Ožujak 28, 2024, 17:31:50 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Tresnja scaping  (Posjeta: 11855 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #25 u: Travanj 29, 2016, 19:41:36 poslijepodne »
Ja se slažem sa Grunfom  :D
Postoje dvije vrste vočara , oni koji su pali sa jabuke i oni koji će pasti sa jabuke  ;)
Bitno je da nisi odustao , sve drugo je nebitno i prolazno  :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #26 u: Travanj 29, 2016, 20:24:58 poslijepodne »
Bilo je jako skupo, ali ako je za utehu desilo se dok sam radio stvari koje volim...

Sada mi proletnji radovi u bašti dodju kao fizikalna terapija...
Pošto je nova sezona poranila par sedmica krenuo sam i ja za početak sa grubim sredjivanjem okućnice, travnjaka, sadnjom i nabavkom cveća, čišćenjem i sredjivanjem oko fontane i jezerca, kao i sa planiranjem nadogradnje "vodene atrakcije"...
Evo par fotki  proletnjih radova u toku predhodnih sedmica.

 Krenuo sam od terase, a dovukao sam i gomilu raznoraznog, raznobojnog cveća: neka se šareni kao na vašaru... :eh_s(7):



Od crnih petonija nema ludje...



Sa ovim ćupovima planiram da napravim neku vodenu zezanciju sa prelivanjem vode , mini vodopadima, fontanicama: skoro pa kućna varijanta da mi lagano žubori (i sakuplja komarce) dok pijuckam kaficu na terasi...



Zatim sam prešao na okućnicu, travnjak, žbunove i živicu. Izuzetna fizikalna terapija. Šetnja iza male električne kosilice 8 km dva puta sedmično, ako uzmem veću i težu motornu, onda svega 4km po košenju travnjaka. Živice 250m, što je super terapija za zglob leve ruke i grudne mišiće...









Na kraju je sledilo čišćenje oko fontane uz malo bildovanja kamenjem i opet obavezno letenje na zadnjicu i u one panjeve... Naime kliznuo sam na ljigavu foliju dok sam čistio zimski mulj... Familija mi zabranila da prilazim tom ćošku dvorišta neko vreme. Od sada ima da skejpam kao veliki gurui aquascapinga: ja sedim na terasi sa limenkom piva i komandujem a oni će da vucaraju panjeve i kamenje naokolo. Tako su obećali, ali puste želje devojačke...











Sledi faza intezivnog  ozelenjivanja harda oko jezerceta...

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #27 u: Travanj 29, 2016, 20:36:39 poslijepodne »
Ovo je raj na zemlji!
Jednog dana,kad narastem,i ja cu imat tako nesto

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #28 u: Travanj 30, 2016, 20:32:05 poslijepodne »
Ovo je raj na zemlji!
Jednog dana,kad narastem,i ja cu imat tako nesto

Vlasnik se samo hvali sa konačnim učinkom , do takvog rezultata je putem prosuto puno znoja . Da bi imao nešto tako ne smiješ se bojati zasukati rukave , znam iz prve ruke  ;)

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #29 u: Travanj 30, 2016, 21:02:05 poslijepodne »
Nije ni meni to strano,uz posao imamo i mali maslinik i veliku njivu sa raznim vockama i povrcem,a o maslinicima i vinogradima uze i sire porodice da ne pricam,tako da mi rad na zemlji nije stran  :up:
Ja sam trenutno u fazi trazenja poljoprivredne parcele na kojoj ce bit moj sljedeci projekt.Vrt,konoba i naravno jezero.
Fizicki rad mi nije stran,ustvari opusta me.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #30 u: Travanj 30, 2016, 21:35:24 poslijepodne »
Ti si kao i ja , danas sam bio na gruntu i ubio se od posla ali sam zadovoljan i spreman za novi radni tjedan  :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #31 u: Svibanj 01, 2016, 15:01:43 poslijepodne »
Ovo je raj na zemlji!
Jednog dana,kad narastem,i ja cu imat tako nesto

Vlasnik se samo hvali sa konačnim učinkom , do takvog rezultata je putem prosuto puno znoja . Da bi imao nešto tako ne smiješ se bojati zasukati rukave , znam iz prve ruke  ;)

Sve istina! Pored znoja ponekad se desi da prospeš i rebra po ledini.... Djed sadio otac održavao, a ja nastavio. Kosiš, seckaš, kosiš, seckaš i tako 35-40god...
Ipak šalu na stranu za mene je to teretana na otvorenom i nikada onu šetnju iza kosilice ne bih zamenio šetnjom po traci u zagušljivoj teretani... Ako hoću da dižem tegove samo se bacim na preslagivanje harda oko jezerceta, a ako hoću da se protegnem krenem u krošnje drveća...  :D

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #32 u: Svibanj 01, 2016, 17:54:26 poslijepodne »
Apsolutno se slažem sa tobom  :up:

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #33 u: Svibanj 01, 2016, 18:34:55 poslijepodne »
To dodje sa godinama  :D

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #34 u: Svibanj 02, 2016, 10:06:14 prijepodne »
Imam pitanje za drvo visteriju posto je posadena kod terase kakvo je stanje kad se sjedi tu ,mislim zbog pcela. Ja sam kupila i ne znam da li da ju posadim blizu sjenice.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #35 u: Svibanj 03, 2016, 19:15:27 poslijepodne »
Njalepsi i najintezivniji miris koji poznajem i kada krene cvetanje oseca se na preko 100m. Period cvetanja ove biljke je ujedno i najlepsi period  godine na vikendici. Sa pcelama i bumbarima nisam imao nikakvih problema. Naime biljka je toliko intezivan atraktant da ih ima hiljadu, ali ni jedna se od biljke i cvetova ne pomeri i ne leti dalje od par cm. Kada stojim na terasi cvetovi su mi na manje od pola metra od nosa, ali one su prezauzete nektarom i totalno blazeno anestezirane i uopste nisu agresivne. Ne pamtim da je iko ikada bio uboden od pcela u toku cvetanja za sve ove mnoge godine od kako ova biljka ukrasava terasu...
Sa njom je mnogo veci problem njena invazivnost i vegetativni prirast posle cvetanja. Naime preko 10metara godisnje, a savija i metalne profile, krivi stubove... Ko nije spreman da je sa minimalno 2-3 intezivna orezivanja godisnje drzi pod kontrolom ima da nestane u njenoj krosnji i lijanama u roku od par godina...

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #36 u: Svibanj 04, 2016, 10:09:37 prijepodne »
imam ih i ja i moram priznati da ima jedan od najljepših proljetnih mirisa koji možete doživjeti. istina je da pčele i bumbari idu kao ludi ali su toliko opčinjeni njome da nemaju ni vremena ni volje za bilo šta drugo i nikad nismo s njima imali problema.
orezivanje je važno ne samo zato da bi se ukrotio njezin rast već i da bi se potaknulo bogatije cvjetanje jer biljka stvara cvijetne izboje upravo na tim odrezanim granama. pri tome je bitno da se grane u ljeti odrežu na nekih 15-ak cm i pri tome ostavi 4-5 listova a zatim ponovo u zimi ili rano proljeće na nekih 10-ak cm i ostave 2-3 pupa iz kojih će se formirati cvijet.  Inaće zanimljiv podatak je da će biljke uzgojene iz reznice prvi put procjvjetati tek nakon 2-3 godine a za biljke uzgojene iz sjemena treba čekati i do 10 godina.
 

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #37 u: Svibanj 04, 2016, 19:10:08 poslijepodne »
Zanimljivi podatci!
Ja sam procitao jedan podatak i ne znam da li je tocan.Procitao sam da je to otrovna biljka,a ja imam djecu i malo me strah je posadit ako je to istina.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #38 u: Svibanj 04, 2016, 20:27:02 poslijepodne »
Ne bi htio da te plašim ali hrpa bilja koje držimo u kući ili oko kuće je otrovna za ljude i životinje . Naravno da se nitko još nije išao najesti bršljana i krepao od njega , neki su probali kuhati čaj od bunike pa su loše prošli ali to je druga priča .

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #39 u: Svibanj 04, 2016, 21:04:33 poslijepodne »
Znam da ima dosta bilja koje su  otrovne,ali ovu bi posadio bas na mjesto gdje bi ova moja najmladja lako mogla strpat koji list u usta,a i ova srednja voli svako toliko past travu oko kuce,tako da cu malo pricekat sa sadnjom.
Konkretno za visteriju sam procitao da posljedice pri konzumiranju sjemenke,za djecu mogu biti smrtonosne!

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #40 u: Svibanj 05, 2016, 11:46:55 prijepodne »
Zabrinut isproveravao sam na netu i došao do zapanjujućeg otkrića da oko vikendice imam zasadjeno 6 biljnih vrsta sa top ten liste najotrovnijih biljaka naših okućnica. Uzimajući u obzir i potencijalnu letalnost padova sa visina i iz krošnji, zatim klizanja na mokroj foliji  jezerceta ili mokroj travi, povremene strujne udare, ujede i ubode poznatih i nepoznatih bubetina, paukova i krpelja osećam se i preplašeno i moćno kao učesnik Survivor-a. Zatim slede zagnojene i inficirane posekotine, poderotine, ubodi, neizvadjeni trnovi, ukočena kičma, bol u zglobovima i mišićima, alergijske kijavice i slinavljenje,  povremena trovanja hemijom, redovne trćkalice (koje pripisujem konzumaciji nezdravog mesišta i voća direktno sa drveta ili žice roštilja prljavim rukama posle rada u bašti).

Ma dobro je da sam živ i zašto uopšte napuštam svoje betonsko gradsko sklonište i dnevni boravak veličine 3x3m i 3D LED 4K TV dijagonale preko 40 incha i 50Mbs internet link?

Nasuprot tome je redovna dezinfekcija rakijom, aromo terapija opojnim mirisima otrovnog cveća ili komšijskog stajnjaka, zatim i hromoterapija zalaska sunca, te meditacioni efekat uz ćarlijanje vodice, cvrkut ptičica, zujanje stršljenova i osa ili udaljeni ljubavni zov rogate stoke i petlova iz nedalekog zaseoka... Teretanu na otvorenom i fizikalnu terapiju sam već pominjao....

Šaljiva pitanja i šaljive dileme, a i meni je lako jer su moja deca odrasla tako da više ne moram da brinem da li će nešto iz bašte strpati u usta... Veća mi je briga da li im je bar stalno pun, i da li u gornjoj levoj ladici uvek ima kondoma...  :-[ :whistle:

A koji su moji odgovori na sve ove dileme???

Ma znam samo da nije svega ovoga ja bih bio:
 :angry2: :asshole: :a050: :p018: :girl_werewolf:

a zahvaljujući svemu ovome mislim da sam:
 :happy2: :yahoo: :D

eto...
 :sm_alkashi:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #41 u: Svibanj 05, 2016, 14:41:04 poslijepodne »
Evo nakupio sam malo cveća i biljčica i krenuo da rasporedjujem oko barice tek da steknem utisak kako će izgledati kada je naokolo malo zazelenim i zašarenim...

Za početak jedna vertikalna vizura kroz objektiv fotoaparata.






Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #42 u: Svibanj 05, 2016, 20:14:26 poslijepodne »
Znam da ima dosta bilja koje su  otrovne,ali ovu bi posadio bas na mjesto gdje bi ova moja najmladja lako mogla strpat koji list u usta,a i ova srednja voli svako toliko past travu oko kuce,tako da cu malo pricekat sa sadnjom.
Konkretno za visteriju sam procitao da posljedice pri konzumiranju sjemenke,za djecu mogu biti smrtonosne!

Ja se nisam informirao o otrovnosti biljaka ali ti iz vlastitog iskustva mogu reći da visterija ima sjemenke u velikoj mahuni (20-30 cm) i svaka sjemenka je veličine kovanice od jedne do dvije kune . Po meni kada se te mahune formiraju vrlo lako ih odstraniš i nema problema za tvoje princeze (za tebe ne garantiram  :D ) . Još jedan detalj , kada su te mahune sazriju i dobro se osuše na samoj biljci dolazi do eksplozije i u tom trenutku bi netko mogao nastradati  ;)

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #43 u: Svibanj 05, 2016, 21:22:55 poslijepodne »
Puno korisnih informacija  :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #44 u: Lipanj 27, 2016, 12:47:09 poslijepodne »
procvetalo uz fontanicu uz pripreme za party i okretanje "pragnjeta"







Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #45 u: Studeni 06, 2017, 16:51:37 poslijepodne »

Gurala je ova priča lagano i predhodnu godinu, pa i jače...
U medjuvremenu desio se veliki napredak - stigla gradska voda na imanje....
Sa gradskom vodom i metrima kubnim H2O porasli su i moji "mokri" apetiti, tako da od proleća verovatno sledi rescape uz povećanje kubikaže i protoka....
U medjuvremenu evo jedna lagana jesenja fotka u smiraj ovogodišnje sezone baštenskih vodenih igrarija.
Ko zna, možda je ovo  i oproštajna fotka za ovu postavku...

Veliki pozz.. :sm_alkashi:

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #46 u: Studeni 07, 2017, 20:44:48 poslijepodne »
Naoštri štihače i akcija  :)

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Tresnja scaping
« Odgovori #47 u: Prosinac 18, 2017, 12:27:32 poslijepodne »
zima, zima, e pa sta je,
ako je zima nije lav.

zima, zima, pa neka je
ne boji se ko je zdrav