Travanj 19, 2024, 17:19:15 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: potpuno otapanje CO2 u vodi  (Posjeta: 6581 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
potpuno otapanje CO2 u vodi
« u: Listopad 30, 2009, 19:07:53 poslijepodne »
e ovak mući me jedan problem...

imam DIY co2 u 54 litarskom akvariju, za otapanje koristim stakleni (fancy  ;) :D) difuzor kroz koji mjehuriće piće ko ludi i ima ih na stotine...e sad dropchecker mi pokazuje uvijek tamnozelenu, rijetko kad zelenu boju, zbog slabog topljenja mjehurića, još ih i filter nosi okolo po akvariju tako da ih je pun tank...

sad me zanima dal postoji neki način, neki "poklopac" koji stavim iznad difuzora d ase tamo taj CO2 topi pa onda nekako ide dalje u vodu?

nekaj tipa ovo?

ne se smijat,ipak je to paint  ;)

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #1 u: Listopad 30, 2009, 19:11:16 poslijepodne »
Pozdrav! e tu je jedan od problema DIY co2 jer ga  sad ne možeš pojačati na npr.2 mjehurića u sekundi.... probaj iznad ovog staklenog difuzora staviti malu protočnu pumpu tako da sitni mjehurići ulaze u nju i ona će ih još više usitniti i povečati topljivost....samo računaj da ti tu "prašinu co2" tj. te sitne mjehuriće na površini drop checker ne mjeri jer su na površini!  ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #2 u: Listopad 30, 2009, 19:17:21 poslijepodne »
slažem se sa problemom u diy varijanti kaj se tiče povećavanja, zahebana stvar, u istom tanku zato koristim dvije boce sa diy smjesom, prek powerheada koji šiba još sitnije mjehuriće van od diffusora, al vidim da se stanje poboljšalo u tanku, nema više one smeđe čupave alge, al me nervira svakih tjedan i pol kad mi opadne broj mjehurića ić mućkat novu smjesu, zato je boca zakon..

no... čital sam kroz vikend ne znam koji je broj časopis aqua tera.
stariji je, mi se čini iz 2006., al zanimljivo je kaj je unutra tema pod nazivom "zašto ovaj akvarij uopće funkcionira".
akvarij koji je upitan ima 1200l, tera ga filter od smješnih 800l/h, gnojenje nikakvo, al je zato podloga jako jako bogata i poprilično debela i zato taj tank funkcionira.
za co2 koriste komore, koliko sam ja shvatil na zadnjem staklu, nešto slično ovome zeleni kaj si ti nacrtal, samo kaj je tam uzduž akvarija i tam se topi co2, tak da mislim da bi to bilo ok..
al ne znam meni je sa dvije boce ok, mislim nemam dc pa to ne mogu potvrdit i s njim.

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #3 u: Listopad 30, 2009, 21:27:14 poslijepodne »
skica ti je odlicna.bilo bi najbolje iznad tog stavit ljestve s nekim lijevkom koji bi usmjeravao co2 u ljestve,ili samo stavit neku posudu naopako postavljenu koja bi zadrzavala co2
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #4 u: Listopad 30, 2009, 22:17:33 poslijepodne »
Ovo što si nacrtao se zove bell reactor, stavljen često iznad zračnog kamena. Takve Gliga sa aqua arta koristi već 100 godina.

Vrh PET boce iznad difuzora, i po mogućnosti izlaz filtera usmjeriti prema tom vrhu boce. Izlazna struja vode dodatno otapa CO2 nakupljen u reaktoru. Osim što se povećava iskoristivost CO2 koji izlazi iz DIY smjese imate i veću kostantnost otapanja.

Plus, to što ti nosi mjehuriće po akvariju je pozitivno jer kad se ti mjehurići uhvate za list imaš puno veću apsorpciju CO2 nego kroz vodu.

Probaj prvo tako, odradi nekih par smjesa i prati količinu CO2 u vodi. Ukoliko ne počne žutjeti DC povećaj količinu kvasca.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #5 u: Listopad 30, 2009, 22:21:15 poslijepodne »

Vrh PET boce iznad difuzora, i po mogućnosti izlaz filtera usmjeriti prema tom vrhu boce. Izlazna struja vode dodatno otapa CO2 nakupljen u reaktoru. Osim što se povećava iskoristivost CO2 koji izlazi iz DIY smjese imate i veću kostantnost otapanja.


nev ajd malo ovo pojasni, please, malo bolje, već sam vjerojatno umoran i ne kužim nekek stvari.
misliš vrh pet boce tam di je čep, zatvoreno il?
imaš kakvu slikicu tog patenta

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #6 u: Listopad 31, 2009, 17:12:29 poslijepodne »
Ovo što si nacrtao se zove bell reactor, stavljen često iznad zračnog kamena. Takve Gliga sa aqua arta koristi već 100 godina.

Vrh PET boce iznad difuzora, i po mogućnosti izlaz filtera usmjeriti prema tom vrhu boce. Izlazna struja vode dodatno otapa CO2 nakupljen u reaktoru. Osim što se povećava iskoristivost CO2 koji izlazi iz DIY smjese imate i veću kostantnost otapanja.

Plus, to što ti nosi mjehuriće po akvariju je pozitivno jer kad se ti mjehurići uhvate za list imaš puno veću apsorpciju CO2 nego kroz vodu.

Probaj prvo tako, odradi nekih par smjesa i prati količinu CO2 u vodi. Ukoliko ne počne žutjeti DC povećaj količinu kvasca.

da našao sam nekaj o tome na netu..malo mi je preveliko staviti "bell" od flaše pa ću probat nekaj slićno napravit... javim kak ide

Offline Ivanchic@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Ženski   Lokacija: zagreb
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #7 u: Listopad 31, 2009, 18:17:45 poslijepodne »

Vrh PET boce iznad difuzora, i po mogućnosti izlaz filtera usmjeriti prema tom vrhu boce. Izlazna struja vode dodatno otapa CO2 nakupljen u reaktoru. Osim što se povećava iskoristivost CO2 koji izlazi iz DIY smjese imate i veću kostantnost otapanja.


nev ajd malo ovo pojasni, please, malo bolje, već sam vjerojatno umoran i ne kužim nekek stvari.
misliš vrh pet boce tam di je čep, zatvoreno il?
imaš kakvu slikicu tog patenta

Onu plastičnu bocu okreneš naopako dno boce ti je vrh

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #8 u: Listopad 31, 2009, 18:20:12 poslijepodne »
da ivanchica to znam, al ipak ostajem sa powerheadom, jer je bolje kad bilje kupi tak u vodi.., a u biti dobra je otopljenost jer nema algurina, što mi je drago, a i bilje perla manje više stalno ;)

Offline Ivanchic@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Ženski   Lokacija: zagreb
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #9 u: Listopad 31, 2009, 19:39:41 poslijepodne »
ok mislila sam da nekužiš zbog onog posta u citatu  ;)

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #10 u: Listopad 31, 2009, 20:33:38 poslijepodne »
Gligaš

lijeva strana akvarija, naravno.  :up:

pretpostavljam da je sada sve jasno.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #11 u: Listopad 31, 2009, 20:37:33 poslijepodne »
jep. jasnije, samo kaj mi jedna druga stvar sad nije jasna..
kaj kad se napuni taj bell reactor? onda vjerojatno curi van sa strane, jer kod diy co2 ne možeš kontrolirat kolko će ti izać mjehurića u nekom vremenu, ko sa bocom.

i da kaj je ono najobičniji kamen za zrak il nekaj drugo.

sry neve na ispitivanju al eto želim znat ;)

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #12 u: Listopad 31, 2009, 20:43:02 poslijepodne »
Kad se napuni onda ti co2 u jednom velikom balonu ispadne van.
I da, ispod je zračni kamen.

Zato je važno usmjeriti izlaz filtera prema tom vrhu boce, jer strujanje vode topi CO2 koji se u njemu nalazi. Pratio sam bio jednom kod sebe, filter od 200 l/h otopi sav plin u roku od nekih 10 minuta. Znači, zračni kamen zapravo osigurava da je uvijek CO2 u vrhu boce, plus topljenje mjehurića koji dolaze od kamena do boce. Prisutnost boce osigurava konstantnost topljenja CO2, što zračni kamen sa starom smjesom ne omogućava.

Tko pita ne skita, pa slobodno pitaj  :up:

btw, Zeleni, tek sad sam vidio da ti je možda to preveliko za staviti u akvarij. Kod mene je u 10 litara, ali ja ti nisam neki esteta  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #13 u: Listopad 31, 2009, 20:45:40 poslijepodne »
i sad za kraj samo još jedan odgovor..
bell reactor il prek powerheada da šiba u akvarij

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #14 u: Listopad 31, 2009, 20:56:17 poslijepodne »




evo i moj prilog. Upravo sam to naprevio od flašice iz ljekarne. Nabijo sam ju na izlaz unutrašnjeg filtera. Radi savršeno.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #15 u: Listopad 31, 2009, 22:04:31 poslijepodne »
i sad za kraj samo još jedan odgovor..
bell reactor il prek powerheada da šiba u akvarij

pa to sam biraš zar ne, šta ti je draže :)

najvažnije je to koliko CO2 ima, makar ga na lopate gurao u akvarij  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #16 u: Listopad 31, 2009, 22:06:45 poslijepodne »
i to je istina, al nekak mi je draži powerhead jer vidim da je ok u tanku, tak da se ne bum zamarl s bell reactorom, možda ak bu problema da probam kak bu, a imam jedan mali tank u planu, pa eto prilike da isprobam  :up:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #17 u: Studeni 01, 2009, 11:57:33 prijepodne »
meni su ovo zanimljiva riješenja i nemogu ih posebno komentirat jer ih nisam isprobao, ali opet je ovo s bocom pitanje estetike. Meni iskreno nije nimalo fora da vidim pet bocu u akvariju, pa makar i kao dio opreme. Powerhead mi je bolje riješenje i po meni za sada najbolje, ali opet nano difurori su što se tiće estetike najprihvatljiviji. Ja bih stavio nano pored izlazne grane filtera i stvar je riješena...

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #18 u: Studeni 01, 2009, 17:54:50 poslijepodne »
meni je ok riješenje za nano od 10 litara koji imam, difuzor nije bio dovoljno dobar. A i bilo mi je zabavno kako za malo para riješiti dovoljan CO2.

estetika, naravno da nema ni potrebe o tome pisati  :-[
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #19 u: Studeni 01, 2009, 18:03:33 poslijepodne »
evo stavio sam iznad difuzora DIY bell od plastićne bočice iz apoteke one u kojoj se alkohol prodaje... taman je veličine, napuni se za nekih 20-30 sek. i onda veliki balon ide na površinu...
postavio sam tako da neidu svi mjehurići iz difuzora u bell, pošto se dosta raspršuju, ove ostale nosi struja filtera po akvariju... sad ću vidjet kako će to funkcionirati, ako nebu išlo na bolje, poslušat ću cigu i staviti difuzor ispod izlaza iz filtera.... 

Offline lausanne

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
Odg: potpuno otapanje CO2 u vodi
« Odgovori #20 u: Siječanj 05, 2014, 21:03:33 poslijepodne »
Vrh PET boce iznad difuzora, i po mogućnosti izlaz filtera usmjeriti prema tom vrhu boce. Izlazna struja vode dodatno otapa CO2 nakupljen u reaktoru.
Ja ovo ne razumijem :) Zasto izlaz filtera usmjeriti prema vrhu boce i s koje strane boce vanjske ili unutarnje? Onda ta struja izbaci CO2 iz vrha boce i ode sve van? Ili sto?