Travanj 16, 2024, 18:39:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pomoć - deformacija repa pajčolanke  (Posjeta: 2992 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« u: Rujan 18, 2015, 10:04:15 prijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža= 40 l
-   temperatura – ne znam
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - ne znam
-   vrijeme od pokretanja akvarija – 3 godine
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice – odmah nakon pokretanja akvarija
-   koliko često i koliko mijenjate vode – svakih 15 dana 2/3 vode,  a 3.put pranje akvarija samo vodom i novom spužvicom
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija – ne usisavam dno, ali operem cijeli akvarij u kadi
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) – unutarnji, ne znam za protok
-   način i periodi čišćenja filter materijala   
-   što imate od filter materijala u akvariju - spužva, aktivni ugljen   

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi – imala sam kamenčiće i nekakav brod na kojem se nakupljala nekakva ružičasto-narančasta tvar (slično kao u filteru kad ga čistim).. brod sam pokušala očistiti, ali kako su to sitni utori nikad ne bi potpuno uspjela ukloniti sve
-   grijač - ne
-   pumpa za zrak – ako je to ona cijevčica na filteru, da
-   CO2 sustav – ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - ništa

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka   - 1 pajčolanka, 1 crni teleskop i 1 
-   starost ribica   - kod mene su 3 godine
-   ima li potencijalnih „terorista“   - nema
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom – rok nije istekao, ujutro i navečer, all pet oliver – potpuna hrana u listićima: pšenično brašno, koncentrat biljnih bjelančevina, suhi kvasac, alge, antioksidanti i boje i vitamini A, D, E 

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke – nemam biljaka
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) - ne
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi - ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi – samo je staklo
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu
Obzirom da je jedna ribica uginula bacila sam kamenčice i ukras i sada su ribice samo u akvariju s vodom bez ičega

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   - ne
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) – čini mi se kao da voda bude malo zamućena ( a možda mi se i čini, jer stalno gledam akvarij od straha da ne ugine još koja ribica, :/)
SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima – crna boja na perajama pajčolanke i deformiran rep na tim područjima
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje – jede, ali manje (sve ribe), pa sam im smanjila unos hrane, misleći da im je možda previše, no vidim da hrana padne na dno..naknadno nešto pojedu. Pajčolanka je manje aktivna. Ponekad pliva do površine vode, pa kao da se "opusti" i tone do dna i onda, malo zapliva...
-  kakav izmet imaju ribe - normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili – prije 15 dana
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - ne znam čime ih liječiti, pa vas molim za pomoć
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća – mislim da je jedna pajčolanka bolesna, a jedna kao na slici (gore) je uginula
-  stanje ostalih stanovnika – ostale ribice izgledaju u redu što se vanjskog izgleda tiče, ali sve manje jedu i manje su aktivne
Hvala
 

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #1 u: Rujan 18, 2015, 10:09:34 prijepodne »
Slika

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2015, 12:41:59 poslijepodne »
akvarij je puno premali za 3 zlatne ribice. Bio na knap  i za jednu. Zato ima pajčolanka i deformiran rep.

Nikada se ne smije čistiti cijeli akvarij. Voda se mora mijenjat, djelomično svakih tjedan dana, uz obavezno usisavanje dna.
Preporučila bih ti da pročitaš vodič za početnike.

Za prvu ruku promjeni dio vode(ne sve), dodaj u vodu sredstvo za pripremu vode ivitamine. Ribice hrani jednom dnevno. Ošamućene su jer im je kvaliteta vode loša.

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #3 u: Rujan 18, 2015, 13:53:27 poslijepodne »
ja bi jos dodao, da ubacis koju biljku i kamenje ako je moguce, ako ne, onda ono crijevo malo na pumpi za vodu nije to kisik, na sto se mislilo, ima pumpi za kisik mislim da je cijena oko 80 kn jer moguce posto svakih 15 dana mijenjas vodu , akvarij je mal, da im ponestane kisika narocito kada se voda ugrije a nema biljaka da proizvode kisik i trose otpad iz vode, na slici se nevidi jel imas poklopac, ako nemas i jos ako se pusi u toj prostoriji onda je kvaliteta vode  jako losa

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #4 u: Rujan 18, 2015, 19:18:35 poslijepodne »
Pozdrav Zingo , čitao sam tvoju staru temu od prošle godine gdje si imala iste probleme i dobila si iste odgovore . Nemoj me shvatiti krivo ali kako bi se ti osjećala u maloj sobi sa bijelim zidovima bez ikakve zanimacije ?
Ja imam zlatne ribice već 15 godina i mogu ti samo reći da su to stvarno izdržljive životinje ali treba im ipak pružiti adekvatan smještaj i vjeruj mi puno će ti se vratiti  :up:

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #5 u: Rujan 19, 2015, 00:46:31 prijepodne »
Zahvaljujem se svima na pomoći. Ako sam dobro shvatila, ribica nije bolesna, već živi u premalom prostoru.
Moj je sin ribice dobio na poklon od strica.. kupio je i dodatnih 6 zlatnih ribica koje sam vratila/poklonila pet shopu nakon što sam pročitala da je ovaj akvarij premalen i za 3 ribice. Bila bih vratila sve ribice, ali objasnite to malom djetetu...Stric je dobio zabranu kupovanja novih ribica, :)
Da sam se htjela baviti akvaristikom, bila bih najprije proučila sve, pa odlučila.. no, ovako je priča nešto drugačija.
Prvi akvarij je bio nešto manji od ovog, pa smo kupili malo veći..
U pet shopu se cijene akvarija od 120l kreću od 1 500 kn (što je meni previše), a što se prostora tiče, mogli bi smjestiti i veći akvarij. Znate li možda neki shop s nižim cijenama?
Prošli put su ribice obolile od ich-a i nakon kure su ozdravile.
Što se tiče podloge, imale su do nedavno kamnečiće i ukrasni brod, no onda sam sve to maknula misleći da se bakterije talože na njima.
Kupila bih prema vašem savjetu bilje i kamenčiće ili pijesak, no kako onda čistiti akvarij? Kada sam imala kamenčiće, vadila sam ih sve van u cjedilo i polijevala mlazom vode, a na dnu akvarija bi još ostalo taloga od izmeta ribica. Molila bih da mi objasnite kako održavati dno. Čitala sam da se stavi crijevo kao kad se vino pretače, ali meni se gadi povući vodu u usta, pa se nadam da postoji neki drugi način :) I kako čistite staklo? Ili s idealnom opremom staklo uvijek bude skroz čisto?

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #6 u: Rujan 19, 2015, 00:50:23 prijepodne »
Akvarij nema poklopac, ne puši se u stanu - zaboravila sam odgovoriti. :-[

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2015, 10:07:29 prijepodne »
Neisplati, "mislim ne isplati" isplati se kupiti novi , ali ima dosta njih sto prodaju akvarije bar u pola cijene ako ne i vise, a kamenje kada se stavi i biljke, poanta je u tome da se nedira kamenje vec se ceka da se razviju bakterije koje razgrađuju otpad, normalno dno treba ponekada pocistiti, ako ti se nesviđa dno , odnosno bude prljavo kamenje u posudu neku se prebaci usipa voda i onda se rukom zavrti promjenis vodu i opet i tako 2-3 puta, kamenje bi trebalo biti jedno 2 cm visine na dnu i za ciscenje stakla ima onaj magnet kao jedan ide unutra, drugi van i kako vuces ovaj vanjski mice se i onaj unutri, ali opet treba paziti da ti koji kamencic nedođe između jer bude izgrecao staklo, i da ako imas poklopac, onda voda toliko ne hlapi i onda nema tako brzo onoga ruba na akvariju

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #8 u: Rujan 19, 2015, 10:11:20 prijepodne »


evo imam jedan video od svoga akvarija slika je losija jer je snimano mobitelom prije jedno 10 godina, ali ako pogledas vidis se da nema gornjeg ruba, tocnije nevidi se od poklopca i u kutovima se vidi mjehurici to je kisik....

i da neznam ga staviti direkt tu jer stoji tamo vec dugo
« Zadnja izmjena: Rujan 19, 2015, 10:14:44 prijepodne od erorr »

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #9 u: Rujan 19, 2015, 10:40:07 prijepodne »
.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoć - deformacija repa pajčolanke
« Odgovori #10 u: Rujan 19, 2015, 18:42:11 poslijepodne »
Ribe (životinje) koje žive u ne adekvatnim prostorima su pod stresom i onda se lakše razbole od kojekakvih boleština na koje bi u idealnim uvjetima bile imune  :up:
Vidim da je u tvom slučaju voljeni stric zakuhao stvar sa kupnjom ribica bez konzultacije sa tobom , imam i riješenje za tvoje ribice i sve vas . Neka stric kupi rabljeni akvarij (po tvojoj želji , min. 100L) i svi će biti sretni i bez stresa  :up: