Travanj 19, 2024, 12:32:28 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Top Off 12V  (Posjeta: 4167 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Top Off 12V
« u: Studeni 14, 2013, 16:27:01 poslijepodne »
Jedno pitanje za majstore.

Slazem si top off s float switchevima, i sad imam jednu nedoumicu.

U clanku na portalu je sve odlicno objasnjeno, medjutim pretpostavljeno je da se koristi 220V pumpa. Ja planiram sistem sloziti od 12V pumpe. Pumpu imam, ona normalno ima svoj ispravljac 220>12V, pa bih sve tako i koristio.

Zanima me, gdje i kako onda spojiti float switcheve, pretpostavljam da je dovoljno bilo gdje prije spajanja kabla od pumpe u adapter samo dodati 1 zicu, odnosno kao da dodajem obicni strujni prekidac.

Ili nisam u pravu?

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #1 u: Studeni 15, 2013, 10:17:53 prijepodne »
Jedno pitanje za majstore.

Slazem si top off s float switchevima, i sad imam jednu nedoumicu.

U clanku na portalu je sve odlicno objasnjeno, medjutim pretpostavljeno je da se koristi 220V pumpa. Ja planiram sistem sloziti od 12V pumpe. Pumpu imam, ona normalno ima svoj ispravljac 220>12V, pa bih sve tako i koristio.

Zanima me, gdje i kako onda spojiti float switcheve, pretpostavljam da je dovoljno bilo gdje prije spajanja kabla od pumpe u adapter samo dodati 1 zicu, odnosno kao da dodajem obicni strujni prekidac.

Ili nisam u pravu?

Sto manji napon, za isti ucinak, veca struja. Sami float switchevi su signalna elektronika, te ne podnose velike struje, pa ti preporucam da koristis releje koje ukapca tranzistor spojen na float switch.
Ti mozes spojiti pumpu direkt na switch, samo je pitanje koliko ce ti to raditi tako (moze biti da ce ti nakon prvog ukapcanja pregoriti, a moze raditi godinama, ili stati taman kad ne treba).

Moja preporuka je svakako switch -> tranzistor -> relej -> motor.
Eventualno mozes preskociti relej ako koristis dobre tranzistore...

Marko

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #2 u: Studeni 15, 2013, 12:47:05 poslijepodne »
Jedno pitanje za majstore.

Slazem si top off s float switchevima, i sad imam jednu nedoumicu.

U clanku na portalu je sve odlicno objasnjeno, medjutim pretpostavljeno je da se koristi 220V pumpa. Ja planiram sistem sloziti od 12V pumpe. Pumpu imam, ona normalno ima svoj ispravljac 220>12V, pa bih sve tako i koristio.

Zanima me, gdje i kako onda spojiti float switcheve, pretpostavljam da je dovoljno bilo gdje prije spajanja kabla od pumpe u adapter samo dodati 1 zicu, odnosno kao da dodajem obicni strujni prekidac.

Ili nisam u pravu?


Ti mozes spojiti pumpu direkt na switch, samo je pitanje koliko ce ti to raditi tako (moze biti da ce ti nakon prvog ukapcanja pregoriti, a moze raditi godinama, ili stati taman kad ne treba).

Marko

Ja imam tako spojeno jedno 4 mjeseca i za sada je ok.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #3 u: Studeni 15, 2013, 14:15:15 poslijepodne »
dodatni problem mislim da ce biti i cinjenica da je pumpa nekih 30-tak w, odnosno da ce to ipak biti prejako za jednostavno spajanje pumpa-prekidac......


Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #4 u: Studeni 16, 2013, 23:05:35 poslijepodne »
Pa napraviš sve po članku s portala i u utičnicu od 220V ukopčaš adapter od pumpe.
Možda je malo bezveze koristit 12V za plovke a 220V za pumpu pa opet pretvarat na 12V za tvoju pumpu.
Jedino ako imaš neki relej koji radi sve na 12V pa da ti od direktno pali i gasi tvoju pumpu bez adaptera.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #5 u: Studeni 17, 2013, 22:07:47 poslijepodne »
evo spojeno na klasicni nacin, 220v pumpa i sve radi.

Pumpa je 25w, dosta mora gurati vodu jer nije blizu posuda i sump. hoce li smetati sto je pumpa toliko "jaka", obicno se koriste pumpice od par w?

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #6 u: Studeni 20, 2013, 07:03:57 prijepodne »
ja koristim pumpicu od auta ,onu za  stakla ,radi savršeno, fora je da je možeš postaviti gdje god želiš
ona vuče vodu iz bilo kakve kante.samo treba postaviti nepovratni ventil.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #7 u: Studeni 20, 2013, 13:26:39 poslijepodne »
za sada sve radi i funkcionira, ali svakako mislim naci neku bolju pumpu, mozda cak i neku tu vanjsku varijantu, pumpu koja moze biti i na suhom, pa kroz crijevo vuci vodu iz kante, to bi mi malo olaksalo stvari.

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #8 u: Studeni 21, 2013, 06:59:04 prijepodne »
to ti i govorim, sa pumpicom od auta možeš baš ovako kako si gore napisao bitno je da prvi puta puvučeš vodu na usta pa onda na izlazu postaviš nepovratni ventil (u autodjelovima košta 20-30kn) i tako dobiješ spojenu posudu.kad jednom krene radi super ,meni vuče vodu iz 1,5m udaljene kante.bitno je da ti ne povuče zrak ako se i dogodi,odzračiš sistem

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #9 u: Studeni 21, 2013, 07:45:24 prijepodne »
I vjerojatno kad odeš odeš na godišnji pouklo bi negdje zrak i eto problema :D

Ova pumpa je puno bolje rješenje
http://www.ebay.com/itm/12V-DC-Dosing-pump-Peristaltic-dosing-Head-For-Aquarium-Lab-Analytical-water-DIY-/171122644515?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27d7b45623

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #10 u: Studeni 21, 2013, 14:51:47 poslijepodne »
I vjerojatno kad odeš odeš na godišnji pouklo bi negdje zrak i eto problema :D

Ova pumpa je puno bolje rješenje
http://www.ebay.com/itm/12V-DC-Dosing-pump-Peristaltic-dosing-Head-For-Aquarium-Lab-Analytical-water-DIY-/171122644515?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27d7b45623

Da ova nema cijevi i nikako nemože povuć zrak a protok je da poludiš, vjerovatno brže akvarij isparava nego ona stigne natočit:zagrljaj:
Zrak može povuć samo ako se kanta isprazni a kad idem na godišnji znam koliko mi kanta od 20 l traje. :c105: :c105:
« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2013, 14:55:44 poslijepodne od RHEM »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #11 u: Studeni 21, 2013, 17:44:17 poslijepodne »
a cuj, bilo mi zao zrtvovati tih 20-tak litara sumpa za pregradu s ro vodom, pa sam morao izmisljati vodointalaterske radove i razvlaciti crijeva oko ormara, do prve pogodne supljine u koju stane kanta..... :D :D :D :D : :D :D :D

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: Top Off 12V
« Odgovori #12 u: Studeni 21, 2013, 18:44:35 poslijepodne »
prva misao =najbolja misao . samo naprvo majstore