Travanj 18, 2024, 08:35:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: DIY overflow  (Posjeta: 3496 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
DIY overflow
« u: Kolovoz 10, 2013, 21:55:24 poslijepodne »
U planu je bilo kupiti originalan overfolw, ali obićno se dogodi totalna kontra.
Baica sorry, dužan sam ti pivu.

Danas sam uhvatio malo vremena i sklepao ovakav overflow:


Povratna pumpa je 2000L/h
Da li ima neka fora kok0 se naštimava nivo vode u tanku i u sumpu? Bez obzira kako namjestim usisnu cijev nivo mi dođe na istu razinu u tanku i sumpu.
Ima tko kakvo rješenje?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY overflow
« Odgovori #1 u: Kolovoz 10, 2013, 22:05:50 poslijepodne »
radio sam po istoj toj shemi, a visinu vode u glavnom akvariju sam regulirao jednostavno visinom cijevi, ne moze kupiti vodu ispod razine otvora na cijevi koja je unutra. ako ti nivo vode padne ISPOD otvora, znaci da ti jos negdje vuce vodu, pa provjeri spojeve.

ako je drasticno IZNAD otvora, pogledaj opet spojeve, da ti negdje ne vuce zrak, odnosno mozda overflow ne vuce maksimalnim kapacitetom.

nivo vode u sumpu, neznam kako to mislis kontrolirati preko overflowa. sam si odredis koliki nivo vode je u sumpu, i on se povecati moze samo prekidom rada preljeva, odnosno kad preljev i/ili pumpa povuce visak vode nazad u sump. smanjiti se moze samo hlapljenjem.

ono sto zelim reci, nivo vode u akvariju i nivo vode u sumpu su konstanta, OSIM u pregradi gdje je pumpa, jer se tu javlja manjak vode zbog hlapljenja. jasno, ako sump nema pregradu za pumpu, smanjuje se kompletan nivo vode, ali poanta ostaje - u glavnom akvariju nivo vode je uvijek konstanta, ako nije (povecava se ili opada), nesto ne stima sa samim preljevom.

znaci, nivo vode u glavnom akvariju ti kontrolira i odredjuje visina ove prve cijevi, najkrace. nivo vode moze i hoce vjerovatno biti nesto iznad samog otvora, ali ne previse, kod mene je jedno 5mm iznad ceslja, ali je konstanta.

zaboravio sam napisati, povratna pumpa je 2500l/h, dize na jedno 70-tak cm visine,a preljev je od 32mm cijevi.

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: DIY overflow
« Odgovori #2 u: Kolovoz 10, 2013, 22:27:50 poslijepodne »
Hvala Damir,
   kad si spomenuo da negdje vuče zrak, imao sam probuženu ruicu na čepu najduže cijevi iza, sad sam promijenio čep i spustio se nivo.
Ali javlja se ''srkanje'' na češlju, čuje se kako uvlači vodu... kako da to stišam?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY overflow
« Odgovori #3 u: Kolovoz 10, 2013, 22:43:14 poslijepodne »
e to nezam. svako rjesenje koje smanjuje zvukove je direktno povezano s smanjenjem protoka, a to nisam htio.

no, naviknes se nakon nekog vremena.

na najduzoj cijevi nemam nikakav cep, jednostavno rupa punog promjera, jer nisam primjetio ama bas ikakve razlike s cepom ili bez njega. ono sto je najbitnije je nepovratni ventil na koljenu, na najvisoj tocki. mozda i ima razlike, ali nije mi se dalo traziti odgovarajuci cep, issprobavanja su pokazala da razlike nema, srkanje neces izbjeci s cepom.

Ispravak - mislim da bi donekle eliminirao to srkanje skracivanjem zadnje cijevi, one koja ulazi u sump, jer kod mene ta cijev ide dosta ispod povrsine vode, skroz do ulaza u skimmer. pretpostavljam da bi cijev koja je manje uronjena u vodu malo smanjila "pritisak", odnosno smanjila zvuk, ali nisam to isprobao, stvarno se naviknes nakon dan-dva. ili kod mene i ne srce toliko strasno.  :D

jasno, sve ovisi i o izvedbi. ako imas ob, onda mozes eliminirati jedno koljeno i ovu najkracu cijev koja se dize prema gore (i koja u ovoj izvedbi kupi vodu), dakle ostavljas samo jednu cijev uronjenu u ob. mislim da time eliminiras sve zvukove, potrazi malo ta rjesenja overflowa, ima na netu, medjutim meni to bas nije djelovalo presigurno, pa sam odustao i isao na klasican sistem, kako je na videu i prikazano.

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: DIY overflow
« Odgovori #4 u: Kolovoz 11, 2013, 21:30:36 poslijepodne »
Nepovratni ventil imam na tom koljenu, i okrenut je da zrak izlazi van iz cijevi, jel to OK?

Kod mene baš srče i nema šanse da se naviknem -? Kopao sam po netu i naletio na tipa koji je bušio rupu na čepu da utiša srkanje. Izgleda da promjer te rupe mora biti taman toliki da de se nivo malo podigne iznad češlja. Nema druge nego sistem pokušaja i pogreške. :nerd:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY overflow
« Odgovori #5 u: Kolovoz 11, 2013, 22:11:15 poslijepodne »
stvarno neznam, kako rekoh, ja ni nemam taj cep na najduzoj cijevi. nesto malo sam eksperimentirao, medjutim nisam primjetio nikakve razlike u nicemu, imao cep ili ne, pa se nisam s time ni zamarao previse.

pokusaj malo cijelu konstrukciju nakriviti, znaci da unutrasnje cijevi nisu bas pod 90, vec malo nakoso. sve ovisi kako si rijesio cesalj, tesko je ovako napamet pricati.

ja sam recimo cesalj rijesio od obicne redukcije s 32mm na 75mm. to je ona kao casa, i na njoj urezao cesalj, i stvar radi bez greske. i tu se vjerovatno dio zvuka izgubi, jer se voda uljeva u vecu posudu, a tek onda se sljeva prema manjoj, tj. uzoj.

neznam dali vrijedi spomenuti, ja sam napravio malu modifikaciju u odnosu na original video, a ona je da su vanjske cijevi nesto nize u odnosu na unutrasnje. dok su na videu, ako se ne varam, sve 4 jednake duljine.

s time sam dobio da je onaj T komad, odakle voda i ide prema sumpu nesto nize od najnize tocke u kojoj je voda u cijevi, a to je unutrasnje donje koljeno. neznam ima li to ikakve veze, medjutim kad gledas komercijale overflowe, vanjska kutija je uvijek niza (veca) od unutrasnje, pa sam se vodio time.

i od sva tri tipa overflowa koje sam isprobao (U, box i ovaj od cijevi), ovaj je definitivnno najglasniji. mozda netko zna trik za utisavanje, meni jos pada na pamet jedno koljeno od 45 negdje izmedju T komada i ulaska u sump, koje ce malo smanjiti pad vode, mozda s time smanji i srkanje s povrsine.

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: DIY overflow
« Odgovori #6 u: Kolovoz 11, 2013, 23:13:07 poslijepodne »
Morat ću se još pozabavit s tim, sutra ako uhvatim vremena.
Izgleda da je lakše probušir staklo nego se zezat s ovim :nerv:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY overflow
« Odgovori #7 u: Kolovoz 12, 2013, 11:02:27 prijepodne »
tocno to.

busenje je najbolja i najuikovitija opcija, sve ovo moze funkcionirati, i to jako dobro, ali nikad onako kako bi covjek zelio, uvijek s necim nece biti zadovoljan. ali, ako nemas opcije, i ovaj overflow od cijevi radi svoj posao.

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: DIY overflow
« Odgovori #8 u: Kolovoz 12, 2013, 12:15:15 poslijepodne »
Malo je piva. .....ja bi se barem javio i rekao odustajem a ne tak. ,ali nije bed nezamjeram ja nisam takav
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: DIY overflow
« Odgovori #9 u: Kolovoz 12, 2013, 14:28:39 poslijepodne »
Malo je piva. .....ja bi se barem javio i rekao odustajem a ne tak. ,ali nije bed nezamjeram ja nisam takav

a meni piva  :D :D ja sam se nahodao zbog vas..  :D

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: DIY overflow
« Odgovori #10 u: Kolovoz 12, 2013, 20:03:47 poslijepodne »
Malo ot, sad kad se mali rodi svima piva :a015: :a015: