Travanj 18, 2024, 06:43:36 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena  (Posjeta: 10773 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« u: Veljača 24, 2014, 08:23:25 prijepodne »
Prije 2 mjeseca sam izvadio kompletan živi kamen iz akvarija, od tada stoji vani, zanima me da li bi ga se i s čim moglo isčistiti od mrtvih organizama i detruisa (da onako pobijeli) postane mrtav suhi kamen ,  pa da se kroz neko vrijeme ponovno počne ciklirati i pripremati za ubacivanje u akvarij....

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #1 u: Veljača 24, 2014, 11:17:58 prijepodne »
NaOH - Natrijum-hidroksid, Kausticna soda, Ziva soda, ...
JAKO JAKO JAKO opasna stvar ako ti padne na kozu, odecu i sl. Gumene rukavice i zastitne naocari su OBAVEZNE

Stavis kamenje u najvecu kantu koju imas, sipas vodu do pola i polako dodajes ljuspice NaOH i mesas drvetom. Ja sam ostavljao po nedelju dana mada mislim da nema potrebe da stoji toliko. Svaki dan promesas. Na kraju odneses sve u kadu (ili napolju u dvoristu) i sipas puno vode - polako da ne prska nego da se preliva iz kante napolje (u jednom trosku ocistis i odvod) i pustis da se ispira. Ako nisi zadovoljan mozes da ponovis ceo postupak. Na kraju sve ostavis da se osusi i dobijes lep beli kamen.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #2 u: Veljača 24, 2014, 13:19:10 poslijepodne »
I mislio sam da mora nešto opasno da bude...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #3 u: Veljača 24, 2014, 14:46:54 poslijepodne »
na stranim sajtovima ces pronaci informaciju i o solnoj kiselini. ja sam korisio 19%-tnu na 10 litara vode stavis mozda 1dl kiseline, ostavis par minuta i isperes s puno vode uz dodavanje sode bikarbone.

iako solna nagriza i ostecuje kamen, pa razmisli.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #4 u: Veljača 24, 2014, 14:50:13 poslijepodne »
moze koristiti i varikinu(hipoklorit) u istu namjenu.. 
a i samo udisanje je stetno, zato najbolje radit na otvorenom a i doma ako negdje zakapas ostetit ces pod, tepih, sta vec. oci su najbitnije za zastitit jer ih moze brzo i lako ostetiti a s ruku se da jos oprati iako treba imati rukavice. inace natrij hidroksid je jako korisna stvar, s njime se i regeneriraju ionske smole, gfo..dosta ljudi ga koristi i nije tako opasna stvar samo treba biti pazljiv kao i s svakom kiselinom, luzinom..
-samo sto god radio trebas to dobro neutralizirati i puno ispirati prije nego stavljas u akvarij

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #5 u: Veljača 24, 2014, 16:23:21 poslijepodne »
 Kausticna soda!
nije takva frka, ubaciš vodu u veliku kantu , ubaciš sodu, ubaciš protočnu pumpu da vrti vodu i pustiš 3-5 dana!
ja sam nakon 5 dana bacio vodu i ponovio postupak, nakon toga crijevo i jak mlaz i sve isprao, minivoš ako imaš još bolje!
Od zaštite samo gumene rukavice za kućanstvo, mrkneš ih ženi one za suđe prat i to je to!

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #6 u: Veljača 24, 2014, 16:31:31 poslijepodne »
Sona kiselina i natrijum-hipohlorid se vise koriste za unistavanje zivih stvari na kamenu. Hlor iz kiseline ili varikine potruje sve zivo na kamenu ali slabo reaguju sa organskim materijama pa prljavstina i dalje ostaje vezana za kamen.

Natrijum-hidroksid sa druge strane odlicno reaguje sa organskim materijama i razlaze ih pa se lako daju isprati iz kamena. Posle reakcije voda ce jako jako prljava i smrdljiva ali ce kamen, posle ispiranja, biti oslobodjen organskih materija.

Wikipedia ima zanimljiv deo o tome :)

Tissue digestion

In a similar fashion, sodium hydroxide is used to digest tissues, such as in a process that was used with farm animals at one time. This process involved placing a carcass into a sealed chamber, then adding a mixture of sodium hydroxide and water (which breaks the chemical bonds that keep the flesh intact). This eventually turns the body into a liquid with coffee-like appearance, and the only solid that remains are bone hulls, which could be crushed between one's fingertips. Sodium hydroxide is frequently used in the process of decomposing roadkill dumped in landfills by animal disposal contractors. Due to its low cost and availability, it has been used to dispose of corpses by criminals. In Mexico, a man who worked for drug cartels admitted disposing over 300 bodies with it.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #7 u: Veljača 24, 2014, 17:01:39 poslijepodne »
hidroksid je bolji u svakom slucaju jedino sto je ljudima teze doci do njega dok varikine i solne ima u svakom ducanu za kucanstvo

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #8 u: Veljača 24, 2014, 21:53:37 poslijepodne »
NaOH se uredno moze kupiti po poljoapotekama u pakiranjima po 1kg (kantica), mene su pitali za sto mi treba i nakon odgovora uredno prodali... moguce da je kasnije uvedeno i da se potpisuje obrazac pri kupnji, jer se ipak radi o otrovu i agresivnoj tvari... mislim da ga koriste vinari pri pranju bačvi, tako da nije bas rijetkost u ponudi...

Postupak kako su opisali Cira i Dubravko, uz veliki oprez, pogotovo ako su klinci prisutni u kucanstvu, isto tako i radoznali kucni ljubimci (curiosity killed the cat i te fore  :) ).... ja sam ponovio postupak dva puta i rezultat je bio cist, bijel i upotrebljiv kamen...

kiselinu ne bih niti uzeo u razmatranje za ciscenje, bez obzira sto pise neprijateljska propaganda  :D :D, ali svakom njegov izbor  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #9 u: Veljača 24, 2014, 23:25:03 poslijepodne »
..... bez obzira sto pise neprijateljska propaganda.....

cudno je da je to jedino sto pisu - kiselina. neki drugi nacin od ovih agresivnijih za ciscenje kamena nisam nasao, mozda ga negdje i spominju,ali uglavnom - solna kiselina. pa si ti misli zasto.

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #10 u: Veljača 25, 2014, 00:40:27 prijepodne »
I ja sam jedva nasao nesto o koristenju NaOH mada definitivno mnogo bolje radi od kiseline i varikine. Moguce zato sto su bezbedniji za upotrebu.
Imao bih primedbu na Dubravkovo uputstvo da koristi protocnu pumpu za mesanja. Iako ce ovo verovatno malo bolje ocistiti kamen veoma je opasno ako ta pumpa slucajno pocne da prska kausticnu sodu i poprska vas. Ako vam pumpa prsne slanu vodu u oko bice prilicno neprijatno ali ako vam prsne kausticnu sodu - oslepecete.

http://www.reefcentral.com/forums/showpost.php?p=22161588&postcount=474

Originally Posted by bheron View Post
Even though its dead isn't it still considered waste and harmful to a tank? I would think you don't want dead organic material on those rocks?

Yes, but bleach, at least at the concentration sold to consumers, won't do much of anything to that dead organic matter. It has a little bit of sodium hydroxide in it as a stabilizer, which will hydrolyze proteins in dead organic matter, and saponify lipids (turn them to water-soluble soap, basically). But the amount of sodium hydroxide in bleach is quite low. You'll get a much bigger effect by just mixing up some sodium hydroxide from pure lye (which you can buy at the grocery or home store).


Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #11 u: Veljača 25, 2014, 07:24:15 prijepodne »
Ostaje samo pitanje koliko te sode (NaOH) ubaciti na 10l vode?

Offline Cira

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 158
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Beograd
    • http://www.akvaristika.org/
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #12 u: Veljača 25, 2014, 09:38:28 prijepodne »
Koliko se secam da sam sipao oko pola kilograma na 10tak litara, sada mislim da je to 10x vise nego sto je potrebno.

Za pravljenje domaceg sapuna se koristi 2kg masnoce i 275g NaOH. Mi u kamenu nemamo 2kg organskih materija :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #13 u: Veljača 25, 2014, 10:32:17 prijepodne »
Vjerojatno će 100g biti dovoljno pa ako treba i ponoviti proces prije završnog ispiranja i pranja...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #14 u: Veljača 25, 2014, 11:43:12 prijepodne »
i mene to zanima, koristio sam vece doze za regeneraciju ali nikad za kamen. a kako znati da je 'ociscen'? promjena boje je dovoljan indikator?  dal bi onda bilo bolje ostavit kamen neko vrjeme u ro vodi pa testirati? 

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #15 u: Veljača 25, 2014, 12:29:33 poslijepodne »
 Ostaje i pitanje da li se on ikad može očistiti od tog tretmana, mislim da ga se stavi u tank kasnije, pa sve pomre...Promislit ću još o cijelim postupku. Možda bi bilo najbolje kamenje potopiti u more na par mjeseci i ne petljat s otrovima....

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #16 u: Veljača 27, 2014, 10:25:42 prijepodne »
@Balto - ovo sa morem je idealna situacija, barem sto se tice ozivljavanja i ciscenja kamena, ali ima dva problemcica: kamen u recimo vreci za krumpir par mjeseci u moru na neki cudan nacin budi znatizelju  :D slucajnih ronioca, i jos jedan (ali vise manje neizbjezan i sa kupovinom "original" zivog kamena) - naseljeni mikroorganizmi iz Jadrana ce jednim dijelom sigurno uginuti pri preseljenju kamena u uvjete tropskog akvarija (ako nista drugo, barem zbog transporta i temperature), pa ces opet imati (prolazni) problem.

ali da bi najbolje bilo uciniti upravo tako - u more pa nek ga oplahuje par mjeseci - bilo bi  :up:

NaOH sam (i ne samo ja, recepturu sam pokupio od Pletka) stavljao otprilike kanticu od 1kg na 20ak litara vode (pipovace), i unutra je islo oko 20-25kg kamena (gabaritno je toliko stalo)... nije bilo mijesanja, niti bilo kakve agitacije tekucine, a kamen (jadranski, mrtvi) je na sebi imao, osim onih "fleka" riknutih organizama, i pokoji koznati komad osusenog tko zna cega. Ciscenje je trajalo dva puta po 10ak dana, uz naravno pravljenje nove ture luzine za drugu turu ciscenja, plasticna bacva i plasticni poklopac, pa na njega nesto dovoljno veliko da nitko ne krene otvarat (tko ne mora), a dovoljno stabilno da niposto ne moze prevrnuti bacvu..

Nakon ciscenja, kamen je bio jednoliko bijel posvuda, u utorima, rupama, podjednako kao i na izlozenim dijelovima. Nakon bacanja (smrdljive) tekucine, ispiran je nekoliko sati sa vodom iz slavine, pa izvadjen van, i ispiran direktno mlazom koliko je konfiguracija pojedinog kamena dozvoljavala. Kamen stavljen u tank, nikakvih problema nisam uocio.

Kako je vise-manje sve u ovom hobiju problematicno po pitanju vremena (treba vremena da se nesto pokaze dobrim ili losim), nemam bas ideju kako empirijski dokazati da je kamen "cist" ili nije cist, niti koliko je luzine ostalo u porama u pojedinom slucaju ispiranja sat, dva ili tri... moglo bi se staviti u tank s morskom vodom, pa mjeriti parametre i komparirati, ali svaka cast onome kome se to bude dalo (i raditi, i objaviti  :D)

Za ciscenje kiselinom imam samo jedan dojam, a to je da je to standardno amer`cki - quick & dirty rjesenje, jerbo se nema vremena, a treba se brzo. Nemam dobar "dojam" o samom postupku, pa otud i moje misljenje oko toga. Ali, ono je samo moje, i ne implicira da bi trebalo biti niti jedino, niti tocno, a nedajBoh ni opceprihvaceno   ;)

Tulike, skidam pozlacene naocale s umornih ociju, i uz astmaticni uzdah, bacam se na nove zadatke  :D :zagrljaj:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #17 u: Ožujak 25, 2014, 07:28:38 prijepodne »
Prvo zahvaljujem na odgovorima a drugo, kamen je stavljen u kantu, u njoj je za sad morska voda koja je bila u akvariju, vrti ju jedna pumpa, nakon 1. dana primjećeno je da se voda bitno onečistila, vodu sam izmijenio i nastavio postupak, dodao sam i FFM, možda dodati i Betadin?? neznam koliko će sve to pomoći ali vremena imam pa neka vrti...uvijek se stigne ubaciti i ona lužina unutra

Offline nedic93

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #18 u: Kolovoz 10, 2014, 18:26:22 poslijepodne »
Zdravo svima!! :)
Ja sam Nikola,iz Aleksandrovca(Srbija) mesto vina i rakije :)
Resio sam da se upustim u jednu malu morsku avanturu,aq cu predstaviti uskoro sta i kako...no citam ovu temu oko lecenja...a moj kamen se upravo leci,za to koristim varikinu sa 4% aktivnog hlora...naime u planu mi je 3 dana da menjam varikinu i da "razjeda" kamen,onda jedan dan ispiranja cistom vodom,pa onda iskuvavanje kamena 2-3 puta po 1h uz dodatak sode bikarbone i kuhinjske soli,onda kamen da se od(c)sedi pa onda soljenje i u aq...
Pa me zanima vase misljenje za to,da li je iko sta radio po tom pitanju u proteklih 3-4meseca,i kakvi su rezultati za varikinom a kakvi sa NaOh? :)

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #19 u: Kolovoz 10, 2014, 18:33:13 poslijepodne »
Pozdrav i dobrodošao Nikola iz Aleksandrovca! :up: :)
Nemam šta da ti kažem vezano za ovu temu,ali znam da ćeš dobiti i naći sve potrebne odgovore! :)
Enjoying cichlids...

Offline nedic93

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #20 u: Kolovoz 10, 2014, 21:43:07 poslijepodne »
Pozdrav i dobrodošao Nikola iz Aleksandrovca! :up: :)
Nemam šta da ti kažem vezano za ovu temu,ali znam da ćeš dobiti i naći sve potrebne odgovore! :)
hvala Pero :)

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2


Offline nedic93

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #21 u: Kolovoz 11, 2014, 12:30:06 poslijepodne »
Niko nista od morskih? :)

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Čišćenje "živog" -"mrtvog" kamena
« Odgovori #22 u: Kolovoz 11, 2014, 12:36:19 poslijepodne »
Niko nista od morskih? :)
Polako,ima morskaša puno,ali su svi otišli na letovanje :)
Enjoying cichlids...