Travanj 23, 2024, 08:22:57 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Promjena podloge-pomoc  (Posjeta: 3271 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Promjena podloge-pomoc
« u: Prosinac 07, 2010, 19:25:34 poslijepodne »
Zelio bi malo promjeniti aq. Naime, na pocetku nisam stavio zemlju i to mi je sada veliki problem (alge, zehtjevne biljke...), pocetnicka greska.
Znaci zelio bi staviti zemlju i novi sljunak,neki crni. Cikliranu vodu i filter te bilje bi ostavio.
Mene sada zanima ako bi to radio, dali bi mogao isti dan vratit sve nazad??
Normalno zemllju i sljunak bi pripremio kako treba. Samo me zanima dali bi to skodilo ribama?

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #1 u: Prosinac 07, 2010, 19:41:09 poslijepodne »
ja sam to isto radio samo sto sam ja ribe premjestio u manji akvarij u koji sam ulio njihovu vodu i tamo su stajale 2 tjedna bez problema  ;)
ja sam tako napravio jer nisam siguran dali friska zemlja moze skoditi ribama :)

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #2 u: Prosinac 07, 2010, 20:46:44 poslijepodne »
Nebi bila tolko friska.namakala bi se 4 tjedna.
Nemogu nigdje sa ribama, imam jedan aq.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #3 u: Prosinac 07, 2010, 20:59:00 poslijepodne »
kakvu podlogu trenutno imaš?

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #4 u: Prosinac 07, 2010, 21:02:00 poslijepodne »
Kvarcni šljunak...

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #5 u: Prosinac 07, 2010, 21:25:31 poslijepodne »
Ako nisi do sada koristio zemlju i nemaš baš previše iskustva u akvaristici onda veliki oprez. Pročitaj tekst na portalu o podlogama, pa odluči. Ako lova nije problem rađe idi na komercijalnu podlogu.

Vidim da je najveći problem kamo s ribama. Voda je manji problem, najveći dio bakterija koje se koriste u dušikovom ciklusu nalaze se u podlozi. Zato bi bilo dobro da iskoristiš dio šljunka koji imaš trenutno u akvariju. Nakon što ga izvadiš isperi ga u dio akvarijske vode i vrati u akvarij na hranjivu podlogu. Na taj način ćeš vratiti i dio bakterija tako da bi trebao smanjiti problem cikliranja. U svakom slučaju potrebno je da nakon izmjena podloge radiš što češće izmjene vode.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #6 u: Prosinac 07, 2010, 21:36:34 poslijepodne »
Imam ja jednu ideju, možda je glupa ali eto... Iskreno, nemam pojma kako si to mislio izvesti bez da vadiš ribe iz akvarija. Ili sam ja nešto krivo shvatio... Mislim da bi ti bilo najlakše da imaš neki manji akvarij u kojem ribe mogu plivati par dana dok sve ne središ. Mislim da je to jedini način da sve središ kako treba. Jer nisam skužio kako bi to izgledalo da vadiš šljunak i stavljaš hranjivu podlogu i novi šljunak dok su voda i ribe unutra. Neka me iskusniji isprave ako griješim, ali možda bi PRIVREMENO uspio poboljšati kvalitetu podloge za biljke dodavanjem tresetnih pločica? Možda da s tim odgodiš generalku za par mjeseci a za to vrijeme nabaviš neki manji akvarij za prvu pomoć? Samo ideja...

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #7 u: Prosinac 07, 2010, 22:48:26 poslijepodne »

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #8 u: Prosinac 07, 2010, 22:51:15 poslijepodne »
Imam ja jednu ideju, možda je glupa ali eto... Iskreno, nemam pojma kako si to mislio izvesti bez da vadiš ribe iz akvarija. Ili sam ja nešto krivo shvatio... Mislim da bi ti bilo najlakše da imaš neki manji akvarij u kojem ribe mogu plivati par dana dok sve ne središ. Mislim da je to jedini način da sve središ kako treba. Jer nisam skužio kako bi to izgledalo da vadiš šljunak i stavljaš hranjivu podlogu i novi šljunak dok su voda i ribe unutra. Neka me iskusniji isprave ako griješim, ali možda bi PRIVREMENO uspio poboljšati kvalitetu podloge za biljke dodavanjem tresetnih pločica? Možda da s tim odgodiš generalku za par mjeseci a za to vrijeme nabaviš neki manji akvarij za prvu pomoć? Samo ideja...


Ma napravio bi ja sad generalku, ribe i travu bi stavio u kantu na nekoliko sati. izvadio trenutnu podlogu, stavio zemlju,mrezicu dio starog sljunka kako kaze Cigo i gore stavio novi sljunak te nakon toga vratio sve iz kante nazad. Mene zanima hoce li ribice prezivit to, mislim na zemlju i novi sljunak koji nije cikliran???

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #9 u: Prosinac 07, 2010, 22:54:59 poslijepodne »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #10 u: Prosinac 07, 2010, 23:51:37 poslijepodne »
a zašto novi šljunak? ovaj stari samo properi u akvarijskoj vodi i vrati ga na zemlju.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #11 u: Prosinac 07, 2010, 23:56:12 poslijepodne »
a gle to ti nitko nemre garantirat. Rizik je na tebi. Najvjerojatnije neće biti ništa, ako ćeš koristiti već zaciklirani filter i dio starog šljunka, ali ako bude pokoji gubitak odmah mjenjaj što više  vode.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #12 u: Prosinac 07, 2010, 23:57:41 poslijepodne »
Iako kad bolje razmislim ja se ne bi previše mučio s izmjenama cijele podloge. Počni dodavati mikro i makro preko vode i sve bi trebalo profunkcionirat. Možeš eventualno popikat jbl kluglice ili tak nešto pod korijenje.

Ima odličnih scapova gdje je podloga samo šljunak ili pijesak.

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #13 u: Prosinac 08, 2010, 08:10:30 prijepodne »
ja se slazem u potpunosti  ;)
u moijh 15-tak godina sa raznim akvarijima nikad u njih nije isla podloga ispod pijeska - nekako mi se svidja da imam potpunu kontrolu nad tim sto mi pluta otopljeno u vodi
i ne pamtim da sam imo problem s nekom algom, ikad - a biljkama nista nije falilo ... doduse nisam od onih koji mjere desetke parametara u vodi pa nastimavaju, dodaju, oduzimaju (primjetio sam da oni i imaju najvise problema  :( ) - mozda sam sad malo skrenuo s teme  :)
al mislim da je najvaznije promatranje ..

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #14 u: Prosinac 08, 2010, 11:23:06 prijepodne »
Ehh, sad sam se poceo dvoumit :(
Lijepo on izgleda, kad se malo zazeleni super je. Ali zna se tolko komprimirat da ga moram orat :D

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #15 u: Prosinac 08, 2010, 12:53:05 poslijepodne »
kak komprimirat, pa kolka ti je granulacija šljunka? da je pijesak onda kužim da imaš probleme, ali s šljunkom stvarno ne bi trebalo biti nikakvih problema

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #16 u: Prosinac 08, 2010, 13:19:12 poslijepodne »
kak komprimirat, pa kolka ti je granulacija šljunka? da je pijesak onda kužim da imaš probleme, ali s šljunkom stvarno ne bi trebalo biti nikakvih problema


od oka bi se reklo oko 3 mm i vise.
« Zadnja izmjena: Prosinac 08, 2010, 13:29:45 poslijepodne od Ante08 »

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #17 u: Prosinac 08, 2010, 13:30:10 poslijepodne »
kak komprimirat, pa kolka ti je granulacija šljunka? da je pijesak onda kužim da imaš probleme, ali s šljunkom stvarno ne bi trebalo biti nikakvih problema


od oka bi se reklo oko 3 mm i vise.

Ma kakvi, pa to je čisto ok granulacija, ne bi s time trebao imati nikakvih problema niti sa kompresijom podloge, niti oko sadnje biljaka. Taman je.

Offline Ante08

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
Odg: Promjena podloge-pomoc
« Odgovori #18 u: Prosinac 08, 2010, 13:38:41 poslijepodne »
Znam da nebi trebalo biti problema ali ih ima. Taj šljunak na slici se nakon nekoliko mjeseci poceo skupljat u kuglice ko nokat velike i gornja povrsina jel bila trvda.