tog tipa i preorjentirao se uglavnom na CEC podloge i gnojenje od prvog dana.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #4 u: Prosinac 02, 2017, 10:23:27 prijepodne »
Nekidan sam bio u Poljskoj, pa sam u jednom trgovačkom centru naletio  na domaće poljske proizvode MacroRED i K+. Razlika je u tome što u MacroRED ima dušika, kalija i fosfata  a u K+ su samo dušik i fosfati. Uzeo sam naravno obadva...

Pitanje: koju ulogu imaju fosfati, s obzirom da su obadva preparata makro gnojiva? Na omotu se MacroRED se izričito spominju Rotala,  Althernatera i Ludwigia.

Doziranje? Omot preporuča 1 ml / 40 l dnevno za oba preparata... vjerujem da ne mogu istovremeno koristiti oba... ima li naizmjenično doziranje smisla?

Tjedno mjenjam 30% vode... treba li to uzeti u obzir kod doziranja na dan izmjene vode?

I pitanje u vezi svjetla... pošto nisam siguran u kvalitetu LED rasvjete koju trenutno imam (industrijska PHILIPS LED rasvjeta koju sam uzeo na jednom gradilištu, čini mi se da je warm white, s obzirom da je svjetlost žućkasta), što mogu očekivati ako je zamijenim sa LED lampama 3W 6500 K?

 
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #5 u: Prosinac 02, 2017, 10:57:18 prijepodne »
za LED nemam nis za reci
a kaj se tice gnojiva, bez fosfata bilje nema nacina sintetizirati niti ostale elemente. Kaj se tice naizmjenicnog doziranja, mislim da ti je to najbolje jer ces tak potrositi oba a ne vjerujem da ces primjetiti nedostatak kalija zbog ovog drugog koji ga nema. Ne kuzim poantu makra bez K ali ajde...... Jedino kaj trebas paziti su nitrati jer sa time najlakse predoziras dok su u svim tim makro gnojivima kalij i fosfati daleko ispod granice kaj je otrovna za ribe. Fosfati pogotovo.
1ml na 40l je ppspro tak da vjerujem da je u toj boci to isto samo za vise love nego da sam kupis suho i mjesas.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #6 u: Prosinac 02, 2017, 12:08:13 poslijepodne »
na suho nema šanse... živim u Danskoj i bez dokaza za što koristiš, ništa se ne može kupiti. A ovi poljski proizvodi su oko 20 kn za bočicu 100 ml, 60 kn za 500 ml.. ne znam cijene sličnih proizvoda pa ne mogu povući paralelu...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Rupe na listovima i zelene elge
« Odgovori #7 u: Prosinac 02, 2017, 12:19:40 poslijepodne »
pa ne moze niti kod nas samo tako. Ali Danska je EU ako se ne varam, znaci narucis recimo sa greenaqua.hu.