Ožujak 28, 2024, 17:59:56 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Tresnja scaping  (Posjeta: 11856 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Tresnja scaping
« u: Listopad 03, 2015, 10:27:35 prijepodne »
Evo da i ja predstavim svoje nešto u bašti na vikendici. Ovo je faza jedan skoro privedena kraju. U ovom trenutku je to fontana 5x3m skejpovane površine sa vodenim ogledalom od 3x2m. Treba još doraditi centralne slapove pa da faza jedan bude privedena kraju...
U planu je veći akvatorijum sa veštačkim vodopadima, potokom, itd,..., ali polako po fazama kako bude pristizao hard i finansijska potpora...
Inače koštanje svega ovoga je skoro nula osim linera i geotekstila cca 50eur i dva LED reflektora 10w+20w=25eur. Ostatak prikupljan po obalama reka, komšijskim dvorištima, hrpama kamena i od ostalog priručnog materijala uz jednu prastaru malu fontansku pumpu koju imam više od 20god i koja još uvek šljaka (pu, pu da je ne ureknem...)

Za početak evo par fotki:





Noćna varijanta sa osvetljenjem:




Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #1 u: Listopad 03, 2015, 11:03:56 prijepodne »
Jbt,ovo izgleda kao slika!Jako lijepo,svaka cast!   :up: :klap:
Samo nastavi i dalje sa slikama i detaljima(ribe,bilje,...itd)

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #2 u: Listopad 03, 2015, 11:35:15 prijepodne »
Jako lepo biobio! :up:
Mada u to nisam ni trenutka sumnjao.
Moram priznati da mi je jedna stvar na slici naterala suze u oci.. Zivica... I to u tolikim metrima... ;)
Ono sto se isto tako da primetiti po slici da oko vikendice postoji dovoljno mesta za jedan bazen sa prirodnom filtracijom.  :)
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #3 u: Listopad 03, 2015, 14:34:46 poslijepodne »
Izgleda super meni je jedino fontana upala u oko, haahhahaha ono izgleda super sve kao prirodno sa tim granama, jedino mi ona odudara malo, ali odlicno.....

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #4 u: Listopad 03, 2015, 18:44:19 poslijepodne »
Kaj ti je akvarij postao premali za skejp pa si prešao u dvorište  :D :D
Zanimljivo i svakako nešto novo  :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #5 u: Listopad 04, 2015, 07:32:32 prijepodne »
Istina max-max. Akvarijumi su mi postali premali i previse ogranicavajuci za moje vodene igrarije (iako samo ona tri u kancelariji imaju duplo vecu vodenu zapreminu od ove fontane). Morao sam da se oprobam u vecem otvorenom prostoru gde postavka ima interakciju sa okolisem, a sve to u onom mom vec oprobanom akvarijumskom stilu skejpinga: brutalni hard od panjeva i kamenja, pa onda umeksan biljkama. Jos jedna prednost ove vrste skejpinga u odnosu na akvarijumski je i vizura i zvuk tekuce vode - neprocenjivo i neizvodljivo (iritirajuce) u akvarijumskim i indoor uslovima...

Brko laganih 180 metara cetrdesetogodisnje zivice koju  obavezno orezujem 2 puta godisnje (nekada i 3 puta) visine od 1,3m, pa do 2m (kako gde)... A da, plus preko 100m bratove koju takodje ja povremeno dovodim u red... Vremenom se toliko ugustila da macke hodaju po njoj... :roll: Ipak glavna muka je glicinia oko kuce sa godisnjim prirastom i do 10 metara u duzinu. Nju sa lotrama treba orezivati 4-5 puta godisnje ili bi zatvorila sve. Neko je zbog nje, iz zezanja nazvao kucu "Hobbit house"...

Evo par fotki celog tog prostora gde se bavim "skejpom" sa motorkom, kosacicom, merdevinama, bastenskim makazama, tek da steknete utisak gde sam udenuo fontanu (levo od cesme ispod 40 godina starih jabuke i kajsije)










Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #6 u: Listopad 04, 2015, 20:40:50 poslijepodne »
ovo je mrak...super izgleda...a najveća mi je fora pas ispred jezera...kao neka sfinga :D :D

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #7 u: Listopad 06, 2015, 13:03:40 poslijepodne »
Pas je ukras ovog travnjaka i ništa lepše nego ga videti kada iz grada dodjemo na vikendicu i kada poludi od sreće i počne da tutnji po placu i zatim nastavi da se valja po travi... Jedini problem je što sebe doživljava kao "aqua i land - skejpera", pa mi krade hard (grančuge) sa fontane i pokušava da ih zakopa u travnjak... :dog: :doh:

Malo večernjeg hedonizma: izležavam se na ljuljašci na terasi, zapalio pljugu, čokanj kajsijevače, kafica, žubor vode i zrikavci i jedan selfi (mojih nogu) sve sa pogledom na fontanu... :drag: :derisive:



Isto to i varijacije na temu osvetljenja...


Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #8 u: Listopad 06, 2015, 13:22:44 poslijepodne »
Evo i "drugi" umeju da uživaju u plodovima mog mukotrpnog rada lopatom i kosilicom....  ;)


Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #9 u: Listopad 06, 2015, 15:17:57 poslijepodne »
Svaka čast ovo izgleda super :klap: :klap:

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #10 u: Listopad 06, 2015, 18:18:40 poslijepodne »
Malo večernjeg hedonizma: izležavam se na ljuljašci na terasi, zapalio pljugu, čokanj kajsijevače, kafica, žubor vode ...

Sa ovom rečenicom si skrenuo pažnju sa skejpa  :D :D

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #11 u: Listopad 06, 2015, 18:44:18 poslijepodne »
Sve je to dio dojma i uzivancije. :D

Fantastican okolis.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #12 u: Listopad 08, 2015, 11:06:36 prijepodne »
Za mene je ovo mesto multihedonizma i nalaženja duševnog mira... Nije bitno da li je to varijanta blejanja u fontanu ili u zalazak sunca, da li je to samovanje ili skromno ili megadruštveno okupljanje, ili igranje sa raznoraznim DIY projektima (uključujući i igranje sa "koficom i lopaticom" u pesku i vodi)... Tu spadaju i razmišljanja  i realizacije projekata na temu landscapinga i aquascapinga... I susedi su mi u sličnom fazonu (levo mi je brat, a dole još ludji DIY-ista od mene) tako da je zabava zagarantovana ili kod mene ili kod njih u dvorištu... Na primer i bratu upravo skejpamo fontanu i slapove i planiramo kako moje i njegove da spojimo nekim potočićem i kaskadama, sused dole već iskopao rupu 4x8x2m i navukao sam ga na ozbiljna razmišljanja da odradimo ili swimingpond ili natural pool sa slapovima i odvojenim malim regeneracionim jezerom. Sve "ozbiljni" manijaci tako da voda ima da pršti na sve strane... :f026:

Evo još malo hedon slija koje potkrepljuju gornju priču, pa da se vratimo samom skejpanju i ovom konkretnom projektu...



3 u 1 : kotlić, ražanj i roštilj...




Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #13 u: Listopad 09, 2015, 14:42:41 poslijepodne »
U biobio... Ovo je stvarno odmor za dusu!
Jos kad imate te akcije 3u1...  ;)
Mogao bi ti te vase "familijarno-komsijske teambuilding-e" ispratiti sa fotoaparatom, pa da i mi malo uzivamo i ucimo o pravljenju 3u1 bazen-slap-jezerace landscape-ova.

Poslano sa mog Colorfly E708 Q2 koristeći Tapatalk

"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #14 u: Listopad 10, 2015, 13:37:27 poslijepodne »
Pa i mi se ovde ucimo kroz igru, a glavne radove planiramo u toku sledece sezone. Naime ovde je najveci problem VODA. Imamo je ali nedovoljno u letnjim mesecima i za vodene igrarije i za zalivanje. Svi imamo bunare i moj je najbolji sa letnjim dnevnim dotokom oko 1500-2000lit. Iako izgleda mnogo to je tek, tek za zalivanje. Nekada je ovo bilo kukuruziste i vlazne livade (pre 40god) na glinovitoj losoj zemlji i sve sto se vidi je sadio moj deda. Danas su tu stabla i od 10-15m, ogromna biomasa i nju leti treba nalivati (kada dunu oni vruci africki vetrovi) ili sve ode vragu... Greh je dozvoliti da se takvi primerci sa porodicno - istorijskim i geografskim poreklom osuse... Jedan od razloga  mog intezivnog lendscapinga sa motornom testerom i makazama (pored pravljenja interesantnih oblika krosnji) je i neprekidno redukovanje biomase na meru koju mogu biljke tokom leta prihraniti i napojiti sa raspolozivom vodom... Ipak obecali su nam prosle godine prikljucenje na magistralni vodovod koji je nedaleko prosao, ove godine su omanuli, ali nadamo se dogodine, pa da se razigramo sa aquascapingom.
U skladu sa ogranicenim vodenim resursima i nase sadasnje fontanice i vrtna jezerca deluju skromno, prilagodjeni su stednji vode, plitka su i manje povrsine (radi smanjenja isparavanja).
Na primer moja fontana je na betonskoj ploci iznad rezervoara za vodu precnika 3m i dubine 1 m (zapremina oko 7000lit) i koji je ukopan jedno 35-40cm u zemlju. Prvi put kada je leti moj otac ostao bez vode, zbog ogromne suse, iskopao je ovaj dodatni spremnik za vodu. Ja sam na njemu davno, davno (ima tome 20god) slozio prvu postavku jezerca dubine 35-40cm i od tada je tu bilo raznoraznih postavki i jezeraca i fontana od sjaja do ocaja i nazad... Kada i ako konacno stigne gradska voda mogu i razbiti gornju plocu spremnika i odmah imam pond od skoro 1,5m dubine i nekih 8000-10000lit, sve sa vodovodnom i elektro instalacijom...

Za sada moja fontana je napravljena da bude plitka na dnu (na betonskoj ploci) je radjena ispuna peskom u vrecama i blokovima i ciglom tako da pumpa moze da radi i kada ima samo 150lit vode, sa 300-350lit vec je celo vodeno ogledalo pokrilo dno fontane. Kod ove postavke sam se najvise i namucio oko konfiguracije dna da bude takva da imam maksimalan odnos vidljive vodene povrsine u odnosu na kolicinu vode. Znaci za sada je sve "laznjak" sa dubinom od svega 2-3cm na 2/3 vodene povrsine i tek par zona sa max dubinom od oko 30cm, lepo izgleda, lako za odrzavanje, dovoljan je samo mehanicki filter same fontanske pumpe, povremeno zamenim vodu, ali sve to me poprilicno ogranicava po pitanju vodenih biljaka i riba...

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #15 u: Listopad 14, 2015, 22:13:51 poslijepodne »
U (ribo)lovu na hard... Ako riba ne grize, neki panj ce sigurno zavrsiti u gepeku, tako da nema promasaja...
 :D ;)




Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #16 u: Listopad 15, 2015, 08:22:05 prijepodne »
A gdje idete to, jako zanimljivo !!!

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #17 u: Listopad 15, 2015, 12:39:11 poslijepodne »
Ušće drine u Savu, pre bih rekao delta nego ušće (širine jedno 5km) ... Na niskom vodostaju, leti, puno panjeva je na izvolte, samo treba traktor, motorka i par jakih da se pokupe, ili sačekati zimske poplave kada gomila panjeva koje Drina nosi završi u priobalnim šumama u razlivima i barama. Inače ovo je oblast od stotinu prirodnih pondova, jezereca, razlivno, prelivnih potočića, a krajolik se svakodnevno menja u zavisnosti od vodostaja koji diktira zvornička hidroelektrana...
Osnova je šljunak i pesak preko koga je sloj humusa i močvarno šumsko barsko rastinje, a jako je veliki broj jama gde se nekada vadio šljunak, pa su postale pondovi i jezerca. Tu sam u prirodnim uslovima izučavao i "pondologiju" i principe  biološke i mehaničke filtracije (kako to radi priroda) i naše domaće biotopisanje... Evo još par fotki tek da steknete utisak o tom prirodnom raju za ljubitelje pondova i bitisanja pokraj vode...









Malo zimske idile...







Na MBA forumu ima velika stara tema posvećena ovome i biljkama  koje tamo rastu, a koje su u velikoj meri pogodne i za naše pondove.

Evo linka:  LINK

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #18 u: Listopad 15, 2015, 13:01:07 poslijepodne »
Svaka Vam cast, atvarno imate materijala a I prirode za proucavat ..a bogami I za odnosenje doma !!

Offline Pop

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #19 u: Listopad 15, 2015, 16:38:50 poslijepodne »
Jao čovječe, pa ja patim za drvenim olupinama koje bi krasile dvorište. Uz to što imaš drvo super si ga ukomponirao.
Svaka čast, pedantnost na nivou!

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #20 u: Listopad 15, 2015, 17:49:48 poslijepodne »
Svaka čast na trudu i zalaganju  :klap:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #21 u: Listopad 16, 2015, 10:08:23 prijepodne »
Evo ukratko i istorijat ovogodisnjih radova.

Otegle se vrucine i obaveze, pa nikako da je zavrsim celo leto. Sve je jako tuzno izgledalo krajem zime i pre pocetka radova kao sto se vidi na ovoj fotki



Tokom proleca bavio sam se pokusajima da osmislim visekaskadni slap, i igrao sam se sa osvetljenjem. Ideja o slapovima, me nije skroz napustila, pa razmisljam da u narednoj fazi provucem na kaskadi i jedan veci slap kao i da odradim vestacki potok od desetak metara duzine... Sve sam to isprobavao i sa najlonima i sa pumpama za montazne bazene. Ipak nisam maznuo dovoljno kamena putarima za ceo projekat, pa to ostaje za kasnije. Takodje zakljucio sam da bi za to trebala i jedna kaljuzna pumpica protoka od najmanje jedno 15m3/sat kako bi potok i slap bili bogati vodom, kao i donji rezervoar od par kubika koji bi primio svu vodu iz potoka. Kako mi se nije kopala suncem "zabetonirana" zemlja i to sve na temperaturama sa konstantnih +35celz i to je ostalo za drugu fazu...
Moram nabaviti jos harda (kamena i panjeva) ili odraditi sve vestackim stenama da bi sve bilo tip-top...

Evo malo fotki i iz te faze radova i mozganja.







Letnji radovi na fontani u reči i slici:

1. Vadjenje svega starog priprema materijala, peska, kamenja, džakova, pumpi...

2. Čišćenje, slaganje blokova i cigle po dnu na betonsku ploču kako bi se smanjila dubina. Blokovi uz ivicu, pa par redova cigle na kant, pa položene cigle. Tako sam dobio postepeno povećanje dubine ka centru.

3. Ubacivanje par punih džakova sa peskom da dobijem ostrvca i poluostrvca, sve prekriveno slojem peska od par cm, utabano i formiran oblik dna fontane, da se postepeno spušta u jednu tačku, provereno libelom. Ubačeno u jedan ćošak dečije korito za kupanje za ugradnju filtera (ako zatreba),ili kao link ka budućem potoku, ili korito za neke biljke...

4. Našli se neki komadi tankog sundjerčića za ispod laminata, pa njime dodatno prekrivene betonske ivice i oblasti gde ivice cigle mogu da provire i oštete foliju.

5. Stavljen geotekstil kao dodatna zaštita. Višak podavijen duž ivica...

6. Postavljena folija blago pritisnuta kamenjem, probno punjenje vodom i ujedno peglanje nabora na foliji. Prepuštena preko ivice i manji viškovi podavijeni... Nisam sipao rizlu i šljunak po foliji, radi lakšeg čišćenja, ali zbog boje folije i već posle desetak dana prekrio je tanak sloj krečnih naslaga i, tako da se skoro ne razlikuje od boje kamena...

Menjam vodu svakih 7 dana. Ukupna zapremina vode je oko 450lit. Površina pod vodom je oko 5m2 sa okolnim obodnim uredjenjem oko 15 m2

Kasnije sam ono kamena što sam imao položio duži ivica na foliju i u unutrašnjim delovima fontane na onim ostrvcima i poluostrvcima od džakova sa peskom...
Otišao po još korenja, panjeva i balvana...
U potrazi za još odgovarajućeg kamenja...



Faza jedan u grubim radovima uglavnom gotova...
Pripremam se za fazu dva i peglam detalje...



Na kraju sam sve zakitio sa malo biljaka i dobio rezultat kao na fotkama u prvom postu ove teme...

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #22 u: Studeni 18, 2015, 10:26:16 prijepodne »
I na nebu i na zemlji, ni na nebu ni na zemlji, a malo ni u vodi i u vodi...

Čudne i prelepe jesenje igre svetlosti i boja, što na nebu, što od ambijentalne rasvete, što od jesenjeg lišća, što od RGB LEDica iznad fontane. Kombinovani Nature i aquascaping-landscaping light show....  :o
Sve to samo na prvoj fotki... Ostatak čisto božijih ruku delo....






Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #23 u: Travanj 29, 2016, 17:21:41 poslijepodne »
Ostao sam vam dužan priču za završetak prošlogodišnje sezone skejpinga na otvorenom...

Citat:
I na nebu i na zemlji, ni na nebu ni na zemlji, a malo ni u vodi i u vodi...

Ostatak čisto božijih ruku delo....

Dodje mi zamalo glave i obistini se ovaj citat s kraja prošlogodišnje sezone. Tako sam je nekako i završio ni na nebu ni na zemlji odradjujući višemesečni zimski ciklus kruženja akvariste u prirodi. Pokušaj da na jabuci izigravam Supermena orezivača završio se samo uzaludnim vapajem (dok sam leteo ka zemlji) da mi od Red Bulla izrastu krila. :a096:  Umesto krila i perja završio sam u bolnici sa gipsom na ruci izbušenih pluća i izlomljenih rebara i izgledom kao Hi Tech akvarijum iz koga izlazi mnoštvo cevčica, žičica i osvetljen specijalnom žutom rasvetom.



Ipak sam pretekao i pošto sam se oporavio doakao sam ovoj jabuci pored fontane i završio njeno friziranje.



A evo je i ta famozna jabuka sa čijeg sam vrha leteo preko ograde u susedovo dvorište...
Po telefonskoj žici da se naslutiti visina poletišta u odnosu na sletnu tačku...



I šta osim one mudre Grunfove reći za kraj ove prošlogodišnje aquascaperske bajke i pred početak nove sezone igara bez granica i aquascapinga na otvorenom. Idemo dalje...


Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #24 u: Travanj 29, 2016, 17:28:38 poslijepodne »
Auuu ovo je kostalo ...